V koľkých mesiacoch začali opakovať vaše deti slová po vás?

luisiana12
14. feb 2013

ahojte, mam 21 mes. synceka, ktory po mne neopakuje slova...vie par slovicok, potom hovori svojou hatlaninou a na ostatne hmka....ked sa ho spytam, tak neodpovie, ale ukaze, doniesie, atd..rozumie uplne vsetkemu...mali ste podobne dietatko? a v kolkych mesiacoch zacalo po vas opakovat slovicka? dakujem za vase odpovede.

157misicka
15. feb 2013

@barcelona94901 a ja pisem ze s tym vasim faktom ani z daleka nesuhlasim

157misicka
15. feb 2013

@barcelona94901 no niekomu to sediet moze, len nerobim rozdiely v rodoch

barcelona94901
15. feb 2013

@157misicka to nie je rozdiel v rode ,s tým rod nesuvisi ,ale žena aj muž inak využívaju aj taku hemisféru
napríklad :to,že chlapec vačšinou ..vačšie % začne rychlejšie chodiť než dievča neznamená ,že niekto robí rozdiel v rode ,je to dané ..

barcelona94901
15. feb 2013

@157misicka však si zober príklad ,,priemerná veľkosť ,u nás 6-7 ročného chlapca je 116-122cm ...to máš vačšinu % ,ale to,že niekto má vačšiu veľkosť,to že niekoho chlapec má menšiu veľkosť ,s tým rod nemá nič spoločné,to už máš genetiku ,kde je to také samozrejma,že ak mám rodičov vačších,aj moje dieťa je vačšie ,o hlavu od spolužiačok,spolužiakov a kupuješ mu/jej vačšie veci,hoci má 6 rokov ,myslím,že toto je tiež taký jednoduchší príklad,že s rodom to nemá nič 🙂

gubcikova
15. feb 2013

tak ja mám dcérku tá opakovala už v roku.vtedy vedela okolo 30slovíčok.syn má rok a povie si ham,mnam a hotovo

157misicka
15. feb 2013

@barcelona94901 ja mam doma sikovne dieta nesledujem taketo priemery...mozno to tak je no ja nemam dovod taketo veci o mojom synovi hovorit, proste to neuznavam..kto to uznava tak nech 🙂

barcelona94901
15. feb 2013

@157misicka ja nikde nepíšem,že nemáš šikovné dieťa ,všetky maminky maju krásne a šikovné detičky ,či maju chlapcov,či dievčatá ,ale su fakty ,ktoré su dané už prírodou a tie nezmeníme a ani ked si ich nepriznáme 😉

157misicka
15. feb 2013

@barcelona94901 ja si ale nemam co priznavat, nesedi nam doma tento vas fakt tak ho neuznavam , mam sikovneho syna ,ktory v nicom nezaostava za inymi detmi..a nemyslim ze skatulkovanie chlapcekov ci muzov, ze su pomaly kvoli nejakej prirode je spravne..

barcelona94901
15. feb 2013

@157misicka asi sa inak budeš pozerať na tieto fakty o niekolko rokov,ešte si mladučka maminka ,prvé dieťa ,chápem 🙂

gubcikova
15. feb 2013

@barcelona94901
@157misicka netreba sa tu predbehovať ani hádať.v niečom s @barcelona94901 súhlasím.zistíš ak bude druhé.sú úplne rozdielne,ale zase ja môžem povedať že ja som mala šikovnejšiu babu.štvornožkovala ako 6mes,syn zase sa plazil a štvornožkoval ako 6,5mes.dcérka chodila ako 8mes.ona ako 8,5mes.začal okolo nábytku.sám začal chodiť ked mal rok,slovíčka-ona v roku 30slovíčok,on nič.on si ukáže čo ona nerobila,ona je skôr na logické hry a on skôr na jemnú motoriku

abbie
15. feb 2013

ahojte, ja mam syna, ktory ma presne 2 roky a nic neopakuje, akurat tak mama ... ma svoje slova cca 7, ale uz chodime pravidelne k logopedovi 😉

monika15
15. feb 2013

@palinkovamaminka
no vsak prave... on hovori ze to kvoly tomu ze malemu 4 jazyky naraz je vela......
ja som tiez troska toho nazoru ale tak vies.... keby ma niekto pocuval !!!!!
u nas v rodine vsetci chlapci sa zacinaju rozkecavat okolo 3 -3.5.... tak dufam aj ja,
pockam do leta a ked nic tak to budem riesit... 🙂
Diki 🙂))

monika15
15. feb 2013

@mirinecka ja neni som na SK.... :((
diki, a ako to cele prebieha 2.5 rocneho ako uci logoped????

