Akú škôlku vybrať pre nadané 4 ročné dieťa?

popellka3
19. máj 2019

Mamicky nadanych skolkarov,prosim,kam ste sa rozhodli umiestnit vase dieta a preco? Je tu podobna tema,ale viac sa v nej rozobera co ktore dieta uz vie a vlastne som sa nedozvedela nic relevantne..🤷‍♀️ Ja uz som pogooglila hadam vsetko a stale neviem,kam sa pohnut😞 do Cenady nam ju asi nezoberu (nadej zomiera posledna,ale beru len 12 deti a my sme v poradi az za 20-kou) a v statnej,do ktorej zatial chodi ju nechat nechcem-nie je tam stastna (po tom,ako som videla vysledky IQ testov mi bolo jasne,preco..). Lokalita je tiez dolezita,idealne Petrzalka,ale podvolim sa aj Karlovke,Dubravke,Lamacu. Nove,Stare mesto,Biskupice,Raca-nie. Dakujem za kazdu radu!

dskjhfdlkdjhl
20. máj 2019

@kenzom presne toto je tiez dolezite, aby sa tie deti naucili fungovat v normalnom svete. Ja mam teda obe deti taketo, ale kedze sama robim v skolstve, tak schvalne obe chodili do beznych skolok a ZS sme vyberali uplne klasicku, sice narocnejsiu, ale klasiku. A obe sa relativne dobre zaclenili do kolektivu. Su tam vzdy nejake problemy, lebo prave tieto deti maju extremnu potrebu, aby vsetko bolo totalne spravodlive, riesia veci, ktore inym nenapadnu, takze obcas je to narocnejsie. Ale napr. starsia dcera robila v prvom rocniku "asistentku" ucitelovi-posadil k nej najslabsiu ziacku a dcera sa jej velmi rada venovala. To dievcatko by inak bolo odstrcene a prave ucitel (ano, starsia dcera mala v prvej triede ucitela) si vsimol, ze moja dcera ju nejako obranuje a celkovo sa jej snazila pomahat (pred nastupom do skoly sa nepoznali), tak ich spolu posadil a bolo to prospesne pre vsetkych. Teraz je uz davno na 8-rocnom gymnaziu, skolu zvlada bez najmensich problemov, ale co mna tesi najviac, je spolocenska, uplne normalne zaclenena. Pre mnohych ludi banalita, pre mna velky uspech.

mogaa
20. máj 2019

Ja si tiež myslím že treba nájsť dobrú štátnu škôlku, prípadne súkromnú ale nie vyslovene pre nadané deti.....tie deti sú tam chtiac-nechtiac vtiahnuté do hry a detstvo je o hrách🙂 a aj keď ho hry možno nebavia a račej by robilo iné veci, bude sa vedieť prispôsobiť.....málokto má na to platiť neskôr súkromnú školu pre nadané deti (čo som zbežne pozerala zápis cca 500 a mesačne školné 200eur) . Ide o to, aby sa neskôr to dieťa netrápilo v normálnej škole, ak sa bude nudiť a vyrušovať - nebudú ho mať radi ani učiteľky, ale ani deti lebo bude chcieť všetko vedieť, bude "bifloš"

popellka3
autor
20. máj 2019

@kenzom ja ju nechcem izolovat v ziadnom pripade! V celek diskusii pisem stale dokola,ze chcem len inu skolku pre nu ( idealne s ucitelkami,ktore ju pochopia a budu ju brat troska individualnejsie),pretoze v tejto stastna nie je..

mechurik
20. máj 2019

Vacsina deti co chodi do nadanej skoly su asocial ktori nevydrzia tlak a naroky beznej skoly a poloautisti.preto pozaduju specialny pristup bez znamok a domacich uloh.po presune na beznu strednu skolu so znamkami autoritou ucitela a disciplinou mozu deti podla mna nezvladnit kolektiv a znamkovanie.

