Máte doma nadané dvojročné dieťa?

nili
11. aug 2012

Rada by som si popisala s mamickami nadanych 2 -3 rocnych deti. Mam nadpriemerne inteligentnu dceru. Najde sa niekto?

jolinka
9. apr 2014

Toto tu chcem povedat nie nejakej konkretnej osobe ale vseobecne vsetkym mamickam...ktorym dieta okolo 2 ci 3 rokov predbieha vo vyvoji rovesnikov...

aby samozrejme netlmili dieta, rozvijali ho..ale dbali pritom na to aby nejakymi prilisnymi ocakavaniami do buducnosti alebo nedockavostou urychlovat i tak rychly vyvoj dietata...nezabili jeho zvedavost, dychtivost a hlavne RADOST z poznavania veci...lebo toto ked sa udeje, zbytocne pribudne jedno rezignovane a nudiace sa dieta.
Nik nema krystalovu gulu a tak nevie..ci z toho 2 rocneho bude casom nadpriemerne inteligentne dieta, alebo lenbezne sikovne dieta, zvladajuce skolu dobre ale bez nejakych vynimocnych schopnosti.

Velmi sa mi pacilo ako tu par stran dozadu jedna mamicka {tusim @zuzca80 } triezvo a s nadhladom hodnotila po rokoch vyvoj svojej dcery, z toho si treba brat priklad 😉

zuzkaanicka
9. apr 2014

@kaja73 @jolinka tu je to tiez celkom pekne napisane, paci sa mi tam aj ten rozdiel medzi nadanim a adhd, tiez je tam celkom jasne napisane, ze tieto deti nie je treba nutit do cinnosti, ze je skor problem ich od nich odtrhnut, je tam aj o tom, ci nutne taketo dieta musi byt uspesne ... ja len dodam, ze nadanie je fajn, ale treba si uvedomit, ze to nestaci ... nadanie netvori ani polovicu uspechu ... pokial tam nie je cielavedomost, pracovitost a mnoho dalsich faktorov, tak sa casto stava, ze talent, alebo nadanie sa premrhaju 😖

http://www.chytredeti.cz/cs/42-fakta-o-nadani.html

digysa
9. apr 2014

Uplne odveci............trosku to spestrim obrazkom.... 😎

Tema: Pav
Vek: 5r 4m
Material: Kanvas,vodove farby

Tento idem dat zaramovat.

digysa
9. apr 2014

@jolinka S tou nudou uplne suhlasim..... Podla mna nadane deti sa nenudia...robia to, co ich bavi a robia to stale a nemaju cas na nic ine....

lyzzy
9. apr 2014

@digysa ....to si kreslila ty???? 😀 😀
Nadhera 😀

zuzkaanicka
9. apr 2014

@digysa tak to spestrim aj ja ... tiez mame jedneho pava ... malovane temperkou, vek "maliarky" 8 rokov 🙂

digysa
9. apr 2014

@lyzzy 😅 😀 Ale hybaj... to prezentujem priemerne dieta, ktore rado kresli...........a cas ukaze, co dokaze 😉

digysa
9. apr 2014

@zuzkaanicka Ten pav je nejaky oblubeny u deti, ze?
TIez mas priemerne dieta, co ?

Inak, co je to temperka?

lyzzy
9. apr 2014

@digysa ...pekne 😀 ....sup do ramu 😀

zuzkaanicka
9. apr 2014

@digysa jo, tak pav je taky pestry, ze sa to detom asi paci 😉 ... temperka-temperove farby som mala na mysli 😉 ... dcera rada kresli, maluje a vobec vsetky vytvarne cinnosti ju velmi bavia ... ale maliarkou sa nechysta byt 😉

digysa
9. apr 2014

@zuzkaanicka je tretiacka, ci druhacka? Ja mam druhaka, tiez ma 8.

zuzkaanicka
9. apr 2014

@digysa toto je starsi obrazok ... vtedy bola druhacka, cize nemala celych 8 rokov, ale zaokruhlila som nahor 🙂 ... teraz ma 11.5 roka.

