Letné prázdniny v materskej škole

sajolak
21. jún 2014

Dobry den .
Chcel by som sa dozvediet viac o zakone ktory zakazuje prihlasit dieta do nahradnej skolky pokial skolka co do nej chodi pravidelne je z dovodu prazdnin zatvorena.
Preco tato otazka? Nasa skolka bude otvorena iba pocas jula v auguste ma zatvor. Ked som sa zacal zaujimat kde mozem dieta prihalsit do nahradnej skolky tak mi bolo povedane vraj si mam vybrat iba jeden mesiac .(Vraj aj dieta si musi odpocinut.´) je to zaujimavy nazor preco asi z tymto nazorom nepočita aj vlada mame 20 dni dovolenky to znamena len pre radostdietata mam ja minut 10 dni manzelka 10 dni (v pripade ze dieta ma jedneho rodica je dovolenka fuč) za očr nam zamestnavatel stahuje odmeny (na ktorych sme aj z manzelkou zavisly 🙂 no ted babo rad.

kaktusik007
21. jún 2014

Ja nenachadzam slov z tejto diskusie. Moje deti boli v skolke cez jarne prazdniny a pojdu aj v juli a aj v auguste. U nas vdakabohu skolky otvorene su - teda jedna v juli a ina v auguste. Som na deti sama a proste fakt sa inak neda. Uz teraz mam hrozu, co bude ked pojdu do skoly...

sisaka
21. jún 2014

@amouramour sa ani necudujem, ze nieto miesta, vsak na Slovensku sa deti bezne davaju do skolok, aj ked su rodcia/rodic doma - nezamestnany, ci na materskej dovolenke.

moni244
21. jún 2014

vau, zasnem, to fakt chcete od deti aby chodili cele leto do skolky? 😲 a ako to maju gie skolky asi zariadit, ked je dost problem s kapacitou pocas skolskeho roka a nie urobit zberne skolky tak aby sa stihli vsetky ucitelky vystriedat a aj rodicia mali pokoj a nemuseli nic riesit? a budete tu niektore pisat ze je rozdiel v skolkaroch a skolakov a co taky 6 rocny prvacik? ti su uz dost vslky aby mohli byt so starymi rodicmi na dedine? jaj ukracujete deti o zazitky

amouramour
21. jún 2014

@sisaka ved to...myslim, ze pracujuci rodicia a matky samozivitelky by mali mat jasnu prednost...

lieska
21. jún 2014

@sajolak - neporadim ti ako to je na SK, len som ti chcela napisat, ze aj v Rakusku, kde zijem, MUSI byt dieta doma pocas letnych prazdnin 3 tyzdne v kuse!!!
(Ja osobne s tym celkom suhlasim, tie deti maju toho uz ku koncu prazdnin tiez vyse hlavy. Na druhej strane som ale aj zastancom toho, ze kazdy rodic ma mat pravo slobodnej volby a taketo veci by mali byt skor odporucanim... )

sisaka
21. jún 2014

@lieska u nas v Kanade je to presne naopak, prave v lete maju este pestrejsi program, kazdy tyzden ma inu temu, chodia na vylety a rozne akcie, aby mali prazdniny naozaj pestre, kedze do skolok chodia deti, ktorych rodicia pracuju, tak je nemyslitelne, aby zatvorili skolky na dlhsiu dobu. Skolky su zavrete len pocas vikendov a statnych sviatkov.

siska53
21. jún 2014

@nikawero12 nie v kazdej praci sa da vybrat dovolenka hocikedy...napr.mne sa na,zaciatku stalo,ze som letnu nedostala (nastastie som este nemala deti). Takisto si dovolenky musime naplanovat zaciatkom roka,zatial som doma,ale na rok sa ma uz toto vsetko tykat bude...a tiez to budeme musiet nejak poriesit a asi zapojit celu rodinu. ( aj ked my si budeme najskor musiet vyriesit,kam dame obe deti,ked ja nastupim do prace,kedze nam syna neprijali ani buduci sk.rok do skolky.)
podla mna to nie je o tom,ze by nechceli byt s dietatom,ale im to jednoducho neumozni zamestnavatel. Aj to byva..

