Kde nakupujú potraviny do jedálne vašej škôlky/školy?

meluela
20. apr 2015

Mäso nakazené salmonelou z poľska sa v obrovských množstvách nachádzalo aj v jedálňach škôl a materských škôl: http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/352568...
Zrejme sa do jedální nakupuje ten najväčší odpad.

Viete, odkiaľ pochádzajú potraviny vo vašej škôlke/škole? Zaujíma sa to to vôbec niekto? Majú rodičia možnosť ovplyvniť čo jedia ich deti?

fcchelsea
21. apr 2015

dnes som sa dozvedela že moj synovec má vraj nejaký črevný vírus mama s ním bola u lekárky a tá jej povedala že vela detí bolo hospitalizovaných kvoli zvracaniu neviem či tam boli aj hnačky oni žiju v poprade neviem či to má s tým suvis ale je mi divné že kvoli črevnému vírusu beriem to ako črevnu chrípku su deti v nemocnici do škôlky by mali chodit kontrolovat jedlo aspoň som tak počula ked sa už platia také peniaze za stravu tak by mali nakupovat kvalitné potraviny kupovala som aj polské mäso ale nemala som žiadne negatívne skusenosti ale to už bolo dávno 10 rokov dozadu

maslenka47
21. apr 2015

@meluela Uprimne, nie nezaujima ma to. A aj ti poviem preco...

Salmonela je bakteria a bakterie nevedia citat. Takze si zarucene neprecita, ktore maso je z polska. A je naivne si mysliet, ze u nas podnikatelia predavaju s ucelom predat ti 100% nezavadne maso miesto hrabania zisku...

@fcchelsea V skolke platis za stravnu "take peniaze"? No teda ja fakt chcem vidiet, ako by si dietatu zabezpecila co i len obed za 3 eura. A este k tomu nejake ovocie, zeleninu, balenu pitnu vodu (lebo keby dali decku pit tu z vodovodu, tak asi niektore mamicky roztrhne od jedu) .... Teda ja neviem, ale asi by sa mi to nepodarilo :X A to si nemyslim, ze sa nejak zamerne nakupuje "ten najvacsi odpad".

Nuz a crevna chripka je tiez len viroza (sposobuje ju chripkovy virus). To, ze vela decak skonci v spitali nesuvisi so zdrojom nakazy, ale s tym, ze dnes sa rodicia zjavne o zvracajuce dieta nevedia postarat a zabezpecit mu dostatocny prijem tekutin a adekvatnej stravy (ano, aj zvracajuce detia potrebuje nieco zjest - zvracanie totiz moze trvat aj niekolko dni a ked zostane dieta o hlade, najskor naozaj skonci v spitali na infuzii). Nic "mudrejsie" tam s nim ale velmi nespravia...

Navyse, to, ze ochorie polka skolky nemusi nutne znamenat, ze to maju zo stravy podavanej v skolke. Taketo veci su vysoko nakazlive a dokazu sa sirit aj vzduchom (kychanim, dychanim). Bohate staci jedno dieta, ktore prislo k nakaze niekde inde. Za posledny mesiac toho bolo vo vzduchu naozaj neurekom..

pribinak
21. apr 2015

@meluela Slováci celkovo nakupujú odpad, stačí tabuľka zľava ci akcia a máš to vidiet, na dračku by išiel aj kybel hovien ak by bol v akcii

Sem-tam behnem na nákupy do Rakúska, ten rozdiel je obrovský, stačí porovnať Billu tu a tam ;((

timea7
21. apr 2015

@fcchelsea sorry, tiež ma pobavilo to, že platíš za stravu v škôlke "také" peniaze. Si schopná za takú sumu pripraviť pre dieťa desiatu s nátierkou, obed - polievka, hlavné jedlo, šalát a na olovrant dajme tomu ovocný koláč? Ja nie. To samozrejme neznamená, že majú nakupovať čokolvek a riadiť sa len podľa ceny, aj keď ich v podstate k tomu núti to, že sa za stravu neplatí viac. Na SK skutočne nakupujeme často odpad, ale nakupujeme ho všetci 😝 . A počítať, koľko dám za stravu pre dieťa? Poobzeraj sa po MK - nastailované deti v handrách za kopu eur, na oslave narodenín "musia" mať všetko v štýle Frozen, alebo Minie...hračky za stovky eur, značkové obečenie, ešte stále máš pocit, že to, čo sa platí v škôlke za stravu je veľa? Ja by som bola za to, aby suma bola dvojnásobná a bolo by možné nakúpiť za ňu väčšie množstvo čerstvých a kvalitných surovín. Že by veľa rodičov na to nemalo? Viem, nemalo. Ale všimni si, koľko rodičov im do škôlky prinesie keksík, čokoládku, sladký nápoj, ktorého cena je tretinou ceny stravy v MŠ:

jasminet
21. apr 2015

ze taku sumu za stravu v skolke - ano, ked ti to pride na seku napisane, ze 36€ sa ti oci prekrutia, ale ked to prepocitas na den + u nas v ruzinove sa plati 0,40€ za kazdy den co dieta aj v skolke nie je a tie peniaze idu do mestskej kasy a za to sa poslanci biju do prs ako ONI vybavili skolske jedalne novym zariadenim, na kt. napr. nemozes dat 4 hrnce, lebo sa ti prosto nezmestia....

