Mám dať dieťa do jasiel?

barbibednarikova
19. jún 2015

Ahojte maminky, naskytla sa mi prilezitost pracovat u nas v miestnej skole, no dcerka bude mat v septembri len rok a nema ju kto strazit. Zvazujem moznost dat ju do jasli, pytaju si 270 e, co vo vseobecnosti nie je vela, ale z ucitelskeho platu? My staviame, chcela by som prispiet do rozpoctu..
Poradte! Dakujem, Bara

vinuslava
20. jún 2015

Ja som tiez ucitelka a obidve moje deti chodili do jasiel, syn od 15 mesiacov a dcera od 11 mesiacov. Sice sme si uzili choroby, ale nelutujem to. Deti su velmi radi v kolektive, radi chodili do jasli a teraz aj do skolky a aj sa tam vela veci naucili. Su veci, ktore vie naucit len rodic, ale su aj veci, ktore sa dieta nauci v instituciach typu jasle ci skolka (su viacej socializovane, vedia sa podelit o hracky, navzajom si pomahaju, su ovela samostatnejsie, dcera ma 2apol roka a sama sa bez problemov oblecie, ci obuje apod.). A mne sa najviac pacilo, ked moje malinke deturence krasne vystupovali na den matiek, bola som dojata, ake su sikovne a co vsetko sa naucili.
Co sa tyka poplatku za jasle, kludne si mozete poziadat o prispevok na starostlivost o dieta, ten je v sucasnosti 230 € a ze vraj sa ma este zvysit, takze vlastne budete mat svoj plat + tych 230 € z prispevku, tie vam samozrejme neostanu, ale vyplatite z nich jasle a vyplata vam ostava. Dalsou vyhodou vasej - nasej ucitelskej prace je to, ze ako ucitelka nemusite riesit prazdniny (pocas prazdnin si cerpame dovolenku), takze ste v porovnani s inymi rodičmi (ti ktorí majú len 4 tyzdne dovolenky) vo výhode, pretoze pocas prazdnin mozete byt s detmi a nemusite ich presuvat po starych rodičoch, ci pribuznych, a teda si ich aj viacej uzijete. Po dalsie, ak teraz tu ponuku nevezmete, dalsia uz nemusi prist a potom co? rodicak skonci, ked bude mat male 3 roky a potom co? S robotou je teraz tazko a v ucitelskom povolani zvlast. Takze treba zvazit aj to. Ja som do prace ist musela aj chcela, takze som mala tuto otazku vyriesenu. Dalsia vec, s ktorou musite pocitat, je vyssia chorobnost po nastupe do jasiel a mozno ze ani nie. Napr. moj syncek sa vytrapil, skoro kazdy mesiac bol chory (ma znizenu imunitu, je alergik, s kazdym jednym zubom mal teploty do 40 a aj teraz je taky, ze je schopny dostat nadchu aj v pusti), ale dcerka bola chora pocas pobytu v jasliach tak mozno raz za 3 - 4 mesiace. Ano je narocne, ked vam dieta chodi do jasiel a vy do prace, ale da sa to. Ja som spociatku myslela, ze sa zblaznim, syn do skolky, dcera do jasli, ja a manzel do prace, ale akosi sme si to tak nastavili, ze to relativne v pohode stihame. Moj manzel mi velmi s detmi pomaha. Obaja pracujeme a nemam ten pocit, ze by nase deti boli o nieco ukratene, venujeme sa im najviac ako sa len da, stale sa im snazime vymyslat zaujimavy program, ale vieme ich nechat aj tak nech si trosku polenosia 🙂 .
Takze je len cisto na vas ako sa zariadite. Vsetko ma svoje za aj proti. A navyse, kazdy problem ma riesenie a ak to riesenie nema, tak to problem nie je a netreba sa tym zaoberat. Prajem vam, aby ste sa spravne rozhodli. 😉

beatrixka77
25. jún 2015

Sorry ja ti asi velmi neporadím, hoci ja by som asi v roku nešla ale musím reagovat na tie maminky, ktoré sa stale ohanaju tým ako naše mamy isli do roboty po pol roku a my šup do jaslí, tak ja ti poviem príklad, moja starká bola doma s detmi 6 rokov a to mala iba dve deti a muž robil na skratený uvazok lebo bol čiastočne ZTP. Treli riadnu biedu a určite by im druhý plat zlepšíl život ale ona chcela byt s detmi. A to musím povedat, že nie je ani nikdy nebola leníva, dnes ma 82 rokov a robí viac denne ako ktokolvek z mojho okolia, je to užasná žena a pre mna velký vzor čo sa životnej pokory týka a v podstate všetkého 🙂
Ps: aj moja svokra bola s detmi doma 6 rokov, 3 deti ma.
Takže nie všetci bežia po pol roku do roboty a tým nechcem povedat, že to je zle. Ja to uplne chápem, ked to tak človek cíti nech to tak spraví len už nemožem počuvat ako sa to stale obhajuje a človek ma potom normálne pocit, že žena čo zostane s detmi doma je čudna 🙂 pekný den

luciferkax
25. jún 2015

Ja by som si na tvojom mieste este uzila matersku... deticky su male len raz... mesudim ta..ak.musis tak.musis ale ja by som na to gule nemala