Je možné zrušiť zápis do prvého ročníka?

bahara
15. júl 2017

Ahojte potrebovala by som radu.Dcérka mala 06.06.2017 šesť rokov.Ukončila škôlku a bola zapísaná do prvého ročníka.Lenže chcela by som ju aj napriek tomu nechať ešte rok doma.Je síce zrelá a pripravená no strašne hravá čo asi každé dieťa v jej veku.Nechcem ju ešte ťahať od hier a pridávať starosti.Dá sa ešte požiadať o odklad?A hlavne ako na to?Potrebujem nejaké špeciálne dôvody alebo stačí jednoducho to že som zmenila názor Ja?Niekde som počula že posledné slovo má rodič a mám právo k niečomu sa rozhodnúť no tak tiež aj zrušiť rozhodnutie. Okrem toho budúci rok sa sťahujeme a tak či tak by musela prestupovať do druhého ročníka inde.Takto by začala rovno v Bratislave.Dopredu ďakujem za rady.

evittam
15. júl 2017

@elisadavinci Aha, pri odklade je to mozne....

adlani
15. júl 2017

Necitala som vsetky komentare, ale chcem ti napisat, ze ta uplne chapem a ak mas pocit, ze nie je zrela do skoly, tak by som to skusila vybavit. Hoci neviem, ci uz nie je neskoro. Hravost a datum narodenia hraju vo vas prospech. Hravost je jednym z kriterii, ktore sa pri skolskej zrelosti posudzuju. Myslim, ze by mohli prihliadnut aj na to stahovanie. A skolka u nas nie je povinna, ani ziadna predskolska priprava, tj.ak to niekto tvrdi, tak ma dost stare informacie. Ak by ti to niekde vyhafzovali na oci, nech ti daju zakon. Ktorom je to napisane. A argumenty, ze jej bude lepsie v skole ako doma s mamou komentovat radsej nebudem. Zvaz si sama, co je pre vas najlepsie.

bahara
autor
15. júl 2017

Ďakujem za dobré rady potrebovala som pohľad niekoho iného na túto vec.A tie čo má tu vysmievaťe a súdite si to nechajte pre seba!Dokonalé maminy.Ja nie som a vôbec mi to nevadí!Nepísala som sem preto aby ma tu niekdo sundával.Žijeme v malom mestečku a keď že sa práce nebojím a aj mám už dosť odrobené nie je to o nude. Bohu žiaľ je tu problém nájsť si vhodné zamestnanie preto sa stahujem.Takže vás poprosím ak chcete niečo napísať tak k veci nemente tému ak nie.. nie som na to zvedavá.DAKUJEM.

sisaka
15. júl 2017

@adlani no jasne, hravosť u 6 ročného dieťaťa je niečo veľmi zvláštne, priam nenormalne, to je už normálne diagnoza, ktorá bráni dieťaťu ísť na pár hodín do školy. Dieťaťu treba dopriať aby napredovalo, nie stagnovalo, lebo matke to vyhovuje a chce si o rok predĺžiť bezstarostne poobedia (v tomto prípade nezamestnanej matky sa fakt čudujem, kopec času na pomoc dieťaťu s adaptáciou, úlohami ....). Dieťa sa môže hrať celé poobedia, vikendy, o nič nebude ukrátene, keď nastúpi v normálnom veku do školy.

bahara
autor
15. júl 2017

Sisaka diagnóza je skôr to čo tu píšeš ty aj tebe podobné.

evittam
15. júl 2017

@bahara Mala si hned do uvodnej diskusie napisat,ze si zelas len "potlapkat po pleci" ako si sa správne rozhodla-lebo vlastne len to potrebujes. Nie si schopna prijat iny normalny nazor-dam ti radu-v takomto prípade nezakladaj verejne diskusie na verejnom fore.😉

alexandraalexandrova
15. júl 2017

@bahara a dcerka co na to? ona by chcela este ostat doma? Testy skolskej zrelosti zvladla ako?

