3-ročná dcéra sa doma neustále nudí.

veto
25. aug 2019

Ahoj maminky, mám 3r. dcéru, ktorá sa prakticky od narodenia nevie zahrať ani zabaviť sama. Na jednu stranu je veľmi šikovná, krásne a plynulo rozpráva, manuálne zručná, jemná aj hrubá motorika je perfektná, pozná riekanky, básničky, pesničky, od narodenia sa jej veľmi venujem, tak si hovorím, či sme to už neprehnali a nedodávali jej toľko podnetov, že už nevie, čo má sama robiť. Je to aj veľmi energické dieťa, stále by len skákala a behala doma. Lenže keď sme von na záhrade alebo ihrisku, tak behať ani skákať nechce, ani bazén ju nebavil. Doma ju nebaví vobec nič, čokoľvek navrhnem a začnem s ňou, kreslenie, maľovanie, plastelína, kocky, puzzle, domino, kuchynka aby sme varili a servírovali bábikám alebo plyšákom, máme riady a potraviny, domček s nábytkom, tak po 2 minútach už vstane a ide preč. Napr. toho domčeka sa nedotkla celé týždne, má ho na stolíku a viac som sa s ním hrala ja než ona. Ona sa dokáže doslova celé dni potulovať po byte, mám ju za zadkom keď varím, upratujem, aj do toho som ju zapájala a nič, donesiem stoličku, dám jej niečo miešať a po pár sekundách už je preč. Od cca 2,5r. chodí do súkromnej školky na doobedie, pretože doma to už s ňou bolo hrozné. Do toho obdobie vzdoru a žiarlivosť na malé. Mám ďalšie malé dieťatko, našťastie veľmi nenáročné ale aj tak, starostlivosť o malé a o ňu, ktorá sa takto nudí, je strašne vyčerpávajúca. A pritom narodením toho druhého sa veľa nezmenilo, stále sa jej venujeme, ocino je skoro stále s ňou, keď ja som zo začiatku bola stále s druhým. A pritom zo školky viem, že tam je úplne super, dokonca iné deti ťahá do hier, prípadne sa zabaví aj sama. Nikdy tam neplakala, vždy sa tam teší, ani ten prvý deň som tam s ňou nemusela byť, doslova ma poslala domov. Venujú sa im tam, to je jasné ale ja som už zúfalá z toho, ako sa ona doma nudí. Na jednu stranu mi je smutno, že sa nedokáže s ničím so mnou ani sama zahrať ale možno jej už vážne nemám čo ponúknuť. Mali ste to tak aj vy? Ako ste to riešili?

stanushka10
25. aug 2019

@veto to je aj u nás....veľmi žiarli ale zlepšuje sa to. Tiež to chce čas😀.chvíľku sa bijú, potom sa vybozkavaju, potom si hračky trhajú z rúk, a tak dokola.

hettinka
25. aug 2019

@veto odpovedala si si sama - “dcéru, ktorá sa prakticky od narodenia nevie zahrať ani zabaviť sama.... od narodenia sa jej veľmi venujem, tak si hovorím, či sme to už neprehnali a nedodávali jej toľko podnetov”

Dieťa sa musí aj nudiť. A rodič ho má nechať. Nuda rozvíja kreativitu.
Ak ju necháš, prvé dni to bude kruté, nude sa nudiť, chodiť za tebou, lebo je zvyknutá, že je takpovediac organizuješ život. Ale potom sa nauči nájsť di zábavu sama. Hlavne jej v tom čase nedávaj tablet, nezapunsj telku. Aj sa s ňou zahraj hodinku, ale potom povedz, že maminka má robotu a nech sa zahrá s hračkami.

via88
25. aug 2019

No to je presne ako opis nasho. Sikovny zlaty energicky ale nic mu neje dobre uz na zabavenie 😁 a nuda je sprevadzana nervickami a stym spojenym vynucovanim pozornosti, takze velmi dlho sa nudit nevydrzi on a napokon ani ja, ale tiez uz ide do skolky aspon na doobedie, este by som pockala keby nebol takej povahy.

scorpionflower1
25. aug 2019

@veto Ja myslim, ze jednoducho žiarli. Zrazu sa jej uz tolko nevenujes a neznasa to dobre, o tom svedci aj to, ze sestre robila zle. Ona mozno vie, ze ked jej vymyslas tie aktivity, chces od nej mat pokoj ( neber to v zlom, viem, ze sa venujes druhemu dietatu) . To, ze sa ocino venuje je skvele, ale ona chce tvoju pritomnost. To nebude v tom, ze ju nic nebavi, len je mozno nahnevana kvôli novej situacii, tak za tebou stale chodi a vyzaduje si, aby si sa venovala len jej.

