Škôlka pre 2,5 ročné dieťa - za a proti

sojaso
24. feb 2016

Mile maminy, potrebovala by som vase rady a skusenosti, v auguste bude mat dcerka dva a pol roka a narodi sa nam druhe dieta, nezvazujem skolku z dovodu, ze by som sa bala, ze to nezvladnem, ale skor kvoli dcerke, ktora tuzi po kolektive a podla ucitelky z MS by nemala problem zaclenit sa uz ani teraz, moj strach je skor z chorob, ktore prinesie domov a ich dopadu na male babatko, tiez som sa stretla s nazorom, ze ak ju dame do skolky akurat, ked sa nam narodi dietatko, tak sa moze citit ako odstrcena, ci odlozena, neviem, ako ju poznam, bola by tak nadsena, ze je medzi detmi, ze by ju to ani nenapadlo, no nemam s tym skusenosti, mozno by o par dni, kym by vsetko spoznala naozaj skolku odmietla.....co myslite? Ake su vase skusenosti? Ako ste to vyriesili? Dakujem za kazdu odpoved

adka2011
24. feb 2016

@paris3 Ja som napisala, baby boli od nastupu do skolky chore rovnako ako predtym (raz, dva krat za mesiac maju par dni sopel bez teploty, nastastie, cokolvek ine zatial nemali)

viera77
24. feb 2016

@katka1981 ano, potvrdzujem, u nas to iste a do toho este aj narodenie surodenca 🙂 za ten rok sa dieta dokaze neuveritelne zmenit a z nenavidenej skolky sa zrazu stane ta naj zazitkaren na svete 😀

paris3
24. feb 2016

@adka2011 ale ty si ma nepochopila 😉 nehovorim o tom, ze ta starsia bude chorlava, ale ze to chyti ten novorodenec a to je ovela horsie.

ssusanna
24. feb 2016

My sme dali prave koli tomu aby bola starsia 2,9 rocna v kolektive. Davam ju na pol dna, aby sa necitila od nas odstrcena. Od septembra potom nabehneme na normalny skolkarsky rezim. Negativa - Behom mesiaca 2 krat ochorela, co doteraz nebola chora.

timea7
24. feb 2016

@sardinka335 väčšinou s tvojími príspevkami súhlasím, ale dnes nie. Ja sa tiež vždy slepo neriadim názormi žien na MK, ale rada si ich prečítam, pretože mi dajú iný, nový pohľad na vec. Prečo by mala mama skúšať na dieťati, či mu škôlka sadne alebo nie? Veď to nie je predmet, ale živý tvor. Možno je naozaj typom, že bude v kolektíve šťastná, ale absolútna väčšina 2,5 ročných detí na škôlku pripravených nie je. Ak mamina inú možnosť nemá, ak musí nastúpiť do práce, tak to chápem, ale v tomto prípade nie.

adka2011
24. feb 2016

@paris3 Ja som zas zo skusenosti mamin vo svojom okoli pocula, ze pokial deti koja, tak to zvladali velmi dobre.

siska53
24. feb 2016

@sardinka335 na ihrisku sa nehandrkuju o lopatku. Chalani,co sa nedostali do skolky,sa hrali normalne na ihrisku tak,akoby sa hrali v skolke na dvore. Preliezky,nahanacky,navyse si vymienali "dopravne prostriedky", hrali futbal.. O lopatku sa natahuju tak dvojrocne deti maximalne,nie 3rocni..
A doma sme si kreslili,vystrihovali,lepili,peciatkovali..citali,spievali a tancovali..plus raz do tyzdna chodil na babybalance. To stacilo. Nie som zastankynou roznych centier,radsej cerstvy vzduch.
A mamicka si vie dve deti pekne zladit,vedia sa tahat navzajom... Nasi mi aj radi pomahali v ramci svojich moznosti a zaujmu pri domacich pracach,to sa im tiez zide.

