Škôlka alebo jasle. Čo je lepšie pre 2 ročné dieťa?

mimi21mimi
13. sep 2011

Od budúceho roka idem pracovať a dcérku budem musieť dať do škôlky alebo do jasiel. Ktorá alternatíva sa Vám zdá lepšia?

susik77
19. sep 2011

@usonicky - dakujem za krasnu obsiahlu odpoved 😉

zuzana17
19. sep 2011

@mimi21mimi Ak škôlka berie 2 ročné deti, tak by som zvolila škôlku. Neboj deti to zvládnu aj so staršími. Skôr sa od nich isté veci naučia. 🙂 😉

evala777
19. sep 2011

@mimi21mimi ahoj, ja som moje obidve deti dávala do škôlky od dvoch rokov, staršia to zvládla v pohode, v tom čase už bola bez plienok, so slušnou slovnou zásobou, samostatná. Chvíľku trvalo, kym to ráno bolo bez plaču, ale do škôlky chodila rada. Mladší nastúpil do škôlky ako 2.5 ročný a tiež bez problémov, dokonca si aj rýchlejšie zvykol ako staršia dcéra. Ak by som sa mala ešte raz rozhodnúť, u dvojročného dieťaťa by som znova volila materskú škôlku a nie jasle. Mala som pocit, že tie staršie deti tie mladšie "potiahli". Ja som bola spokojná 🙂

mimi21mimi
autor
19. sep 2011

@evala777
@zuzana17
Ďakujem, baby 🙂 Tak už len počkať do marca, či nám ju pri zápise zoberú 🙂

usonicky
6. jan 2012

@lelask Absolutne s tebou nesuhlasim, sice neviem akeme vzdelavaniu sa venujes, ale ja pripravujem buducich ucitelov materskych a zakladnych skol. V tejto oblasti som aktivna cca 20 rokov, pricom sa venujem aj vyskumom a publikacnej cinnosti. Jednoznacne s tebou nesuhlasim, ze deti dvojrocne patria do jasiel. Jednak statne jasle neexistuju, su len sukromne, ltore vobec nemusia poskytovat edukaciu, respektive neposkytuju edukaciu, iba starostlivost . Po druhe, ucitelkyv materskych skolach, na zaklade ziskaneho vzdelania, maju dokazat flexibilne prisposobovat eduakcny program vyvinovej urovni deti, teda aj deti dvojrocnych. A ucia sa to na vysokych skolach, pricom sa riesia aj deti na vyvinovej urovni fyzickeho veku 2 rokov, respektive vyvin dietata od narodenia. Takze na zaklade diagnostikovania aktualnej urovne vyvinu dietata v jednotlivych zlozkach osobnosti,dokazu vytvarat adekvatne ulohy, hry a aktivity pre deticky tak, aby ich maximalne rozvijali. Tvoj prispevok mi zavana "prihrievanim si "vlastnej polievocky, lebo ako si sa priznala, ty take nieco pripravujes, predpokladam sukromne zariadenie a preto tvrdis, ze take na Slovensku nie je a to nie je objektivna informacia.

lelask
6. jan 2012

@usonicky dakujem za reakciu. Nenapisala som, ze 2 r. deti patria do jasiel, ale detskych jasiel s personalom, ktori sa zaujima o vyvinove osobitosti deti - myslela som tym na skor na specificke osobitosti detského mozgu do troch rokov a od troch rokov ,/ktore maju svoje zvlastnosti, uznavam, mala som to asi konkretizovat / ,jeho schopnost prijimania informacii, fotograficku pamat atd. Samozrejme suhlasim s tym, co si napisala. Sama som mala v triede aj 1,5 rocne deti s 3 rocnymi a nemala som problem s nimi pracovat. Skor ked sa na to spatne pozriem mi je luto, ze som vtedy nevedela to, co viem teraz - pracovala by som s ich potencialom trosku inaksie.
Ak by si mala chvilku, zaujimal by ma tvoj profi nazor na ten moj projekt.
Projekt nieje o mojom sukromnom zariadeni ale skor o informovanosti a vzdelavani rodicov ako to tym detuliatkam v buducnosti ulahcit , o moznostiach prace s detmi s mentalnym postihnutim atd a o lepsej sanci zaradenia sa do spolocnosti.

