Moje neposlušné skoro štvorročné dieťa

gupka27
24. jan 2017

Prosím vás o radu, názor... Mam syna 3,8roka. Od mala bol skôr samotár ak sme aj išli na ihrisko, do dets.centra, na návštevu vždy sa radsej hral sám alebo s rodičmi deti si nikdy nejako nevšímal. Prišlo mi to normálne nejako sme sa tym nezaoberali. Do 2 rokov bol myslím úplne v pohode no potom sa to začalo meniť. Akoby v ňom 100 Čertov šilo. Nikde nevydrží, neposlucha, vystrája, vykrikuje, stále musí byt stredobodom pozornosti, ked nieje tak robi zle. Začína byt agresívny ked chytí amok ze sa mu niečo nepáči, zjeduje sa az tak ze búcha po zemi, alebo do dverí. V kolektíve neposlucha len sa predvádza pokial je vsetko ako chce on je to v pohode, ked nie tak je problém. Do skolky chodil no vylúčili ho lebo vraj robil zle deťom, nechcel sa zapájať do hier, nerešpektoval učiteľku. Doma je to ako kedy niekedy v pohode niekedy cely den katastrofa. Neviem už ako ďalej. Teraz sa stále rozoberá ADHD ale zase nechcem ho hneď nejako škatuľkovat diagnózou a úprimne povedané ak by som išla s nim k psychologické ako to tam prebieha? Veď on sa s ňou baviť urcite nebude ani mi tam neobsadí? Máte nejaké skúsenosti? Rada by som z neho vychovala dobrého človeka, no začínam o sebe pochybovať a neviem či to zvládnem.

annie6
25. jan 2017

@gupka27 https://www.martinus.sk/?uItem=70678, stiahnes aj na uloz.to ,celkom zaujimave citanie 🙂

maminuska
25. jan 2017

@nenne27 vôbec to nerieš 🙂 . To je ukážka netolerancie tých " správnych tolerantných ".
Usmej sa a poď ďalej .

alexandraalexandrova
25. jan 2017

@nenne27 si na mna napalena, to je jasne...chces pokracovat v tejto debate stylom kto z koho? sama vies ze liberalna vychova na Slovensku ani neexistovala ked sme boli deti a sama vies ze to mala byt z tvojej strany len ironicka narazka na moje prispevky a styl komunikacie. Ja radsej pojdem spat, zajtra skoro vstavam, caka ma narocny den. Tak dobru noc. A neber veci tak vazne, hlavne ak ti ich pise anonymny nick na internetovom fore🙂

maciatkolulu
25. jan 2017

@alexandraalexandrova irske deti nemavaju obdobie vzdoru? Irske dieta sa proste nesvacne o zem a nezacne jacat ako zmyslov zbavene v najnevhodnejsej chvily?😉 Irskym matkam necuknu nervy a necapnu jednu, nezvysia hlas? Ale to snad nie, tam nie je puberta, tam nastky nepapauluju a su tam iba zhovievave matky a milujuci ockovia, ktori vzdrzia vsetko bez jedneho kriku a plesknutia, hold klobuk dole, pozor viem o com su deti a velmi dobre a aj vychova

nenne27
25. jan 2017

@maminuska mas pravdu..vzdy si hovorim ze v konecnom dosledku si to ti "spravne tolerantni"vyzeru ked im deti budu skakat po hlavach😛

maminuska
25. jan 2017

@nenne27 toto bola nádherná ukážka toho ako sa tí správne tolerantní stavajú k názorom a skúsenostiam iných . Rešpekt k tomu druhému je to čo chýba.

alexandraalexandrova
25. jan 2017

@maciatkolulu chces aj odpoved, alebo sa chces len vysmievat? Daj vediet, potom na zaklade toho zareagujem 😉

maciatkolulu
25. jan 2017

@alexandraalexandrova neviem ako stare mas deti ty, ale ja uz mam 19,16 a 3.rocneho, nepotrebujem vediet naozaj nic, iba to, ze deti su na celom svete rovnake....

alexandraalexandrova
25. jan 2017

@maciatkolulu zjavne si bola na celom svete a vsade si osobne zazila deti vsetkych narodnosti...ach jo, co uz k tomu dodat? 😉

nenne27
25. jan 2017

@alexandraalexandrova ved ty sa tu stale prejavujes ako zena co nema uctu respekt k nicomu a nikomu.kazdemu sa tu vyskieras a mudrujes.neviem si predstavit ako fungujes medzi dospelymi ludmi napr.v praci.to aj tam sa posmievas a urazas tym co maju iny nazor?ci to len tu si hrdinka?😉

alexandraalexandrova
25. jan 2017

@nenne27 Tvoje prispevky mne su rovnako neuctive ako tie moje tebe, takze mi nemas co vycitat 🙂 a myslim ze som ti uz raz popriala dobru noc, co este chces? To vzdy musis mat posledne slovo? ak ano, tak ti tu radost doprajem a uz reagovat nebudem, nech ho teda mas...

