Aký máte názor na odklad do školy pre 6 ročné dieťa?

majka4309
17. jan 2015

Syn bude mat v marci 6 rokov a ucitelky v skolke chcu aby som mu dala odklad od zs lebo je hravy a nevie uplne super kreslit.vie pocitat do 15,rozlisuje hore dole vlavo vpravo,pise svoje meno,co by mal vediet to vie.chcem pocut vas nazor ci mu dat odklad.

mm2008
18. jan 2015

Odkladanie nastupu do skoly je uz akymsi narodnym sportom u nas. Ja sa s tym vobec nestotoznujem. Daj syna otestovat a uvidis. ... Ale,Tvoj syn je slusne zaskoleny,do septembra este kopec veci dozenie. A ze nevie kreslt? Nemusi byt umelec.

vodnicka
18. jan 2015

Ahoj Moj Syn isiel do ZS o rok neskor na odporucanie uciteliek a sama som aj vydela ,ze je hravi a nevie sa sustredit a sama som vydela a neskor mu zistili vrodenu nesustredenost a nic tym nestratis ak pojde do skoly neskor ,len mu tym predlzis detstvo 😉

felycity
19. jan 2015

Ahoj, nečítala som vyššie príspevky, moje dieťa tiež malo odporučený odklad / takisto je koniec marca/, bolo nám povedané, že je to pol napol, začali sme troška sondovať čo a ako a nechali si poradiť, dali sme v máji ešte raz spraviť testy a opäť nám bolo povedané, že radšej nech počkáme. Som rada, že som si nechala poradiť, dieťa bez problémov sa učí, príprava netrvá dlho. Nikto v triede neriešil zatiaľ, že má o rok viac, naopak podľa rozprávania cítiť, že sú tam detičky, ktoré mohli počkať, trápia sa s čítaním, nosia horšie známky/ nie preto, že by sa rodičia nevenovali a proste ešte to nevedia - nemajú to myslenie tak dozreté napr. aby plynulo spájali slabiky a pod./, je to pre deti potom zbytočne demotivujúce - vôbec tu nejde o to, že jeden je múdrejší a druhý nie, ide tu o tú dozretosť toho dieťaťa, potom tie deti to už nedoženú, to čo jednému trvá 10 minút, takým to deťom trvá 20 minút, nabaľuje sa to, do toho horšie hodnotenie a dieťa je demotivované, naopak, dieťaťu, ktorému sa darí to dodáva sebavedomie a napreduje ďalej. Ak ti poradili odklad, ja by som ešte v máji dala raz tieto testy, ale počúvla by som, nie je sa kam ponáhľať.

lubina
19. jan 2015

neviem kedy je tvoj syncek narodeny, ale ja mam dcerku co je koncom augusta a odklad sme ani neuvazovali. Ak vie vsetko to, co pises, ze vie, pocitat do 15, hore dolu atd. tak nedavaj odklad, bude sa rok v skolke nudit. No a co ze je hravy, ved do skoly sa ide az v septembri, dovtedy sa moze zmenit....ja nie som za odklady, iba preto, ze je dieta hrave. Ved raz sa bude musiet naucit, ze su aj povinnosti a nie len hra. Odklad ano, ale oba ak ma zdravotne opodstatnenie alebo iny vazny dovod. Hravost podla mna do toho nepatri....a nechapem ani rodicov, co povedia, ze daju odklad, nech si dieta predlzi detstvo...ako pisem dcera je na konci augusta nerodena, isla normalne do skoly a zvlada vsetko v pohode. DOkonca ma spoluziacku, co je 3.9. a tiez isla do skoly, aj ked mala 6 rokov az toho 3.9.

alaguema
19. jan 2015

ja by som len rada vedela, aké to je "super kreslenie" u 5-6 ročných detí... 😀 Syn bude mať v čase nástupu do školy 6,5 roka...nechápem dosť dobre prečo odklad. Tak či tak musíte na zápis a ak by si uvažovala o odklade, tak iba na základe výsledku testu školskej zrelosti, ten by som dala urobiť pred koncom školského roka. A podľa výsledkov by som sa zariadila.

