Mám nechať 2,5 ročné dvojičky same doma so súrodencami?

annamarcon
20. jún 2015

Ahojte maminky, mám 2,5 ročné dvojičky. So synom musíme ísť na vyšetrenie do Prahy a tak nemám kde nechať moje dve malé. Syn má skoro 14 a dcérka 12 odchádzame ráno a vrátime sa na večer. Deti vravia že to zvládnu. K babkám a dedkom ich dať nemôžeme keďže nebývajú v BA. Postarať o ne by zvládli len sa bojím ako to bude s poobedňajším spánkom a s jedením. Cudzích ľudí sa boja a vystrájajú pri nich takže opatrovateľku by som vylúčila.

mirka414
21. jún 2015

Jeden rodič zostat s detmi doma a druhy ist do Prahy.alebo poprosiť susedu na normalny platený babysitting,nech pravidelne kazde 2 hodiny ide pozriet deti a dom,ale deti by som samé nenechávala.

tova
21. jún 2015

@mirka414 2.5r. deti potrebuju pri sebe NON stop opateru dospeleho cloveka a nie kazde 2 hod. Ja som raz davno bola strazit jedno1r. dievcatko ktore ma nepoznalo a plakalo ale malo cca 15r. surodenca doma tak ked sme zistili ze pri mne place, ja som sedela v kuchyni a oni sa hrali v izbach, ale vsetko som pocula, z dialky videla a kym som bola v kuchyni tak mala bola tico cely cas. 15r. mal pauzu ked mala spala, chodila som ja kontrolovat.

timea7
21. jún 2015

@darinka60 v niektorých štátoch je trestné už to, že dieťa nemá zabezpečený dozor dospelou osobou počas neprítomnosti rodičov, stráženie starším súrodencom je neprípustné.Len tak na okraj, keď dieťa v škôlke malo epileptický záchvat, mala som čo robiť ja - dospelá, ktorá má kurz prvej pomoci. Rodičia dovtedy netušili, že je dieťa epileptik. Nechcem maľovať čerta na stenu,možno to je u mňa profesionálna deformácia, ale pri deťoch sa môže stať hocičo.

bona_dea
21. jún 2015

ja neviem, ja som mala 5,5 roka, keď som sa celé popoludnie musela starať o 1,5 ročnú sestru pravidelne, od svojich 7 rokov som po ňu chodila sama do škôlky, vodila ju domov a tam sme niekoľko hodín čakali na mamu... takže myslím si, že pubertálne decko sa o 2,5 ročné deti zvládne postarať

timea7
21. jún 2015

@bona_dea ja som tiež vodila súrodenca do škôlky, písala s ním úlohy, lenže deti boli vtedy podstatne iné, ako dnes, to dúfam, uznáš, okrem toho sú dve - rovnakého veku. Ak sa čokoľvek stane, zodpovední sú rodičia, myslím ale, že zakladateľka témy má problém vyriešený.

bona_dea
21. jún 2015

@timea7 podstatne iné jako dnes? stále sú to deti....také, aké sme boli aj my

mirka414
21. jún 2015

@tova mne v piatok rano poslala jedna pani smsku : prosim potrebujeme postrážiť deti maju 3,5 a 2,5 roka.Uplne cudzí ludia,tak som jej odpísala ok privedte deti ku nam a odpoved : ale mi to potrebujeme do 03:00 ako to spravíme,budeme deti v noci budiť? a ja na to ok do 19 budu deti u nas a potom pojdeme ku vam a deti uložím spat a pockam na vás . Tak sa aj stalo vsetko klapalo do 20 hodiny kedy obe deti spustili plač a musela som ich utešovať ale zvládli sme to na jednotku a rodicia sa o 03:50 vrátili v klude s koncertu. Ja uz roky strazim deti a aj cudzie ak si maminka myslí,ze to jej deti zvládnu samé ( sama musi deti poznať nakoľko su rozumne) tak myslim,ze ak ich suseda bude chodit kazde 2 hodiny kontrolovat tak myslim,ze to zvládnu. Ale fakt je,ze to potrebuje odvahu,ja by som to nedokázala samé deti nechat doma.

