Vývoj reči u dievčat

14. aug 2023

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či je pravda že dievčatá začínajú rozprávať skôr ako chlapci ?
Z každej strany to počúvam, no zatiaľ mi to príde ako nezmysel.
Koľko slov (pripadne akých? ) ovládali vaše dievčatá v 15 mesiacoch ?
Syn mi v tej dobe vedel už toho vedel povedať celkom veľa, vedel aj 2-3 kratučké básničky, dcéra zatiaľ pár základných slov a zvukov (cca 20)
Budem vďačná za vaše skúsenosti a odpovede.

queen_el
17. aug 2023

@zuzanaete jasné, ja si nemyslím že klamete, len si to neviem predstaviť, môj je pohybovo šikovnejší, ale tiež žiadny extrém. Rozprávanie mu ide trosku pomalšie.

scorpionflower1
17. aug 2023

Napisem ti tak - mam vzorku 5 deti v rodine, 3 z nich su nadpriemerne inteligentne, je to potvrdene IQ testami. Tie tri rozpravali skoro alebo v priemere, moja zacala rozpravat ako 17-18 mesacna, teraz bola na IQ testoch a k tomuto psychoska napisala, ze je to "normalny vyvoj" a to kedy zacne dieta rozpravat je prudko individualne. Verbalny inteligencny test pre deti sa dava az od veku 5 r. najskor. Su nadpriemerne inteligentne deti, ktore slabo rozpravaju este v skolke. Moja nezacala rozpravat nejak skoro, za to ked zacala rozpravala latinske nazvy a v 2 r. skladala siahodlhe a zlozite vety. Ale ked mala 17 mesiacov vedela povedat "auto" a "gate" + detske slova mama, papat.... Synovci, co boli tiez na IQ testoch a mali vysoke IQ rozpravali tiez pomerne skoro, resp. v norme okolo 14 - 18 mes. Ale viem, ze mali spoluziakov, ktori rozoravaju uplne zle (boli v skole a skolke, kde maju deti min. IQ 130) Moja basnicky nerecitovala nikdy ani v skolke ju nenaucili, neznasa memorovanie. Vie texty oblubenych pesniciek, ale basnicku ju nenaucis len preto, ze ju ma vediet, lebo chcu ucitelky alebo ostatne deti vedia. Nas maly sused nerozpraval do 2 a pol roka, teraz ma 4, rozprava uz dobre a k tomu na svoj vek vyborne pocita.
Takze, vobec sa nemas coho obavat, v tomto smere nie je stanovena nejaka striktna forma, co je v norme a co nie. A plati ta otrepana fraza, ze kazde dieta je na nieco ine a kludne moze mat IQ 145 a mlcat do 4 rokov.

igiana
17. aug 2023

Ja som normalne ohurena, ked tu citam, ze deti tu v roku uz spajali slova. Mas uplne normalne dieta, moje vo veku tvojej dcerky este len zacali samostatne chodit a urcite hovorili iba jednoduche slova, syn dokonca az v dvoch rokoch hovoril ako teraz tvoja. Uvolni sa a tes sa zo zivota a nestresuj sa, ani dcerku a hlavne neporovnavaj. Ano su mamicky ktore budu tvrdit ze ich deti vedeli celu abecedu v dvoch rokoch a podobne, ale k comu je to dobre toto superenie, normalne sa mi z toho dviha tlak. A robit detom testy a zistovat ci su nadpriemerne inteligentne, to uz je k comu dobre.

amelia89
17. aug 2023

@zuzanaete ja nehovorim ze tomu neverim. moj synovec je v tomto tiez uplne niekde inde. slova a vety isiel velmi skoro, je velmi inteligentny. ale basnicky mi v 15 mesiacoch nehovoril.

vevesh
17. aug 2023

U nas to plati- ale kedze sme 3-jazycna rodina (momemtalne 4jazycna), tiez ma kazdy strasil, ze deti nebudu skoro rozoravat. Dievcata zacali normalne vety uz 11 mesiacoch- najstarsia iba v mojom jazyku, prostredna okolo roku sa naucila z youtube aj spanielcinu 🙈 (ktoru neskor vypustila ako nepodstatnu) a bum chlapec do 3 rokov nic, ani z jedneho jazyka, pricom dievky v 3 rozpravali 3-4 jazykmi. Potom chlapec nabehol do skolky a iba nemecky siel-moj , aj muzov jazyk odmietal uplne. Muzov jazyk vzal na milost ako 6 rocny, moj akurat teraz ako 8rocny sa sem tam posnazi. Ale analyticko-matematicke myslenie ma nadpriemer a usta sa mu nezavru cely den-v nemcine.

