Diskusia len pre ,,netabuľkové" mamičky

manika77
19. júl 2009

mile mamicky urcite sa medzi vami najdu aj take ktore sa neriadia knizkami ale srdcom 😉 ..poprosim neprispievat maminy ktore striktne vsetko dodrzuju takych tem tu mate dost 🙂 ...a ani 🙂 neprispievat vetami typom ublizujeme detom ak im dame jogurt a tak dalej...toto je pre maminy ktore nemaju radi skatulkovanie do tabuliek 😀

lakocinka
17. feb 2012

@tunzal 8r vpohode, tiez s mierou ale. Mala som na mysli cca 2r deti.

tunzal
17. feb 2012

@lakocinka odkedy vie rozprávať si ho vždy spýtam že čo si dá, a predstav si že nejedenkrát sa stane že si chce dať napr špenát či brokolicu, ale ked chce klobásu tak si dá to. a čo sa deje, veď vôbec nič

lakocinka
17. feb 2012

@tunzal tak nasa takmer 2r uz tiez rozprava, aj klobasa by zvladla povedat, ale nedam jej ju. Ale kazdy sme zodpovedny za svoje deti. A vy ste mozno proste klobaskovi 🙂

tunzal
17. feb 2012

@lakocinka neide tu vyslovene o tú klobásku či slaninu, ale napr. nechápem že prečo by nemohol dať párky či niektoré mamini nedávajú ani salám

zuzana581
17. feb 2012

@lakocinka a čo keď na nás zajtra padne meteorit? 🙂 Ja neriešim čo bude. Lebo v živote sa môže stať čokolvek. Svokor žil relatívne zdravo a teraz sa lieči na rakovinu... Jedna slanina raz za čas alebo iná "zakázaná" vec neublíži.

popellka
17. feb 2012

AHoj holky,

super téma, já se taky přidávám k netabulkovým maminkám 😉 a možná je moje averze na tabulky ještě větší po tom, co jsem si na některých diskuzích přečetla názory až moc přehnaný!!! 😉

lakocinka
17. feb 2012

@tunzal ja uz davam napr sunku, ale nie slanu. Slanina, udene a pod. nie su
vhodne pre male deti. Parky, nuz, tie ani ja nemusim, okrem spisskych;) Parky mala neje, ale vo vseobecnosti deti ich maju radi. Nie su vsak tak slane, korenene. To, ze je to masovy separat a nie kvalitne maso, to je uz ina tema.

li_la
17. feb 2012

Ahojte 🙂

Tiež ma hneď zaujala táto téma. Neviem, či som zrovna netabuľková, rozhodne však nikoho nekritizujem pre jeho názor a výchovu. 🙂 Sú veci, ktoré striktne dodržiavam - režim dieťaťa, no v inom dokážem aj popustiť. 🙂 Rada sa zapojím do diskusie, kde sa žienky riadia rozumom a nie (len) tabuľkami. 🙂

lakocinka
17. feb 2012

@zuzana581 Tak ked to takto beries, je to vporiadku, hm?

Ale skor ti odijdu oblicky ako ta privali meteorit.

li_la
17. feb 2012

@popellka Ahoj, nová členka víta novú členku 🙂

popellka
17. feb 2012

@li_la - jéé to je pěkný uvítání 😀

zuzana581
17. feb 2012

@lakocinka 😀 palec hore

li_la
17. feb 2012

@popellka To aby si vedela, že tvoj príspevok nebol odignorovaný. 🙂 Niekedy mám pocit, že je ťažké sa zapojiť už do rozbehnutej diskusie...

zuzana581
17. feb 2012

@li_la
@popellka
aj ja vás registrujem 🙂 kludne sa zapájajte, veselo 🙂 A vitajte.

popellka
17. feb 2012

@li_la - to asi je, ale prostě mně se líbí už ten nadpis, já jsem totiž taky nemohla kojit, takže jsme od začátku na UM (kojila jsem asi jen 10 dní v porodnici, ale měla jsem komplikace, tak jsem musela přestat, to je jedno, malá si totiž stejně nevytáhla co potřebovala), takže podle některých maminek nejsu tabulková už proto, že nekojím. Taky jsem začla dávat příkrmy v 5 měsícu, což některým se zdá taky brzo, dávám granulovaný čajíky a kašičky od Hami - né žádný jáhlový apod. a taky Leničce občas dám lžičku něčeho co nevím, jestli už může, ale tak na ochutnání. Jo a nestuduju v obchodě každou skleničcku s příkrmem 5 minut, jestli tam náhodou není obsažený nějaký miminum soli atd. 😝 a předpokládám, že když je tam uvedeno, že je to pro dítě od tolikátýho měsíce, tak jí to můžu dat! a taky nekupuju BIO zeleninu, ale normální! 😀

