Ako ste naučili predčasne detičky, aby štvornožkovali?

lubkaj38
15. okt 2012

Mile mamicky budem rada za kazdu radu, lebo môj anjelik sa narodil v 34tt. Cvicime vojtovku. Pretaca a kotula sa po celej izbe ale stvornozkovat sa mu nechce. Postavi sa a hojda sa ale to je maximum ....

sissy27
15. okt 2012

@lubkaj38 nemyslím si, že by bolo treba deti toto učiť, niektoré dokonca túto fázu preskočia úplne... ale keď stojí na 4 a hojdá sa, tak pravdepodobne sa čoskoro pohne vpred 😉 aj u nás to tak začalo, ale kedy, to si už nepamätám, ja som veľmi tie tabuľky čo kedy by dieťa malo robiť nesledovala...

hradnapani
15. okt 2012

@lubkaj38 ahoj, ani casne, ani predcasne deti netreba nic "ucit". Ma devat mesiacov a hojda sa v kolienkach, to je super! Nechaj to na neho, za chvilu sa sam rozbehne,neboj.

alex31
15. okt 2012

@lubkaj38 ... a zaostava fyzicky v niecom inom ???? Pokial ide "len" o 4nozkovanie tiez som nazoru ze sa nemas coho obavat 🙂 ako pise sissy27 my sme presne tuto fazu "preskocili" a hned sme sa postavili na nozky ... dokonca sme preskocili aj fazu prvotneho chodenia okolo nabytku ... jednoducho sa zo dna na den postavil urobil prvy krok len tak sam a asi sa mu to zapacilo pretoze do tyzdna sme chodili bez akejkolvek maminkinej pomoci pekne bez rucky 🙂

syslica
15. okt 2012

@lubkaj38 Veď to je super, vôbec sa nestresuj! Od hojdania je už len krôčik k pohybu vpred, len na to musí dozrieť, aby mozog začal vysielať pohybovému aparátu tie správne signály. Urýchliť sa nedá nič, hoci Vojtovka aj tomuto pomôže.
Myslím, že na predčasniatko sa mu darí skvele. Na porovnanie: starší syslík, normálne narodený, bez akéhokoľvek postihu (akurát má hypermobilné kĺby, čo sa zistilo až neskôr), sa do roka len partizánskym spôsobom plazil, potom prešiel na štvornožkovanie a koncom 15. mesiaca už chodil. V pohode. Každý sme iný. 😉

cherryl
15. okt 2012

ma korigovany vek 7mesiacov no boze tak este nestvornozkuje 🤐 pochybujem ze ho to nasilu naucis uz len to ze sa hojda je spravny smer k stvornozkovaniu dojde rychlo ako na to 😵 moji na to dosli jeden po druhom doslova zacal jeden a druhy okukal vyskusaj ako sa bude spravat medzi detmi co uz takto stvornozkuju 🙂

smejjka
15. okt 2012

nasa zacala stvornozkovat az ked mala 13 mesiacov a to sa narodila v 38 tyz. a este nechodi a cvicime vojtovku 2-3x do tyzdna, sice dost tym trpim hlavne tymi premudrelymi recami "ze ona este nechodiii, to by uz mala" ? ale ona zacne, ja jej verim uz sa postavi a prejde poprii sedacke zatial,...Tak podla mna ste na tom super,...

lubkaj38
autor
15. okt 2012

@cherryl
@syslica
@alex31
@hradnapani
@sissy27
dakujem baby. ja nestresujem ale na rehabke mi vzdy lekarka povie ze to je velmi dolezita faza kt. musi kazde dieta zvladnut..... on inac nicom nezaostava. sam sa posadi do sedu (KED JE NA CHRBATIKU TAK SA POMOCOU RUCKY O KT. SA OPERIA TAHA DO SEDU TO SME CVICILI A UZ TO DOKAZE SAM), dokaze sam uz sediet, pretaca sa krasne, a kde chce sa dostane sa popretaca a je tam 🙂 ked mi ukazala jeden cvik na rehabke sestricka ze mam ho dat na štyri a podrzat mu nozky aby posilnil chrbatik tak on sa zoberie a zdvihne sa sam na kolienka a klaci 🙂 no uz by nam chcela doktorka ukoncit rehabku ale musi sa naucit stvornozkovat .... ziju len v tabulkach ....

