Trojročná dcéra sa nechce obliekať

lusyke
2. máj 2016

Mám problém s našou dcérkou. Nechce sa obliekať a prezliekať, stále mi uteká, bráni sa. Je to doslova boj každý deň. Ráno ju koľkokrát aj nechám v pyžame kým nejdeme von. Najnovšie sa sama vyzlečie, potom ju nasilu oblečiem a o 10 minút sa znova vyzlečie. Nemôžem ju nechať vyzlečenú aby neprechladla. Keď ideme von tak ju začnem vždy chystať radšej skôr, no už na to nemám nervy. Začalo sa to už keď bola mladšia ale je to čím ďalej tým horšie. Skúšala som jej vysvetliť že sa musí obliecť, že deti v škôlke sa obliekajú sami..nezabralo. Skúšala som ju aj podplatiť že keď sa pekne oblečie tak dostane cukrík...nezabralo. Skúšala som ju navnadiť že sa musí rýchlo obliekať lebo ju vonku čaká kamarát...nič. Skúšam na ňu všelijaké finty no možno raz zaberie a druhý krát už nie. Naťahujeme sa takto aj pol hodinu, uteká a schováva sa pod stôl a smeje sa mi. Potom ma to prestane baviť tak ju nasilu oblečiem, čo sa jej samozrejme nepáči, kope, kričí. Už aj po zadku dostala, no z toho sa tak akurát smeje a povie mi že ,,ešte,,. Niekedy mi sama začne hovoriť že chce ísť von, tak jej poviem že sa musí obliecť ale to už nechce a nakoniec povie že von nejde. Pár krát sa stalo že šla a sama si vytiahla zo skrine veci že sa chce obliecť a dobrovoľne sa obliekla, no to je výnimka a za to ju hneď chválim že ako sa pekne oblieka. Bojím sa ako to bude keď začne chodiť do škôlky a ja do práce. Tie rána si fakt neviem predstaviť. Prosím tie mamičky ktoré mali podobný problém....prešlo to vaše deti?

mily7
3. máj 2016

@timea7 presne najviac sa pozerá nie po vzdorujucich vrieskajucich deťoch,tie vieme pochopiť, majú na to vek,právo! Najdivnejsi sú rodičia,ktorý skáču okolo detí ako okolo vesmíru. Vždy som chcela vedieť pokial sú takýto rodičia schopný zájsť. Či ozeleju zahraničnu dovolenku,všetky peniaze,keď dieťa na letisku povie,že nenastúpi do lietadla,pretože sa mu nepáči. Nie je to taký veľký extrém o čom hovorím. Zas nehovorím o zakladatelke.

timea7
3. máj 2016

@mily7 no ja niekedy aj po toľkých rokoch v škôlke ešte otváram ústa,kam až sú schopní zájsť....vliecť do Chorvátska vlastné taniere, lebo ich dieťa by z iných nejedlo....som zvedavá, ako sa stravuje v škôlke, škole, z čoho je v reštaurácii a najmä, koľko dní by vydržalo byť v tom Chorvátsku hladné....a pod. pikošky. Ona si inú bundu, ako s Elzou neoblečie, tak ju mama večer operie a keď v paneláku nekúria, tak ju suší fénom, pri otvorenej rúre a pod. somariny....mala som v triede dieťa, ktoré dirigovalo neskutočne otca, kadiaľ má vojsť, že sa má vrátiť ešte do práce, lebo ona ešte nechce ísť domov, rev, cirkus, nechce ísť s mamou, nech príde otec a on odišiel a prišla mama....vtedy som si neodpustila poznámku, ako ich má dobre vycvičených...oni išli autom, jeden domov, druhý do škôlky, lebo to mali dosť ďaleko...Toto si ale deti nevymyslia, to je vecou rodičov, že im to nestopnú hneď v začiatkoch. Keby autorka témy hneď pri prvom pokuse robiť cirkus pri obliekaní reagovala tak, že fajn,môžeš ostať v pyžame, ale zároveň aj v posteli, myslím, že by dieťa skúšalo ešte zopár dní a dnes by si ani nespomenula, že nejaký problém s obliekaním bol. Keď má tendenciu stále jej ustupovať a ospravedlňovať ju, tak je tam, kde je.
Inak z pohľadov a poznámok okolia som si v živote nič nerobila, ani pri mojom dieťati, ani keď som niekomu strážila, ani v škôlke. Najviac rozumu majú tí, ktorí sa s tým nikdy nestretli. Nereagovala som na to,bola som presvedčená, že konám správne a reakcie okolia ma nezaujímali. Oni sa nebudú s dieťaťom potom naťahovať týždne a mesiace, keby som mu ustúpila.