zuzanaete
17. aug 2023

@scorpionflower1 Je rozdiel, ked sa uci dieta rozne jazyky od rodicov, ktorych materinske jazyky su rozdielne a ked dieta sa uci cudzi jazyk v cisto slovenskej rodine.

scorpionflower1
17. aug 2023

@zuzanaete okej, a to je vas nazor alebo je to aj nejakou studiou potvrdene? Ja by som o tom chcela vediet viac. Lebo potom by asi potrebovali deti aj v skole rodenych hovoriacich ucitelov. Ja poznam dost ludi, co sa celkom pekne naucili jazyk aj bez native speakrov vo svojom zivote.

queen_el
17. aug 2023

@scorpionflower1 ja som študovala na VŠ jazyk a na jazykovede sme sa o tom učili. A profesor sa tiež tak vyjadril, že nie je vhodné učiť dieťa cudzí jazyk skôr, ako si osvojí svoj materinský / svoje materinské jazyky. Čiže áno je to iné, ako keď sú rodičia s dvomi materinskými jazykmi. Štúdiu konkrétnu neviem, ale mám to od odborníka.

scorpionflower1
17. aug 2023

@queen_el hmm, to je pre mna novinka a mozem vediet preco to tak je? Lebo poznam niekolko rodicov, ktori prehovaraju na svoje deti anglicky od utleho detstva, existuju kurzy v jazykovkach uz od 2 rokov a napr. su aj bilingvalne statne zakladne skoly, kde sa robia prijmacky z cudzieho jazyka vo veku 6 rokov a teda nie su tam vobec len deti z dvojjazycnych rodin.

queen_el
17. aug 2023

@scorpionflower1 tak teoria ja taka, ze najprv si dieta musi osvojit co najlepsie svoj materinsky jazyk (alebo jazyky), musi mat pevny zaklad na to, aby sa mohol ucit cudzi jazyk. Ten cudzi jazyk mal byt vzdy az potom. Ale vies ako to je, darmo to je teoria jazykovedcov, v praxi sa casto robia veci, ktore “by sa nemali”. Je to zodpovednost kazdeho rodica, ale take domace rozpravane po anglicky malickym detom, lebo ved ja viem…ehm no, ak clovek nie je native speaker, to tak aj vyzera. Aj ja viem po anglicky ale na toto by som si netrufla

vevesh
17. aug 2023

@scorpionflower1 jednoducho, aj ked vies jazyk neviem ako dobre, pokial to nie je tvoj materinsky jazyk, robis chyby- hlavne v intonacii, gramatike, atd. A to sa dieta nauci a tazko sa to oduca. S ucenim cudzieho jazyka sa ma zacat az po zvladnuti materinskeho jazyka, pretoze dieta musi chapat skladbu jazyka na to, aby sa naucilo skladbu druheho jazyka. Ak sa zacne s vyucbou skor, dieta bude mat problemy v oboch jazykoch-s pravopisom, skladanim viet do suveti a pisanim a v rozpravani rozsiahlejsich prejavov (nebude vediet poriadne napisat sloh, recitovat a prednes bude robit problem a v pisomnom prejave bude stale vela pravopisnych chyb). A studii na to je na milion na nete, zacni Chomskym a jeho vyskumami, ak chces citat...

scorpionflower1
17. aug 2023

@vevesh dobre a kedy je teda ten spravny cas na to, aby sa zacalo dieta ucit cudzi jazyk? Ja by som len chcela vediet, ze kedy nastane to "zvladnutie materinskeho jazyka" a co to vlastne konkretne znamena, lebo napr., co je castica alebo kde je vo vete prisudok este nevedia casto ani pri maturite...to ti pisem ako ucitelka SJ na SŠ.

sono2
17. aug 2023

Ja neviem ale moja prvá plynule hovorila v 2,5 rokoch
Mladšia niečo neskôr, ale bola šikovnejša v motorike. Z okolia môžem potvrdiť že to je tak, ved aj v reále sú ženy viac ukecane no nie?
Ono aj chlapi, to sú asi práve tí, čo v rovnakom čase začnú rozprávať ako dievčatá.
Srandujem. Veď je to jedno.
Ja som napríklad naučila nikdy nič. Či farby, či záchod, či jest s príborom, chodiť, sedieť. Atď Atď
To je všetko vývin, naučí sa dieťa samo

vevesh
17. aug 2023

@scorpionflower1 zvacsa okolo 3-5 roku zivota je zvladnuty materinsky jazyk. Cudzi jazyk, ktory sa dieta uci do 8 rokov, s najvacsou pravdepodobnostou ho bude vediet na urovni materinskeho jazyka. Neskor sa jazykove ucenie oslabuje, a je mensia pravdepodobnost zvladnutia jazyka tak obsiahle. A stale hovorim o uceni cudzieho jazyka v domovine. Ak dieta napr. emigruje aj ako 10rocne do zahranicia, este stale ma sancu dostat ten jazyk na uroven native speakra. Cim starsie, tym mensia sanca dopracovat sa k tej urovni.