knedladomaca
15. júl 2017

@bahara ja ta nechcem urcite sundavat, ale vidim v tvojom rozhodnuti niekolko rizik - pre tvoju dceru.
Pises ze je zrela a zrejme je, kedze depistaz, ktoru v skolkach celopoloste robia psychologicky z CPPPaP vo februari - marci, nenaznacila problem a zrejme - aspon to nepises - vas nevolali na testy skolskej zrelosti do poradne. Ak by dieta problem malo, tak vas volat budu.
To ze je hrava, naozaj nie je problem - pre nu.
Vo vyvine dietata su obdobia, kedy je organizmus zrely a pripraveny na to, aby sa nieco naucil, ci uz sediet, chodit, rozpavat ... pisat, citat, pocitat.
Ak dieta, ktoré na skolu pripravene je, do skoly nedame, moze sa stat, ze o rok nebude zrelsie, ale bude "prezrete", bude sa tam nudit a bude mat pomerne vela problemov.
Ako rodic zaskolenie dietata mozes riesit do 31. augusta, utz to tu niekto pisal, ze mas zo zakona povinnost 6 rocne dieta do skoly zapisat.
Na to, aby si dietatu sk dochadzku odlozila od teba budu chciet vyjadrenie z poradne.
a niekto tu mylne pisal, ze poradne na "hravost a stahovanie" prihliadaju.
Omyl, ak dieta v testoch nepreukaze problem, ale vyjde ako pripravene, pravdepodobne ti nedaju posudok hovoriaci o odklade.
Pretoze on isami by z toho mohli mat zle, ak sa v buducnosti nejake problemy udeju. Je prolem, ak dieta ide do skoly nezrele, ale je tiez problem, ak ide "prezrete".
Zvaz si vstky pre a proti a porad sa a s niekym inym, ako s debaterkami tu.
Asi by bolo dobre mat aj nejaky odborny pohlad. vela stastia.

bashka80
15. júl 2017

Ja by som to nerobila, v podstate jej spomalíš rozumový vývoj a to môže mať odraz aj v budúcnosti. Ja úplne chápem odklad v prípade, ak dieťa nie je pripravené na školu alebo zaostáva za rovesníkmi. Vtedy to pomôže, aby si to "dobehlo".
Ale nakoľko tvoja dcéra je zdravé dieťa zrelé do školy, už jej to, čo jej škôlka alebo ty môžete poskytnúť na rozvoj, nebude stačiť. V podstate budeš mať o rok sedemročnú dcéru na duševnej úrovni šesťročnej a to všetko len preto, aby sa mohla o rok dlhšie hrať. Ja neviem, či stres zo sťahovania alebo hravosť stoja za to, zasahovať do prirodzeného rozvoja dieťaťa.

danusskaaa
15. júl 2017

Ahoj, ako ucitelka viem, ze rodic si len tak nemoze zmysliet, ze neda dieta do skoly. Treba tam odborny posudok z centra, dokorky ci uciteliek v skolke!!! A hlavne aj nejaku príčinu preco nie??? Hravosť vsak neuspeje, lebo to by sme namali ziadnych prvakov 😀
Viem, ze kazda matka si dieta pozna najlepsie... ale skus este popremyslat ci odklad bude vyhovujuci. Pises, ze je zrela a inteligentna, tak by podla mna mala ist s rovesnikmi. Aby sa o rok nehanbila, ze je starsia od spoluziakov. Rok medzi takymito detmi je fakt vela!!! Ak je sikovna, bude sa pekne rozvijat (v uceni i hrani) aby potom o rok "nekrpatela" a nenudila sa v skole s detmi. Deti v skole su zakerne a aby sa jej kvoli odkladu nesmiali. Zvaz svoje rozhodnutie a hlavne podebat s dcerkou!

natalka13
15. júl 2017

O odklad sk.dochadzky sa ziada do 31.5. a musi ziadost obsahovat posudok psychologa z CpPPaP kam dieta patri podla bydliska a posudok od pediatra.
Rodic o odklade nerozhoduje, podava ziadost, ale bez posudkov nema sancu uspiet.
Predskolska vychova u nas povinna zatial nieje, stale iba zvazuju, naposledy ze od roku 2019 by uz povinnou mala byt.

zuzka1008
15. júl 2017

@bahara moja dcéra je narodená 6.8 a mala odklad, trvala som na svojom a vybavila aj napriek tomu že cppp chcela aby išla do školy, nesúhlasili so mnou, a mozem povedat že to bolo dobre rozhodnutie , neľutujem že ide neskor, nastupuje teraz a velmi sa teší 👍👍👍

natalka13
15. júl 2017

@zuzka1008 zakon je tak postaveny,ze vlastne rozhoduje riaditel skoly, a rozhodnut moze aj napriek tomu ze CPPPaP neodporuci odklad.
Ked som ja davala odklad, len som to v skole nahlasila, hned na zapise , nepotrebovala som ziadne vyjadrenia. Ale to platili ine zakony vtedy.