ewka0012
10. apr 2014

@laila22 lucila som sa ale zeny nerespektovali a stale mi pisali takze mi vyskakuju upozornenia

zuzca80
16. apr 2014

@zuzkaanicka dik za popis. ja som taka zvedava, co z tej nasej dcery vyrastie. chcem s nou ist k psychologicke kvoli jej spravaniu, lebo je strasne emocne labilna (podla nas) a submisivna. tak potrebujeme poradit, ze ako na nu. asi jej pri tej prilezitosti urobi aj iq test, tak som zvedava. inak u nej sa ten vyvoj dost spomalil. uz nie je tak vyrazne popredu ako bola. v podstate uz je skoro rovnaka ako jej rovesnici.
inak to zaujimanie sa o veci detailnejsie mame ale nie v nejakej extremnej miere. chcela vediet, ako funguju veterne elektrarne, z coho sa sklada krv, ako vznikaju oblaky a dazd, preco vyhynuli dinosaury. ale ja mam strasne malo casu sa jej venovat. nemame vobec cas na ziadne encyklopedie, alebo citanie.

zuzca80
16. apr 2014

@digysa moze mi tvoja dcera nieco namalovat, aby som si to zavesila na stenu? 🙂

zuzca80
16. apr 2014

@jolinka suhlasim, ze ani moja dcera sa nikdy nenudi. nudi sa stredny syn, ktoreho nic nebavi. ona si stale vie najst nejaku zabavu aj sama. ide si stavat nieco z lega (teraz fici na frozen), tak stavia zamky 🙂. alebo si vytiahne tie zamocke schody a postavia si par uloh. alebo sa len tak hra s babikami (vacsinou su chore a ona je doktorka). alebo si ide nieco kreslit alebo lepit. nemusime jej vobec vymyslat program.

zuzca80
16. apr 2014

@zuzkaanicka zaujal ma ten druhy clanok. ten som si teraz precitala. hlavne popis tej emocnej stranky. to je absolutne presny popis mojej dcery, kvoli comu som chcela ist s nou k psychologicke.

jolinka
16. apr 2014

@zuzca80 😉 🙂 🙂 to je dobre ze sa nenudi 😅 😅

Inak tie "smartovky" su super, my mame Hrad, Zamocke schody aj Na ladovej kryhe, a potom este Logico Primo aj Piccolo.
I ked ja som to zaobstarala pre vyvoj zaostavajuceho dietata nie pre nadpriemerne vyvijajuce sa...ale to je jedno, nakoniec to vyuzivaju vsetky deti. 😉 😉

zuzca80
16. apr 2014

@jolinka o diky za tip. kupim jej tu na ladovej kryhe. sa jej bude urcite teraz pacit, ked fici teraz na vsetkom, co je ladove (kvoli frozen 🙂)

digysa
16. apr 2014

@zuzca80
@jolinka Ja to ma tiez podobne, moja dcera sa nikdy nenudi a vie sa sama hrat aj hodiny. A syn to je nieco hrozne- aj ked sa dobre uci, ale on potrebuje stale spolocnost!! Nikedy ma ide z neho porazit....keby nemal sport, tak neviem, co urobim 🙂

sofia17
17. mar 2015

Chcem Vás poprosiť o radu, hlavne mamičky, ktoré majú tiež chlapcov. Máme už staršiu dcerú nadpriemerne inteligentnú tretiačku - ta sa ako malá vydržala hrať s vkladačkami, kockami, maľovaním... No a teraz k problému: máme 19 mesačného chlapca, ktorý asi bude tiež veľmi šikovný, ale už neviem ako ho mám zabaviť. Zaujíma sa sám o písmenká niektoré už pozná, čítame, kreslíme, hráme sa pexeso, všetko chce poznať pýta sa na tvary, farby, zvieratka... pri tom vydrží aspoň nejaký čas, no vkladačky, kocky, puzzle, autíčka ... ho zabavia tak na 3 minúty a dosť. Mám ale pocit, že sa nudí a už neviem čo by som mu vymyslela za aktivity. Je neposedný, proste také šidlo. Viete mi niektorá poradiť ako ho zabaviť, aké aktivity s ním robiť?

liebling98
17. mar 2015

@sofia17 pobyt vonku, záhrada, pieskovisko, odrážadlo.

