Čo robiť s 4 mesačným bábätkom cez deň?

bom123
23. dec 2020

Ahojte, čo robite alebo ste robili v tomto období so svojimi bábätkami? Ja mám 4mesacne, ale zatiaľ sa nenatahuje za hračkami, neotáča sa na boky. Jedine čo robí je, že ma sleduje. To je všetko. A priznám sa, že vôbec neviem čo mám robiť sňou. Ukazujem jej stale hračky, a aj cvičíme, ale často ma to prestane baviť lebo mám taký pocit, že stým jej nepomôžem alebo že ju to vobec nezaujíma. Aj spievam jej a tlieskam pritom a nič. Vy aký máte denný program? Stále ste so svojími bábätkami alebo necháte ich aj sami? Neurologicka ju videla a zatiaľ je všetko ok, jedine cvičiť musíme, takže nepíšte mi nech ju berem k dr.a tak. Ďakujem 🙂

lullaby126
23. dec 2020

V tomto veku obe deti proste radi kukali okolo seba takže som ich nosila ako mačiatka po byte, menili sme prostredie a tak...nebolo to ľahké ale zase netrvá to večne 🙂 pri prvej som si trošku zúfala či sa to dieťa nenudi pri druhom to už bolo ľahšie stále sa niečo okolo neho dialo...plus občas sa pohrali pod hrazdickou...to čo robíš je podľa mňa ok, takéto malé deti majú tú koncentráciu na niečo ozaj krátku

tatehotna
23. dec 2020

@bom123 nas bude mat o par dni 5 mesiacov a ked sa zamyslim nad tym aky bol pred mesiscom tak nas reagoval na hracky, nacahoval sa za nimi aj ich chcel chytat. ja ho od narodenia polohujem na brusko, takze v tomto nemame nastastie ziaden problem.
Vela som s nim rozpravala, tulkala sa, pusinkovala, hladkala, nosila a ukazovala som mu kde sa co v byte nachadza, pozerali sa do zrkadla, opakovala som zohnuta nad jeho tvarickou grimasy a napodobnovala zvuky. Hrkala hrkalkami a prechadzala z prava do lava a naspat a zistivala, ze reaguje na zvuk a potom aj na predmet. Ukazovala som mu ciernobiele karticky, na ktorych su zvieratka, spievala, hrala tap tap tapusky a vela ineho. Samozrejme som ho nechala aj chvilu sameho, ked som robila rozne domace prace a robim to tak stale az na to, ze uz teraz uplne inak reaguje ako pred mesiacom.

bom123
autor
23. dec 2020

@tatehotna toto robím aj ja, okrem toho nosenoa. Po pôrode som neako moc oslabla a často ma aj sekne, keď ju zdvihnem. Tak ju často nenosím. Mám aj šatku, ale keďže aj nohy ma začali bolieť tak som stým prestala v 2mesiaci keď bola. Jedine ráno a poobede jej ukazujem tiež miestnosti. Ale viac ju mám na hracej podložke a tam jej ukazujem rôzne hračky, ale len ma sleduje, žiadna iná reakcia nie je a presne kvôli tomu už maprestane baviť. Už keby sa natahovala za hračkami aspoň by som jej to podávala, ale takto mám pocit akoby som so sebou hrala len.

bom123
autor
23. dec 2020

@lullaby126 je to moje prvé bábo tak tiež som občas zúfalá. Keby mala aj súrodenca tak to je iné, ako píšs, že aj on sa vie pridať. Len aby sa už začala naťahovať za hračkami. Mám taký pocit, že to nikdy nepríde. Je to ako nekonečný príbeh. Hoci čítala som, že niektoré bábätká začnú aj až v 6,7 mesiaci naťahovať sa za hračkami, ale ja už chcem aby to už robila teraz, nech aspoň tak sňou viem zahrať 😅

miadi
24. dec 2020

@bom123 asi si premotivovana. Mà iba 4m moje deti som davala v tom case casto na bruško hraci kobercek mal uspech od 2’m vselijake hracky do ruky syn sa vedel otocit uz v mesiaci tak ho to velmi bavilo tocit sa. Nemusis ho non stop zabavat obsyp ho baby hrackami a nechaj same Lebo inak si zvykne ze bez teba nechce byt ani sekundu potrebuje aj byt same a skumat svet . 4m babo este neda ziadnu robotu potrebuje spinkat papat zas spat. Ale zachvilku sa to zmeni za par mesiacov zacne lozit a budes mat dost zabavy.