maciatkolulu
26. jan 2017

@alexandraalexandrova nie nebola, zjavne, ale deti su rovnake, asi mas za sebou zjavne statnice z detskej psychologie. tvoj prejav tomu zjavne nasvescuje... pekny den

libawet
26. jan 2017

@mima4 OK, to je Tvoj názor 🙂

mima4
26. jan 2017

@libawet
jasne ze moj.
moja mamina ma nikdy neudrela a to som bola teda niekedy poriadne číslo...
Proste ziadna vychovna neexistuje, ziadne po riti nevychovava, ani nic cloveka neuci. Jedine mu sposobuje bolest a strach. Dieta posluchne, ale nie preto, ze veci chape, ze chce posluchnut, posluchne jedine zo strachu, ze dostane po zadku. Uci sa, ze takymto spôsobom je mozne si "vydobit svoje".
kym je dieta male, moze toto s nim robit, ale v momente ako sa dostane do puberty, uz je nezvladatelne... preto tolko mladych ludi ma vychovne problemy, su drzi, arogantni, ... lebo uz "po zadku" nema nad nimi tu pomyslenu moc... a nic im tym nebolo dane, prave naopak, este aj teraz sa mnoho dospelých "pýši" tým, ako boli bití, opakujem "bití", nie čo ich to naučilo, pretože akékolvek násilie človeka nič neučí, iba mu spôsobuje strach a hlavne v ňom zakoreňuje predstavu, že takto sa dajú určité veci poriešiť.

libawet
26. jan 2017

@mima4 " kym je dieta male, moze toto s nim robit, ale v momente ako sa dostane do puberty, uz je nezvladatelne.." - nie, ak dostane JEDNU po zadku ( ja nehovorím o bitke, bití aa ni o žiadnom násilí,či nebodaj nejakej veľkej bolesti,capnutie po zadku je len capnutie, preboha ) je práveže v tých neskorších rokoch zvládateľné - " ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko..."ale hovorím, je to Tvoj názor, no ja mám svoj, takže s týmto Tvojim sa nestotožňujem, čo je môj problém, nie Tvoj. Môj syn má 22, ako som písala, keď bol škôlkár, proste nejako začal neposlúchať a bolo to už dosť neúnosné, takže to capnutie párkrát bolo, keďže žiadne výchovné slová a metódy nezaberali. Dnes je z neho rozumný a šikovný muž a nemám dojem, že by sa mu niečo z toho " capnutia " stalo, práveže v tej dobe bolo veľmi účinné. Ja, keď som bola malá, tiež som si párkrát po zadku vyslúžila a som tu, nemám žiadne depky alebo strach a bola som si dobre vedomá v tej dobe, že som si po tom zadku zaslúžila.

mima4
26. jan 2017

@libawet ale preco ta vtedy tvoj syn posluchol? nie preto, ze si mala pravdu, ze to bolo nepekne, ze sa zachoval zle...ale preto aby nedostal po zadku, a to je to, co ja nechcem v buducnosti praktizovat.
Neviem ci chapes pointu toho celého.. . ako to ja myslim. A ano, vysvetlovat, vychovavat je podstatne narocnejsie, ale pozitiva sa prejavia hlavne ked je dieta starsie a vidim to na detoch, to tak boli vychovavane a teraz maju dajme tomu nad 15-16 rokov. Su uplne inde, vedia slusne argumentovat, snazia sa veciam rozumiet, akakolvek agresivita/vulgarnost su pre ne niecim neprijatelnym... lebo uz ich rodicia vychovavali s uctou.

vychova bez bitky, agresivity (pre mna po zadku je prejav agresivity) neznamena vychova bez pravidiel... praveze tito rodicia ich dietatu podstatne prisnejsie nastavuju...

libawet
26. jan 2017

@mima4 poslúchol, lebo dobre vedel, že urobil zle a že to capnutie bolo za to, lebo už na slová a nič iné, nereagoval. Bola to tá posledná možnosť, NIE PRVÁ. Znovu píšem - capnutie po zadku - nie je bitka a ani žiadny prejav agresivity. Mám pocit, že si zamieňaš pojmy s dojmami.