bubelko
21. jún 2014

@sajolak my mame prazdniny v lete 5 tyzdnov, k tomu 2 tyzdne jesenne prazdniny, 2 tyzdne vianoce, 2 tyzdne sportove vo februari, 2 tyzdne jarne prazdniny, to nepocitam sviatky, kedy je volno.
dovolenka je 20 dni, v lepsom pripade 25 dni. a neda sa prihlasit dieta do inej skolky, pretoze prazdniny maju vsetky 😉

meluela
22. jún 2014

Viete prečo vôbec vznikli prázdniny? Aby mohli deti ROBIŤ spolu s rodičmi na poli. Žiadna dovolenka chúďat pani učiteliek, ani psychohygiena detí, ale čisto praktická záležitosť, dnes zaznávaná detská práca.
Bolo to ešte v krásnych časoch keď rodiny žili spolu, práca doma a vonku bola organicky prepojená a takmer neexistoval problém kam strčiť deti, lebo tie sa motali okolo rodičov a pomaly sa zaúčalo do rôznych prác. Ak to bola dobrá rodina, tak úlohy ktoré dostávalo boli vždy primerané veku a ostal čas aj na hry a vymýšľanie. Školstvo fungovalo viac-menej len v zimných mesiacoch kedy nebolo na poli čo robiť. Dnes sa jeho hlavnou funkciou stalo odkladanie detí a edukačný proces je z veľkej časti nahradený triedením, testovaním, selektovaním. Materská škola keď sa tvári že robí nejaký edukačný proces, to je už úplne smiešne, to je takmer čisto odkladisko malých človiečikov. Tento systém modernej spoločnosti má celkovo veľký problém. Rozdelil na väčšinu dňa rodiny, otcov poslal na iné miesto ako matky, deti poslal do skupinky iných chúďatok do priestorov plných soplov, bacilov a smútku za rodičmi a tvári sa že je to v poriadku a mnohí to ešte obhaujete. Aj v minulosti bolo samozrejme veľa zlého, ale toto podivné rozdelenie tam vtedy nebolo.

lieska
22. jún 2014

@sisaka - tak to ma ozaj hlavu aj patu, ten "vas" system!! Parada!! Tu to zavisi od kazdej obce na ako dlho ponukne v lete otvorenu skolku, niektore su zavrete cele leto! Ja mam este akoze velke stastie (i ked je kopec veci, ktore ma na tunajsom systeme totalne zarazaju), ked je nasa otvorena 6 tyzdnov a 3 zavreta. Ono ale zasa treba spomenut aj to, z etu zas mamy maju moznost a fakt kazda to aj vyuziva, pracovat na polovicny uvazok alebo len nejakych 10-15 hodin tyzdenne. A stari rodicia su neskutocne zatiahnuti do starostlivosti o dieta, pri niektorych detoch normalne neviem zaradit kto je jeho mama, lebo stale s nim je stara mama!

lieska
22. jún 2014

@meluela - dalo by sa asi dlho filozofovat nad tym co ktora doba so sebou prinasa lepsie a horsie... ja len tolko, ze absolutne nesuhlasim s vyrokom, ze skolka je "miesto smutnku za rodicmi", minimalne to nemozes zovseobecnovat! Dieta v istom veku je totalne zrele na to, aby zilo v nejakom socialnom prostredi a dovolim si tvrdit, ze vacsinu deti pobyt v skolke skor obohacuje (v x smeroch) ako ochudobnuje! A mnoho krat sa tie deti v skolke naucia fakt kopec veci, ktore by ich rodicia pri najlepsej voli proste nenaucili! Ale mozno mas zlu skusenost s vasou skolkou alebo poznas viac deti, ktorym to proste nesadlo...

inffinity
22. jún 2014

@sajolak pravdepodobne zadny zakon. U nas je nase skolka otevrena v juli a stridaji se s druhou skolkou ta je pak otevrena v auguste. U nas jsou takto poparovane skoro vsechny skolky.. vzdy ma jedna mesic dovolenku ale automaticky se hlasi ktere deti budou chodit v lete..to sme zapisovali uz od maja.. automaticky deti z nasi skolky v juli muzou chldit do nasi skolky a v auguste jdou do druhe a opacne zadny problem zadne oddychovani to je na rodicich prece... nema u vas mesto nejakou vyhlasku ohledne tohoto treba?

lubikan
22. jún 2014

@maznacik007 tie tabory boli za komunistov 😉

lubikan
22. jún 2014

my s muzom robime spolu na svojom,takze sa vieme prestriedat,tiez mam ale zimomriavky ohladom prazdnin,pretoze taka kriticka doba je od 11 do cca 3......starsi by vedel byt aj sam doma,ale co mladsie,oni spolu sodoma gomora,
ale skolka u nas funguje len prve dva a posledne dva prazdninove tyzdne,pre starsieho volime primestsky tabor,ale aj to sa neda riesit cele prazdniny,no bude to vseljako,babky dedkovia 0 bodov,pretoze nikto nechape,ze nie su na dochodku,ale pracuju

rakywanda
22. jún 2014

vy riešite jeden mesiac, my každé jedny prázdniny (jesenné, zimné, jarné) a celé letné, čo teraz vychádza 9 týždňov!!!!

martinhorvath
Odpoveď bola odstránená
Zobraz