sardinka335
24. feb 2016

@paris3 ked sa tomu dá vyhnut, tak by som to ešte pochopila, že teda oddiali nastup do MŠ....zial, ja som staršie deti doma nechat nemohla nakolko su školaci....a ziadne chorlavenie sa nekonalo a dieťa ani nebolo kojene. Čo maju deti spolužiakov, niektorým sa narodil surodenec a mamičky normalne funguju, kolektivu sa nijako nevyhybaju, kedze sa to proste neda.

siska53
24. feb 2016

@adka2011 vobec to dojcenie na to nema vplyv. Z tych 3kamosiek 2dojcili dlho,jedna len 5mesiscov a vsetky mladsie deti boli casto chore..teda jedna to mensie este ma ako mensie,nema ani 2roky a byva casto chore,lebo bracek nosi skolkarske specialitky.

adka2011
24. feb 2016

@siska53 Tak ja budem spoliehat na tie svoje zname a mysliet pozitivne tak ako doteraz 🙂

siska53
24. feb 2016

@adka2011 netvrdim,ze bol katastrofalny priebeh,v nemocke neboli,ale boli casto chore tie babatka a casto aj na atb.

sardinka335
24. feb 2016

@timea7 možno preto, ze si nie je ista...preto by to mala skusit. Ale ved nech si urobi podla seba, svoje dieťa pozna najlepšie ona. Len nemam rada to zovšeobecnovanie ako hned bude dieta zaručene chore, smutne a urevane...mozno nebude. A uz vidim mamičku, čo dokvitla z porodnice ako doma vystrihuje, tancuje a kresli aspon 2 hodinky denne...prvé týzdne je rada, ze je rada, ak teda nema po ruke babku, svokru.

siska53
24. feb 2016

@adka2011 inak... Maly chodi do skolky uzvrok a pol a najhorsi priebeh choroby mame vzdy my s.muzom,zasadne to od nich schytame...ja som.id minuleho januara uz asi 7x chora,z toho 5x atb,aj terazbsom,ale chodim do prace,lebo som.len pred tyzdnom vyzdravela a opat PN uz nechcem,s atb cakam,nenasadila som.si ich.. Akoze katasteofa..co este take babatko,kes je tolkokrat chore..a kazdy nam.povie,vsak mate skolkarov,tak co chcete? Ale uz budem.brat ribomunyl hadam.zaberie..a muz tiez daco.. Kebyze mame dalsie mimco,tak neviem.. Malu by som.v tako..pripade do skolky nedala,ona je aj tak nespolocenska,ale maly je uz predskolak..aj si vravim,ze aj dobre,ze muz nechce tretie.

zitaje
24. feb 2016

@sardinka335 prve tyzdne po narodeni surodenca ma aj starsie dieta co robit, aby sa vyrovnalo s novou situaciou 😉
Jasne, mamicka si urobi ako sama uzna za vhodne. ALe z vlastnej skusenosti viem, ze nie je nutne vsetko vyskusat na detoch, aby sme sa vedeli spravne rozhodnut...

timea7
24. feb 2016

@sardinka335 teraz ale zovšeobecňuješ ty. Prečo by mala mamička, ktorá dokvitla z pôrodnice byť rada, že je rada? Aj novorodenci sú každý iný, tiež sa nedá povedať, či nebude len spinkať a jesť. A v prvých dňoch po príchode z pôrodnice, bude pre staršiu sestričku všetko okolo bábätka nové, vystrihovanie a tancovanie bude tak či tak na druhej koľaji. A práve toto obdobie je super, aby sa dieťa naučilo ohľaduplnosti, doteraz sa všetko točilo okolo neho, teraz je tu niekto, kto tiež potrebuje pozornosť rodičov. Nech si každá urobí tak, aby bola ona aj deti spokojné, ale ja jej rozhodne nebudem písať, že dať 2,5 ročné dieťa do škôlky je to najlepšie, čo môže preň urobiť, lebo o tom nie som presvedčená, ani náhodou.

paris3
24. feb 2016

@zitaje niektore si tym musia prejst same, aby pochopili... a niektore ani nepochopia, lebo nechcu.