lula26
7. jan 2012

@usonicky , plne s tebou súhlasím, že učiteľky MŠ majú kompetencie na edukáciu aj 2 ročných detí. Len bohužiaľ vo väčšine prípadov nie podmienky. Keďže sa problematike venuješ už 20 rokov, isto vieš, že v bežnej triede MŠ pracuje po väčšinu času len jedna učiteľka bez asistentky. a také maličké dieťa potrebuje nielen edukáciu, ale aj to "opatrovanie" .

lelask
7. jan 2012

@usonicky este som si precitala ,co som vtedy pisala a toto co si napisala ty "Jednak statne jasle neexistuju, su len sukromne, ltore vobec nemusia poskytovat edukaciu, respektive neposkytuju edukaciu, iba starostlivost" je vlastne to, co som napisala aj ja " lebo take zariadenia este u nas asi neexistuju."

pusa
20. feb 2012

@usonicky
Na stránke mesta Bratislavy sú uvedené štátne jasle. Píšete, že boli zrušené, to asi nie je pravda.

zahrika
13. mar 2012

@pusa aj u nas v novom meste sa pisu statne jasle ale v reale uz nie su...

@usonicky dakujem ti velmi za nazor, moc mi to pomoze v mojom tazkom rozhodovani.. Momentalne mam obrovsku dilemu a zaroven zial. Do prace som nastupila ked ma maly 10.5mesiaca a ato z dovodu nudze, nakolko som snim sama, cize vyber nebol... keby som si mohla vybrat, neopustim ho a nechapem zeny, ktore tak spravia.. Ale pointa.. Opatruje mi ho sestra, ktora je na materskej so svojou 2.5rocnou dcerkou a mali sme veru velke problemy.. Moj maly zacal prave chodit, vyzadoval si stael este uspavanie na rukach, mliecko, dudku... ale zaroven je to osobnost ktora miluje spolocnost, ktora uz chape veci.. atd cize boli velke problemy medzi detmi. Teraz ma maly 15mesiacov, zvykol si, starsia mu stale robi sice zle ale on sa uplne obrnil a dokaze uz reagovat. Avsak stale je este malicky na to,, aby chapal veci a myslim ze sa nedokaze zahrat s dietatom vo veku skoro 3rokov. Moj problem je ale nasledovny -> maly je u segry skoro5mesiacov, rano tam ide pravidelne s placom, do teraz ale odist nechce, pobede som mu uz ukradnuta, neviem ci je to tym ze sa hneva ze ho tam nechavam ale co je najvacsia rana, kedze mala segrina hovori segre MAMA, tak aj on ju tak zacal oslovovat.. bohuzial zrejme tomu nechape, nakolko je tam od kritickeho veku 10.5mesiacov kedy sa vsetky prve slova zacal ucit a ja som z toho totalne nestastna, neviem co s tym..hladam jasle aby som ho dala radsej niekam do kolektivu, niekam kde budem mat rutinu a pride ku mne domov ako ku mame..bojim sa ze teraz je uplne domyleny. Neviem asi nie si psycholog, ale kedze mas s detmi nejake skusenosti, porad mi prosim, som zufala, co robit?? je to normalne? prejde to? ked bude mat o par mesiacov viac? ja neviem.. ja som prenho MAMIMA ako mamicka a segre vravi MAMA. dnes dokonca nechcel ist za mnou a segre sa omotal okolo nohy. Srdce mi slo puknut, musela som odist z materskej koli praci a este aj toto.. mam pocit totalneho zlyhania v jeho ciach, neviem co mam robit, nedokazem ale zostat doma,nesplatila by som ucty. co robit aby chapal ze ja som mama, ja som jeho domov?? chodim pre neho cca 16-16.30... stava sa aj neskor ale to je vynimocne. Baby poradte mi :(

