Ako správne pripraviť dieťa na príchod súrodenca?

sodomi
27. feb 2015

ahojte, rada by som sa spytala na vasu skusenost s prichodom surodenca. Nasu dcerku (2,5r) sme zacali na to pripravovat, tym, ze jej rozpravame, ze maminka ma v brusku babo, ze ked dorastie tak bude s nami byvat doma a ze sa tesime, ze mozme spolu vybrat meno atd . . mam pocit (aspon som mala), ze tomu nevenuje nejaku pozornost, ze tomu asi nerozumie, ale zacala sa (neviem ci prave touto udalostou) spravat trosku inak, je na mna velmi naviazana, odmieta tatina, vsetko musim robit ja, stale sa chce obijimat a mojkat, place ked pride tatino z prace. dokonca aj do skolky, kde sa predtym velmi tesila sa teraz nejak zdraha chodit a place ked sa s nou rano lucim. je mi to velmi luto, mozno preziva stres, ze to uz vnima - prichod surodenca, neviem. Alebo je to nahoda a ma proste take obdobie. Prosim mate s tym nejaku skusenost, pripadne radu, co by zabralo, aby sme sa vyhli takej psychickej zataze celej rodiny? trapi ma, ked vidim, ako odmieta otca a tiez aka je ulutostena stale so mnou. zabera jej to viac casu ako hranie a smianie sa ako tomu bolo predtym ☹

liz_lemon
27. feb 2015

tak ti poviem, ze na to dieta nepripravis
ja som od zaciatku tehotenstva synovi hovorila, ze budeme mat babo, aj mi hladkal brucho, zdalo sa ze je s tym uplne v pohode, ale ked to prislo, tak sme hned zistili, ze s tym v pohode vobec nie je, tazko to preziva, jeho spravanie sa zhorsilo, z mileho, poslusneho dietata, mam doma opak, dokonca nevaha dceru aj capnut, a to sa mu venujem ovela viac, ako ked bol sam, beriem ho sameho na prechadzky, hovorim mu, ze sa nic nezmenilo, ze ho vsetci lubime, ale nepomaha, aj ked su chvile, ked si hovorim, ze uz sa to zlepsuje, potom zase pride nieco, co to cele zhorsi
tvoja mala je tiez zrejme v obdobi vzdoru, takze to bude este tazsie
pevne nervy ti prajem

wieruska1
27. feb 2015

necakam druhe babo a moja mala zacala robit presne to iste...... takze vydrz, u nas uz sa to uvolnuje

bonaqa2013
27. feb 2015

Tretie bábo keď som čakala, tak staršia dcéra mala 2,5roka a nebrala to nejak tragicky. Vôbec nič.
O nejaký čas som čakala 4 dieťa a staršia dcéra mala 18 mesiacov. Tiež tomu nerozumela, ale keď som malú kojila, prebaľovala a pod tak sa tlačila neustále do mojej pozornosti. Aj to tak zostalo doteraz. posledná dcéra má v súčasnosti 5 rokov, ale mne sa zdá ako keby sa s tým staršia nevedela doteraz vyrovnať. Asi to závisí od typu dieťaťa.

cenculinka
27. feb 2015

Mam doma syna, 2 roky a 3 mesiace a dvojtyzdnove babo...zatial je vsetko ok...starsi pomaha, ked ho poprosím, hned vsetko pusti z ruky a uteka po plienku, deli sa s nim o banan, keksy, oci aj na chrbte musim mat 🙂 pride mi povedat ked babo place (vola ho babo, kedze Oskar este nevie vyslovit 😀 ) obcas je starsi taky umojkany, no u bas sa vesia prave po ocovi namiesto maminky ☹ no ma brata rad, pusinkuje ho (som zvedava dokedy mu to vydrží) takze je to extremne individualne...felix vedel ze v bruchu he bracek, no vela sme o tom s nim nehovorili, ze pride babo a bude tu s nami byvat a tak a mozno preto to nejak neriesi zatial...alebo tomu len berozumie a teda mu to je jedno, lebo maly ho zatial velmi neobmedzuje, neberie mu hracky, starsi uz 3 mesiace pred porodom spal v detskej vo svojej posteli tak neriesi ze zrazu musel odist zo spalne od mamky a niekto ho tam nahradil. ..neboj, casom to prejde, skus ho mozno prosit o pomoc pri starostlivosti o male, bude mat pocit dolezitosti, u nas to funguje...drzim palce nech to cim skor prejde 🙂