mima4
26. jan 2017

@libawet on posluchol, lebo nechcel uz to capnutie.
pre mna capnutie po zadku nie je normalne, nikdy so mnou sa tak nebavila maminka, ani nikdy ma ludia necapli po zadku aby ma nieco naucili, nieco mi vysvetlili...
Jednoducho toto nepovazujem za sposob jednania s clovekom a povazujem to za skaredy pozostatok socializmu, ktorého vysledky dnes chodia po slovensku

slimstar
26. jan 2017

Ja neviem čo sa tu stále bavíte o nejakom capnutí. Tie výsledky, čo teraz chodia po Slovensku sú samostatné, zodpovedné a vedia sa o seba postarať. Už v detskom veku, sme sa vedeli slušne správať, boli sme samostatní a zodpovední. Ja som v 10 varovala malé dieťa, vodila som ho škôlky, v 15 som chodila do Bratislavy a poznám ju veľmi dobre. Dnes ? Tieto decká nevedia nič, ani ísť samé do školy, musia sa vyvážať autami, pretože ich bolia nohy. Iné dieťa by som im nezverila, pretože sami sa chovajú ako omnoho hlúpejšie na svoj vek. Pred nejakým časom, mi 20 ročná osoba, povedala, že ona sa bála, že sa stratí v Bratislave, nevie nič. Ani variť, ani upratovať len papulovať pracovať sa jej nechce na brigáde. V 20 tich som precestovala celé Slovensko a pol Európy a to čo robia dnešné deti je nenormálne. Sú nesamostatné a rozmaznané, pretože im všetko vysvetlujete dookola a zbytočne, nakoniec matka vysvetluje a decko si z nej robí prču, kopne ju do nohy a ujde, alebo rozkazuje rodičom. To sú len také drobnosti, ale naše generácie sú zodpovednejšie, samostatnejšie a schopnejšie, ako tieto deti. Takže láskavo to capnutie, môžte vynechať, dieťa nie je partner, ale dieťa. Autorita musí byť, inak vám tak budú skákať po hlave, že až.

maminuska
26. jan 2017

@mima4 mne mama takú strelila v 16 tich že mi stena dala druhú . Vieš čo sa mi stalo ? Nič.
Prestala som blbnúť a hneď som vedela kde je sever. Či mám z toho traumu, nemám . Či som sa v tom momente cítila ponížená ? Nie , ale naštvaná áno. Bola som schopná v 16 tich domyslieť dôsledky svojho správania ...no nebola. A keďže som nereagovala na dohováranie vysvetľovanie, prišlo takéto rázne vrátenie do mantinelov ktoré som mala rešpektovať.

slimstar
26. jan 2017

@maminuska akože mna nikdy nebili a s detstva si nepamätám , nejaké po riti /určite bolo, žiadne následky/. Ale mama bola prísna, bol režim, žiadne agresívne rozprávky. Boli sme vonku celý deň, u babky. Dedko bol veľmi dobrý človek, jemu by mi ani nenapadlo odvrávať. Jednoducho niektorí sú prirodzené autority, nepotrebujú ani fyzické tresty. U nás sme mali takú profesorku, že celá trieda aj s tými najväčšími frajermi, bola ticho celú hodinu, mala autoritu a keď tak nakričala a bolo ticho. Keď som mala 2 roky, hravala som sa s 3 ročným bratrancom vedľa v izbe. Mama pár razy len nakukla a celé doobedie, nebol žiadny problém, jednoducho sme sa pekne hrali, ona varila. Viete si to predstaviť také niečo dnes ? Ja nie, tieto decká nie sú toho schopné. Majú veľa nevybitej energie a sú agresívne.

lucinka511
26. jan 2017

@slimstar uplna pravda.lebo sa im vsetko dovokuje a hl vsetko zbytocne vysvetkuje.Ziadne pravidla a mantinely a zodpoednost .A potom su tontake neaamostatnw .drze a lenive deti bez ucty k starsiemu.ved teraz sa uz nik nepostabi v elwktrickenbuse.