li_la
17. feb 2012

@zuzana581 Ďakujeme. 🙂 A myslím, že budeme 🙂

li_la
17. feb 2012

@popellka Máme dosť spoločného. Detičky máme tiež v podobnom veku.
Je to síce nepríjemné, že si nemohla dlhšie kojiť, ale nemyslím si, že by sa preto rúcal svet. Ja som kojenie dobrovoľne ukončila v 6. mesiacoch. Inak, na margo toho kojenia... Minule som si prečítala, že nejaká mamička by nikdy nedala nič z prášku svojmu dieťaťu a ani UM, lebo je to niečo hrozné... No keby sa mamičky riadili takýmto názorom, tak neviem, čo by robili tie, čo kojiť nemohli, ale v pohode... Mne sa zdá viac pritiahnuté za vlasy kojiť do troch rokov alebo kojiť dieťa každých 10-15 minút, len aby bolo napapané a kojiť kdekoľvek na lavičke a pod. Ale to je len môj názor. Ja som tiež mala veľa problémov s kojením, fakt veľa a chcela som to vzdať hneď na začiatku... Nejak som to vydržala do pol roka a bola to pre mňa potom úľava vo viacerých smeroch.
S príkrmami som začala ešte pred ukončeným 4. mesiacom. Na radu doktorky a na základe istej najnovšej štúdie... ale tiež sa tým líšim od tabuľkového priemeru a nikdy sme s ničím nemali problém a pevne verím, že ani mať nebudeme. Tiež mu dám raz za čas ochutnať z toho, čo jeme my. Nevidím dôvod, prečo nie. Ale sú isté potraviny, ktoré chcem do jedálnička zaviesť až neskôr. Tiež papáme instatné kašičky, pribináčika sme mali raz 😀, ale raz za čas mu uvarím puding z kravského mlieka. Keď mu robím zemiakové pyré, tiež prilejem kravské mlieko. A jogurt - Activiu bielu, papáme od 6. mesiaca. 🙂
Neviem, čo je to BIO zelenina 😀 Kombinujem bio zeleninu od starkých a zdravú zeleninu z Tesca. Ale zelený banán sa mi dosť bridí... A jedli sme už aj jahody a čučoriedky. 🙂 A zloženie si prečítam občas, väčšinou pri niečom novom, ale rozhodne z toho nerobím vedu, lebo keby som chcela všetko kupovať bio alebo z DM alebo neviem odkiaľ... tak zrejme by sme všetky peniaze pomíňali len na jedlo...

zuzana581
17. feb 2012

@li_la súhlasím aj s tým, čo si napísala o kojení. Ja som v mojom staršom príspevku písala, že mi je kojenie detí starších ako rok nesympatické. Vadí mi ak vidím dieťa, ktoré už chodí a čo to aj rozpráva, že príde za mamou, začne jej vyťahovať tričko a dožaduje sa dudkania. Nemusí byť hladné, smädné, ale kvôli tomu, že kojaca mama nedovolí dudlík, dieťa si chce len podudkať, tak siaha po jedinom čo pozná, po prsníku. Mama bez vázania, na verejnosti, bez akéhokolvek kusu oblečenia, ktorý by celý tento proces zakríval, vytiahne prsník a upokojí svoje chodiace a rozprávajúce dieťa. Mne to je velmi nesympatické.

li_la
17. feb 2012

@zuzana581 Nesympatické a príde mi to aj také... no zvláštne. Ja verím, že materské mlieko je pre dieťa v prvých mesiacoch života to najlepšie, ale potom neviem, čo by mu ešte také mlieko mohlo dať. Síce som neštudovala nejak podrobne túto tematiku. Mám v mojom okolí prípad, keď bolo dieťa kojené takmer 3 (!) roky, chlapec má teraz 6, ale vždy keď je v blízkosti matky, tak si jej ľahne na prsia, hladká ich a pod. a robí to kdekoľvek a zdá sa mi to choré. Dokonca som v nejakej knihe propagujúcej dojčenie hádam do predškolského veku čítala prípad nejakej mamičky, ktorej sa mlieko netvorilo dostatočne, aj keď vyskúšala všetko možné, ale je rada, lebo dosiahla to, čo chcela a to: že sa jej syn dojčí rád aj bez ohľadu na tvorbu mlieka aj keď má vyše 2 roky... No tak ju s prepáčením len naťahuje a príde mi to viac než nezdravé pre psychiku toho chlapca... V tom momente som knihu vyhodila. Ale asi som sa príliš rozohnila... 🙂