berryvajt
15. feb 2013

@monika15 ahoj náhodou som nakukla🙂 práve včera som bola so svojou 2,5 ročnou prvýkrát u logopedičky..logopedička sa s nou hrala,opakovala po nej,čo malá povedala a pomenuvali predmety a skôr vysvetlovala mne,čo a ako s nou pracovať,motivovať ju a tak....Naša malá naozaj málo rozpráva na svoj skutočný vek
..logopedička učí rodičov,ako komunikovať s dieťaťom,ako rozvýjať reč,ako pomáhať,aby sa naštartovalo...to je všetko v tomto veku,čo môže robiť...a presne to som očakavala od nej..jaj a aby som nezabudla,síce nie sme 4jazyční,ale len dvoj,ale povedala,aby som s nou komunikovala iba v jednom jazyku,ostatné sa aj tak naučí...

monika15
15. feb 2013

@berryvajt presne ja tiez viem ze 4 naraz je vela... ale vies svokra s mamou !!!!! to vsetko rusaju bo ich pravda !!!!!!
:((((((( ja hovoirm po Sk, a on pozera Anglicke rozpravky takze po anglicky hovori slova.....
no a oni po madarsky a ukrajinsky !!! proste to je vela....

berryvajt
15. feb 2013

@monika15 ja som s mojimi dvojkami hovorila tiež maďarsky aj slovensky - nebolo to rozdelené,že jeden rodič jeden jazyk - jedna uplne v pohode začala rozprávať v 15 mesiacoch,nerobí jej problém prepnúť zo slovenčiny do maď.a podobne,druhá je iná...všetko chápe,rozumie, ale ťažšie sa naštartuje...takže mne logopedička odporučala ,aby som s nou komunikovala iba v slovenčine,mám s nou rozprávať jednoducho,žiadne litáne,dlhé vety...jednoslovne...opakovať činnosti,dookola,očný kontakt je trošku slabší,tak na tom musíme popracovať,aby som bola na jej úrovni,aby ma videla,videla moju tvár,moje ústa ked niečo vyslovím...
ja verím,že to pomôže,doteraz krásne všetko zvládla,tak zvládneme aj to.-)

berryvajt
15. feb 2013

@monika15 tak to máte fakt multi-kulti 😀

monika15
15. feb 2013

@berryvajt no ani mi nehovor !!! ja uz na nervy ale aj tak... po anglicky bude hovorit pretoze vsetky deti tak tu hovoria.....
jak keby nebolo jedno no nie? ja sa tesim tomu ze je krasny a zdravy.... co ine ??/
Dik za radu 🙂))

mirinecka
15. feb 2013

@monika15 prebieha to presne ako napísala berryvajt, logopedička sa s malým hrá a stále všetko komentuje, aj to čo by malo povedať dieťa tak to povie ona za ňho, napr. podáva hračku aby dal na vláčik ale on nechce a takto to komentuje: dá Lukáško hračku?, nie nedá, nechcem hračku, hračku preč. Všetko spája len dvoma slovami. Ono ani nejde oto aby dieťa komunikovalo ale skôr učí rodičov ako s ním komunikovať a hrať sa aby ho to motivovalo opakovať, povedala že aj to na začiatok stačí keď to dieťa všetko počúva a sleduje komunikáciu. Len treba nájsť logopedičku čo robí sedenia formou hry lebo nie všetky to robia, mi sme preto aj vymenili za tú čo chodíme teraz. A som veľmi spokojná 🙂

berryvajt
15. feb 2013

@monika15 no však,to je najdôležitejšie...ja si to tiež vážim,že sú obe zdravé...jedna potrebuje trošku viac času a čo? daj mu čas ...jemu bude to všetko prirodzené o pár rokov a všetci mu budú závidieť,že rozpráva toľkými jazykmi..aby všetko rozumel,to je určite základ.. 🙂 pekný deň.

berryvajt
15. feb 2013

@mirinecka tak ja som mala šťastie hned na prvýkrát.malá dokonca jej posielala pusinky pri odchode,ani odísť nechcela.. 😀 ..bála som sa,aké to bude,ale nakoniec som bola milo prekvapená a dúfam,že naše detičky budú napredovať v reči.-)

monika15
15. feb 2013

@berryvajt vsak to rozmyslam ze ci t nemame v rodine lebo u nas kazdy zacina kecat od 3 rokoch..... :(((
no uvidime ale fakt diki za radu 🙂)))
@mirinecka 🙂 diki.... 🙂 musim urobi prieskum ze ako to tu funguje....