maminecka2
20. máj 2019

@popellka3 Podla mna bude priorita zistit ci ma Aspergera, od toho sa bude odvijat vsetko- lebo "iba" nadane dieta je jedna vec- tam mozes trvat na zacleneni do kolektivu, normalnom pristupe atd., ale u AS je vsetko ine- tam tym "nutenim" v dobrej viere moze clovek narobit nenapravitelne skody na psychike.
Na niektore komentare ani nereflektuj, ries si svoje, a nedaj sa! Drzim palce.

maminecka2
20. máj 2019

@mechurik To je presne to, casto je to AS alebo vysokofunkcny autizmus, u nas zial diagnostika je stale zlaaaaa...

kenzom
20. máj 2019

@popellka3 otázka je kam ste umiestnili nadané dieťa.. možno iba potrebuje čas aby si zvykla na to že nevenujú sa iba jej, a robia také banality ako strihanie a lepenie, a učia sa držať ceruzku, lebo to viac menej polovička nevie....aj to je dôležité... prešla som si tým istým mimochodom...a vidím aké problémy majú tieto deti v 12-13...tak buď moju radu ber alebo nechaj tak..

popellka3
autor
20. máj 2019

@kenzom preco ucite nadane deti,ked si myslite,ze ich “izolacia” nie je spravna? Neumiestnili sme ju este nikam,hladame..o tom bol povodne tento prispevok.. a rada bola teda aka? - umiestnit do statnej skolky aj za cenu,ze nebude stastna? Nemyslim si,ze potrebuje cas,aby si zvykla..je tam od septembra,uz si zvykli aj ti najvacsi “plackovia”. A ona na oko tiez.. aj mna “oklamala” a myslela som si,ako jej tam je super..

alieeenka13
20. máj 2019

@popellka3 a nie je tá choroba a smútok aj prejav nevôle, že odišla od matky? Predsa tri roky bola doma s matkou a zrazu v škôlke kde sú všetci na jej úrovni v roku a pol, žiaden dobrý kamarát. Čo ju tak dávať do škôlky len na niektoré dni sú aj mnohé materské centrá súkromné, kt. Nemajú rozvrh každý deň, ale len 2 al. 3 dní v týždni na 4 hod a potom byt s ňou doma a venovať sa jej tempom čiže aby bol priestor na počítanie a pod. Aktivity. Nemám osobnú skúsenosť s nadaným dieťaťom, ale viem, že psychika sa podpíše pod chorobu a smutné očká.

daren1
20. máj 2019

Kam chodili nadane deti pred 20 rokmi?Alebo sa nerodili?Zaujimavost posledných rokov.....

s1m.one
20. máj 2019

ahojcek tiez drzim palce, verim, ze to vyriesite k spokojnoti 🙂 vela vsak nakoniec aj tak zostane na nas rodicoch, takze so skolkou to je tak 50 na 50, ak je jazykovo zdatna, uprednostnila by som len prostredie kde je iba cudzi jazyk, aj my nad takou uvazujeme, ostatne sa snazim kompenzovat doma. castokrat to nemaju deti lahke, ked chces, aby aj napredovalo v tempe ktore ma