zuzana581
17. feb 2012

@li_la ja som raz na kúpalisku videla tesne pri našej deke matku s dieťaťom a boli tam s partiou. Nejaký muži, nejaké ženy. Iba toto jedno dieťa, myslím. Dieťa prišlo k matke v plavkách. Stiahlo jej podprsenku pod prsia z oboch prsníkov. Matka sa ďalej bavila s osadenstvom, ale bolo vidieť, že hlavne mužom zo skupinky to bolo nepríjemné. Niektorí začali odvracať tvár a aj niektoré ženy sa začali červenať. Dieťa si dalo jeden prsník do pusy a rúčkou začalo žmoliť bradavku druhé prsníka. No ja vám poviem, že som mala dosť. Odvtedy je mi to vyslovene nepríjemné, ak také niečo vidím (v takej miere som to našťastie už nikdy nevidela). A vyslovene mi vadia poradkyne kojenia. Nie osoby, ale to čo hučia do tých vystresovaných mám. Treba iba kojiť, do ôsmeho mesiaca nič iné ako MM dieťa nepotrebuje. Určite nedaj vodu, čaj, určite nedaj dudu... Ach.... Chytám sa za hlavu, ale toto je jediná téma, kde si to dovolím okomentovať, lebo v iných témach sa nechcem hádať. Ak si niekto myslí, že to je tak správne, tak to bude skôr alebo neskôr iba na jeho škodu.

popellka
17. feb 2012

holky s tím kojením naprosto souhlasím, pro některý maminky to konec světa znamená - no to fakt nechápu 😖 😖 a nebo jak píšete kojit p0 20 minutách, aby se dítě najedlo a lámat to přes koleno atd. a ony si nepřipustí ani názor, že někdo kojit opravdu nemůže, myslí si, že je to výmluva pro pohodlné matky a i kdyby u toho měly vypustit duši, tak budou kojit za každou cenu. A o chodících a mluvících dětech a kojení ani nemluvim. Stejně jak nechápu matky, co chcou plně kojit do roka dítěte a nic jinýho na jídlo nedávat. Vždyť to miminko musí mít hlad!!! přece nemůže být do roka jen na MM a navíc pak si těžko zvyká na jídla a maminky se diví, proč nechce to a to a proč nechce pít atd. - no já se nedivím
@zuzana581 - tak tahle historka je teda hrozná 😒

nickushka
17. feb 2012

@zuzana581 krásne si to vystihla. MM je naozaj fajn, tak do 6m, potom je to bonus, ale tiež to musí mať svoje medze. Ja som svoje deti kojila, odsávala a dávala im z fľašky, prsia boli nepodarené, nechcelo mi to vôbec z nich ísť von, manžel som mnou každé 3 hod. na kolenách masíroval, stláčal, po troške to išlo. Potom sa mi to samo začalo zapaľovať a bolo to jedno trápenie. No a čo na to dr? Kojiť a kojiť, čo na to laktačná kojiť a kojiť a obklady a keď počujem tvaroh, je mi na grc...ale nie o tom som chcela. Mohli sme byť sťastní rodičia a ušetriť si kopú nervov, horúčok a antibiotík. Čo myslíš, ako som svojim deťom takto pomohla, že mali MM?

raffaella
17. feb 2012

@zuzana581 nahodou som nakukla a precitala tvoj zaujimavy prispevok 😀 nemozem ine ako suhlasit, pricom som zastankynou dojcenia, avsak vsetko s mierou. A ked sa neda, tak sa neda, svet sa nezruti. Mne sa dcerka sama odstavila 2 tyzdne pred dovrsenim 1. roku. Najskor mi to bolo luto, lebo sa mi nechcelo babrat s UM, ale za par dni som to ocenila - zrazu som sa citila vyslovene slobodna. Inak to nazvat neviem...ale opat moje telo patrilo iba mne. Navyse, dcerka zacala o par dni chodit - a zrazu som si akosi nevedela predstavit kojit uz take chodiace dieta..neviem, pripadalo mi to minimalne zvlastne...a dodnes mi to tak pripada, ale nikomu to radsej nehovorim 😉 nam sa inak stala podobna situacia, boli sme v Terchovej, v restauracii Janosikov dvor ci ako sa to volalo. A oproti nasmu stolu sedela rodinka s cca 2-3 rocnym dietatom. Jeho mama sedela celom oproti mojmu manzelovi, zrazu vytiahla cele prso von a maleho zacala kojit. Moj manzel chudak nevedel, kam kukat - az ma poprosil aby som si sadla oproti nemu, ze mu to je velmki neprijemne...Ja som kojila takisto, viem ze sa to da robit uplne diskretne, ja som nikdy nevystavovala prso von, vzdy som nosila satku, tu som si prehodila cez seba a mala som pokoj od zvedavych ci neprijemnych pohladov. Ja si stale myslim, ze prsia su vysostne intimne a aj ked je babo co a ako hladne, vzdy sa to da robit diskretne.