mirinecka
15. feb 2013

@berryvajt ja som chodila so starším najprv k inej a to bola hodina sposobu povedz zopakuj ukáž atď. proste rozkazom a cvičenia formou cvičiť jazyk, a sprostosti. Malý tam ani necekol. Celu hodinu bol ticho, tak som skúsila druhú a to je o inom, vždy sa hrajú s logickými a edukačnými hrami a pritom aj zisťuje na jakej úrovni je. Prvý super dojem bol keď si vyžiadala nahrať DVD ako sa hrá doma aby videla jeho spôsob komunikácie. Podľa toho aj potom nám povedala čo robíme zle a ako správne sa s ním hrať. Už nám dáva aj úlohy formou hry ale moc sa doma na ne nechytá :(. Tak kvôli staršiemu som tam zobrala aj mladšieho dvojročného aby sme sa nedopracovali až do takej fázy ako je starší 😀. Môžem povedať že to pomáha pre tie deťi aj po psychickej stránke lebo od vtedy nemá tarší strach komunikovať s cudzími ľudmi aj v škôlke sa začal zapájať do komunikácii s deťmi aj hier. Tak mne zatiaľ stačí aj tento posun. 🙂

berryvajt
15. feb 2013

@mirinecka môžem sa spýtať kam chodíte? to je super prístup..u nás je zas problém druhá dcérka,je veľmi komunikatívna,šikovná a jednoducho nedá pokoj Sofi.Všade chce byť prvá,stále rozpráva a ona nemá šancu pri nej ani sa len ceknúť...ja som bola tiež prekvapená,ako sofi spolupracovala s logopedičkou a že dokonca povedala: daj toto,pod hacať,toto auto a tak..

zivika
15. feb 2013

@mirinecka prosim ta a mohla by si dat nejaky tip, ako sa s malym spravne hrat? ja stale rozmyslam, kde robim chybu a ako ho mam motivovat, nech sa nam rozkeca... 🙂

luisiana12
autor
16. feb 2013

ahojte baby, super ze sa to tu takto rozbehlo... 🙂 dakujem za vase odpovede....ja inak rozmyslam, ze do akej miery ma vahu aj genetika, lebo z manzelovej strany je viac ludi v rodine, ktory zacali rozpravat neskoro, vraj aj on mlcal ako partizan... 😀 z nasej strany praveze naopak, vsetci rozpravali velmi skoro, moj brat dokonca ako 1.5 rocny rozpraval cele vety, casoval, sklonoval atd...a maly je cely na manzela, tak asi podedil aj ich neskorsi nastup reci...ale dufam, ze sa to coskoro zmeni...
inak dakujem aj za tie prispevky, kde pisete ako prebiehali stretnutia u logopedicky, super, budem rada, ak mate este nejake skusenosti a dobre rady, ze ich sem napisete, urcite to viacerym z nas pomoze.. 🙂

palinkovamaminka
16. feb 2013

@monika15 no presne, ja by som tiez pockala do tych 3, potom uz nie. 4 jazyky, fiha!

monika15
16. feb 2013

@palinkovamaminka no prave.... :((((( je to vela nanho.... :((((((
Ja hovorim po slovensky doma, v telke anglicky, svokra ukrajinsky (ale to len narokom.... bo su slovaci) a jej mama po madarsky... (ties to iste...)

dai
16. feb 2013

@gubcikova moje dve su velmi podobne tvojim... teda dcera a syn...

dai
16. feb 2013

@157misicka myslim ze to tak vidis lebo nemas s cim porovnavat... keby mas aj dievca tak by si iste niektore rozdiely zaregistrovala...
moja msla napr vyrastala s jednym chlapcekom - prvy rok a pol - bol medzi nimi mesiac rozdiel a co sa motoriky a reci tyka robili vsetko pomaly na den presne - obaja velky sikovnici... dokonca okolo roku sa nams kamoskou zdalo ze moja sa sprava viac ako chlapec ako jej - ale poto.m jeho zscali viac vavit auta, vseliake montovanie a taka nasu malivanie , babiky etc. pritom my sme abdolutne neskatulkovali - kamoskin maly mal vaecsiu kuchynku ako nasa, nasa zase vaecsie auto - obaja sa vlastne hrali s rovnakymi hrackami ale uplne inak...
a teraz vidim ze moj maly napriek tomu ze zije vo velkej.miere v dcerinom barbie svete sa hra velmi podobnym stylom ako ten chlapcek co som spominala - iste vynimka potvrdzuje pravidlo ale proste geny neoklames a nejake skatulky na zaklade pohlavia sa urcite robit daju... ci do tej skatulky sa da zavriet konkretne dieta je otazne