adka2011
24. feb 2016

@siska53 Nuz, to ma mrzi, mozno by ste mali zajst za imunulogom. Jedina vec, ktoru sme si kedy s detmi a muzom navzajom "posunuli" bola crevna viroza. Teda, vlastne, posunul si to s nimi len muz. Mne sa to ako tehotnej vyhlo. Asi sa vyburcovala moja imunita.

paris3
24. feb 2016

@timea7 som vdacna za tvoje prispevky... je evidentne, ze do toho vidis 😉

sardinka335
24. feb 2016

@zitaje samozrejme, ze nie je nutne všetko vyskušať na deťoch....ale nie je ani nutne strašiť zenu tým, ake všetky možné komplikácie zaručene nastanu. Lebo mnohé nenastanu...si predstav, tvoja skusenost je taka a moja a iných zien z mojho okolia je taka, ze to čím nás neustale strašili a hovorili ,,ved počkaj ako to bude,, sa nekonalo. Mohli sme si ušetriť kopu stresov a nervov keby sme taketo reči vobec nepočuvali a nič nečitali, ale spravili podla toho ako si myslíme, a necitili sa stale vydierane tým, ze ,,ako to zaručene bude,, a ako to deťom ublizi. No holt, nebolo to tak.

adka2011
24. feb 2016

@paris3 Dievcata, ale naozaj nezijeme vsetci jeden a ten isty zivot a ludia mavaju so skolkou aj chorobami naozaj roznorode skusenosti 🙂

timea7
24. feb 2016

@paris3 no nehovorí zo mňa teória, ale sto rokov praxe, také detičky mám aj tento rok v triede 😉 😉 😉 😉

siska53
24. feb 2016

@adka2011 uz sme boli... U nas doteraz najlepsie znasala choroby mala..dlho aj maly,len odkedy mu vyberali vlani nosne mandle,mava horsi priebeh chorob...castejsie a s vyssimi teplotami,ktore trvaju dlhsie. A to on predtym nemaval.

paris3
24. feb 2016

@siska53 my sme na tom s chorobami podobne. nikdy sme s muzom nebyvali chori, ale tie skolkarska pliagy... ufff. tiez to stale schytame od malej. My mame imunitu ok. A dcera tiez. U imunologa sme s nou boli.

cannella
24. feb 2016

Moja mala sla do skolky prvy krat v utorok a v piatok sa jej narodil brat. Mala presne 3 rocky. Tiez kolektiv vyhladavala, velmi sa tam tesila - samozrejme, ze sme ju na to pripravovali stylom, do skolky chodia len velke sikovne poslusne zeny, je tam skvele a pod. Velmi rada tam chodila az 4 dni, potom bola chora, ked som prisla domov s malym uz mala laringitydu - maly ju nedostal, chora bola hlavne prve 3 mesiace velmi casto, maly mal raz soplik, inak nic. Po 4 tyzdnovej chorobe sla do skolky - to uz sa jej tam nechcelo, lebo musela vstavat, potom znova 2 tyzdne doma chora a opat nastup do skolky, ale to uz sa tesila a v sobotu nechapala, preco nemoze ist, plakala doma, ze sa nudi a chce ist do skolky. Vseobecne tam chodi rada doteraz - je skolkarkou od februara 2015, maly od nej chory nebyva. Ja mozem len odporucit. Ak by si ju dala a nahodou by tam aj po dlhsom case chodit nechcela, tak ju tam predsa davat nadalej nemusis a mozes ju nechat doma do dalsieho roka.

adka2011
24. feb 2016

@siska53 Cize najhorsie to znasate vy a manzel..? A co vam zistili, nejaku poruchu imunity?

zitaje
24. feb 2016

@sardinka335 zakladatelka pise:
co myslite? Ake su vase skusenosti? Ako ste to vyriesili?
A my kazda jedna piseme bud svoje osobne skusenosti, alebo skusenosti nasej blizkej rodiny ci priatelov, cize zname pripady. Je mozne, ze mi nieco uslo, ale nevsimla som si, ze by niekto zakladatelku strasil alebo tvrdil, ze sa nieco zarucene stane.