bahara
autor
15. júl 2017

Áno no píšete tu dosť toho čo som nevedela a o toto mi išlo.Samozrejme že chcem pre malú len to najlepšie ako každá z vás.Budú sa mi lepšie prehodnocovať veci.Na tie testy zrelosti ju určite ale dám keď že nič také v škôlke neabsolvovala.Nebol dôvod.Dakujem.

tova
16. júl 2017

@bahara vies ze dieta je tvoje a co ti niekto napise svoj nazor mozes uplne ignorovat. Ja som dala do skoly tiez o rok neskor a som velmmi spokojna s rozhodntim. Chcela som extra rok doma aby sme travili viac casu, chodili po vyletoch, ten cas sa uz neda vratit ked uz je dieta v skole a cas na take veci je limitovany. Syn zvladol 1 triedu tak v pohode, bez nutenia, uplne sebavedomy, najlsepsi ziak v triede, ze podla mna ho to bude dlho tahat k tomu aby bol dobry ziak a ucenie ma velmi rad. Hravy v triede nebol ako niektore mladsie deti, vedel sa velmi dobre sustredit na ucivo. Mimo skoly je hravy ako deti v jeho veku. On mi cez leto cita knihy a pise pracovne zosity bez toho aby som mu kazala. Velmi rad chodi do skoly na rozdiel od mnohych deti. Niektore este 5-6r. deti nozaj ked nastupia tak maju to spravanie ako skolkari a je velky rozdiel ten jeden rok.

maciatkolulu
16. júl 2017

@bahara ja som augustove dieta a dali ma nacas do skoly,vsetci odporucali,uprimne ti napisem,ze to bolo peklo,bola som sikovne dieta,zvladala som vsetko,ale bola som hrava a nie je hrava a ko hrava.. To snad vie pochopit kazdy. Prerevala som ucitelke dva roky na kolenach!!!! Vyrovnala som sa az v nepovinnej deviatke. Stale som.bola najmensia,proste cele zle. A preto som sa rozhodla ze moje prve dieta pojde do skoly napriek tomu,ze je novembrova az sedem-osem rocna,sice tam sme mali aj zdravotne problemy. Bolo to najlepsie co som mohla urobit. A to dcera teraz na strednej zmenila odbor a bude maturovat ako 21rocna. A? Ja v tom problem nevidim ani ona a ostatne ma naozaj nezaujima. Maly je augustovy a rozhodne neppjde do skoly 6rocny. Ano,budeme si uzivat detstvo a "nepovinnosti" a nebudem mu davat cumel do ust a ani sa babatkovat. Kedze uz mam odzite zakladne skoly so starsimi,tak viem o com pisem a to chodili obidve do sukromnej skoly. Pokial to ty citis a vidis tak,ze skola nie,za mna urcite odporucam o nic nepride,tak sa nestresuj a proste vybavuj a nedaj sa odbit,je to tvoje dieta. Kazdy rodis nech robi ako on citi a tie neiktore vysmesne komentare su fakt komicke. Preco by malo z dietata ktore nastupi o rok nekor vyrast nieco nevychovane,divne.....ach jaj.☹

natalka13
16. júl 2017

@maciatkolulu kazde dieta je ine.
Ja som dala odklad aprilovemu dietatu, a julovemu nie.

maciatkolulu
16. júl 2017

@natalka13 presne tak😉

sisaka
16. júl 2017

@tova akurát prvák v USA je v škole do 3-3.30 kdezto ten slovenský ma 4 vyučovacie hodiny a na obed je doma

evittam
18. júl 2017

@sisaka Minimum prvákov je na SVK na obed doma.😉 Jedine tych rodicov čo majú nejaku opatrovateľku alebo jeden z nich nepracuje.😉

deniskap
18. júl 2017

@tova 5-ročné deti predsa nechodia do školy. A nech dáš dieťa skôr alebo neskôr, vždy budú medzi deťmi rozdiely. Veď rok má 12 mesiacov. Vždy bude niekto starší a niekto mladší, záleží aj ako je dieťa vyzreté.

dai
18. júl 2017

@bahara ahoj. ja osobne sa ti cudujem. ja mam 2 letne deti - pri jednom som vobec neuvazovala o odklade - vlastne nikto - dcerka bola sebavedoma , junova, taka mala herecka - nakoniec som cely prvy rocnik riesila jej extremnu hravost ... prva trieda bola ale uplne v pohode - rozumovo stihala a hravost presla, v druhom rocniku uz patrila k tym najsikovnejsim uplne adaptovana...