klaudinkad
17. aug 2023

Máme dve dievčatá. Staršia vedela v 15.mesiacoch podstatne viac rozprávať (povedala by som, že bola vysoký nadpriemer) než mladšia, tá nevie zatiaľ skoro nič.

scorpionflower1
17. aug 2023

@vevesh to su uzitocne informacie, vdaka, moja bude mat teraz 5, tak sa bude ucit.

mathob
17. aug 2023

@klaudinkad úplne rovnako aj my

vevesh
17. aug 2023

@scorpionflower1 a zvladnutie materinskeho jazyka znamena spravne pomenovania, spajanie do viet a suveti, spravne sklonovanie a urcovanie rodu a padu (staci ten, ta, to), casovanie slovies a priradovanie rodom. Dieta to v materinskom jazyku zvlada intuitivne. Nie je potrebne, aby to vedelo aj podla vzorov a presnych padov sklonovat, ci casovat slovesa podla tabuliek. Cize po lopate- dieta musi spravne povedat napriklad nieco taketo: Vcera som bol(a) s ockom na rybach. Ocko chytil tak velku klzku rybu a ona mu v rukach skakala a nakoniec skocila do vody. Vies, ze ocko sa boji vody? To sa mi pacilo, zajtra pojdes aj ty s nami na ryby! (Moze to byt aj viac detskejsie vyjadrene- ide o spravne pouzivanie slov a ich sklonovani ci casovani)

zanny93
17. aug 2023

Mam dve dcéry, staršia v 15 mesiacoch tvorila vety začínala používať zdrobenniny.. Mladšia ma 15 m teraz a ak vie 20 slov a aj to je lenivá ich pouzivat..keď sa naučí nové slovo tak ho už viac nepoužije.. Moja mama tvrdí že začne všetky naraz. Na druhej strane vedela skôr liezť, sedieť postaviť sa v chodiť. So staršou sme celé dni čítali kreslili o všetkom sa rozprávali.. Mladšia si knihu zbežne prelistujte a básničky ju nezaujímajú, kresliť si nechce.. Obe baby každá iná.

scorpionflower1
17. aug 2023

@vevesh jasne, chapem, to moja zvlada uz davno, takze s AJ moze zacat, na nu sa toho velmi vela lepi, vie v AJ aj zopar kratkych viet. Premyslala som, ze jej zaplatim aj niekoho na indidividualnu vyucbu, niekoho, kto to vie dobre komunikovat s malymi detmi.

vevesh
17. aug 2023

@scorpionflower1 len odporucanie, trvaj na native speakrovi- aby sa nenaucila slovensky akcent v aj a gramaticke chyby- tie sa niekedy vobec nedaju uz potom odstranit🤫🤫

scorpionflower1
17. aug 2023

@vevesh to bude asi tazke. Native speaker, co vie robit s malymi detmi, a este k tomu, aby ma nezruinoval 😁

vevesh
17. aug 2023

@scorpionflower1 nemusi vediet robit s detmi- staci, ze sa s nimi hodinku - dve bude rozpravat a hrat raz-dva krat v tyzdni- deti sa rychlo naucia. Deti musia vediet rozpravat a nie memorovat slovicka, ak ma byt jazyk na native urovni...🙂

negymama
17. aug 2023

@scorpionflower1 poviem ti inak skusenost s AJ v nasej rodine. Samozrejme vela ludi ma ten sen, ze dieta bude vyborne rozpravat, najelspsie ako native speaker v detskom veku a venuju tomu vela casu a penazi. Nehovorim, ze sa nedostavia uspechy, sama som zazila vela slovenskych deti, velmi dobre rozpravajucich v AJ, ci inom jazyku.

My sme v rodine ale na to nemali, ani cas ani peniaze, deti chodili do beznej skoly s beznou /slabou/ vyucbou anglictiny. Sestrina dcera si niekedy v puberte 12-13 rocna zaumienila ovladnut plynule anglictinu, luskala ang. knihy, videa , filmy s titulkami. Islo jej to velmi dobre, v podstate to bolo zadarmo, vystudovala vysku vo Velkej britanii, moje deti aj sestrine isli postupne v jej slapajach...od najstarsieho po najmladsieho sa vsetci na to chytali, a vsetky vedia velmi dobre po anglicky /su od 11 do 18rokov. Najstarsia dcera mi chodi od 16 r. po svete, medzinarodne workcampy kde je dohovaracia rec AJ, teraz je dokonca ona leader na WCampe na Slovensku. Oni uz povazuju AJ ako doslova banalnu nutnost....s tym, ze idu na dalsie jazyky a zrucnosti.

