OČR počas prázdnin na predškoláčku s odkladom

leyla9
26. jún 2020

Ahoj maminy neviete ci sa dá byť aj na OCR počas prázdnin jul august ked mame pred školáčku ktorá do škôlky v septembri nenastupuje ma odklad? Neviem ci som dobre čítala na fb ale niektoré spomínali ze kým mame pred školáka da sa 🙈
Nepotrebujem aby mi písali maminy niečo ako čo nejdem do práce a prečo cakam na ocr take nech si to nechajú pre seba ďakujem

dzina007
26. jún 2020

Ano mozete byt na OCR

leyla9
autor
26. jún 2020

Ešte som zabudla dodať škôlku ma síce v auguste otvorenú ale bojím sa ju dat ked mame znova nakazenych☹️

leyla9
autor
26. jún 2020

@dzina007 smiem sa spýtať mate info priamo z poisťovne?

dzina007
26. jún 2020

@leyla9 ak nenastupi mozes poberat OCR aj ked je skolka otvorena

dzina007
26. jún 2020

Nárok na pandemickú OČR majú rodičia detí predškolského veku, ktorých deti nenavštevujú v mimoriadnej situácii detské jasle alebo materskú školu, pričom dôvod, prečo zariadenie nenavštevujú (uzatvorenie, choroba, strach z ohrozenia COVID-19), nie je dôležitý. Na konci každého kalendárneho mesiaca musí rodič pobočke Sociálnej poisťovne predložiť iba vyplnené Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné. Samotnú Žiadosť o pandemickú OČR podáva len vtedy, keď doteraz (od 12. marca 2020) ešte pandemické OČR vôbec nepoberal.

leyla9
autor
26. jún 2020

@dzina007 takze celkom stačí len ked znova podám cestné vyhlásenie na konci mesiaca do poisťovne

dzina007
26. jún 2020

@leyla9 ano podla tohto stanoviska socialnej poistovne ano. ja tiez budem podavat len cestne vyhlasenie. deti mi do skolky cele leto nejdu

leyla9
autor
26. jún 2020

@dzina007 toto platí pre deti ktore maju menej ako 5r?

dzina007
26. jún 2020

pise tam skolak. To znamena dieta ktore navstevuje skolu.
Ty mas skolkaru takze na teba platia pravidla predskolskeho veku.
Aj keby nastupovala do skoly 1.9. a nemala odklad vztahovalo by sa to na nu lebo do 31.8. je skolkarka

leyla9
autor
26. jún 2020

@dzina007 oki dakujem pekne 😊

hettinka
27. jún 2020

@leyla9 takze budeš cely august zatvorená doma, nepôjdeš ani von, na nákup, na ihrisko, na kupko, k lekárovi??? Keď sa bojíš dat do škôlky?

Na OČR byt môžeš, ale či to je riešenie.., V septembri sa už nebudeš báť? Je len otázkou času, keď stat pandemicku OČR zruší a za mna, nech je to čím skôr. Už to mali zrušiť k 1.6., keď otvárali školy. Ušetrené peniaze radšej mohli investovať do škôl, kde sa mohli prijať učitelia, zmenšiť skupiny deti, zvýšiť hygiena napríklad tým, že by všade tiekla tepla voda.

leyla9
autor
27. jún 2020

@hettinka jasne ze von pojdme ale budeme opatrne tiež sa bojim ísť do práce taktiež nemá otvorenu škôlku cel cas a ja ju nemám kam moc dat nie ze by som to niak chcela ale strach je silný o dieťa kiezby sa uz všetko vrátilo do starých koľají :(

hettinka
27. jún 2020

@leyla9 ja sa bojim o seniorov. O deti a nás mladých ani nie. Ale každý mame inú situáciu, my netrpíme žiadnymi rizikovými chorobami. A dostať to momentálne môžeme žiaľ aj na ulici... ja aj do roboty musím chodiť, manžel tiež chodí, nárok na ocr sme ani nemali. Dieťa do školy momentálne nechodí, neotvorili ju.

majanet
27. jún 2020

Ahojte Chcem sa spýtať v júni mi bol malý 6x v škôlke teraz v júli budú mať škôlku otvorenú ale nechávam ho doma Môžem si za tie dni čo s ním budem v júli doma vypísať ich do čestného vyhlásenia a žiadať o OČR? Ďakujem za odpoveď

hettinka
27. jún 2020

@majanet mozes

lubka73
27. jún 2020

len este dodam ze ked uz nebude trvat mimoriadna situacia, potom nebude ani narok na pandemicku OCR

dzina007
27. jún 2020

@lubka73 myslim ze mimoriadnu situaviu uz ponechaju cele leto.
Plus ak aj by nebola ale ostane skolka zavreta lebo zriadovatel tak rozhodol je narok aspon na 10 dnovu ocr.

hettinka
27. jún 2020

@dzina007 na 10-dňovú ocr máš nárok v prípade choroby dieťaťa (člena rodiny) potvrdenej lekárom. A myslím, že len tak to žiadny doktor nedá, lebo budú kontroly.

evittam
27. jún 2020

@hettinka Nemas celkom pravdu.

potreba osobnej a celodennej starostlivosti o zdravé dieťa do desiatich rokov veku, ak

dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie
predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa dieťaťu poskytuje starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie alebo
fyzická osoba, ktorá sa o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať
potreba osobného a celodenného ošetrovania/potreba osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa musí vzniknúť v období trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote

absencia príjmu za vykonanú prácu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, vyplateného za obdobie poberania ošetrovného (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený, nie v akom období a či ide o príjem za vykonanú prácu)

nesleduje sa, či zamestnávateľ zaplatil poistné na nemocenské poistenie

majanet
27. jún 2020

Dakijem pekne za odpoved, a v auguste? To maju ale skolku zatvorenu

evittam
27. jún 2020

@majanet Si čítala vyjadrenie SP? Pravdepodobne nie ked si položila danu otázku.

majanet
27. jún 2020

Nie, necitala som...kazdopadne dakujem za odpovede

evittam
28. jún 2020

@majanet Tak si prečítaj. Mas tu aj link.😉

lucylaila81
28. jún 2020

Prosim viete mi poradit ci ocr plati aj pre tie deti, ktore mali v juny tri roky a do skolky idu az od septembra?

evittam
28. jún 2020

@lucylaila81 Co takto čítať co pisem-e? Vid link co som pridala?! Ci dookola treba každej písať to iste?

lucylaila81
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzu_la
29. jún 2020

@lucylaila81 toto by som aj ja rada vedela.

lucylaila81
30. jún 2020

@zuzu_la overila som si to cez socialku a potvrdili mi, ze narok na ocr mam aj na malu ( mala mala tri roky v juni )pokial bude trvat mimoriadna situacia a mam platne nemocenske poistenie. Takze cele leto alebo az pokym nenastupi do skolky.

lucylaila81
30. jún 2020

@evittam na stranke SP bolo len o skolkaroc pisane nie o detoc, ktore dovrsili tri roky v mimoriadnej situacii. Preto som si to overovala radsej pisomne cez SP... Ak ta unavuje poradit viac krat tak radsej neodpisuj vobec... Ja som sa pytala na konkretnu situaciu nie na vseobnecnu... uz som si to overila sama... A poradila to aj inej mamine v rovnakej situacii ako aj ostatnym co to budu citat... Nic v zlom len dost odbijas ludi aj v inyc diskusiac...