emilia25
3. máj 2016

@timea7 veru mám az sa ľudia otscsju ked idu okolo nášho domu.ale napriklsd ked ideme niekam na vylet tak tam su uplne v pohode.kazdy dospelý má na stsrosti jedno ja som si kúpila na malu kloksnku a ideme.nám este aj babka pomshs takže je to o nieco ľahšie.ale ked ani na dvor nemôžu ked je zle počasie je to u nás ako na bojisku.

timea7
3. máj 2016

@emilia25 ale zase budú spomínať na krásne detstvo, nás bolo u babky aj šesť naraz a nikdy na to nezabudnem. 😉

emilia25
3. máj 2016

@timea7 veru len dufsm ze sa medzi chalanmi tie vzťahy zlepšia ked budu vecsi vedia sa sem tam aj postiskst ale to malo kedy.veru tie výlety aj dospelemu super padne výmena prostredia hned na bije pozitívnou energiou.len keby sa dalo kazdy vikend chodiť ale bohužiaľ nedá keďže aj na dome kopu prace a vsetko robi sám muz ale s bursnim mu tiez pomáham.

lusyke
autor
3. máj 2016

Tak to napisem este raz. Dcera mi po hlave neskace a ma urcene jasne pravidla. Akonahle to zacne robit tak ju odignorujem. Urcite sa okolo nej nemocem, davam jej moznost volby. Dnes sa napriklad pekne obliekla. Povedala som jej ,,kym sa neoblecies tak nebudes pozerat televizor,,. Dokonca si sama natiahla gatky. Robim to tak stale...ale nie vzdy to na nu funguje..proste si niekedy povie ze radsej si bude behat hola ako pozerat televizor.

timea7
3. máj 2016

@lusyke lenže ona sa dnes neobliekla, pretože sa treba ráno prezliecť z pyžama, ale preto, lebo chcela pozerať televízor, skrátka obliekla sa pre vidinu odmeny 😒 😒 😒 . Preto radšej niekedy behá holá, lebo televízor pozerať nechce....v tom je ten rozdieľ v tvojom a mojom prístupe, preto máš raz problém a raz nie a ja ho nemám. Nie preto, že by som pojedla všetku múdrosť sveta, ani preto, lebo mám sto rokov skúseností s deťmi, aj tvrdohlavými, ale preto, lebo sú dané jasné pravidlá - v pyžame môžeš ostať, ale zároveň aj v posteli. Ráno sa skrátka prezlečieš z pyžama do šiat, o tomto nebudeme diskutovať. Ako ju chceš motivovať, ak sa ty budeš ponáhľať do práce a cestou ju zaniesť do škôlky,keď práve nebude mať náladu na televízor? Preto ti to vždy nefunguje, lebo pravidlá určuje ona, nie ty. Ona určuje, že sa oblečie, lebo chce pozerať televízor a že sa neoblečie, keď ho pozerať nechce.

segga
3. máj 2016

@lusyke Tvoje decko s Tebou mava a vysmieva sa Ti do oci. Ty mu to dovolis a este ho aj obhajujes...Tebe niet rady... 😝

emilia25
3. máj 2016

@timea7 minulú sobotu sme robili malé krstiny dvojite volali sme len krstnych rodičov no ale deti viac ako dospelých.keďže aj oni majú 4 deti.a behali hore dole z izby do izby.no toto bola veru škôlka úplná.

timea7
3. máj 2016

@emilia25 deti sa od štyroch kusov vychovávajú samé 😀 😀 😀 😀 pri prvom zvažuješ, čo a ako, pri dvoch už nemáš na každé toľko času, pri troch vždy tie dve špekuľujú, ako vybabrať s tým tretím a až od počtu štyri je to super, takže ja mám pri počte dvadsať v triede veget 😎 😎 😎 😎 . Ale vážne, v škôlke sa veľa naučia pozorovaním toho, ako reagujem pri inom dieťati a zvážia, či sa im oplatí robiť podobné somariny....takže sa to nenásobí počtom detí v triede, je to oveľa ľahšie ako doma, v rodine. Občas tu mám škôlku aj ja, najviac detí som mala deväť na dvore 😀 😀 😀 😀 😀

timea7
3. máj 2016

@lusyke pozri, ak si s tvojím pôsobením na dieťa plne stotožnená a spokojná, nevadí ti, že dieťa reaguje raz tak a raz opačne, nerozumiem, prečo si zakladala túto tému. Veď to nechaj tak a čakaj, kým ju to prejde. Ubezpečujem ťa, že to samé neprejde, iba sa k tomu bude nabaľovať kopa ďalších vecí, ktoré sa ti nebudú páčiť. Dieťa sa dobrovoľne nevzdá výsady, že si môže robiť, čo chce.