zuzka251
24. dec 2020

podavam hracky rovno do ruky, nieken ukazujem..ucim ho ju udrzat, aj ked len na chvilu, striedam ruky, hracky..niektore hracky su totiz tazke a blbo sa chytaju, aj to moze byt problem. ale dr nam vravela, ze vo vyvoji +- mesiac je vsetko ok...a co este robime?🙂 tiez som obcas zufala, ze co vymyslim. no citam mu basnicky, spievam, rozravam sa s nim o uplnych somarinkach, hladkam, davam mu masaze, cvicime, velmi rad sa nosi, takze pochodujeme po celom byte a ukazujem mu veci, kazdu hovadinku, pozerame z okna, davam ho na brusko, ucim prevalovat sa, tapkame spolu, ukazem obrazkove knizky..chce to vela trpezlivosti a robit veci pomaly🙂 a vydrzat.

macekovam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andreatytler
24. dec 2020

@bom123 Okrem toho co uz popisali, malo u nas velky uspech zrkadlo. V tom sme sa obzerali niekolkokrat denne. Ak sa ti neda ho nosit k zrkadlu, daj ho na zem pred babatko, ktore je na brusku (bude ho to nutit sa vytlacit na rucky) alebo daj kzrkadlo na zem pod neho. Tiez sa nasmu strasne pacilo radio. Tancovala so s nim v naruci pri reprakoch a on tej hudbe vzdy so zaujmom nacuval.
A take hry ako suchacka, kedy si sadnes na pohovku, zaklonis sa a vystries nohy aby si bola rovna a das si dietatko na hrud a nechas ho suchnut sa dole tvojim telom a pri tom urobis suuuh zvuk. Alebo tahat plienku cez hlavicku. A este som ho obliekala do roznych veciciek co sme dostli ako dar a kedze sme nikde nechodili, nevyuzil by ich a tak som ho vyobliekala a odfotila... ma celu kopu fotiek v roznych outfitoch ako nejaky model.
Nasla som si v dome niekolko jednoduchych zaujimavych obrazkov co ho zaujali a denne som ho k nim odniesla a hovorila som co to je a nechala ho nech to studuje.

katkamatka7
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katkamatka7
24. dec 2020

@bom123 Môj synček tiež viac pozerá a sleduje, hráčky ho moc nezaujímali, no už sa za hračkami načahuje viac, teraz má 7. mesiacov. V 4. mesiacoch na brušku sa za hračkou nenačiahol. Každé ráno ho umývam a vravím mu, čo mu práve umývam, keď ho obliekam, komentujem pohyb, ktorý s ním robím. Cvičím s ním a nahlas počítam, jednotlivé pohyby už očakáva a dáva mi najavo, ktoré pohyby má rád úsmevom. Prevaluľujem ho z boka na bok nakročením nožičky a rátam do 10 na každú stranu, opakujem a opakujem. Hovorím mu riekanky, tak, aby mi videl na pery. Ťap ťap ťapušky s ručičkami a aj nožičkami. Hru kuki kuk má veľmi rád, schovám si tvár pod deku a sám mi ju už dokáže stiahnuť. Alebo tvár zakryjem dekou jemu a on si od radosti z hry deku sám stiahne. Učím ho časti tváre, keď sa na neho pozerám v tesnej blízkosti a ručičky mu priložím na moju tvár a hovorím mu, čo drží, teda nos,pusu, bradu, líčko, čelo. Podobne ho učím pršteky na jeho rukách a na mojich, ako sa ktorý volá, učím ho dotykom a spojeniu slov. Hracia deka s hrazdickou a visiacimi hračkami ho moc nebavila, no časom si zvykol. Najradšej má moje ruky a slovný doprovod. Samozrejme, nemôžem tak s ním byť stále, pri domácich prácach má sleduje, brávam si ho do kuchyne, buď je v cestovnom vajíčku alebo na hracej deke. V zrkadle sa usmieva, ukazujem mu otvorenú skriňu a rozprávam, čo tam je. Listujeme spolu v obrázkových knižkách, pozeráme spolu atlas drevín, atlas rastlín, atlas húb, čítam mu rozprávky. Keď mu podám hračku, hneď putuje do pusy. Dávam ho na bruško, i keď spočiatku tu polohu nemal rád, teraz sa už z toho teší. S hračkami nevie, čo by robil, no s mojimi rukami sa hrá najradšej.