syna mam julove predcasniatko a vlastne sme nikto poriadne nevedeli ci dat ci nedat do skoly - nakoniec psychologovia odporucili dat, skolka si nebola ista, ja tiez nie... syn je velmi sikovny ale ma problemy s recom a je to take babatko... on sa ale do skoly velmi tesi co ja pokladam za pomaly klucove - je motivovany, rad robi skolske zosity, ked sa hra tak vacsinou logicke hry, sklada lego pre 8rocne deti bez zavahania, 1000 dielikove puzzle a pod. ... cize posledne slovo som mala ja - a teda do skoly ho davam.... 1 trieda u nas zaroven znamena vyucovanie najmenej 5 hodin denne, uci sa v cudzom jazyku ktory nie je native pre mojho syna... podla mna to zvladne...
osobne si myslim ze ty musis svoje dieta poznat najlepsie - co mi pride zial divne je ze doteraz si si nevsimla ze tvoje dieta ma nejaky problem ( ja som to pri malom riesila viac menej celu predskolu a vela o tom hovorila aj v skolke, mali sme vseobecnu psycho a aj sukromnu etc. ) - teraz to podla tvojho popisu zial naozaj vyzera tak ze len riesis svoju situaciu - co je pre teba pohodlnejsie☹ mate sa o rok stahovat, nechce sa ti menit kolektiv... si nezamestnana tak vlastne ti bude dieta vyplnat cas... ak su deti v 6tich rokoch mentalne zdrave tak nechapem ako nejaky rodic moze spochybnovat dolezitost rovnovekeho kolektivu a tvrdit ze spolocnost matky je pre neho lepsia:-/

yanni
18. júl 2017

@evittam ano ale poobede vyucovanie nemaju. Je to bud len druzina alebo nejake kruzky, ktore su na skole.
Nase deti chodia do tzv. celodennej skoly, co je velke plus, lebo maju vsetko rozdelene na cely den. Tazke predmety, kde je dolezita koncentracia, dobre "cerstve" myslenie su doobeda, poobede telesna, seminare, projekty, "domace" ulohy, kruzky. Vyucovanie je do 16:00, posledny den v tyzdni kratsie. Pre vsetkych je to velke plus, nikdy by som tento system nemenila.

K teme: tri deti su skolaci. Jeden koncom jula, idiel do skoly nacas. Dalsi marcovy, tam nikdy nebol problem. Treti je februarovy a tam to bolo vselijak, pomaly, snilek. nakoniec sme mu odklad nedali a bolo to najlepsie rozhodnutie. Je jeden z najlepsich ziakov, napriek jeho zotrvavajucej pomalosti. Naopak, velmi mu jeho dobre vysledky povzdvyhli sebavedomie, vie sa lepsie presadit, vie si obhajit svoje "vypovede" aj pred starsimi, hlavne bratmi, ktori ho roky mali za "maly, pomaly, nic nevies".
Co sa hravosti tyka, ten 11 rocny je hravejsi ako nas takmer 7,5 rocny. Dokonca "hravejsi" ako nasa cerstvo dvojrocna copana, ktora si zoberie knihu a "cita" a on sa hra s autickami a legom. Takze, kde je ta hranica hravosti????

dai
18. júl 2017

@yanni 🙂 moj brat ma 33 a podla kriteria hravosti by este nemal nastupit do skoly😀

yanni
18. júl 2017

@dai nemame jedneho a toho isteho brata? Aj moj ma 33 (cerstvych) a tiez by mal este ostat v skolke.
A to isiel do ZS nacas, vystudoval aj SS aj dve VS, jendu dokonca v zahranici. Zije a pracuje v zahranici, je zodpovedny, ale hravy je stale.
A muzov naj kamos z detstva ma 43 rokov a kupuje 12 rocnemu synovi na kazdu prilezitost lego ale z tych tazkych, technik atd. a sklada to sam, lebo syn o Lego nejavy zaujem. Stale sa na nom smejeme. Np neviem neviem, ci by v dnesnej dobe presiel testami skolskej zrelosti😂😂😂

dai
18. júl 2017

@yanni 🙂 moj brat bol mimoriadne inteligentne decko , tiez vystudoval vsetko co sa da a teraz riadi nejake tie podniky😉 ale teda ked k nam pride decka su totalne natesene co sa s nimi tak blazni🙂
a to s tym legom - sypem popol na vlastnu hlavu ale teda ja sa tak tesim na vianoce a narodeniny mojich deti kedze tam dostavaju velke lego🙂 dcera nesklada - tu to nebavi a maly doteraz tie zlozite nevedel tak to nechavali mne a mna to nenormalne bavi - uplny relax🙂 ale uz to vie stavat a uz staviame napoly😉