sofia17
17. mar 2015

@liebling98 dakujem za odpoved, to my vsetko robime, myslela som skor aktivity ked sme dnu

jana_eyre
17. mar 2015

@sofia17 tu su celkom dobre typy na doma

http://www.elefantino.sk/aktivity/

u nas je inak oblubene velmi malovanie, kreslenie na tabulku.. malujeme kamene, ktore si najdeme na prechadzke, teraz robime vyzdobu velkonocnu - ja nastriham papiere v tvare vajicok a deti lepia a kreslia, plastelina, potom je u nas oblubeny domaci bupisvet /foto mam vo fotoblogu/, alebo mame taky kotuc papiera - tam si deti lahnu, ja ich obkreslim a oni si carbu na svoje telo.. robia to obaja podla svojich schopnosti a moznosti - syn ma 3roky a dcera 16m..

sofia17
17. mar 2015

@jana_eyre
ďakujem a ten Váš bupisvet je super, viem si živo prestaviť čo by tam aj môj malý navystrájal, žiaľ nemáme taký typ sedačky s oddeliteľnými matracmi, ale skúsim niečo v tom duchu vymyslieť.

timea7
17. mar 2015
maminkalucia
18. apr 2017

Viem ze to je uz starsia tema,potrebujem radu.Dcerka ma 2,5 roka.Pocita do 20 po slovensky,po anglicky,v tychto dvoch jazykoch ovlada aj celu abecedu.Dnes som zistila ze vie hlaskovat.Ovlada skoro vsetky detske riekanky/pesnicky.Pamata si rozpravky z knizky naspamat presne co nasleduje v pribehu,staci jej ze si to raz vypocuje.Ovladala vsetky slova v ramci slusneho spravania,napriklad:dakujem,prosim si,nazdravie,neni zač...
Ovlada vsetky slova,sklada krasne vety (pred rokom este nevedela vobec nic povedat).
Myslite ze by som to mala niekde spomenut?

minax
5. jún 2017

@maminkalucia ahoj,tiež som tu zavítala do tejto témy až teraz,môžem sa ťa opýtať,ako si teda nakoniec vyriešila vašu situáciu?som si totiž istá,že aj môj syn(22mes) je odlišný od iných detí v jeho veku,vyniká predovšetkým v slovnej zásobe,má perfektnú pamäť,je to taký ,,malý dospelak,,. No máme to s ním doma dosť pestré,najmä spánok je obzvlášť problémový. Chcela by som sa možno s niekým poradiť,kto má doma podobné dieťa,prípadne možno so psychológom?riešia sa už vôbec aj také malé detičky?alebo treba počkať ešte 1-2 roky?trošku sa obávam,aby sme niečo neskazili vo výchove,už teraz si totiž všímam,že pri takom ,,beznejsom,, prístupe sa uzavrie do seba a je nešťastný.a samozrejme sa to ešte viac prejaví na spánku.

maminkalucia
5. jún 2017

@minax ahoj.Neriesili sme to zatial s psychologickou,ale urcite sa líši od inych deti...teraz najnovsie zacala citat slova...vyhlaskuje si pismena a precita potom cele to slovo.S pamatou je na tom lepsie nez ja.Teraz zacina hovorit anglicke slovicka.Dcerka ide do skolky v septembri tak uvidime ci to budu aj pani ucitelky vnimat tak ako ja.Urcite sa s nimi poradim.
Aj vonku sa inak chova...hlavne ked je vo vacsom dave.Mame to s nou doma zaujimave 😊 je taka skor akčnejsia.
Dost casto som vyšťavena 😀
Moja malá je zase opacne,neuzavrie sa do seba ale naopak...dokaze az moc prejavit pocity,je az prilis emotivna.Takze uvidim co v tej skolke...

michaela334
19. júl 2017

@nili to ta naša vie abecedu napisať poskladá samostatne 260 dielikové puzzle čo majú problém 6 ročné deti a ona ma 4r maluje abstraktne obrazky 👧profik by povedal že dospela osoba komunikácia jej nerobi problém zahanbuje aj dospelákou aké nazori ma na dnešné ľuctvo hlavne venovať sa a komunikovať vysvetlovať nadané dieťa potrebuje predovšetkým lásku svojich rodičou.