zahrika
13. mar 2012

@lula26 sorry za kopec preklepov, ked oto po sebe citam... ide o to ze on je este malicky na to aby chapal ze pracujem a vratim sa pre neho ale zaroven dost velky na to aby pochopil ked rano odchadzam ze ho opustam a on nechce ist.. potom pobede place zasa za segrou a ja som si vzdy myslela ze sa bude na mna tesit ked ma zbada...ale nie je to tak... neviem co s tym, bojim sa ze je chudatko domyleny a nevie kto je jeho rodina ☹

wild_child
13. mar 2012

@zahrika ja by som ho odporucala dat do kolektivu ... tam ma pravidelny rezim , na ktory sa bude tesit, ale ked padne hodina ked ma prist maminka, tak sa bude tesit na maminku ... 🙂

zahrika
13. mar 2012

@wild_child presne na to som myslela..lebo ked je u sestry, tak sa nevie odtrhnut, citi sa ako doma..su zaverty u nej v byte, hraju sa spolu, a ja vzdy pridem a beriem ho prec, odtrhnem ho od hry... neviem ci nie je moje zmyslanie sebecke, mozno je fakt dobre ze ma taku super opateru.. neviem co by bolo najlepsie, momentalne mam oci zastrete emociou a citim sa akoby som zlyhala a on sa utieka k sestre ale ako rozmyslam tak rozmyslam fyzicky mu viac casu dat nedokazem, musim v praci byt akokolvek by som to chcela zmenit.

wild_child
13. mar 2012

@zahrika je prirodzene , ze sa upne citovo na tvoju sestru, kazde dietatko si potrebuje nast nejaku svoju "barlicku" ktorej sa drzi, obzvlast, ked je iba s tou jednou osobou ... daj ho do sukromnych jasliciek (teraz ich je dost), tam je add 1 : viac uciteliek (opatrovateliek) a add 2: viac deticiek .. nema moznost sa citovo naviazat len na jednu osobu, vzdy bude mat v hlavicke, ze ma svoju maminku, ktoru velmi miluje a zaroven sa ale bude tesit do jasliciek, lebo tam ma zas mile ucitelky a deticky, s ktorymi sa hra a zaroven uci ... kolektiv ho nauci vychadzat s druhymi a taktiez bude prirodzene napredovat v plienkach, samostatnom papani, obliekani, atd atd .. ja som dala krpca do jasiel v 17tich mesiacoch, tiez preto , ze som musela do prace, a nelutujem .. krpec si na rezim bez problemov zvykol a je tomu tak doteraz .. je to stastne dietatko, ktore vie, kde je jeho miesto ... 🙂

zahrika
13. mar 2012

@wild_child to by bol asi fakt ideal...avsak jasle su najblizsie v trencine a vozit ho kazde rano 25km no to asi nezvladneme.. my sme totalny zapadakov :(

zahrika
13. mar 2012

@wild_child
ale skusim nieco pohladat... ak nie, tak pockame aspon do tych 20mes a potom skolka...snad sa tam nauci na novy rezim a znova bude mat len mna pobede a to uz bude asi aj chapavejsi..

wild_child
13. mar 2012

@zahrika aha , tak to je zle ked si daleko od mesta ... tak vydrz do tych 20 mesiacov, neboj, dietatko je tvor velmi prisposobivy, akonahle zacne chodit do skolky, na tvoju sestru ako mamku, zabudne :o) drzim palec a prajem vela stastia 🙂

zahrika
13. mar 2012

@wild_child dakujeme 🙂 nejako to zvladneme... nastastie pracujem do stvrtka, piatok +vikend je nas, tak sa budem snazit mu to vynahradzat...

koniarova
13. mar 2012

@zahrika Ja by som radila, nechať ho u sestry. A potom do škôlky. Neviem, vystavovať ho ďalším zmenám. 😒 😒 A ešte keď je u sestry aj spokojný. Neboj, on vie, že si jeho mama. Len potrebuje čas. Čím bude väčší, tým to pôjde ľahšie.