yanni
18. júl 2017

@dai tak tak, moj bol aktivny futbalista a chlapani ho zeru. Dvaja starsi tiez hraju futbal, tka vzdy, ze nejake finticky atd. Skoda len, ze sme tak daleko od seba.
Lego je kapitola sama o sebe. Muz tiez rad sklada, ja vlastne tiez. Ale ja si sadnem s malou a skladam Duplo. Cize ja nepatrim este ani do jasiel. Mala v dvoch rokoch dokaze "postiskat" to malicke "dospelacke" a ja sa hram s Duplom😂😂
Inak k tej hravosti este. Mna to chytilo v puberte a zacala som vstkym babikam sit oblacko a monciciakom strikovat svetriky. Hahaha A hrala sa na princezne. Na Gymply😂
Asi ma mali vratit do skolky.
Inak ja tento slovensky "odkladovy" trend nechapem. Hlavne, kde dieta nema nijaky iny problem len "hravost". Deti su hrave este velmi dlho. Vek s tym nema nic spolocne. Skor by som povedala, ze sa hravost ako taka meni vekom a hlavne zaujmamy, pristupom, okolim, skolou. Z hravosti sa vykristalizuju hobbies atd.

dai
18. júl 2017

@yanni plne s tebou suhlasim... u nas ked som sa bavila so skolkou tak nakoniec ako hlavny bod concernov vysla prave ta hravost, aj rec sme zhodnotili ze napreduje, logo veri ze to da , trenujeme, nato ze vyrasta vlastne v 2jazycnom prostredi tak je to relativne ok... a zostala len ta hravost - pricom ale aj ta ide skor tym abstraktno 3D smerom - to mu vyslo aj v testoch ze tam je silny nadpriemer, vidim ze sa dokaze hodiny sustredit ked robi nieco co ho bavi - hlavny problem je ze nevydrzi ani 5 minut pri niecom co ho nebavi☹ na druhej strane ja si tiez po par minutach uvedomim ze sustredenie mam mizive ked sa zucastnujem niecoho co ma nebavi☹ a to som velka a robim relativne zodpovednu pracu🙂
pre mna je co sa hravosti tyka fakt taky dobry zazitok moja mala - ta bola schopna uprostred pisomky prist za ucitelkou a zacat jej robit z vlasov cop, ci si otvorit okno a zacat spievat vtacikom... chudiatko nasa ucitelka v 1vej triede🙂 a je v najvacsej pohode aktualne...bezproblemovy ziak...

yanni
18. júl 2017

@dai smejem saaaa.... nas zase "chodi" neustale na WC. Ucka z neho na vetvy. Ale prvy skosly rok vsetci prezili bez ujmy na zdravi a vychutnavaju si zasluzene prazdniny.

Inak s tym sustredenim mas pravdu. Ono je to casto aj u "nuteni" sa. Deti to este tak envedia ale casom to daju a ti najmensi. Nieco robit, lebo musi aj ked ho to nezaujima a nebavi.
Aj ja som sa v robote kolkokrat pristihla, ze "konujem" namisto robenia, co mam. Ale tak ako "ocista" hlavy, to je ok hihi

jm1988
18. júl 2017

Ak je zrela ja by som ju do skoly dala. 1 rok je dlha doba. Pri malych detoch aj 2 mesiace su vela za ktory robia pokroky. Naco ju nechat opakovat predskolsku triedu v MS, moze sa tam nudit...a tvoj komentar ze ved zmeni kolektiv po stahovani... noaco, ved aj ostanim v skolke bude mat novy kolektiv. Mam spoluziacku co sla presne na den do skoly ako 6,rocna, cely prvy polrok s nou museli chodit do skoly,revala kazde rano.potom sa to zlepsilo, a od druheho rocnika bola uplne samostatna,sama si pisala ulohy aj sa ucila a patrila k naj.ziakom v triede.cela zš jednotky,obcas 2 z matiky.potom gympel a VŠ pravo....,cize aj ked niektore deti sa zo zaciatku zdaju ze na skolu nemaju a ze mohli este pockat nemusi vzdy tak byt.je to len pre niektorych tazsie obdobie..., prvy rocnik je aj tak hravy...ved deti maju 4-5 hodin a doma sa moze hrat veselo dalej.je aj kopa prazdnin atd. Ja by tebou odklad by som jej nespravila, bude rada ze skoly skonci mlada, a potom ten 1 rok si moze usetrit na ine obdobie aj napriklad.ked sa bude rozhodovat na aku VŠ napr. Alebo co chce v zivote robit...