sevi
15. okt 2012

@lubkaj38 ahojky.dcera je sice 36tt ale stvornozkovat sa sama nenaucila,ucili ju na rhb (rehabilitacnom) centre.necvicili sme vojtovku iba "obycajne" cvicenia,bola hypotonicka...stvornozkovat ju ucili tym ze musela kolienkom nakrocit...a potom aj doma sme tak cvicili.nikdy nebola paf do stvornozkovania,skor vyuzila to nakrocenie kolienkom pri lezeni na postel,fotelku ap.

smejjka
15. okt 2012

@lubkaj38 no vidis a nasa rehab. ukonci cvicenie az ked zacne chodit a stvornozkuje uz dva mesiace,...

sissy27
15. okt 2012

@lubkaj38 nie, nemusí každé dieťa štvornožkovať, naozaj je veľa takých, ktoré túto fázu preskočili, len o nich na rehabilitačnom nevedia, lebo tam nikdy neboli 😉 nechodíte náhodou do nejakého súkromného rehab. / medicínskeho centra?

mamamajka
15. okt 2012

Ahoj, moja dcérka sa narodila normálne v termíne, úplne zdravá, a aj napriek tomu začala štvornožkovať až ked mala 9 mesiacov. Mladší syn to v pohode zvládal od pol roka, presnejšie 6 a pol mes. Každé dieťa je iné, chce to len svoj čas, ale ked je na kolienkach a hojdá sa tak to už čoskoro príde, neboj 🙂

A ešte jedna vec, môj synovec po štyroch nelozil vôbec, len poskakoval po riťke a aj ked už má 2 roky lozenie po štyroch doteraz neoblubuje 🙂

sendy182
15. okt 2012

@lubkaj38 skús kúpiť taký valec v detskom sortimente..........nafukujúci hrká to a môže to mať pod bruškom ak bude na zemi a tak sa gúlať 🙂 🙂 🙂 https://www.alza.sk/detsky-nafukovaci-valec-d23...

lubkaj38
autor
16. okt 2012

@smejjka no ja ziadnu chybu na nom nevidim ...... aktivny je dost .... kde chce sa dostane ......mozno prestanem tam chodit ..... uz som pocula od mamiciek ze si aj dohadzuju lekari navzajom púacientov a detom nic nie je ..... ved nas tam lekarka poslala nasa obvodna ked mal 2mes lebo naozaj este mu hlavicka padala nedrzal ju pevne ..... ale sama vdety na rehabke nam lekarka povedala ze ani nie je potrebne cvicenie ze on len potrebuje cas ..... ze inac nic mu nie je ..... ale ze ked chceme mozme cvivit tym mu neublizime ..... ja som suhlasila ..... ved si aspon spevni chrbatik .... no teraz sa mi to uz vidi zbytocne tam chodit ...... vsak dieta je zdrave ..... vsak doma budem aj nadalej sa mu venovat a mozno sa mi hned postavi na dve a naozaj stvornozkovanie vynecháme .....

lubkaj38
autor
16. okt 2012

@sissy27 nie chodime riadne do statneho ..... ale uz som pocula od vela mamiciek ze si lekari dohadzuju pacientov ...... aj jednej kamoske povedali ze jej dieta je ,,geglave" keby to povedali mojmu dietatu lekarku asi zabijem! a pritom dievcatko dnes ma 8mes krasne sedi, pretaca sa, stvornozkuju a zacina sa sama sa zdvihat na dve ......nikdy viac na rehabke nebola!

sissy27
16. okt 2012

@lubkaj38 no ja mám takú skúsenosť so súkromným, preto ma to napadlo, či to nie je tak trochu aj o peniazoch... píšem ti do IP...

lubkaj38
autor
17. okt 2012

@sendy182 valec objednany dakujem 🙂 ani som nevedela ze nieco take existuje .... neviem ci pomoze ale pozerala som na youtube ako krasne sa seticky s tym hraju .... a paci sa mi to ....

sendy182
17. okt 2012

@lubkaj38 moje deti to žiaľ nemali......nebolo to dostať........a viem že kámoškina dcérka sa s tým vyhrala a ako sa gúľala....to bolo radosti............a fakt napredovala..................

