Nástup do materskej škôlky

ywaywa
11. jan 2012

Dobrý deň, budem rada ak mi napíšete svoje skúsenosti s nástupom Vašich drobčekov do škôlky. Zaujímalo by ma, či sa Vaše detičky vedeli hneď od začiatku sami prezliekať, či boli hneď samostatné, načo by sme si mali dať pozor pri výbere škôlky...poprípade ocením aj nejaké nápady ,ako riešite keď je škôlka otvorená kratšie ako je vaša pracovná doba ..všetkým dopredu ďakujem za odpoveďe.. 🙂

alex31
11. jan 2012

Ahoj ... nas nastup do sukromnych jasli 🙂))) je to nieco podobne len deticky su trosku mensie 🙂))) Okrem toho ze v mnohych statnych skolkach chcu aby deticky boli viac samostatnejsie teda obliect sa same, papat a pit viac menej bez pomoci dospelych a samozrejme bez plienok vsetko ostatne je takmer podobne 🙂))) Priprav sa na prve tyzdne .. tie su najhorsie ... mozno niekedy ani nie tak pre deti ako ich maminky???? Vies ked si cez den pomyslis ze tvoj drobec je tam niekde sam pri cudzich a v cudzom prostedi tak je ti z toho dost smutno ... ale ked mas istotu ze vsetko co si mu vybrala je naozaj na urovni ktoru si si vzdy pre svoje dieta priala tak casom to vsetko prejde a ten pocit je ovela lepsi 🙂)) U nas je to dobre ze ked mas niekedu potrebu vediet ci je naozaj vsetko OK tak mozeme poslat kratku sms na sluzobny mobil tetam ucitelkam a tie nam zavolaju ale castejsie napisu ako sa tvoje dietatko ma a dokonca niekedy poslu aj mms s fotkou drobca🙂))) Co sa tyka ranneho placu s tym velmi skusenosti nemam nas maly si zvykol velmi skoro a bez placu a ked aj nejake male slzicky sa uz tlacili do oci tak sme rychlo dali maleho tete ucitelke a zavreli dvere .... toto pravidlo noazaj plati ... v satni som mnohokrat pocula hystericky plac deti a len co sa zavreli dvere este par vzlykov a bolo po placi ... ano pre niekoho sa to zda dost drasticke takto rano odtrhnut dieta od matky ale je to noazaj ucinne .... tetusky uz vedia ako na to aby deticky zabavili 🙂)) No a s nastupom do skolky sa urcite priprav na zvysenu chorobnost ... u nas to bol prvy rok ... bol naozaj hrozny az som niekedy myslela ze maleho vyberiem a ostanem s nim doma ... ale vsetci radili ze mam vydrzat ze to prejde aj ked v tom case som bola na tieto nazory dost nahnevana a mala ich akurat dost naozaj to bola pravda ... presiel rok a tuktuk vsetko sa upravilo a tento rok sme boli chori len 2x a to tiez len so slabymi soplikmi. Ale inac sme so vsetkym maximalne spokojny .. maly sa nam velmi rychlo adaptoval a uz po mesiaci bolo na nom vidno zmeny v spravani ... a nato by som ta upozornila aby si to sledovala ... ak na svojom dietati uvidis postupne zmeny v spravani, rozpravani a inych navykoch tak mozes byt spokojna ze sa detom v skolke dostatocne venuju a nie len ich niekde usadia pred telku lebo vraj aj take skolky su 😢 😢 No a hlavne ked sa ti dieta nebude stresovat pri myslienke na skolku ale skor tesit a rozpravat co tam vsetko robia a akych ma kamaratov tak mozes byt spokojna ze je vsetko OK. No ale samozrejme nic nie je dokonale a to je treba mat stale na pameti. Aj mne sa zda ze niektore mamicky su az prilis narocne a nic sa im nepaci a potom samozrejme na vine je stale skolka ☹ Ohladom otvaracich hodin skolky ako aj jej otvorenia pocas prazdnin .. tak to je individualne ... zavisi to od skolky a ochoty pani riaditelky sa dohodnut ..... my chodime do sukromneho zariadenia a tam s tym problem nemame ... mozeme sa dohodnut doniest dieta o hodinu skor a aj o hodinu skor si ho vyzdvihnut ako je normal za isty ale nie vysoky poplatok ....
No a pri vybere skolky si musis stanovit vlastne kriteria ... si sukromna alebo statna ... ci viac alebo menej deti v triede, ci bude rozhodovat vyska skolneho, vdzdialenost od domova, stav ihriska ... dobre je ist este pred nastupom za pani riaditelkou a vsetko co ta zaujima sa jej popytat ... urob si nejaky zoznam otazok aby si na nic nezabudla .... pri navsteve je vhodne si vsimat celkovy postoj a spravanie sa riaditelky ale aj uciteliek na chodbe ,,, dalej ako su vyzdobene triedy, nastenky, obrazky na chodbach ... ci je na nich vidno istu kreativitu alebo su len suche preto lebo musia byt ... dnes vela rodicov zaujima ci skolka ma dostatok kruzkov a anglictinu a podobne aktivity ale malo sa pyta na to ci maju deti naozaj dostatok casu aj na hranie 😀 ako a s cim sa hraju, ake maju hracky .. ako casto ich dokupuju ... Dobre je sa popytat aj nahodnych mamiciek ako su s danou skolkou spokojne ale tieto nazory je treba brat trochu z nadhladom .. predsa len kazdemu sa paci nieco ine ...ale niekedy to pomoze
A hlavne treba sa zamysliet co bude naozaj naj pre dieta a nie len pre nas rodicov .... mnohi si zvolia skolku len preto lebo je to blizko domova alebo lebo tam chodia aj susedove deti a podobne .... my chodime teraz do sukromnych jasli a sme maaaaaaximalne spokojni ... od septembra nastupujeme do velkej skolky a na zaklade skusenosti sme sa rozhodli pre pokracujucu sukromnu skolku tychto jasli .... aj napriek tomu ze nie je vobec v casti ktorej byvame a skolne je vecsie ako v statnej skolke ... a nemozem povedat ze patrime medzi elitu ktora chce inym dokazovat ze ma na to ze ich dieta chodi do sukromnej skolky .. sme obycajna priemerna rodina ... rozhodli sme sa vsak ze tie peniaze by sme aj tak minuli a tak ich radsej dame nasmu malemu na skolku .... ved predsa bude tam vecsinu casu pocas dna tak nech je to prostredie pekne ale hlavne mame uz s pani riaditelkou skusenosti a to je pre nas v tomto rozhodovani velmi velka vyhoda .. ani sukromna skolka nezarucuje hned absolutnu kvalitu .... aj tu su skolky dobre a zle ...
Dufam som aspon nieco poradila keby si mala este nejake konkretne otazky napismenkuj 😀 Drzim palce ak uz rozmyslas nad skolky aby si vybrala tu spravnu s ktorou budes spokojna nie len ty ale hlavne tvoje dieta 😀