zuzanaf
19. jan 2015

Ja zasa napíšem skúsenosť s mojimi synovcami. Jeden je júnový, 2.augustový(iné roky samozrejme, sú bratia🙂) Ten júnový bol neskutočne šikovný v škôlke, všetko ovládal, i nad rámec toho, čo mal vedieť, testy zvládol výborne ale bol zase strašne citlivý. Bývajú v Čechách a moja mamka(jeho babka) je učiteľka v MŠ a aj keď tu chodia raz ta 32-3 mesiace na pár dní, tak videla, aký je, povedala to rodičom, ale najprv o tom nechceli ani počuť, trochu sa urazili, veď je šikovný atď, ale neskôr si to nechali prejsť hlavou a porozprávali sa s učiteľkami v jeho MŠ v Čechách, čo oni na to a vyliezlo z nich presne to, čo vravela babka... No a v lete sa už napevno rozhodli, že pôjde o rok neskôr...
Tento školský rok začal chodiť na 6 ročné Gymnázium v Čechách, na prijímacích skúškach skončil myslím tretí a v Češtine ako najlepší(obaja rodičia sú Slováci 😉 ) S učením nemal nikdy žiadne problémy, bol stále najlepší žiak...
No a mladší synovec podobne-je augustový, dali ho neskôr...
Ani pri jednom to neoľutovali, ten rok v škôlke pomôže.

Dám i iný prípad-ak mamka ako učiteľka v MŠ-príp.jej koleg. odporučili rodičom, aby išlo dieťa o rok neskôr, vždy to malo svoje opodstatnenie.Neskôr sa spätne mamke ozvali rodičia(býva v tej istej dedine ako je škôlka-čiže rodičov pozná)a vraveli jej, že ju mali počúvnuť(ak tak neurobili a deti dali napriek odporúčaniam, aby bol odklad, do školy).

Učiteľky z MŠ ho vidia od rána do tej tretej-štvrtej, vidia ho pracovať v škôlke, vedia ho porovnať s ostatnými deťmi. Môže byť šikovné ,splniť testy ale ak je hravé, príp.citlivé-aj to môže byť veľmi veľkou prekážkou a môže sa v škole veľmi trápiť, lebo sa chce ešte hrať...Neboj, škola mu neutečie.
Toť moja rada, prajem správne rozhodnutie 🙂

maminai
23. jan 2015

Moj syn mal v oktobri 6 rokov takže do školy mal ist skoro ako 7 rocny ale dala som mu odklad lebo tiež bol hravý ale on nevedel počítat tak ako tvoj.Potom naatupil so prvej triedy skoro ako 8 rocny a aj tak mi ho vrátili naspat do školky.Teraz v septembri naatupil do školy skoro ako 9 rocny je teraz prvacik.Podlá mňa ten rok mu neuškodí ale určitě by som mu dala spravit testy či je připravený do školy a ak je by som ho do školy dala.