dedenini
6. nov 2012

ahojte mamicky. moja dcerka ma 6 mesiacov aj 3 tyzdne. asi pred mesiacov sa stale stavala na nozky, a to este nevie ani poriadne sediet...ale teraz uz to nerobi... ked ju posadim tak sa mika a len malekdy sa jej podari udrzat a sediet... nemyslim ze je to zle.. lebo co viem ja som sa nenaucila nikedy sediet a ani stat.. nechcela som.. zevraj len jedneho dna som sa postavila a zacala chodit...a sediet az ovela neskor.. no skor ma trapi jedna vec, ze moja malinka sa dokaze aj pretocit , vsetko.. no zacala sa snazit troska stvornozky..ale nejde jej to a ked sa chce posunut , ked je na brusku tak zacne sa jakeby zlostit.. vzdy vravim ze to ma po priatelovi..on je troska viac nervak 🙂 ale to vravim len tak s usmevom... tak ma zaujima ze ci ste svoje deticky nejak ucili stvornozkovat... a teda ako sa to da ich naucit... dakujem

sendy182
6. nov 2012

@lubkaj38 troška pomohol?

fantagiro29
6. nov 2012

Ahojte maminky my mame 7,5 mesiaca a tiez nam 4-nozkovanie este akosi nejde....doktorka nam povedala ze ani sedenie nemame silit proste vsetko pride samo.... 🙂

zeta
6. nov 2012

@lubkaj38 ahoj, necitam co ti baby pisali/poradili, uz ledva kukam tak ti aspon rychlo napisem, co pomohlo u nas 🙂
Uz som to tu niekde pisala raz - mam tiez predcasniatko, nar. v 34. tyzdni. Chodim kvoli tomu k neurologovi - na podporu stvornozkovania poradil toto: dat klaknut dietatko na kolienka a hojdat ho (ako my dospeli - ked klacime vzpriamene a potom si "sadneme" na paty). S malou som to robila na dva sposoby - sedela som na zemi, dala som ju na kolienka klaknut a hojdala som ju hore,dole,hore,dole.. Alebo som ju dala "klacat" na gauc - ako je opierka na ruku - tam sa oprela, chytila a hojdala. Tak sa naucila - najprv zacala liezt dozadu, po mesiaci dopredu a po dalsom mesiaci uz stala a chodila okolo gauca.. Ked sa naucila liezt, sama sa naucila aj prejst do sedu..
Neboj, tvoj malinky vsetko dobehne 🙂 .Kazde dietatko je jedinecne a pre kazde pride ten spravny cas na chodenie, lozenie, rozpravanie... 😉 . Vsetko dobre prajem, nech sa dari napredovat 🙂

catik
7. nov 2012

@lubkaj38 Moji chalani sa narodili v 35tt. V 8. mesiaci sa začali posúvať po dlážke dozadu, pohupovať sa na kolienkach a v 9. mesiaci sa zrazu pustili štvornožkovať. Tiež mi to pripadalo, že už ani nezačnú, ale prišlo to, všetko má svoj čas. Ja som tiež používala valec, výborná vec. Štvornožkovanie je dôležité pre vývoj mozgu, ale sú deti, ktoré túto fázu preskočia a nič sa nedeje. Osobne si tiež myslím, že čoskoro budete štvornožkovať a potom si budeš priať, aby neštvornožkoval, lebo bude všade (žartujem).

lubkaj38
autor
7. nov 2012

@sendy182 zacal sa aktivne mi plazit ... tahat sa za hračkami .... dostane sa uz vsade kde chce 🙂 nie je to este ono ale aspon nieco 🙂 trenujeme kazdy den ..... ale on sa uz sam posadi a sedi sam ako jeden ..... z nicoho nic pozeram a on na koberci sedi a hraje sa ..... ako sa posadil neviem ... 🙂

madlei
7. nov 2012

Ahoj🙂 moja mala sa narodila v riadnom termine, ale stvornozkovat zacala az ked uz vedela stat a chodit okolo nabytku. mala 9,5 mesiaca,takze neboj sa, ono to pride. dokonca je uplne v poriadku, ak najprv dieta stoji a chodi a az potom zacne stvornozkovat. povedal nam to aj ortoped...30% deti najprv stoji, chodi a az spatne sa nauci chodit po styroch. inak velmi inspirativne je pre dieta, ked vidi ine deticky lozit po styroch...tak skus sa s niekym stretavat, co ma take babenko, co uz to vie. drzim palce 🙂

zuzi0911
7. nov 2012

Ahoj ja mam poterminovu alr ta vobec nestvornozkovala iba sa stavala. du deti ktore nestvornochuju a hned zacnu bezkat.to nanaucis ak dom sa ja snazila. ked je dieta pripravene spravi co ma. kazde je ine.