stravna jednotka na dieta na den v ms je 1,34€ - desiata, komplet obed, olovrant, ovocie, mozno by bolo fajn vylucit praskove dzusy a sirupovu vodu, bolo by viac na obycajne maslo...ale inak nerealne doma za to navarit pre dieta....

david93
21. apr 2015

minule som čítala, že salmonela sa zničí aj hlbokým zmrazením a toto bolo hlboko zmrazené...
jedálny lístok v škôlkach je čistá katastrofa, tiež by som radšej zaplatila dvojnásobok za jedlo, len aby deťom nedávali nátierky z najlacnejších rastlinných tukov a na raňajky sladké cereálie, alebo zase 3x denne chlieb s niečím
u nás zaviedli ovocný deň - a totiž rodič mal priniesť vždy v stredu jeden kus ovocia, to sa dalo na spoločnú misu a kuchárky im to pokrájali, to sa mi zdá zúfalo málo pre deti, ktoré potrebujú ovocie každý deň (navyše to po čase zrušili kvôli hygiene)
doma samozrejme dávame zdravé veci, ale to nevyváži tú stravu počas dňa

rakywanda
21. apr 2015

Ako rodičia sme sa v škôlke dohodli, že sme ochotní platiť viac za stravnú jednotku a za to sme požadovali celozrnné výrobky, viac jogurtov (tie majú tak raz za pol roka), obmedziť na desiatu a olovrant chleby s nátierkou..., vedúca jedálne mykla plecom a bolo.
tiež sme chceli ovocné pondelky, chvíľu to fungovalo (zalepili nám ústa) a potom to zrušili kvôli hygiene ako píše @david93. keď sme sa dopytovali vedúcej jedálne odkiaľ nakupuje hydinu, odpovedala, že zo Sládkovičova. nezabudla dodať, že odkiaľ ju majú oni, to už nerieši.
inak v takýchto jedálňach sa tuším 3 dni uchovávajú vzorky jedla pre prípad ochorenia, takže keď máš podozrenie, že dieťa sa ti nakazilo z jedla v škôlke, hygiena to preverí.

jasminet
21. apr 2015

@rakywanda
@david93 u nas boli ovocne stredy, potom sa to zrusilo kvoli hygiene, ale napriek tomu sa v tom veselo pokracuje, ale psssss 😀 😉

viac ako ovocie od rodicov ma stve, ako je zakazane nosit do skolky vlastne kolace, zakusky, ale su rovni a rovnejsi a obcas sa stane, ze dieta donesie na narodeniny tortu, hlavne v horucom lete...

david93
21. apr 2015

inak mne vedúca školskej jedálne hovorila, že tvoria jedálny lístok podľa noriem, tak by ma zaujímalo, kto vytvoril normu pre 3-ročné deti na nátierku z Nivy, treščej pečene alebo strúhanky (áno, nátierka zo strúhanky, tiež som valila buľvy)... videla som ako umývajú riad a stačilo mi, namočenie do saponátu bez opláchnutia... potom sa čudujme, že deti majú alergie

fcchelsea
21. apr 2015

pre mna su to také peniaze kedže živím momentálne šesťčlennu rodinu sama no a tá strava ked sme bývali ešte pod tatrami a staršie detská mi chodili do škôlky tak ajtak som im musela variť obedy pretože prišli hladný máte pravdu v tom že na den je to málo aby to pokrylo výdavky na stravu no možno by nebolo na škodu keby napríklad jedálne nakupovali len slovenské výrobky dajme tomu bez dph

jasminet
21. apr 2015

@david93 svokra robi kucharku v domove dochodcov - robili svieckovu - v norme nebola mrkva.... 😅 😅 😅

rakywanda
21. apr 2015

@jasminet aj u nás to fungovalo ako "pssst", ale potom niekomu asi začalo vadiť, že dieťa sa okvacká od ovocia, stolík sa zašpiní...tak vytiahli hygienika.
mňa zaráža, že taktiež nemôžeme doniesť koláč na meniny, ale keď je vianočná besiedka, tak nás žiadajú, aby sme napiekli slané, sladké. keď som sa dopytovala na to, že či to už vtedy hygiene nevadí, riaditeľka mi odpovedala: to už je po 15-tej a keď sa niečo stane, nenesieme za to zodpovednosť.