kaja73
17. feb 2012

baby,to co tu opisujete o tych extremoch v kojeni,je vlastne tiez "netabulkove" tak by ste k tomu vlastne v tejto teme mali byt tolerantne 😉
A mne osobne pride nechutnejsie, ak chlap hocikde vytiahne vtaka a vycika sa-to vidim ovela castejsie, ako take priklady s kojenim na verejnosti co tu uvadzate. 😲-to som vlastne este na vlasne oci ani nevidela-max diskretne kojenie miminka na verejnosti som zazila-ine ozaj nie.
Zato čúrajuceho vtaka som videla už hadam 100krat. 😝 😲
To už radsej kojomaminku beriem 😉

nickushka
17. feb 2012

@popellka máš úplnú pravdu, máme také porekadlo, alebo príslovie, neviem, že sýty hladnému neverí a tu to platí na 100%. na vlastnej koži som si to zažila, lebo som predtým patrila tiež do tej skupiny, čo si myslí, že každá matka môže dojčiť a snáď iba zdravotné problémy by ju ospravedlnili, ale ani to som veľmi nepripúšťala. Skoro som sa psychicky zrútila, keď som zistila, že to nejde tak, ako ti to všetci vykresľujú. keď nastal problém, nebolo na koho sa obrátiť o radu, ktorá by naozaaj fungovala. nestotožňujem sa zo všetkým, čo sa tu píše, lebo mám malinkého s ochorením, ktoré mi nedovoľuje mu dávať, čo si zažiada... ☹

petra1303
17. feb 2012

@zuzana581 ahoj nakukla som sem zo zvedavosti a uplne suhlasim...ja teraz kojim a planujem tak max 6mesiacov dlhsie sa mi to zda nezdrave koli psychike dietata... kojene 2 rocne deti to je pre mna uplny des...a to aby som niekde naverejnosti zazivala aby mi dieta same vyhrnalo tricko a obsluzilo by sa...pre mna nepripustitelne 😔

olivia6
17. feb 2012

@tunzal
@zuzana581

suhlasim so skodlivou vodiu zahriatou v plaste, prave preto som patrala, preco ju davat ci nie.
Nastastie v lete, ked to bude hrozit, uz zrejme malemu balenu vodu davat nebudem.
Prikrmy varit v balenej vode tiez nebudem, nakolko sa davaju od mesiacov, kedy uz "otrava" dusicnanmi nehrozi.
Prekvapilo ma, ake rozdielne hodnoty dusicnanov su v ramci jedneho velkeho mesta...nastastie nasa voda je fajn.
To, ze nedat/dat dietatu na co ma chut som ja osobne myslela tak, ze pokial je to veku primerane a nehrozi nejaky problem, tak pokojne mu to dam - rovnako ako ja si dam, na co mam chut. Ale ked si budem mysliet (neviem kde na to niektore mamy chodia) ze dieta v troch mesiacoch ma urcite chut na parok, no tam mu ho nedam, lebo ma len tri mesiace.
Ono strava v tak utlom veku ma vplyv na cely zivot, ako sa to vybuduje, tak to potom bude a nech mi nikto nehovori, ze terajsi dospeli su zdravi. Akurat uz nikoho nenapadne davat niektore choroby do suvisu so stravou v utlom veku.
Ked uz je telo vyvinute, tak obcasne prehresky nevadia, ale ja by som si vycitala, ze len preto, ze som sa kamsi ponahlala s jedlom a pchala malemu babu parky (cokolvek ine nevhodne) , bude mat neskor rozne choroby, to by ma trapilo.

zuzana581
17. feb 2012

@kaja73 vieš čo, ja mám práve pocit, že takéto kojenie na požiadanie aj deti vo vyššom veku už sa stáva tabulkové, lebo to mudre knižky odporúčajú.
A čúranie na verejnosti je hnus bezdebaty, to ani netreba rozvádzať. Ale predsa. Boli sme v parku, deti sa hrali na tráve a matka s dieťaťom prišla asi o meter ďalej ako sme sa hrali a dala tam dieťa vycikať. To že tam naše behali a aj válali, veď leto, deti, tak to jej vôbec nevadilo. Nemala ani tolko slušnosti, aby odišla niekde ďalej a nechala to dieťa ocikať strom napríklad. Hnus...

nelicefo
17. feb 2012

Ahojte. 🙂 Teraz som sem nakukla...s tým kojením 100% súhlasím kočky 😉

zuzana581
17. feb 2012

@nickushka no vidíš a potom kvôli mudrym kojacim poradkyňám sa maminy psychicky rútia, lebo im tlačia do hlavy, že pomôže iba kojiť, kojiť, kojiť..... ☹