emilia25
3. máj 2016

@timea7 k nám chodievajú sa hrávať este susedove 2 deti.vtedy som veru spokojná ale k ním moze ist len najstarší malo kedy k ním pustia stredného a ten potom place ze sa nemôže s nimi hrať tak som spokojná ked su všetci u nás ja dsm malu do kociks a sme vonku no najradsej si to este užívam ked aj muz má volno a sme vonku celá rodina ked sa uz konecne oteplilo a slniečko vyšlo von.a minulé isli chalani k druhemu susedovy joj stredny bol taký šťastný to bola ins rýchlosť k ním do dvors.inac tá veru obdivujem ked si este pani učiteľka v skolke.asi najlepšie je ked uz pekne lezksju na obed v postielksch a to ticho že.

timea7
3. máj 2016

@emilia25 no ako kedy, niekedy sú také dni, najmä na začiatku roku u maličkých, keď ešte plačú, že si fakt vďačná za desať minút ticha, ale neskôr je s nimi väčšia zábava, keď sú hore, šúlam sa niekedy na ich hláškach a "teóriách" a bavím sa na tom, keď chcú so mnou vybabrať, aspoň vidím, že im to myslí. Ja bez tých krpcov nedokážem existovať, preto si ich niekedy "požičiavam", ale teda tých deväť bolo dosť aj na mňa, predsa len nie sme doma uspôsobení na toľko detí, aj keď všetci neboli už predškoláci (ale to ej ešte horšie, ja by som v škole robiť nemohla).

emilia25
3. máj 2016

@timea7 veru skole to uz je horšie aj naša pani učiteľka je z toho hotová nevie si s nimi dať rady.uz bol incident chlapec kopsl druhého na zemi všade do hlavy do brucha druhy chlapec ho chránil a kričal o pomoc.no stale su s tym chlapcom problemy co mi syn vravi.a čím bude staršie tym to bude horsie.uz aj psychologický mali v triede aby z mapovali situáciu a nejak poradili pani učiteľke.ale ked su este taký malinky tak clovek je z nich hotový a ked pridu do obdobia a prečo hento a preco tam to clovek koľko rszy ani nevie ako má odpovedať

katulienkax
3. máj 2016

Podla mojej staršej 4 ročnej dcéry podobnej asi ako autorkinej dcéry možem potvrdiť ze same odseba to neprejde. Chodi D skolky a keby sme to na ňu nechali tak sa tam ráno vobec nedostane. Boli aj kríky aj plače aj po zadku pár krat. Možem povedať ze je to teraz už oveľa lepsie oblečie sa oveľa rýchlejšie ale stále su dni ked si zmyslí ze sa nebude obliekať a zase musíme kričať . Takze možem potvrdiť ze na deti takejto povahy treba byt naozaj veľmi prísny ale naozaj nie Jen tak naoko. Ale ona od mala bola taká s tým obliekaním už ako babatko stále utekala a aj jedenie katasrofa ale už je to oveľa lepsie i ked stále s čímsi vytočí. A problém vidím hlavne v tom ze bola prvá a aj ako vnúča a všetci nad ňou ochkali a taký mojkacik bol a ona to akosi potom vycítila ze nemusí poslúchať co sa prejavilo ked bola väčšia.

timea7
3. máj 2016

@katulienkax pomenovala si to správne,malá vycítila, že sa celý svet točí okolo nej, že niekedy musí poslúchnuť a niekedy aj nie. Keby ste od začiatku trvali na svojom a všetci, tak by ju už ani nenapadlo také niečo, ako že by sa nemala obliekať. Dieťa môžem milovať aj s tým, že mu určím pevné hranice. Či už v obliekaní alebo v jedení. Uteká od stola? Bude hladná, do ďalšieho jedla nedostane nič,len vodu, po týždni je problém vyriešený, s obliekaním to isté. Stačí nepovoliť a nedovoliť ostatným dospelým členom rodiny, aby na dieťa vplývali inak, ako ty.