pribinak
21. apr 2015

U nas na rodičovskom bola velka téma tiez jedlo. Vedúca začala spisovať žiadosti rodicov: agavovy sirup, bio ovocie, vajcia z farmy, hydina z farmy, voda zo sklenných fliaš, mlieko z farmy kozie, alebo rastlinné, ale nie sójové, kakao musi byt nad 70%, celozrnné pečivo, syry len 45% a viac, nie rastlinné maslo a ak rastlinné, tak hentaka značka, ked sa varia polievky, tak zelenina len mrazená a podobne

Ked to vedúca spočítala platili vy sme miesto 32e viac ako 80e a to ked teda dala odhlasovať nebola hore ani jedna ruka

Ja ked som navrhla, ze stačí miesto bieleho cukru trstinový, alebo med, tak som vyzerala v očiach niektorých rodicov ako keby som práve vyliezla z jaskyne

david93
21. apr 2015

stačilo by keby deťom robili nátierky z normálneho masla, tie rastlinné blufy telo veľmi ťažko strávi aj u dospelého

bonaqa2013
21. apr 2015

@meluela to aj prezradia? Neverím.... Možno že aj, ale budem prepichnutá očami riaditeĺky a aj všetkých zainteresovaných.....

kristinkahugo
21. apr 2015

No ja sa musím postaviť na stranu skolky. Aspoň my sme boli veľmi veľmi spokojní , vedúca jedálne robila otvorené hodiny kedy robili uchutnavky jedál, šalátov a nátierok . To asi záleží od skolky do ktorej dieťa chodí. Teraz dcéra chodí do školy a tam tiez nemôžem nič vytknúť. Akurát co mi prišlo divne ked im dávali na olovrant v škôlke kiwi ked to dieťa nedokáže ošúpať a je to kyslé. To ale tiez nieje chybou jedálne ale toho kto zostavuje jedálny lístok.

moni244
21. apr 2015

@pribinak jaj, tieto bio poziadavky rodicov, ale zaplatit, to uz nie

natalym
21. apr 2015

@moni244 A doma žerú obyčajný granadír, napr..........

moni244
21. apr 2015

@natalym hej, lebo si myslia, ze daju poziadavky, cena za stravne sa nezvysi a oni doma nemusia bio rozmyslat

david93
21. apr 2015

ovocie, zelenina, normálne maslo to sú špeciálne bio požiadavky? zase nepreháňajte... ja by som zaplatila, ale u nás nebola absolútne ochota

moni244
21. apr 2015

@david93 nie,ja som reagovala na pribinak, tak si precitaj este raz a potom pis

ukulela
21. apr 2015

ja ale mam pocit, ze skolske jedalne nemozu nakupovat, kde sa im chce - nie? neviem - nemusia ist na najnizsiu cenu - resp. cez verejne obstaravanie? ak je tu niekto, kto sa vyzna, mohol by to vysvetlit ...

meluela
autor
21. apr 2015

@ukulela vsak to bude asi problem ... neviem presne ako to je, ale zjavne to ide cez dodavatelov mimo beznej obchodnej siete ... je dost mozne ze vysutazenych na urovni obce a cisto na zaklade ceny ... tak to potom asi aj vyzera 😖

timea7
21. apr 2015

@ukulela nie som si istá, ale myslím, že to neplatí na potraviny, ale len na zariadenie kuchyne.

timea7
21. apr 2015

@david93 tak neviem, ja som ešte v žiadnej škôlke nevidela, že by používali do nátierky rastlinný tuk, vždy iba maslo, ja by som takú nátierku totiž tiež nejedla. Nevadí mi, keď je chlieb s nátierkou na tanieriku z umelej hmoty, ale vadí mi, keď je umelá hmota v tej nátierke 😝 😝 😝 😝