lubina
11. jan 2012

Nasa mladsia zacala chodit do skolky v septembri, mala vtedy 2 roky a 8 mesiacov. Zaciatok bol dost tazky,plakala asi 2 tyzdne, ale potom to preslo.Starsia sestricka jej hovorila ako je v skolke super kazdy den 😉 , tak to zabralo. Teraz sa tam uz tesi. Byva tam iba dopoludnia.Ked sa na obed napapa beriem ju domov, kedze ja pracujem doma. A aj tak popoludni nespi,takze by ju v skolke asi tiez nedonutili spinkat.S vyberom skolky sme pri tejto problem nemali, kedze chodi do tej istej kam chodila aj starsia.Mame to blizko domu, co je super, rano si moze pospinkat,.Ale to nebolo hlavne kriterium.Chceli sme mensiu skolku, kde nie je az tak vela tried.Take rodine prostredie. Tak do takej chodime.Mame stastie, ze je to aj blizko nas.ALe je to normalna statna skolka. Ucitelky su super mile, vymyslaju pre deticky vela aktivit, pre tie vacsie aj nejake vyletiky...prajem teda aj vam a vsetkym maminkam, ktore sa chystaju na nastup do skolky, aby si nasli tu spravnu, kde bude ich dieta spokojne apotom su spokojni aj rodicia 🙂

ywaywa
autor
12. jan 2012

@alex31 ahojky dakujem za krasnu dlhu odpoved 🙂 velmi ste 🙂 ma potesili 🙂 my nemame moznost sukromnej skolky momentalne v meste v ktorom zijeme ale aspon viem ako to budeme riesit ked sa prestahujem do ba lebo viem ze tam je nedostatok miesta v statnych skolkach.
dakujem vam velmi pekne

@lubina dakujem aj vam velmi pekne za odpoved bojim sa toho placu aj ja aj toho ze ako to budem zvladat aj ja lebo sme na seba velmi naviazany ☹ bude to nieco nove 🙂

lubina
12. jan 2012

@ywaywa to poznam, ked som davala prvy raz starsiu, tak ona plakala v skolke a ja pred skolkou ....ale to prejde.Je to tazke prvy raz pre maminu a aj pre dieta. Ale mladsia si poplakala asi 2 tyzdne a preslo ju to. A to sa este nevedela sama ani poriadne obliect.S jedlom bola samostatna. Ale napreduje rychlo, poobuva sa sama uz super.Drzim palceky. A hlavne jedna rada, ak bude maly rano plackat treba rychlo odist, lebo plac sa bude len stupnovat ak tam s nim ostanete este chvilku a este chvilku, dieta totiz vie, ze ked place tak vacsinou dostane co chce.Preto treba prist, co najrychlejsie dat dieta pani ucitelke a sup vonku.Potom sa aj dietatko rychlejsie uklidni, vie ze tam uz nie ste a "placove predstavenie" uz aj tak nema zmysel a v skolke je predsa tolko novych hraciek....to funguje na vsetky deti.

ywaywa
autor
12. jan 2012

@lubina tak este raz velmi pekne dakujem za odpoved a budem sa drzat tvojej rady sup pani ucitelke a rychlo odist 🙂