elusive
24. feb 2016

Mne sa druhý syn narodil, keď mal prvý dva roky a sedem mesiacov. Do septembra bude so mnou doma a potom do škôlky. Za prvé, tu by bol problém s umiestnením ho do štátnej, pokiaľ nedovŕšil tri roky a za ďalšie, takto sa im aspoň utuží vzťah. Ja by som počkala tiež do troch rokov, poprípade teraz podala prihlášku, aby od septembra nastúpila 🙂

timea7
24. feb 2016

@adka2011 súhlasím, že majú rôznorodé skúsenosti, moje dieťa nebývalo choré v predškolskom veku takmer vôbec a bolo v kolektíve od ešte útlejšieho veku, lebo to vtedy inak nešlo a zvyklo si super. je ale pravdou, že tam bolo len na pár hodín denne, niekedy len na štyri. Ale nebudem to tu písať ako pravidlo, pretože ma roky v škôlke presvedčili o tom, že bol práve tou výnimkou. Súhlasím s tým, že dieťa, ktoré malo obrovské problémy s adaptáciou v necelých troch rokoch, dochádzku prerušilo, po roku, roku aj pol bolo v škôlke spokojné a šťastné. V predškolskom veku totiž dieťa prejde najvýraznejším vývojom za celý voj život. Za rok sa zmení neuveriteľne, po všetkých stránkach.

sardinka335
24. feb 2016

@timea7 ja jej nepišem, ze dať 2,5 ročne dieťa je to najlepšie čo moze pre neho urobiť...ja jej pišem, aby sa nenechala ovplyvnovať rečami o tom ake bude jej dieťa chore, ako to tam nebude zvladat a podobne, ale nech skusi a uvidi ako to bude - kedze nad tým uvazuje a nevie sa rozhodnut. Ja som prvý týžden dva napr. nemala vela sil robiť program starším deťom a bola som rada, ze bol muž doma. Samozrejme neskor som uz musela fungovať a tomu sa prisposobovalo všetko. U nás sa mladší prisposobuje starším....tak nie je dovod na nikoho ziarlit. Tu na fore zeny bedákaju ako nič nestihaju pri jednom dieťati sa najest, umyt, obliect...no uz vidim ako týžden po porode robí doma manuskove divadlo ....nerobím si iluzie, ale tak tu su všetko super matky...po porode maju tolko energie, ze chcu okna umyvat, aj take som tu čitala.

siska53
24. feb 2016

@adka2011 zatial nic som.chora,takze na krv pojdem az potom a muz detto. Neviem,vo sme zas schytali,lebo mala bola chora po mne,no ona sa skor na brusko stazovala a mala redsiu stolicu trosku a vraj hrdlo (ale to neviem), dr.na nu ani nekukla a dala mi ocr na 3dni,nez ma zastupila mama,mala mala len 2dni zvysenu teplotu.. Pred nou som bola ja cjora vyse tyzdna a predo mnou muz a syn 2tyzdne,z nich bol horsie na tom..muz..a takto to u nas koluje,v decembri sme boli vsetci naraz 2tyzdne, detis lahsim.priebehom,my s horsim....

Ja fakt neviem... Alergologicke testy na ruku mi vysli negativne,tak uz len krv ukaze..
Mne uz 2x oslabil imunitu zlatt stafylokok,mozno aj teraz to tak bolo.. Uz som bola 2x preliecovana niecim na sposob ribomunilu.. Raz asi 2roky po skole,lebo som sa s tym trapila a zhorsovalo sa to,ked som ucila,som bola kazdy mesiac chora! Len to bolo zo zuba a alergia na prach plus nasledky zlateho,vo som ho mala v 18.tke 1.x a mesiac som sa ho nevedela zbavit.
A to som na ZS a gympli zavidela spoluziakom,ze su doma.kvoli chorobe,ja dom bola dost malo chora,zvacsa len bilest brucha alebo hlavy..