ahojcek
24. jan 2015

Ja riešim podobnú vec. Podobnú preto, lebo syn má zdravotný problém, ktorý odôvodňuje jeho neskorší nástup do prvého ročníka (oneskorený vývoj reči z dôvodu poruchy sluchu). Keď si to odmyslím, tak ... počíta aspoň do cca 30, kebyže sa mu chce ďalej, vysvetlím mu, že za 39 nasleduje 40 a bude pokračovať. Písmená pozná asi všetky, vie písať tlačeným písmom, podpíše sa. Kreslí ... nooo ... "primerane" ... som rada, že spočíta, či má postava 5 prstov na ruke, ale nohu mi nakreslil iba jednu 😀 . Na druhej strane je dosť hravý a už mu pár psychologičiek napísalo podozrenie na ADHD (odvtedy sa trošku ukľudnil). Podľa predbežných výsledkov z CŠPP (v utorok budem mať papierové výsledky) mu odporúčajú prípravný (resp. nultý v bežných školách) ročník; ak rovno do prvého, tak iba s malým počtom detí. Ja sama si neviem predstaviť, ako by moje dieťa zvládalo cca 5 (vyučovacích) hodín denne sedieť v lavici a dokonca aj sústredený.
Veľmi som túžila po tom, aby som ho mohla dať do prvého ročníka, ale po tom, ako mi jedna psychologička povedala, že svojho (zdravého hravého) syna dala do prvého ročníka takmer 8ročného, som sa vyrovnala s prípravným ročníkom (syn je novembrový, druhý decembrový). Teraz sa budem musieť rozhodnúť už IBA 😒 medzi dvoma školami (aj dve sú mi veľa 🙂 ). V oboch majú zaužívané, že ak vidia, že dieťa v prípravnom ročníku je priveľmi šikovné, vyskúšajú ho dať do prvého (to u nášho neočakávam).
Zároveň: dnes som sa rozprávala so špeciálnou pedagogičkou a spomínala mi, že jej kamarátky učiteľky z prvého stupňa bežných škôl jej občas hovoria, že na chlapcoch veľmi dobre vidno to, že: okolo šiestich rokov sa im (vraj) produkuje priveľa testosterónu (vraj viac, než v puberte) a to im "vypína" (utlmuje) rozmýšľanie, sústredenosť, ... - takímto by sa zišiel odklad.
Ešte mi napadlo: mojej mladšej sestre (je júnová) odporúčali odklad. Naši ju dali do školy (veď ja, májová, som všetko v pohode zvládala) a ... stále bol problém ☹ . Preto ja určite dám na to, čo mi je odporučené odborníkmi a syn pôjde do prípravného ročníka.
Rozhodnúť sa musíš sama. Tiež odporúčam testovanie v CPPP. Môžeš aj v rôznych a uvidíš, či odporučia to isté.
Držte sa 🙂 .

h2
25. jan 2015

Môj názor: Ja by som odklad nedávala. Určite nie marcovému dieťaťu. Môj syn je augustový a hoci má ešte len 3 roky, som rozhodnutá normálne ho dať do školy. Ak by si synovi dala odklad, bol by výrazne starší od spolužiakov, mohol by mať problém zaradiť sa do kolektívu. Ale nie len to. Ja si proste myslím, že 6-ročné dieťa je už určite na školu pripravené, hlavne, ak chodí do škôlky, kde sa už všeličo naučí. Moja neter žije v Írsku a do školy išla ako 5-ročná, tam je to normálne. A moja mama je narodená koncom októbra, do školy išla teda tiež ako 5-ročná, 6 rokov mala až 2 mesiace po nástupe do školy. A zvládli to. Aj Tvoj syn to určite zvládne. Ak mu dáš odklad, mohol by Ti to neskôr vyčítať. (Aj keď teda, trochu ma prekvapilo, že počíta len do 15, to môj trojročný napočíta v pohode aj do 30, aj viac. Ale to je vedľajšie, v škole ho počítať naučia. 🙂 )

kimina7
25. jan 2015

Ak ti povedia, ze nie je pripraveny daj si spravit testy, a ak nedas do skoly, schvalne sprav aj nove testy o rok. Sesternica tiez odlozila synovi dochadzku o rok a spravili tie 2 testy a syn sa jej za rok polepsil o 50%, takze rok u dietata strasne vela spravi...Neponahlaj sa. Su krajiny, kde sa zapisuje od 7 rokov, no nie je to povinne, mozes zapisat aj neskor. Kto dal odklad este nikto neolutoval, ale mnohi co sa do skoly s dietatom ponahlali, tak to olutovali, casto tie deti skoro silene do skoly su potom slabsie v uceni a zaostavaju.

amouramour
25. jan 2015

teraz je to strasne in, ale je to hlupost...zbytocne strateny rok