filipal
21. jún 2015

Toto by malo byt trestne aj u nas! Tak dvaja dospeli rodicia odidu s jednym dietatom prec, ale ostatne chcu nechat cely den bez dozoru. Podla statusu ma syn len 13 rokov! Cize 14 este nemal. Chlapci v takom veku su este uplne deti. Take male dvojicky, neustrazi ani dospela skusena osoba.

filipal
21. jún 2015

@bona_dea tvoju matku mali udat na socialku, nie to tu este ospevujes ako normu. Sa zobudte, zodpovednost maju RODICIA. Deti maju pravo na detstvo.

peneloppe
21. jún 2015

@annamarcon

Ty poznas svoje starsie deti najlepsie, vies ake su, ci su zodpovedne, da sa na nich spolahnut ale pre istotu by som poprosila susedu alebo kamaratku aby ich prisla aspon skontrolovat.

pumpkincake
21. jún 2015

14 rocny uz dakedy aj deti vedia spravit tak preco by sa nevedeli postarat o vlastnych surodencov? Ako poistku nejaku susedu aby zbehla obcas nakuknut ci je vsetko ok

frozenelza
21. jún 2015

Do 15tich rokoch rodicia maju navstevovat aj pediatra s detmi a nie nechavat 14rocne dieta strazit cely den deti....zoberte vsetkych zo sebou a nebudes sa musiet trapit co sa doma deje

henikav
21. jún 2015

My mame len jednu 2rocnu a takmer 15 rocneho brata, ktory sa sice vie postarat, ale necham mu ju len ak skocim nakupit tu nablizku a mam pri sebe telefon, vzdy sa viem do par minut vratit domov keby nieco, stale ich kontrolujem. Ale ked uz idem dalej, bud radsej beriem malu zo sebou, alebo si nejako poradime, s manzelom sa prestriedame, raz je s nou jeden raz druhy a 2x ju strazila babysitterka - dospela osoba, ktora ma 2 deti a poznam ju velmi dobre, aj to sme neboli velmi daleko a vzdy som kontrolovala telefon. Ja osobne by som nevedela odist tak daleko od tak malickych deti bez dospelackeho dozoru, co ak sa zacne dieta dusit, co ak mu stupne teplota, co ak sa stane nehoda, spadne, popali sa..... za normalnych okolnosti ich starsie deti postrazit vedia, ale ako zareaguju v kritickej situacii? Urcite dohodnut aspon so susedou, aby na nich dohliadla, aj keby s nimi nebola po cely cas. Neviem ako je to pravne na sk, ale napriklad u nas v Belgicku sa dieta do 12 rokov nemoze len tak nechat doma a odist niekam, za toto by tu okamzite socialka deti odobrala

celasapremenim
21. jún 2015

v ziadnom pripade! zaplatit si strazenie, alebo vyriesit to inak, tak male deti musia byt s dospelym clovekom, ked ste mimo, 14 a 12 rocne deti este nie su tak vyzrete, aby zareagovali spravne v kritickych situaciach

mircalla
21. jún 2015

@bona_dea to je skor smutne,co pises,ze 5 rocna sa stara o 1,5 rocnu

filipal
21. jún 2015

este to ma zaujalo: starsie deti by si teda nedala do skoly? Aby strazili?

celasapremenim
21. jún 2015

@bona_dea tak to je dost otrasne, co pises, fakt

veriiii
21. jún 2015

@annamarcon ozaj nemas ine riesenie-?(kamarati?znami?), ?)
skuste si to "nacvicit" .. nech sa starsi staraju cely den o malych..ako im to pojde..14 a 12 rocne deti su len deti..mozu povedat,ze to zvladnu,ale realita moze byt ina!a pomahaju ti pravidlene sa starat o male? vedia ozaj co to obnasa?:nehovoriac, ze to moze byt protiprave ??

bona_dea
21. jún 2015

@filipal 🙂 udaj sa sama 😉 moja mama nemala inú možnosť v tej dobe...

sa tu tvárite, ako keby Vaši rodičia to tak nerobili... za čias, keď bola moja mama decko to fungovalo ešte drsnejšie a nikto nikoho nikam neudával, proste sa fungovalo ako to šlo...

charity
21. jún 2015

@annamarcon Zaplat opatrovatelku. Aj keby mala len sediet v kute a dozerat z dialky, je to lepsie ako nic. Inak je to na paragraf.