popellka3
autor
20. máj 2019

@alieeenka13 netusim:( moze to tak byt a nemusi🤷‍♀️ Ona sa do skolky pyta od 2 rokov aktivne,miluje kolektiv,hry,schovavacky.. v skolke ani jediny raz neplakala,ze by som jej chybala a ani sa nevzpiera,ked tam rano ide (robi to akoby automatikou,proste sa ide do skolky. Preto som si od septembra nevsimla,ze sa nieco deje,resp.ze jej zdr.stav moze suvisiet so skolkou). Od malicka je neuveritelne samostatna,racionalna (nemyslim mudra,myslim,ze racio prevlada nad emociami),na prazdniny k babke chodi vyhradne sama od 2 rokov (bezo mna,mna tam nechcela-vraj su to prazdniny,tam mamy nechodia😂🤷‍♀️). Takze ja si nemyslim,ze by som jej chybala,ale nie som o tom 100% presvedcena,uz by ma neprekvapilo nic.. nedava najavo svoje pocity-ani verbalne,ani neverbalne,prvykrat ma objala,ked mala 3 roky (aj to zo zistneho dovodu-nieco chcela a po objati to aj dostala,kedze ja som zostala pozitivne zaskocena) a zatial som jedina,ktoru obcas odvtedy objime..ani babku,ani otca.. jednoducho nie je kontaktne dieta. Teraz v 4 rokoch mi pili usi s tym,ze chce klucik na krk a chodit do skolky sama🤷‍♀️ Ja mam skor opacny problem s nou a vzdy to tak bolo- akoby nevedela,ze laska sa da aj vyjadrit (objatim,pusou,usmevom..). Ona to nerobi (alebo skor nerobila,v poslednom case sme sa trochu pohli chvala Bohu).
Co sa tyka skolky len na par dni..kto ju nezazil,nepochopi.. milujem svoje deti najviac ako sa da..ale jednoducho s nou byt cely den nezvladam a viem,ze aj ona aj ja sme ovela pokojnejsie,ked je ona stastna v skolke a ja sa mozem venovat aj mladsiemu (lebo ked je doma,bohuzial sa to neda).

popellka3
autor
20. máj 2019

@s1m.one mam pocit,ze prave jazyky ju moc nebavia🤷‍♀️ Ano,uvazovali sme nad bilingvalnou skolkou,ale ad 1: tie naozaj dobre su aj naozaj drahe a ad 2: fakt mam pocit,ze tie jazyky nie su to,v com by sa nasla.. ake mate stare dieta? A kam teraz chodi? Tiez uvazujete nad zmenou?

dskjhfdlkdjhl
20. máj 2019

@popellka3 a vlastne ako si prisla na to, ze ten zhorseny zdravotny stav je zo skolky? Teda z toho, ze sa tam neciti dobre? Mozno si to pisala a ja som to prehliadla. Lebo vela deti ma prvy rok v skolke vyssiu chorobnost a potom sa to ustali (alebo aj nie) a nemusi to byt kvoli tomu, ze sa tam zle citi, ale napr. aj kvoli tomu, ze niektore deti tam chodia chore.

popellka3
autor
20. máj 2019

@daren1 mam nadaneho kamarata,ktory vyrastal na dedine. Nechodil do ziadnej specialnej skoly,ani triedy.. v puberte zacal mavat uzkosti,teraz ma cez 30 rokov a je na invalidnom dochodku so psychiatrickymi diagnozami.. takze ano,riesi to az dnesna doba..bohuzial..

s1m.one
20. máj 2019

@popellka3
nasa ma 5, chodi do klasickej statnej, ja pracujem z domu, takze si viem zatial, klop klop prisposobit cas a materialy tak, aby som vsetko co chce s nou presla, pohrala, rozvijala ju.. tie jazyky by sa mi pacili aj malej, ale skolne je na mesiac 800e a to je dost podla mna.. a co malu najviac taha, co ju bavi? inak moj manezl uz ako dieta bol zaradeny ako nadane dieta podla nejakych testov, jeho rodicia to speci neriesili, nasiel sa sam v programovani, pocitacoch, jazykoch atd.. vsetko je to o tom aby si to v buducnosti vedela stimulovat

mogaa
20. máj 2019

@popellka3 no neviem ale ak chcete presun, tak by som ani neriešila kam chcem aby dieťa išlo, ale kam ho zoberú keďže je už po zápisoch.....lebo pokiaľ nepôjde o súkromnú škôlku kde je na jedného učiteľa menej detí a má čas sa im venovať, tak môžete dieťaťu ešte viac poškodiť...teda ak má v škôlke nejakých kamarátov

kenzom
20. máj 2019

@popellka3 myslím že moje osobné rozhodnutie tu nezapadá do témy.... učím staršie deti..aj môj syn je nadaný... snažím sa vám vysvetliť, že určité obdobie je dôležité na všestranný rozvoj osobnosti... tieto deti nezapadnú úplne nikdy, ale naučia sa fungovať a hlavne v tomto období sa učia iné veci, ktoré ak ich necháte na neskôr alebo odignorujete sa nemusia vyplatiť... záruku že niekde inde bude vaše dieťa šťastné by som nečakala...

