Nezáujem o iné deti

27. apr 2024

Trápi ma správanie mojej dcérky.má 2,5 roka.neviem ju vôbec odplienkovať.vie, čo od nej chcem, ale nechce sa odplienkovať.aj mi povie niekedy počas potreby, cikám kakam, ale predtým nepovie.ak som plienku vzala, zadržiavala a potom sa pocikala.nočnik , zachodik, veľký záchod na všetko povie nechcem.to je jeden problém.rozprávať rozpráva. niektoré slová sú, ktorým rozumieme iba my, niektorým nie.iba ona sama vie, čo znamenajú.niektoré už povie pekne zrozumiteľne.vôbec nejaví záujem o hranie sa ani o iné deti.kreslí rada, spieva si, púšta si alby knihy.ale s bábikami ani kuchynkou sa nehrá ani iné hry veľmi nie.vonku odrážadlo šmýkľavka ...iné deti ju nezaujímajú.má 8ročného brata s tým sa rada blázni.keď prídu za nim kamaráti, už ich pozná, stále za nimi chodí.ale od deti v jej veku nejaví záujem.ak niekto k nej príde, odíde preč... to ma znepokojuje.manžel mi vyčíta, že preto lebo nešóferujem a nechodím s ňou na ihriská do herni a je iba so mnou, tak nech sa nečudujem.nechce ostať ani s babkou, hoci je na ňu zvyknutá.bude keď som ta s ňou.v poslednom čase sa začala báť hlasných zvukov vysávač, kosačka.ale to neviem, či nie je spôsobené tým, že sa bojí, že jej ideme cez vysávač odsávať sopliky.asi najskôr.nemá to rada, plakala pri tom.na meno reaguje, udržiava očný kontakt, vie napodobniť zvieratká, pozná ich, ak vidí mačku, psa povie mačička havko, pozdravi sa odpovie ako sa volá a tá reč ako som pisala.v neznámom prostredí sa spočiatku bojí, nerozpráva keď sa k nej niekto ozýva, no potom sa osmelí.nie raz aj vyvádza v obchdoch, že o nás ostatní vedia.dosť je trdohlavá a ked jej niečo nedovolíme vtedy vie revať, kričať je nervózna a trucuje.je to ešte v poriadku alebo vyhľadať odborníka?neviem, či je len svojská, trochu náročná na výchovu alebo niečo nie je v poriadku.
nieci nie...he yo este v poriafku skevo vyhkadat odbifnika??

subartic
29. apr 2024

@fialka255 toto je na 99 % zdravé dieťa. Keby každý dal diagnostikovať svoje dieťa lebo v určitom čase nerobí podľa normotabuľky čo má a deti by sa nálepkovali pseudodiagnózami tak klinický psychológovia nespia. A nenapísala som že si sa zbláznila ale neblázni ( stav pre danú sitáciu ).

jarnajar
29. apr 2024

Mne to príde všetko v poriadku, bežná norma pre odplienkovanie je do troch rokov, aj neskôr je to ešte ok. Môže sa to zmeniť doslova zo dňa na deň. Skús o mesiac - dva, možno to pôjde.
Iné deti - do cca troch rokov sa deti rovnakého veku veľmi nevedia spolu hrať, hrajú sa samé alebo s niekým starším - rodič, súrodenec. Mnohé sa ešte ani v škôlke zo začiatku nevedia zmysluplne hrať s rovesníkmi.
Strach z hlasných zvukov, naviazanosť na teba, nezáujem o niektoré hračky... bežné veci, plno detí to má
Opatrnosť v cudzom prostredí... tak asi nebude extrovertka. Vy ste obaja s manželom totálne uvoľnení, charizmatickí miláčikovia spoločnosti? Asi nie, tak prečo čakať od 2,5 ročnej, že bude hneď v cudzom prostredí sebaistá.
Podľa mňa máš normálne dieťa, buď pokojná.

fialka255
29. apr 2024

@subartic ja som napisala že nemyslím že by som bláznila nie že som sa zbláznila...ja nehovorí, či je alebo nie je " v poriadku " to si teda ozaj netrúfam stanoviť, ale ak si čítala pozorne hovorím, že je skoro na návštevu odborníka, všetko sa môže ešte zmeniť a ja ako matka dieťaťa ak mám podozrenie môzem sa obrátiť na odborníka nevidím na tom nič zlé..ty áno? Nerozumiem trochu prečo sa voči tomu tak ohradzaš

subartic
29. apr 2024

@fialka255 pretože diagnóza na 99 % nie je a ide o plne zdravé dieťa. Vyvolávaš v tej mamine zbytočnú obavu s narážkami na prípadný autizmus- preto sa voči tomu ohrádzam . Jej dcéra sa chová úplne normálne , mnoho detí v tomto veku nie je ešte odplienkovaných a hrať sa s ostatnými deťmi nie je povinnou normou . Akákoľvek odchýlka od stanovenej normy v dnešnej dobe vyvoláva potrebu dieťa onálepkovať autizmom , ADHD, dyskami a neviem čím . Ja mám 5 žijúcich detí a každé jedno sa vyvíjalo inak , malo iné potreby , iné tempo , iný čas odplienkovania , iný nástup reči , inú potrebu kontaktu s deťmi . Všetky do jedného , aj to 6 dieťa čo mi zomrelo , sú a boli úplne normálni jedinci . 6 detí , jedna mama a jeden otec, teda rovnaký vstupný genetický materiál , a 6 rozdielnych jedincov .

fialka255
29. apr 2024

@subartic ja nemám pocit že v nej niečo ja vyvolávam, príspevok mi pripadal že mamička priamo naráža na autistické črty, okrem toho autizmus si spomenula prvá ty nie ja ak ma pamäť neklame. Áno súhlasím, každé je iné to ja nepopieram, len hovorím z vlastnej skusenosti, že čakať nie je vždy šťastné riešenie...tiež ma upokojovali že z toho a toho vyrastie no nestalo sa tak...je to jedna z možností do budúcnosti nemám v záujme nikoho strašiť ani nič...

fialka255
29. apr 2024

@subartic a nálepky tie deti dostávajú práve preto aby im.bola poskytnutá pomoc a individuálnejší prístup lebo ináč im ho málokto dopraje takže nerozumiem tejto negativite už vôbec...to nie je viera v Boha či niekto verí alebo neverí v diagnózy to sú výskumy a veda ktoré za týmito "nálepkami" stoja