zahrika
13. mar 2012

@koniarova ja viem.. davat ho mimo skor je sebecke :( Mas pravdu. Necham to teraz tak... v sept segra ide do prace, maly bude mat cca 20mes, tak snad mi ho vezmu potom

koniarova
13. mar 2012

@zahrika Podľa mňa rozumne rozmýšľaš. Do septembra, by som určite počkala. Tvoja sestra je pre neho teraz "taká istota". Netvrdím, že náhrada za teba, ale predsa len, je to člen rodiny, určitá opora. Bála by som sa, nechať ho zase zvykať na nové podmienky, prostredie. Aby to nechápal tak, že je zase niekde odložený a stratí ďalšiu istotu. Určite sa mu venuješ maximum a vekom sa to len zlepší. 😉 😉 😉 Držím palce.

mirkalivka
13. mar 2012

Ahoj, starší syn chodil do súkromnej škôlky od 22 mesiacov (chceli sme kúpiť byt, zobrať hypotéku...tak musel) Bol už v tom čase bez plienok a vedel sám jesť. Keďže bol v súkromnej škôlke, dostávala som materskú a doplácala som cca 100,-€. V 3 rokoch sme ho dali do klasickej štátnej škôlky. Myslím, že teraz niečo prepláca aj štát,ak vám dá škôlka potvrdenie. Myslím, že aj keď nevie na 100% na nočník - my sme na spanie ešte mali plienku, v súkr.škôlke sa skôr doučí ako v jasliach. Pre jasle je pohodlnejšie vymeniť plienku ako učiť na nočník. A ešte jedno pozitívum pre škôlku - sú tam aj staršie deti resp. bývajú tam prevažne spojené napr. 2 a 3 ročné deti, 4 a 5 ročné a pod., je motivovaný staršími, ťahajú ho dopredu. (môj začal konečne rozprávať a straaašne ho bavilo lepiť, kresliť a pod.) Držím palce pre to najsprávnejšie rozhodnutie, paa Mirka

usonicky
13. mar 2012

@zahrika to, co si popisala je u tvojho dietatka prirodzena reakcia, pretoze sa viaze na osobu, s ktorou travi viac casu. Vytvara si k tvojej sestre vyrazne emocionalne puto, co moze sposobovat do buducna velke problemy. I napriek tomu, ze je to tvoja sestra, prinasa to pre teba ako matku velke rizika a to, ze si k tebe nenajde "cestu" a moze to sposobovat problemy i v buducnosti. Takze, ak chces, aby tvoje dietatko sa putalo viac k tebe ako sestre, musis ho dat odtial prec. Sice prve dni bude mat problem, ale urcite to dokaze prekonat. Tvoje dietatko totiz vyhodnocuje javy nie podla toho, kto je mamina, aj ked mu to hovoris ty a aj asi sestra, ale vyhodnocuje podla toho, kto sa o neho stara a kto mu pomaha spoznavat svet. K nemu sa "utieka" ako k ochrane a teda ty sa postupne pren stanes nepodstatnou. Bude chciet byt tam a s tebou sa bude citit akokeby mino- len na cas urcity. Je teda na tebe ako sa rozhodnes, ale ked mam poradit ako odbornik, urcite ho treba dat radsej do materskej skoly/jasiel. Tam dospely clovek sa nestane nahradou matky, ale len docasnym "opatrovnikom" - ucitelkou, nema k nemu emocionalny vztah tak vyrazny ako sestra a to napomozu utvorit pevnejsi vztah medzi tebou a nim. Ked zotrva u sestry bude si vytvrat vztah k nej, ked ho das do materskej skoly zacne si viac vytvarat vztah k tebe. Je to na zvazenie, co je pre teba lepsie a pre tvoje dietatko. Ja tvrdim, ze narusenie vztahu medzi matkou a dietatom ma velky vplyv aj na dalsi rozvoj dietata. Ja mam s tym aj osobnu skusenost, kedy som sa ja venovala bratovej dcerke. Byvala u u mna, chodila so mnou i do prace (materskej skoly), upala sa na mna a mala po tom velky problem vytvorit si vztah k svojej mamine. A ako pedagog sa psychologiou dietata zaoberam permanentne, bez toho by som nebola dobrym pedagogom. Drzim palce, aby si to vyriesila k spokojnosti teba a dietatka.