popellka3
autor
20. máj 2019

@dskjhfdlkdjhl nema zvysenu chorobnost. Mala velke nosne mandle,bola objednana na operaciu,kvoli spankovemu apnoe a tlacili jej na bubienok,pocula uz len na 40%+ velke bolesti brucha (ktore sme si mysleli,ze sposobuje HIT) .Ked sme ju dali otestovat,opytala som sa jej,ci by chcela chodit do inej skolky (predtym sme nikdy ani nespominali moznost ist inam). Este som ani nedopovedala vetu,zacala vyskakovat a kricat “anoo,huraaaa”. Zostala som zaskocena.opytala som sa jej,ci jej nebudu chybat kamarati. Odpoved bola jednoznacna-nie,najdem si inych (nema problem nadvazovat nove vztahy,ale zaroven nema pevne kamaratstva,je jej uplne jedno,ked jeden kamarat nepride do skolky,hra sa s inym). Isli sme na prazdniny k babke. Za 2 tyzdne prestala UPLNE chrapat,po mandliach ani stopa a brucho ju nebolelo za cele 2 tyzdne ani raz (nehovoriac o tom,ze dietu kvoli HIT sme nedodrziavali tak,ako doma,takze som si myslela,ze to bude katastrofa a kazdy den cakala,kedy “konecne” pride ta bolest brucha). Prisla prvy den po navrate domov a do skolky. Odvtedy sa kazde rano,ked je nachytana do skolky opyta ci “ dnes uz pojdeme konecne do tej novej”?

popellka3
autor
20. máj 2019

@kenzom ale ved predsa nemozem ako mama sediet so zalozenymi rukami a cakat,ci sa moje dieta “umudri” a bude “konecne stastne”.. alebo? Snazim sa robit prve posledne,aby stastna bola..

simcika
20. máj 2019

@daren1 žiaľ ale mnohé deti boli označené za nevychovane a ešte dodnes tieto názory pretrvávajú. To, čo bolo kedysi nie je našťastie (v mnohých prípadoch)už pravda, hoci stále máme čo dobiehat. Ešte dnes nmsa nemôže trochu iné dieťa zapísať do normálnej škôlky alebo školy, lebo mu nikde nie je dobre a učiteľia nestačia a stat nemá špecializovanych asistentov. Deti s AS sú pritom normálne decka....a tieto deti kedysi boli ihneď poslané do polepšovni...a ich osud nebol teda dvakrát stastny.

popellka3
autor
20. máj 2019

@mogaa takych kamaratov,za ktorymi by jej bolo smutno,nema. Ja by som vyskakovala meter 50,keby som ju vedela dat do statnej s aspon trochu upravenym pristupom.obavam sa vsak,ze to mozne nebude,takze velmi s touto moznostou nepocitam.. do sukromnej ju zaradia hocikedy (ak nemaju plnu kapacitu samozrejme)