ivana11155
25. aug 2019

@veto skus porozmýšľať ako reagujes keď staršia ma regres v podstate vo všetkom aj pocikavanie aj jedenie aj uputavanie pozornosti keď je mladšia na rukách atd. Ako reagujes? Keď ju veľa karhas, len sa to zhorší a pridá sa ďalší regres v inej oblasti, čo sa u vás prakticky deje. Skus jej popísať emociu keď vieska, keď berie hračky, keď žiarli. Dieťa v tomto veku svoje pocity nevie pomenovať a musí sa to naučiť opisom od dospelého. Určite nájdeš v XY knihách o výchove o tomto písané. Inak pripadás mi ako matka, ktorej veľmi záleží na deťoch a na ich vychove. Ja som v tomto období tiež veľmi tapala, ci robím veci správne. Pre mňa bolo toto asi najnáročnejšie obdobie. Riešila som ci neuprednostnujem viac jedno alebo druhé... fakt náročné obdobie.

ivana11155
25. aug 2019

@veto... a ešte ma napadlo, keď náhodou reagujes na staršiu, ty si už veľká, ty by si už mala sama jesť, tak just bude robiť opak, lebo ona chce byť tá maminkina malá, tak ako predtým, keď sa narodila sestra.

ritta86
25. aug 2019

Mozno ste sa jej az priliz venovali a nedali ste jej ani priestor nato aby sa niekedy mohla sama hrat- cize sa naucila ze ju niekto stale vedie a zabava a tym padom to nevie robit sama.Svagrina robila to iste, a potom z dcery vychovala na jeden cas fakt neznesitelne dieta ktore len kricalo ked nemalo pozornost a najhorsie ze oni ju v tom este aj podporovali stylom- musime sa bavit aj s malou lebo ona sa potom nudi.... az kym sa im nenarodilo druhe...

Stale sa jej venovala nieco skladali nedala jej ani chvilu dychat aby mohla nieco robit sama.

Ja mam dve deti a venujem sa im, no neprehanam to, obe sa vedia same hrat, teraz sa hraju uz aj spolu. Ale ja som ich posielala, chod sa sama hrat, chod stavat hento, chod kreslit a pod... keby som to nedrzala na uzde tak tiez by boli radi keby som tam pri nich sedela, ale vzdy vysvetlim ze musim varit alebo nieco upratat a casom sa naucili ze im nemozem byt stale za zadkom. O to viac sa tesia ked sa s nimi obcas hram. Musite jej aj povedat nech vas necha, dat trosku hranice lebo vas zozere. Rodicia nemaju byt otrokom dietata

Urcite je to aj prejav ziarlivosti, bola stred vesmiru, a zrazu nie je. Ked pisete ze malu bije. Ja som mohla mojho syna nechat hned po porode na zemi a vedela som ze mala mu nic nespravi.

Mala len dva roky ked sa narodil. Tiez velmi rozumna. Chapala ze je mensi, stale som jej hovorila ze ju velmi lubim, ale ze teraz sa musim starat o babetko. Vysvetlovala som jej , ze musim teraz dat papat malemu lebo to nevie sam ako ona velkacka. Dnes maju 5r a 3r a stale ked nieco je jej vysvetlujem a staviam ju do pozicie ze je mudra ako ja a maly tomu este nerozumie, este nevie... a citi sa ze je velka a rozumna ako ja.
Dokonca sa o nho stara ked je treba na ihrisku, lebo som ju dala do pozicie ze ona je ta mudra a maly je to tela. U vas bola chyba ze bola predtym stred vesmiru a zrazu jej to mala cele zobrala a stale sa s tym vyrovnava. 3 rocna uz nie je taka mala aby nechapala taketo veci ked este pisete ako je inteligetna. Davajte jej najavo ako velmi ju lubite, hovorte jej to a vysvetlujte jej preco sa musite starat o malu. Motivujte ju k samostatnym aktivitam. Napr: chod maminke nakreslit kvetinku. A potom ju za to chvalit, aj pred ostatnymi, aj spomenut ze to spravila uplne sama. Dat si kresbu na chladnicku, motivovat ju k samostatnym aktovitam. Moji obaja kreslia a maluju vodovkami a potom mi velavyznamne nosia diela a ja mam pokoj 😀. Ked pri nich sedim tak sa syn niekedy opusta a musim kreslit s nim, tak tam ani nechodim a stale hovorim, ze musi sam.
Nebojte sa ze by ste nezvladali, mat doma dve male deti nie je nikdy sranda, tiez som mala krizu a mala som toho plne zuby, ale nemozete si nechat skakat po hlave, dajte hranice a hlavne autoritu. Ja svojim deckam hocikedy aj poviem, necchajte ma potrebujem si oddychnut a oni sa idu hrat do izby 😀

