Veľká fontanela

erika009
22. nov 2014

Ahojte, chcela by som sa opýtať či tu je niekto kto mal tiež problém s veľkou fontanelou u bábätka. Moja dcérka mala od narodenia viac otvorov na hlavičke, ale tie sa jej pekne postupne zrástli ale fontanela bola najväčšia a je aj dodnes a to má už 15 mes. Viem že do 2 rokov je to normálne, aby sa uzavrela, ale nám tým že je veľmi veľká ešte teraz 6x4 cm to ide veľmi pomaly. Detská lekárka je už zúfalá, lebo chodíme s tým na endokrinologiu, ale tam jej len kontrolujú z krvi vitamín D, štítnu zľazu a fontanelu len jej prehmatá. A nikdy sa k tej fontanele nevyjadrí. Vraj sa moja doktorka už s tým za 35 rokov praxe dlho nestretla.
Môžete mi poradiť ak niekto mal tiež s tým problém, ako ste to riešili? Ja dávam len ten Vigantol 1 kvapku. Ale vraj sa môže podať aj nejaká látka v injekčnej podobe, ale začína ma to desiť, že či to neublíži jej nejako. Ináč je úplne zdravá, nemala doteraz žiadne choroby ani nachladenia. Ďakujem za každú radu.

pribinak
22. nov 2014

My sme velku fontanelu nemali, ale davali sme Vigantol 2 kvapky a aj vsetci v nasom okoli
Co genetika, napr ty a tvoj muz ste s tym ako deti nemali problem?

bonaqa2013
22. nov 2014

My sme mali opačný problém, nám sa rýchlo uzatvárala -to bol tiež problém

inull5
22. nov 2014

@erika009 chodíte iba na endokrinologiu?do metabolickej ambulancie nie?a tie hodnoty vit.D v krvi su ok? Ak by neboli tak môže mať poruchu vstrebavania vitamínov rozpustnych v tukoch/A D E K/ ale toto sa deje pri malnutricnych stavoch.pribera ok?stolica?nie je objemna?prípadne mastná?

erika009
autor
23. nov 2014

@inull5 chodíme len na endokrilológiu a vitamínu D mala dostatok takže ostali sme na tej dávke Vigantolu 1kvapka/denne. Moja dcéra priberala pomaly od narodenia....prvý mesiac 850g a potom už len priemerne 300-350g mesačne, pritom som ju kojila do 8 mes. Ani ked som ju začala prikrmovať v 6 mes. tak sa to nejako nezlepšilo. Teraz máme 15 mes. a neviem presne ale okolo 8,5 kg. Mojej lekárke sa len nepáči že endokrinologička sa nijako k tomu nevyjadruje a vraj má aj iné možnosti....podať nejakú látku (nepamätám čo) v injekcii. A mňa to trochu vydesilo. Kedže je uplne zdravá, živá, neskutočne šikovná....tak ak by to odomňa lekárka žiadala, či dať alebo nedať jej niečo pichať. A so stolicou nemáme problém.

inull5
24. nov 2014

@erika009 naozaj ma na svoj vek malo kg.a jej výška?ja mám syna akurát dnes ma rok s výškou 80 cm a 11 kíl a to sme mame problém s črevom.potom asi porucha vstrebavania vitamínu D nie je.a rastovy hormon vyšetrovali?

andrejta
24. nov 2014

@erika009 a nenapadlo ti opýtať sa priamo tej endokrinologičky? ja si aj napíšem na papier, keď sa chcem niečo opýtať. alebo šak nech tvoja pediatrička zavolá tej endo. a nech sa opýta priamo jej. čo sa tu hrajú na tajomné?

erika009
autor
24. nov 2014

@andrejta ideme na kontrolu 17.12 na endokrinologiu tak už mám jej od mojej detskej odkázať, že ju žiada aby jej jasne písomné napísala do lekárskej správy jej vyjadrenie na tú fontanelu. Tak som zvedavá čo mi povie.

andrejta
24. nov 2014

@erika009 že sa konečne spamätala 😀, ideálne by bolo, keby si tú žiadosť mala aj na papieri

swetyty
22. jan 2021

@bonaqa2013 aký ste mali postup potom?