timea7
21. apr 2015

píšem si tu už sama, ale nestačím sa diviť - nátierka zo strúhanky, to čo je za hlúposť? Robím sto rokov v škôlke, to som ešte nepočula, ani nátierku z tresčej pečene 😠 To keď už niekto aj takéto normy v roku 1900 vypracoval, vedúca jedálne je hádam povinná sledovať najnovšie trendy vo výžive, či sa zasekla v minulom storočí? Alebo jej chýba taký rypák v kolektíve, ako ja .... Tiež nepoznám škôlku, ktorá by bola odkázaná len na ovocie, ktoré prinesú rodičia a ktorá má na jedálnom lístku jogurt raz za pol roka, to bolo zrejme myslené nadnesene. Sú to vaše deti, máte právo hovoriť do toho, čo budú v škôlke, kde sú väčšiu časť dňa jesť. Iné je to, že kvalitnejšie je drahšie a nie všetci rodičia sú ochotní to zaplatiť. Ale predsa to nemusia byť bio potraviny, ktoré (ruku na srdce) vždy nie sú v takej kvalite, akú deklarujú....stačí nahradiť aspoň polovicu pečiva a chleba celozrnným, viac kyslomliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny. Ale zase ako učiteľka musím napísať, že aj keď sa situácia mierne zlepšuje, väčšina detí surovú zeleninu, strukoviny, ryby odmieta, frčala by na suchých cestovinách, suchých zemiakoch a suchom chlebe 😝 V podstate to tu čítame v každej druhej téme o stravovaní predškolákov.

jonas17
21. apr 2015

@ukulela je to tak, že vedúca kuchyne si vyberá dodávateľa podľa cien, pretože musí u riaditeľky obhájiť dodávateľa..lenže, žiaden dodávateľ nedokáže zabezpečiť najnižšie ceny na všetko..proste aj v skladoch nie je všetko najlacnejšie, takže dodávateľ nakupuje tiež v hypermarketoch, aby udržal cenu nízku...a dodáva tovar, aký si vedúca objedná.číže, ked si objedná aspartamové džúsiky, lebo jej zvýšilo za mesiac pár eur, tak ich dodávateľ dovezie..vedúca objednáva aj kvalitu ovocia, napríklad objedná lacnejšiu horšiu zeleninu, lebo to ide do polievky, alebo horšie jablká, ked idú do žemlovky...
v našej školke varia tiež hrozne. vedúca nakupuje vedľa v potravinách, čiže to, čo majú v ponuku. patria tu aj keksy a jogurty,ovocie nemávajú.zaviedli ovocné štvrtky, veľmi to nefunguje, rodičia zabúdajú dať dieťaťu v ten den ovocie. 😀 margaríny, údeniny, biela múka, sirupy sú na dennom poriadku. vrchol "zdravej stravy" je v našej školky tyčinka musli 😀
ja svojmu dieťaťu jedlo do školky nosím. aj vodu, nedovolím, aby pila chlorovanú. číže má denne ovocie, zeleninu, sem-tam koláčik, určite nie na obed ako hlavné jedlo buchty. ale je to veľa roboty pre mna, ale iné východisko nevidím..bojovať s rodičmi je ako boj s veternými mlynmi...netušia, čo je zdravé, čo dieťa potrebuje...mne sa už toto nechce na rodičku riešiť..

jasminet
21. apr 2015

@timea7 v nasej skolke je napr. jogurt raz za 2-3 tyzdne..., cerealie s mliekom tiez asi tak, vacsinou maju chleba s natierkou, rohlik s natierkou, salat teda takmer ku kazdemu obedu, ovocie mimo ovocneho dna 1x tyzdenne, 1x vraj ovocna stava, ale to dcera nepije, lebo to je z prasku....inak k obedu vzdy citronada, sirupova voda, na olovrant/desiatu bud mlieko alebo sladeny caj - cistu vodu som tam este nevidela, ani dcera, ze jedine do kupelne ked chce sa musi ist napit....

ale zas varia dobre, dcera prebera, ale v skolke zje vsetko, aj pestro - v pondelok sladky obed, v utorok rybacie, v stredu maso bravcove, vo stvrtok nejake kuracie, v piatok bezmasite... len teda vela chleba a mlieka na moj vkus....

motovidlo
21. apr 2015

Baby, ale veď je aj na rodičovi, aby dopĺňal ten jedálny lístok, ak sa vám nepáči. Raňajky a večere sú vo vašej réžii, tak ak sa vám zdá, že majú málo ovocia/zeleniny, vždy máte šancu to doplniť.
Viacerí to to spomínali, škôlky aj školy majú pomerne prísne normy na skladbu stravy, musia odkladať vzorky stravy a podobne.
Okrem toho, tá stravná jednotka 3 eurá zahŕňa nielen cenu surovín, ale aj mzdy kuchárok, energie a pod. Samotná časť, ktorá ide na suroviny je pravdepodobne tak max. 1,50 - 2 eurá, z toho vyskladať pestrý a kvalitný jedálniček je umenie, hlavne keď sú tie naše decká dosť prieberčivé.

timea7
21. apr 2015

@jasminet to ste na tom ešte celkom dobre, podľa toho, čo tu niekedy čítam 😝 😝 😝 😝 😝