bom123
autor
24. dec 2020

@katkamatka7 no si mi dala pár tipov. Ďakujem. Od zajtra to budeme aj my robiť, skúšať. Aj keď dr.povedal, že je v poriadku tak ja mám aj tak strach, že či je fakt všetko ok, keď sa ešte nenatahuje za hračkami a neotaca sa. Ale ako vidím, keď píšeš, že aj tvoje bábo zacal až neskoršie chytať hračky tak možno fakt preháňam. Nikdy by som si nemyslela, že byť matkou je také ťažké.

bom123
autor
24. dec 2020

@andreatytler aj ty si mi dobre poradila, zajtra aj vyskúšam. Stým zrkadlom najmä. Ma ani nenapadlo aby som ju dala pred ňou 😅 ona sa tiež rada pozerá do toho. Ma ju na hrazdicke. Ale keď ju budem dať na bruško tak vyskúšam stým zrkadlom. Možno lepsie bude dvíhať hlavičku. Joj keby už aspoň trošku lozila. Ale chcem asi až moc od nej. Som nedočkava. 😔

bom123
autor
24. dec 2020

@macekovam máme kolotoč nad postielkou, ale tá ju vôbec c nezaujíma. Tam je aj tak len v noci a vtedy zas spí.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nela6
25. dec 2020

@bom123 skus pozriet appky, ktore radia co cvicit s takym babom, nevadi, ze motorika je ok, na zabavenia, su tam aj hry, nemyslim doslova fyzické cvicenie

katkamatka7
25. dec 2020

@bom123 Každodenné umývanie mám na mysli bez vaničky. Teda misku s teplou vodou, v ktorej namáčam vlhčené obrúsky alebo handričku na umývanie. Hovorím mu napríklad, že umývam pravé rameno, pravý lakeť, práve predlaktie, práci dlaň. Cvičenia má inšpirovali videá na YT. Priťahovanie kolienok a ručičiek do kríža, teda ľavé kolienko a práva dlaň a naopak. Podobne chodidlá a dlaň. Nožičky spolu skrčiť a vystrieť, opakujem mu slová zohnúť, vystrieť. A zase na striedačku pokročiť jednu nožičky a druhú vystrieť, teda napodobniť chôdzu či bicyklovanie, keď leží na chrbátiku. Cviky počítam nahlas. Riekanky som našla tiež na YT, nechám si ich hrať v pozadí a tvárou v tvár mu ich hovorím. Rozprávať nerozpráva, no začal si pohmkávať, vydávať zvuky napodobňujúc môj monológ pri čítaní rozprávok. Keď si tak niečo akože povie, pozerám mu do očí a odpovedám. Držím Ti palce, prajem veľa trpezlivosti a vytrvalosti, nevzdávaj to 🙂

bom123
autor
25. dec 2020

@katkamatka7 vzdať to nevzdám nikdy ☺️ ďakujem ti za rady ☺️

bom123
autor
26. dec 2020

@katkamatka7 ešte ma napadlo, že keď si mala bábo na hracej podložke alebo na deke tak si malú zakrivala dekou? Ja ju zvyknem zakryť a občas ma napadne, že či náhodou nie to jej bráni otáčať sa.

katkamatka7
27. dec 2020

@bom123 Zakrýval ju, keď spinká, inak nie.

sense
27. dec 2020

Naša malá tu hraciu deku z kt viseli hračky.. Alebo som jej hračku "strčila" do ruky. Na bruchu napr ani byt nechcela skoro do 4 mesiaca, kvôli kolíske... Ani sa nepretacala, pre točila sa na bruško až v 5 mes a potom to šlo už s vývinom rýchlo, v 6 sedela, a v 10mes sa 1x sama pustila, potom to po pár pádoch vzdala a v 12 mes sa pustila definitívne...
Ak ju videla lekárka a povedala ze je o. K daj jej čas.... A hlavne neporovnavaj s inými mamičkami... Sú deti kt sú vývinom vpredu a sú také kt pomalšie... Ale to neznamená ze tie pomalšie budú celý život pomalšie...