A ked ma mala 3 r urcite na cely den do skolky, doma nema co robit, potrebuje kolektiv a deti. A aj vy budete mat viac sil sa jej venovat vecer. Dolezita je kvalita a nie kvantita casu ktoru detom venujeme.
Drzim palce so vsetkym

pocahontas88
25. aug 2019

@veto každé dieťa je za zadkom svojej mamke v takomto veku, resp. je minimum deti, čo sa odnarodenia samé zabavia, ja mam dvojročný rozdiel, chlapec náročnejší, ak by som ho nrchala len tak a nerobila aktivity, tak by si našiel nejakú nevhodnú aktivitu

veto
autor
25. aug 2019

@ivana11155 Na toto si dávam pozor, aby som jej nehovorila, že je už veľká a musí toto a toto lebo som vypozorovala, že to je problém a čím ďalej tým viac robí opak. Ale párkrát som to už použila, nevedela som, ako inak je vysvetliť konkrétnu situáciu. Rovnako tak neupozorňujem na nedostatky ale zase už párkrát som vypenila, najmä kvoli odmietaniu jedla, bola doba, keď vydržala skoro 2 dni nič nejesť. A je pravda, že robí potom opak. Napr. že ostane uprostred cesty a vraví, že chce aby šlo auto alebo že chce byť chorá (keď jej vravím, že bude chorá, keď nebude nič jesť...). Snažím sa ale veľmi to nejde. Lenže paradoxne, tieto situácie začali už pred narodením druhej dcéry a to som si vravela, že obdobie vzdoru a prejde to. No neprešlo a ešte sa zhoršilo...

euka210
25. aug 2019

aj nas prvorodeny je podobny, bude mat 8r a tak 2r uz hovori, ze sa nudi. Ale rovnako, cokolvek mu navrhnem, nic nechce...tak ho nechavam tak, ignorujem...ale chapem, ze pri 3r je to tazsie. Aj nas sa od mala nevedel sam zahrat, stale niekoho potreboval a potom uz ked sa rozohral, uz som mohla odist prec. Dalsi dvaja mladsi 6r a 3,5r nikdy nepovedia ze sa nudia, oni si bud pytaju pozornost ze sa chcu nieco hrat, alebo sa sami hraju, ze o nich ani neviem. Ale ked su spolu, tak pri 3 niekedy ide dom spadnut. Ja som tiez niekde citala, ze dieta sa ma aj nudit, aby si nieco vymyslelo. Nasi si toho povymyslaju. Mozno to bude tym, ze ako prvorodenym sme sa snazili sa im stale venovat a teraz to sami nevedia, alebo je to proste povahou.
Aj nas prvy na druheho ziarlil, robil mu zle, okolo roku sa to zmenilo, ale stale superia...to budu asi dlho este.
Ani neviem co poriadne poradit, mozno len najst si cas len pre nu, malu nech zoberie manzel a starsiu pomojkat, ist von, proste venovat sa len jej. Niekde som tak citala alebo videla, ze je dobre v tyzdni vyhradit si cas a byt len s jednym dietatom...ked mas 4-5riadna fuska. Niekedy si na to spomeniem a realizujem to, ale pri takych malych je to narocne, pametam este to obdobie.

martinoocka
25. aug 2019

Tak u nas nastal tiez zlom v 3 rokoch ale nie narodenim surodenca ale stahovanim z bytu do neprerobeneho domu s velkym dvorom...dovtedy som sa malej vela venovala, vymyslala aktivity stale...potom sa to nedalo naozaj sme mali aj s manzelom vela prace okolo domu musela sa zabavit ovela viac sama. Uz je to rok aj tak skoro kazdy den pocuvam, ze sa nudi, ale ked proste nemozem tak si po case nieco najde a zahlbi sa do tej hry viac ako ked ju vymyslim ja.
Ale vsimla som si, ze pises aj ako si vybera aktivity, kam pojdete atd...ze to necha po chvili tak a idete robit ine. Nad tym skus porozmyslat, ci z toho nieje taky chaos trochu, niekedy je prilis vela moznosti na vyber na skodu. Proste by som jej nechala napriklad knihu nech vyberie,ale tu potom budem citat a ked nechce tak smola, dalsia kniha sa nevybera za tym by som si stala. Aj ked vyberie napr.plastelinu vsetko porozkladame a odrazu junto nebavi tak ked to uprace potpm mozme ist robit ine a nie odbiejat od jednej veci k druhej. Mne to dcera parkrat aj povedala ked plakala a robila sceny napriklad prinodchode z domu, ze ona si nevie vybrat kam chce ist, ze mam povedat ja. Takze ju ta moznost volby ozaj tazila...

gabika0825
26. aug 2019

Ono je to tým, že bola zvyknutá na všetko podsunuté pod nos z tvojej strany, že TY si za ňou išla s tým že sa s ňou ideš hrať a tým, že teraz máš menšie bábo tak ona si dobíja pozornosť tak, že sa ti motká popod nohy a stále hovorí že sa nudí.... treba ju nehať samú, nech sa naučí hrať sama a treba jej vysvetliť pekne, že má mladšieho súrodenca o ktorého sa treba starať a že nemáš čas iba na ňu. Lebo tam je veľká žiarlivosť z jej strany voči súrodencovi... ale tak je zas malá, neviem či to pochopí... ale podľa mna sa to aj trošku zmení keď nastúpi do klasickej školky, tam pochopí že sa jej nikto venovať večne nebude...

mechurik
26. aug 2019

@veto nema potrav.alergiu?nasej to zistili z krvi a naozaj ked ju trapi brusko aj pol dna nepovie ale je zavesena na mne