katulienkax
3. máj 2016

@timea7 no bola prvá tak pri prvom robi človek chyby žiaľ ale snad sa to postupne da do poriadku len netreba ustupovať ked spusti ten svoj rev. Napriklad minule u mojich rodičov spustila rev ze si nechce obliecť jedno tieklo a môj otec dedko nato sak jej daj druhe len nech Nereve. To ma teda naštvalo a trvala som na tom ze aj napriek revu si ho musí nechať. Na druhý den už pri tom istom tielku narevala. Čiže keby som jej podla rady dedka ustúpila na druhý den by sa to opakovalo s inym tielkom. Len treba ten rev vydržať a nie ze nechaj jej to druhe. Podobne s puncochmi ona by bola schopná jedny aj tyzden. Čiže pri výmene za iné na druhý den rev , potom už menej.

timea7
3. máj 2016

@katulienkax len to asi nedodržiavate vždy, tak by na ňu už neboli v jej veku pri obliekaní treba kričať 😒

veverickav
3. máj 2016

ked som bola aupair, tak "moje" dve deti (5 a 8 rocne) sa absolutne nechceli obliekat... ten starsi mozno este aj hej, ale s malou bol vzdy problem. A tak som vymyslela, ze kazde rano, si daju sutaz medzi sebou...vybrala som im veci, a kto sa skor oblecie. Ratala som pokial neskoncili. Strasne ich to motivovalo kazde rano sa predbehnut a byt skor obleceny. S malou bol este problem, ze si vyberala sama veci, ale uplne nevhodne, letne v zime a naopak. Uz si nepamatam ako sme toto vyriesili, ale myslim, ze som jej dala na vyber napr. z 3 a ona mala pocit ze si sama vybrala.

jasminka7
3. máj 2016

@timea7 no ten pristup, kym sa neoblecies, nevylezies z postele je dobry, ale da sa pouzit iba cez volne dni, resp. pre deti, co nechodia do skolky. Inak by sa mohlo stat, ze dievca zostane v posteli a skolka sa nestihne.

stardust
3. máj 2016

@jasminka7 cez pracovne dni sa natiska moznost: ked sa neoblecies, pojdes do skolky nahaty a hotovo.

jasminka7
3. máj 2016

@stardust no ano. Len potom vykonat to by nemuselo byt uplne jednoduche, napr. v zime, alebo ked popri tom musis tlacit kocik, tazko k tomu niest metajuce sa dieta (v pyzame🙂

timea7
3. máj 2016

@jasminka7 autorka témy je s dieťaťom doma. A presne tak, ako napísala @stardust , aj ja som to na predošlých stranách spomenula - ak sa ide do škôlky, odchádzame, či budeš oblečená, alebo nie. Ešte sa mi nestalo, že by dieťa do škôlky priniesli v pyžame dva krát. Po prvom raze totiž pochopili, že to rodičia myslia vážne a o to tu ide.

stardust
3. máj 2016

@jasminka7 moji sa po tejto hlaske vzdy obliekali o dusu.

argyro
3. máj 2016

@lusyke ahoj, nečítala som iné reakcie, len tvoj uvodny prispevok.
Napíšem ti ako to riešim ja. Syn je tiež najradšej nahý. Najradšej nahý spí, nahý sa hrá, nahý behá po záhrade. Nechávame ho tak, aj keď spočiatku mi až zima bola keď som sa naňho pozrela. Ale jemu nie, on sa prakticky od narodenia odkopával. Dodnes má paplon len pro forma, nepoužíva ho. A čuduj sa svete - doteraz z toho ani raz neprechladol. Minulú jeseň sa s podobne naladenými kamošmi kúpali na zlatých pieskoch, my sme už mali svetre a oni šantili celí šťastní vo vode. Imunitu ma ukážkovú, má 5 a ešte nebral žiadne lieky.
A teraz prečo ti to píšem. Vieš, to čo sa nám zdá, že zima, musíš sa obliecť lebo prechladneš, nemusí pre dieťa platiť. Preto mu dovoľujeme spať bez pyžama či behať po byte len tak. Nedrkoce, nemá husiu kožu, kontrolujem ho, je úplne v pohode a pokožku má teplú, jednoducho on problém nemá žiadny.
Takže ak by si možno prestala s ňou bojovať čo sa obliekania doma týka - možno by sa celkovo zmenil postoj tvojej dcéry k obliekaniu ako takému. Vieš, ona má zrejme k tomu už celkový odpor.
Samozrejme, keď ideme von, tak sa obliecť musí, ale naozaj si nepamätám,žeby jediný raz namietal. Ano, namieta napr. že bundu nepotrebuje, nepotrebuje sveter, mikinu... poviem dobre, ale pre istotu ti ju vezmem do kabelky. Vyjdeme von, tam vetrisko, pýta bundu tak mu ju oblečiem. Nevidím v tom žiadny problém, občas nie je zlé,keď na vlastnej koži sa presvedčí,že to, čo hovoria rodičia je pravda.