Pointa nebola v nejakom vychvalovani rodiny, ale v tom ze tieto pripady hovoria ye sebamotivacia dietata ci mladeho clovka je podstatna, a lepsia ako to co investuje rodic ak dieta nema az taky zaujem, resp. zaujem je otupeny prilisnou iniciativou rodica.

katulienkax
17. aug 2023

No kedze v politike a na veducich manazerskych poziciach je drviva vacsina chlapov, tak to pravidlo, ze dievcata rozpravaju lepsie asi nebude upolne pravdive 😉

amelia89
17. aug 2023

@katulienkax to si ako prisla k takemuto zaveru? uplne nad tym premyslam a nechapem tu paralelu 😀😂😀 snad vies preco je vo svete tak vela muzov na manazerskych poziciach.
Navyse, dievcatam sa naozaj rec vyvija rychlejsie,rovnako ako emocne dozrievanie. Tu sa ale bavime o vyvine reci malych deti nie o ich vyjadrovacich schopnostiach v dospelosti.

kittykat22
17. aug 2023

@katulienkax vies preco zeny niesu na magerskych poziciach? Pretoze pretrvavaju take kecy ako pises ty. Kedysi zeny nemohli chodit do skoly, nemohli studovat na gymnaziach a boli brane ako "tie blbsie". Ale rozdiel medzi mozgom zeny a muza je neexistujuci. Mame uplne rovnaky mozog. Ale u nas sa zeny povazuju za tie ktore sa staraju o dieta a do toho tahaju domacnost aj deti aj rodinu. Maju menej casu. Muzi nechcu pustat zeny medzi seba do kolektivu a este 3r spat mali zeny nizsi plat na rovnakej pozicii ako muzi. Ked EU prisla s tym, ze bude rovna vyplata medzi zenami a muzmi na tej istej pozicii, tak moja kamaratka v banke dostala zrazu o 20% vyssi plat. Bola totalne nasrana, ze jej kolegovia brali o 20% viac ako ona cele roky napriek tomu ze robili uplne to iste. Mozno by bolo lepsie, keby si sa pozrela, odkial tieto kecy idu, ze zeny su horsie ako muzi a kto z toho tazi. A taka technicka - pokial viem, tak dievcata casto dosahuju v skole lepsie vysledky ako chlapci.

matkahelka
17. aug 2023

ja tu miestami na koni nevychadzam z udivu. ak dieta v roku a pol plynule nerozprava a nepyta sa na nocnik, matka je neschopna a dieta je zaostale. ach zeny, brzdite. aj vase matky vas takto choro sledovali a porovnavali? ved kazde dieta je ine, ma ine tempo, je sikovnejsie v niecom inom. my mame kvantum znamych, priatelov, v rodine mame kopu deti a prisaham ani jedno dieta v 15m.nerecitovalo, ani nevedelo 200 slov. a ziadne z tych deti nema ziadnu vadu. moja starsia dcera zacala rozpravat v 3.rokoch v skolke, dovtedy doma povedala asi 10 slov. boli sme u neurologicky, ta povedala presne to, co tu pisala kittykat- mozog na rec dietata musi dozriet. a vobec to nesuvisi s milion podnetmi okolo neho. ak mozog dietata nie je na rec pripraveny, nepomoze citat ani od rana do vecera. teraz ma dcera takmer 15 rokov, od 1roc. ZS doteraz je najsikovnejsiou ziackou v triede, chodi na olympiady z matiky, dejepisu, anglictiny. Ma neskutocnu pamat. Druha dcera ma aktualne 20 mesiacov, hovori asi 6 hatlaninovych slov. A ja z toho nie som v panike, ani ju neporovnavam s inymi detmi. Len velmi dufam, ze bude ako jej starsia sestra- recovo pozadu, za to od skolskych cias excelentna vo vsetkom.

pettom19
17. aug 2023

@igiana rovnako neznasam porovnavanie. Moj Jozko vie to a to, tvoj to este nevie? Asi je to pre lepsi pocit mamiciek, ze ich dieta je vynimocne oproti ostatnym, nikto predsa nechce mat doma priemer 🙄. Keby proste matky nechali tie deti byt detmi, aby samy spoznavali svet, a len ich podporovali, prip. v zdravej miere motivovali, nemuseli by mat potom druhe depky, ze ich dieta je nanic, ked este nevie to ci ono.

jarka26011
17. aug 2023

Dcéra má 3 a pol roka a okrem mama nepovie nič. Po očkovaní úplne stichla a to hovorila prvé slová ako 10 mesačná...je to boj