zahrika
13. mar 2012

@usonicky no, nie som sice psycholog ale presne tak ako si to opisala som to pocitovala aj ja.. zacala som mat pocit ze to presne zacina smerovat tymto smerom ako pises...ale az teraz sa to zacalo prejavovat. Este stale v kryte duse dufam ze tym ze pracujem 4 dni a 3 dni je so mnou, nie je to este uplne stratene,ale prichadza do veku kedy zacina hodne vnimat ako ty vravis osobu,ktora sa o neho stara.....
Myslis ze cakat do 20mesiacov je pridlho? teraz ma 15. Jasle su pridaleko na vozenie kazde rano a naspat ale ak to je nutne tak to podstupime..
ja som si najprv myslela ze to je rovnake ako keby bol v skolke, ale vidim ze nieje, predsa len je to specialna osoba, domace prosttredie........ cize velmi a tym trapim. Vdaka za nazor, budem rada ak napises viac, teraz mam strach snad uz nie je neskoro :(

dai
13. mar 2012

@zahrika neviem, ja si nemyslim ze sa citovo na sestru velmi upne - ja som mala malinku od 15-tich mesiacov s opatrovatelkou - bola to starsia pani, velmi som s nou bola spokojna... zdalo sa mi ze malinka je primala na jaslicky, striedanie sa ludi okolo nej... pani chodila k nam kazdy den - malinka s nou bola od rana do vecera... a napriek tomu malinka jasne rozoznavala kto je mamina, tesila sa na mna, vobec nenastalo nejake vyraznejsie priputanie k opatrovatelke, napriek tomu ze s nou travila vela casu. Podla mna ak ste mali kvalitny vztah tak to nenarusi nejaka osoba v 15-tich mesiacoch...
moja malinka isla do sukromnej skolky v 2.5 roka ( chceli sme ju dat uz v 2och ale ziadna nemala volne miesto ) - adaptacia prebehla super... ucitelky v skolke ma velmi rada, oni ju tiez ale opaet tam nedochadza k ziadnej zasadnej vaezbe... - malinka inak v 2-och rokoch uz plynule rozpravala a bola odplienkovana a samoobsluzna 😀

zahrika
13. mar 2012

@dai mozno mas pravdu ale tu su 2 velke rozdiely... moj maly je u segry a nie doma, a ja som zistila ze prave to to robi vela.. a dalsia vec je ze je tam od 10.5mesiaca uz :(
mas malu sikovnicu 🙂

susik77
9. aug 2012

Ahojte, po roku chodenia do skolky pisem ako je na tom Terezka🙂 Do skolky zacala chodit od 2 rokov. Bola uz odplienkovana, pekne rozpravala. Prve asi 2 mesiace v skolke sa hrala sama - a so sestrou / chodila tam este starsia dcera / po 2 mesiacoch starsiu prijali do statnej skolky. Tie prve mesiace Terezka nevedela moc komunikovat s detmi, tak sme sa dozvedali, ze obcas niekoho poskriabala. Behom 2-troch mesiacoch sa to upravilo a postupne si tam nasla kamaratov a kamaratky, chodila tam velmi rada 🙂 Od 2.5 roku zacala chodit zo skolky na plavanie, Mala 10 lekci, strasne ju to bavilo. 🙂 Mala uplne uzasne ucitelky /-striedali sa 2. Vzdy mi hlasili, co v skolke robili, ako Terezka jedla, spala, prip. problemy, s kym sa kamarati a tak. Teraz ma skoro 3 roky, pekne spieva, vie kopec pesniciek, pozna vsetky farby, tancuje, zacina kreslit postavicky. Krasne rozprava 🙂.
Socialne je tiez sikovna. Z logistickych dovodov sme zmenili skolku, tiez sukromnu. Teri si uz prvy den nasla kamaratku, aj sem chodi rada, ucitelky ju chvalia. 🙂

diana116
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
modrofuzik11
21. aug 2012

sara mala dva roky, ked isla do skolky. boli tam aj ine deticky v jej veku. bolo to fajn aj z toho dovodu, ze teraz si nemusi zvykat na nove prostredie (ako keby som ju davala po roku z jasliciek do skolky), teda tie prvotne place sme prezivali iba raz... 🙂

fatima1972
Odpoveď bola odstránená
Zobraz