timea7
3. máj 2016

@argyro ty si ale nepochopila, o čo tu ide - tu ide o boj o moc, nie o to, že by dieťa chcelo behať bez oblečenia. Dieťa nemá evidentne určené hranice a vyžíva sa v tom, že ich určuje ono matke a nie ona jemu. Keď sa jej chce, tak sa z pyžama prezlečie, ak nie tak nič 😒 😒 😒

argyro
3. máj 2016

@timea7 myslím, že som pochopila vcelku dobre. Autorka píše že aj doma ju musí naháňať, skrýva sa jej pod stôl, atď. Preto som jej navrhla ju aspoň doma nechať tak, no a čo po tom že má pyžamo aj po 2 hodinách na sebe, niečo sa jej stane? Či tebe sa to vari nikdy nestalo? 😉 Práve tým, že s nou neustale bojuje priklada tejto teme vaznost. Cim viac to bude riesit a snazit sa dieta "skrotit" tym viac bude vzdorovat. Pisem ake mam skusenosti ja.

timea7
3. máj 2016

@argyro nie, nepochopila si to, možno preto,lebo si nečítala všetky jej príspevky. Skutočne nie je problém v tom, že by dieťa nemohlo ostať v pyžame, môže, prečo by nie. Ale v prípade, že nemá problém sa z toho pyžama vyzliecť, ak je treba niekde ísť a nevyžíva sa v tom, že mamu nervuje a behá pred ňou po celom byte. Paradoxne, ak chce pozerať televízor, tak s obliekaním problém nemá....Prečo by ju mala krotiť? Treba jej stanoviť pevné pravidlá,ktoré sa budú dodržiavať. Autorka témy písala v úvodnom príspevku, že si nevie predstaviť, ako sa budú ráno chystať, keď bude chodiť do škôlky. Ak by sa na to vykašlala, tak ako jej radíš, tak bude mať každé ráno doma cirkus a nervózne budú odchádzať obe. Ak jej stanoví presné pravidlá, dieťa pochopí, že inej cesty, ako ich rešpektovať a ráno sa z pyžama prezliecť do šiat, niet. Po čase ju môže pochváliť, že sa teší, že sa už každé ráno oblieka sama, že už nie je malým dieťatkom, ktoré lieta po byte a nechce sa prezliecť, ale veľkou rozumnou slečnou a keď nepôjdu do škôlky, tak môže v nedeľu v pyžame ostať dlhšie.Ostane aj ona . mamina, budú mať pyžamovú party, urobia si raňajky, budú sa mojkať, pozerať rozprávky....len k tomuto štádiu sa musí prepracovať práve tým stanovením pravidiel.
Tejto téme v ich rodine treba prikladať vážnosť, lebo tu naozaj nejde o pyžamo, ale o to, že hranice určuje dieťa a nie mamina a že dieťa s ňou parádne točí ....

argyro
3. máj 2016

@timea7 no moment, ty zasa nečítaš s porozumením mna. nepíšem aby sa na to vykašlala. to ani náhodou. práve naopak, písala som, že aj u nas, ked sa ide von, obliecť sa musí - tam sú pevne stanovené hranice. cez tie neprekračuje nikdy a čuduj sa svete - nikdy nemal potrebu proti nim bojovať. písala som o tom, aby netrvala na tom vtedy, ked o nič nejde - t.j. ked su doma.
A s tou pochvalou, ze uz nie je malym dietatkom, atd. - to je uz uplne mimo podla mna, preco by ju mala chvalit za to, ze nie je malym dietatkom?? byt malym dietatkom je vari zle ci hanba? takato motivacia nie je ani prospesna ani zdrava.

timea7
4. máj 2016

@argyro v tom je medzi vami rozdiel, už to konečne pochop, u vás má dieťa hranice, u autorky témy nie. Tvoje dieťa vie, že ak idete von, obliecť sa musí, dieťa autorky témy to má na háku, lebo si hranice stanovuje samo - oblečie sa vtedy, keď to uzná za vhodné, bez ohľadu na to, či von idú, alebo nie. Preto nemôže aplikovať ona to, čo ty. Vlastne môže a vyzerá to tak, ako opisovala v prvom príspevku. A prosím ťa nechytaj ma za slovíčka, nie chváliť za to, že už nie je dieťaťom, ale za to, že sa niekam posunula, že sa oblieka sama. Možno som to napísala nejasne, bola už predsa len pokročilá hodina 😉 , ale samozrejme pochvala za to, ako sa zmenilo správanie dieťaťa za nejaký časový úsek, už rozumieš?