libawet
26. jan 2017

@mima4 ....pretože až to capnutie ho zastavilo, že HOP! takto nie, toto naozaj nemôžem robiť! Nuž, na každého platí čosi iné, sme rôzni, našťastie. Na môjho syna ( a aj mňa kedysi ) to zabralo a padlo na úrodnú pôdu, rozhodne neublížilo, len prospelo. Neviem, či si videla film " Obecná škola ". Učiteľku, ktorá bola veľmi dobrá, milá, len tichučko vysvetľovala, doviedli tie decká do blázinca. Až učiteľ Igor Hnízdo, rázny a prísny, s palicou, na nich zapôsobil a aj ich zaujal - no nie palicou, tá bola len pre každý prípad a zvyšovala skôr jeho autoritu ( aj keď zo začiatku ju použiť musel)- ale vedomosťami a skúsenosťami, ktoré im veľmi živo vysvetľoval a tak si tie decká naklonil a získal. Takže tá palica - je to capnutie po zadku, keď už nepomôžu ani slová plné vedomostí, záujmu a výchovy - pre každý prípad.

alexandraalexandrova
26. jan 2017

@maciatkolulu zjavne je hlavne to ze na vec mame odlisny nazor. Pekny den aj tebe... 🙂

maciatkolulu
26. jan 2017

@alexandraalexandrova ty musis byt strasne hadava osobka😅 ja som nikde ziaden nazor nenapisala, iba to, ze deti na celom svete rovnake a prebieha u nich rovnako vivin a aj vyvinove obdobia, mozno u niektorych ras deti fyzicky dozrievaju deti rychlejsie, ale prechadzaju si vsetkymi vyvinmi po celom svete rovnako, aj vzdor, aj puberta a pod....

alexandraalexandrova
26. jan 2017

@maciatkolulu ale to co tu pises je tvoj nazor. Nic viac, iba tvoj nazor 😉 Hadava osobka nie som, ty si ta ktora nedokaze prestat s touto debatou a stale mi vypisujes a stale mas pocit ze este nemas dost...ale ja uz celkom ano, myslim ze co som potrebovala som uz napisala davno a dalej pokracovat je zbytocne. Takze pekny vecer uz naposledy 🙂

maciatkolulu
26. jan 2017

@alexandraalexandrova fuuuha, k tebe tazko nieco dodat.... ale, tak kazdy sme iny, rozny ludia, rozne nazory a ja sa urcite nepokusam tvrdit, ze ten moj je jediny a nemenny, ale ver tomu, ze vyvinova psychologia je rovnaka v irsku ako aj na SK, takze to zial nie je moj nazor, ale dobre

nenne27
26. jan 2017

@maciatkolulu ty si alexandru nepochopila.na slovensku su vsetci zli a agresivni lebo ich frustrovane a agresivne matere tlkli hlava nehlava.v irsku nikto nikoho necapol vsetci sa usmievaju su mili slusni a totalka v pohode😉

janulik2008
28. jan 2017

@libawet
to mi pripomenulo 8my rocnik na zakladnej ... neboli sme zla trieda len puberta je puberta 😀 ucitelia boli v pohode niektori prisnejsi ini menej mali sme respekt ale najvacsi respekt sme mali na obcianskej nauke kt nas ucil riaditel ... aj ti kt vyrusovali boli ticho ... v triede bolo pocut muchu 😀 neraz nas zdrbal za znamky a my? sme len ticho sedeli a cumeli na neho ... 😀 aby bolo jasne myslim ze maloktory riaditel je ako bol on ... sportoval, vsade zhanal peniaze pre skolu on pre skolu zil a aj ked na nas krical vsade budil respekt mal nas rad si myslim spravil vela naozaj vela pre skolu kolkokrat mu ucitelia vraj vraveli nech daju mreze medzi poschodia a on povedal ze vraj nie sme vo vazeni ... nemali sme ho velmi radi ... ked vsak zomrel vtedy nam doslo ze to robil pre nas a hovorim asi sme si ho nezasluzili resp. nieco sa muselo stat aby nam to doslo aj ked to skoncilo ako skoncilo nakoniec na neho rada spominam ako mu strngali kluce 😀 ako na nas vrieskal 😀 kazdy rok mu idem tu sviecku zapalit a kazdu jeden rok sa s nim hadam ze do pi... ja mu nemam palit sviecku ale ist do skoly opytat sa ako sa ma co ma nove... mozno je to len zhoda nahod ale najvacsia sranda ze este aj moj nadriadeny sa vola ako on teda maju rovnake priezvisko ...

zabka1124
6. feb 2017

@alexandraalexandrova hm , celkom pravdu nemas, ze nedavaju po zadku.Nedavaju na verejnosti.Mne Irka hovorila, ze oni ked neposluchali vonku-hadzali sa v obchode na zem, alebo kricali po mame, ze to chcu atd, tak mama len im povedala, ze uvidite ked prideme domov. A hned vedeli co sa bude diat.Takze davaju po zadku, ale nie na verejnosti a nie pri svedkoch.