alieeenka13
20. máj 2019

@popellka3 uplne ti rozumiem, miestami som sa v popise našla, ale ja som len preto nadviazala na zvysenu chorobnosť, lebo moja dcéra prežila to isté, ked som porodila syna, prvé týzdne uplne perfektne, hrali sme sa ako predtym, no ked zistila, ze uz ina cesta nevedie, že on naozaj s nami tu ostane navzdy, tak bol vysoky stupen ziarlenia az z toho ochorela, dovtedy skoro nebola poriadne chora, jednoducho zvnutra ochorela a prejavilo sa to kašľom a teplotami. a začala ho mať rada, az ked začal sa on s nou hravať, cca. po jeho 10. mesiaci zivota, to som len chcela nadviazať na suvislosť, ze ty si doma s mladsim surodencom, ona je v skolke, kde jej nikto nerozumie, ok budem slušna, rozumna, nepanovacna, lebo inteligentne to da s prehľadom, ma dobre zaklady z domu, vydržím, mama príde je naozaj z tvojich komentov vidieť, ze by si dala všetko za svoje deti, no je to zaujimave, ako to dieta si aj tak ide svojim chodničkom a kolkoľkrat sa musí rodič potknuť, kym ho pochopi, lebo nevie prejaviť emocie. a ešte čo je naročné, ze kazdé dieťa a človek je iny, čiže sa neda ist jednotnym pravitkom. a uprimne, niekedy by som aj ja moju dcéru niekam poslala "do preč", bo nevladzem, ale vnutorne nie som o tom presvedčena, to je len chvíľkový ošiaľ v jej faze pišťania. je náročné byť rodičom, veľa šťastia v nájdení spra
vnej školky

simcika
20. máj 2019

@popellka3 podľa mňa si konečne začala počúvať samu seba, tak ju daj kam ta srdce ťahá. A ak nebude fungovať...neva.

annaanna
20. máj 2019

@dskjhfdlkdjhl tiež mám taký názor.... mám nadanú dcéru doma a chodila do normálnej škôlky, bola tam šikovnejšia ale v pohode.

dskjhfdlkdjhl
20. máj 2019

@popellka3 neviem, ale ten zaujem o novu skolku nemoze byt tym, ze chce skusit nieco nove? Lebo tieto deti su taki mali prieskumnici. Vies, aby si po par mesiacoch v novej nebola v uplne rovnakej situacii. Ja by som si velmi nebola ista tymto zaverom, ze nova skolka pomoze.

simcika
20. máj 2019

@daren, oprava zapísať sa môžu ale sú po čase vyclenene.

annaanna
20. máj 2019

@moni73 ... raz sme spolu aj volali ohľadom špmnd.... ty si dala dcéru odtiaľ preč?

popellka3
autor
20. máj 2019

@simcika akurat,ze mna zatial nikde netaha😁 preto zistujem,ake /ci mame vlastne moznosti. Velmi by mi pomohli komentare typu “my sme mali/mame nase tiez nie uplne standardne dieta v XY a boli sme velmi spokojni”. V to som tak trochu dufala pri zakladani prispevku.. 😁

dskjhfdlkdjhl
20. máj 2019

@popellka3 tieto detske dusicky su take krehke, niekedy velmi tazko citatelne, preto ja by som bola velmi opatrna. Ja si napr. celkom zivo pamatam, ze mladsia dcera mala v skolke obdobie, ked sa ma denne pytala, kedy jej najdem, lepsiu skolku, lebo v tejto ju vobec nevzdelavaju-presne toto boli jej slova (nechci vediet, ako ona presne vie, ako ma vyzerat vyucovanie, niekedy mam dojem, ze potajomky cita rozne didaktiky-netusime odkial to ma, ale casto jej musim dat za pravdu). Potom zrazu, nieco sa stalo, nikto nevie a uz to bola najlepsia skolka-toto vsetko bolo behom jedneho polroka-tipujem, ze sa jej nieco znepacilo, myslela, ze by to inde mohlo byt lepsie a potom zrejme bolo nieco v tej skolke take super, ze uz bola spokojna. Ja som vtedy nad zmenou ani neuvazovala, nie preto, ze by mi bolo jedno, ako sa ma moje dieta, ale bol to jej posledny rok v skolke, uprostred roka by ju uz aj tak nikde nevzali a od septembra uz isla do skoly.