bom123
autor
27. dec 2020

@sense vtom máš úplne pravdu, ale občas je to ťažké. Príde svokra a nepočuješ nič iné než, že preco nerobí toto a hento, lebo švagrinej malý to už vie, potom prídu iný premudreny, a len počúvaš a počúvaš. Je to moje prvé bábo. Nemám s bábätkami veľa skúseností a preto som nervozna potom po takýchto rečiach, či robím fakt všetko dobre, a nič nezanedbávam niečo a tak. Preto som si aj vytvorila túto diskusiu, nech mi iné poradia. Nech sa trošku upokojím a tak 😁
Tvoja malá sa pretocila bez pomoci len tak? Či si ju dávala aj na bok? Lebo som čítala v druhej diskusií, že mamičky dávali bábo najprv na bok, aj spať, a až otom sa pretocili. Vôbec si neviem predstaviť, že ako to začne. Od dnes začala viac kopať, tak dúfam že to je krok k tomu aby sa pohla 😁
Tú hraciu deku máme aj my, ale len do zrkadla sa pozerá, nič iné ju nezaujíma.

sense
27. dec 2020

@bom123 nedávala som na bok...vzdy som sa snažila jju upútať niečím a časom keď sa chcela neskôr naciahnut sa jej to podarilo...ale vždy som to robila llen. Chvíľu...
A poznám to prirovnávania a ako by malo vedieť to a ono... To musíš brat jedným uchom dnu druhým von...
Ak by sa lekárke niečo nezdalo povie, ak ti povedala ako cvičiť tak po troche cvičte... A tu iez jej nemusíš vypĺňať nonstop čas bavenim... Časom to ocenis

bom123
autor
29. dec 2020

@sense mám taký pocit, že aj ona sa začne až vtedy, keď sa bude nacahovat za hračkami.
Inak dala si odpoveď na všetko čo som potrebovala ☺️
Ďakujem. Pekný deň prajem 🙂

akebergifts
18. jan 2021

@bom123 My ráno vstaneme. Prebalíme sa, napapáme sa. Postavím na čaj sebe aj malému. Chystám si raňajky a všetko mu komentujem. On sedí v kresielku smeje sa, piští a jačí. Stále ma pri sebe nejakú hračku alebo minimálne kusatko. Potom ideme do obývačky čítame knihy to máme tak na hodinku. Potom pozrieme na hodinky a zrazu si uvedomím že už dve hodiny prešli. Potom spievame alebo sa idem osprchovať, vlasy umyť. A potom ide papať a sa obleikame a ideme vonku. Potom po 3 hodinkách ideme domov opäť vyzlecieme napapá sa a polohujeme na bruško 🤗. My máme teraz 4 mesiace. A veľa ale fakt veľa sa s ním rozprávam. Práve dnes sme začlenili ďalší jazyk a rozhodla som sa že pôjdeme na to pekne postupne takže 2x do týždňa angličtina 😊

bom123
autor
18. jan 2021

@akebergifts to je pekné čo robíte. Mne malá vonku vydrží max 1 hodinku. To máte super, že 3hodinky ste vpohode vonku. Rozprávať rozprávame aj my. Ona mi vždy aj odpovie väčšinou, ale tak svojsky. 😁

akebergifts
18. jan 2021

@bom123 tak zvykol si na to ale tiež to trvalo nejaký čas. 😄 Po prvom týždni doobedu vôbec nespal a spal len raz do dňa aj to okolo pol 3tej a v noci a to bol masaker🤔. Ale odkedy nekojím, tak je oveľa viac únavy a možno mesiac spinká 2x do dňa 😉

anka939
30. jan 2021

@bom123 dieťa v tomto veku nasáva sleduje pozoruje je to úplne normálne a prirodzené. Sleduje vás a svoje okolie v tomto veku asi len toľko.