bona_dea
21. jún 2015

@filipal jako, docela si ma nasrala, moja mama nechodila po žúroch a po kávičkách s kamarádkami, chodila do roboty, aby sme mali z čoho žiť... ono to totižto niekedy aj rodičia robia, že musia chodiť do práce a nie len vysedávať na materskej dovolenke a zasierať sa celý deň vykecávaním na "modrej slepici"

mircalla
21. jún 2015

@bona_dea vzdy je ina moznost...to co sem davas ako uzasny priklad je otrasne.otrasne. aj ine zeny s detmi chodia do prace pre tvoju info

bona_dea
21. jún 2015

@mircalla áno? vždy je iná možnosť... tak poprosím tú inú možnosť ...

otrasné to je možno pre Teba, keď si Ťa vydržiava chlap, a Ty si môžeš spokojne tráviť materskú na internete a nemusíš pracovať

filipal
21. jún 2015

@bona_dea tak ano, v urcitej societe to bolo bezne uz aj predtym, aj teraz. Chapem, ze ta to ranilo, lebo matku si chces chranit, ale nemala pravo ta takto zneuzivat.

bona_dea
21. jún 2015

@filipal ja sa necítim zneužívaná 😀 😀 na to si prišla ako? 😀 a neviem akú societu máš na mysli, sme normálni bežní ľudia, mama ale musela pracovať, pretože by sme vyžili len veľmi ťažko. Sice by s nami nakrásne bola doma jako vzorná mamička, ale žili by sme akurát tak z lásky možno....

a matku si nepotrebujem chrániť, ako dospelá žena s nejakými životnými skúsenosťami viem, že proste sa to inak vtedy nedalo vyriešiť (aj keď @mircalla má na to nejaké údajné riešenie) a necítim sa ani o nič ukrátená, ani zneužitá 😀 myslím si, že aj vďaka tomu som ďaleko voči životu zodpovednejšia a samostatnejšia ako podaktorí moji leniví rovesníci, ktorí si bez ochrany matky ani neuprdnú

mircalla
21. jún 2015

@bona_dea Tak aby bolo jasne - ja som ta posledna, ktora by sa nechala zivit partnerom ci manzelom - polka fora ma isla zozrat za moju kritiku mamiciek na vecnej materskej, ktore sa nechaju zivit...takze ani nahodou si sa netrafila - nie som ten pripad a ani som nikdy nebola, dokonca aj na materskej som sa zivila sama....
To nic nemeni na tom, ze 5-rocne dieta nema co strazit rocne....musim s @filipal uplne suhlasit...a ak sa ti to zda ok, no mne teda nie.

bona_dea
21. jún 2015

@mircalla ja stále čakám to iné riešenie a inú možnosť 😉

celasapremenim
21. jún 2015

@bona_dea no to teda moji rodicia vobec nerobili a ani ich sestry a bratia s detmi to takto nerobili, dokonca ked som ako 14 rocna pomahala tetam s bratrancami a sesternicami, vzdy to bolo v pritomnosti dospeleho ....a aby som nezabudla, ani v rodinach priatelov nasich rodin toto nikto takto nerobil, takze az take bezne to nebolo ani volakedy, nieto este teraz
mozno v socialne slabych rodinach a ciganskych rodinach to takto robia, naozaj si to neviem predstavit, zeby som tak malinke dieta nechala na tak male dieta, mozu byt radi, ze sa vam nic nestalo

mircalla
21. jún 2015

@bona_dea urcite sa nenasla za socializmu starsia pani ci studentka, ktora by ze maly peniaz postrazila niekomu dieta? pripadne kamaratka? 5-rocne dieta sa nevie v krize ani o sebe postarat, nieto este o dalsie dieta...davat to za priklad by som teda nedavala

celasapremenim
21. jún 2015

@annamarcon je uplne jasne riesenie, ze na vysetrenie pojde len jeden rodic, druhy ostane s detmi, alebo deti s vami, tu nemate co riesit, naozaj je to velmi riskantne riesenie, nechat tak malinke dvojicky s detmi....pre mna je uplne nemyslitelne, ze to vobec beriete do uvahy