Poplatok za otvorenie škôlky v lete

31. máj 2023

Dobry den, viete mi prosim poradit, na aky urad sa obratit? V lete nam na niekolko tyzdov otvoria skolku (ide o statnu skolku), avsak, pytaju 15€ na dieta/tyzdenne. Chcem vediet, ci maju na to pravo, pripadne na aky urad sa s touto otazkou mozem obratit. Nejde mi o tych 15€, ale o princip, pretoze myslim, ze na to nemaju pravo, kedze skolka sa neriadi skolskym zakonom a to, ze je cez leto otvorena, nie je nic "navyse".

Dakujem vsetkym za odpovede.

oliverceky
31. máj 2023

Informujte sa u zriadovatela.
U nás sa platí toľko, ako aj počas sk.roka

autor
31. máj 2023

@oliverceky zriadovatel (obec) nas o tom informoval, takze oni s tym suhlasia. Tiez si prave myslim, ze by to malo byt tolko isto ako pocas roka, len predtym nez to pojdem riesit, by som chcela mat nejake "podklady", o co sa opriet.

mamina7070
31. máj 2023

ano maju na to pravo ako zriadovatel

autor
31. máj 2023

@mamina7070 ale viete mi povedat na zaklade coho? pre skolky nie je rozdiel, ci je september alebo jul, ich sa zakon o skolskych zariadeniach (a teda prazdninach) netyka.

mamina7070
31. máj 2023

uvedz o aku obec ide a najdem ti VZN
MS nemaju povinnost byt v prevadzke pocas celeho leta 😉

petulda333
31. máj 2023

No ja neviem co riesis,fakt. Ved sa mozno nazbiera jedna trieda,ale treba kucharky,ucitelky ,skolnik atd. Tak pokryt financne to treba. U nas v okoli je kazda skolka v lete zatvorena. Teda kazda skolka je otvorena tyzden. Ak chces dat dieta,tak mozes,ale jazdy tyzden inam pojde

autor
31. máj 2023

@mamina7070 mas pravdu, nemaju, ale maju povinnost zistit zaujem rodicov a na zaklade personalnych moznosti (dovolenky a pod) pokryt tento zaujem. Medzi VZN to nemame, hladala som to.
@petulda333 cudovali by ste sa, ako si institucie ohybaju legislativu podla potreby a nechcem a nebudem to sponzorovat, preto ma zaujima, ci maju na to pravo a ked ano, rada to zaplatim.

palicka
31. máj 2023

Materská skola je skolske zariadenie. To, či a kedy bude otvorena, je na základe schváleného prevádzkového a organizačného poriadku. Prerokovala ho rada školy konkretnej MŠ, tam ako rodičia máte svoje zastúpenie, a rovnako zriaďovateľ. Pokial s tým súhlasí, predpokladám, že vydal aj súhlasné stanovisko k poriadkom. Jedine, čo MUSÍ každá MŠ dodržať - cez leto byt 3 týždne zatvorená (dezinfekcia, veľké upratovanie….).

mamina7070
31. máj 2023

pozri nechces nedaj dieta neplat keby si bola pracujuca a rozmyslas cindas na tyzden 15€ alebo 150 za denny tabor lebo inu moznost nemas neriesis
a poplatky urcuje zriadovatel neni o com diskutovat
obec moze zavriet skolku aj na dve mesiace a potom sa ti ostatni mozu podakovat (ti vo tu skolku potrebuju

slniecko66
31. máj 2023

@mamina7070 my mame zatvorene 2 mesiace.
Keby bola otvorena za 15 eur na tyzden nevaham ani sekundu a bola by som stastna..
Takto musim platit omnoho viac :(

autor
31. máj 2023

@mamina7070 ja neviem preco sa do mna obuvas, pytam sa ci maju na to pravo a pripadne, kde sa mozem informovat :D sme pracujuci rodicia s tromi detmi a ver mi, tie peniaze ma nezabiju, ale ked sa mi nieco nezda sa o to zaujimam lebo zvyknem nad vecami aj rozmyslat a nie len tupo robit, co sa povie ;)

petulda333
31. máj 2023

Tak si daj dieta do tabora alebo sed s nim doma. Uvidis co sa ti oplati viac 🤦‍♀️

mirka17
31. máj 2023

prevádzka materskej škôlky je celoročná, neriadi za školským zákonom, môže sa zavreť spravidla na mesiac, vačšinou kvôli čerpaniu dovoleniek , dezinfekcie. Takže aj poplatky počas celého roka platia celoročne, je nelogické aby sa počas 1 mesiaca v lete zvýšil poplatok, kedže je to stále ten istý školský rok. A teda poplatok - teda asi školné má byť rovnaké počas celého roka.
a ešte ma fascinuje ako si učitelky diktuju kto môže chodiť do škôlky cez leto a kto nie, a ešte aj poplatky navýšiť. Skôlka je celoročná, a tvoje dieťa rozhodnutím riaditeľky bolo prijaté do škôlky, - teda bolo prijaté celoročne. NEEXISTUJE NIECO TAKE, žE TI HO CEZ LETO NEZOBERU, máš právoplatné rozhodnutie, a poplatky detto.

petulda333
31. máj 2023

@mirka17 no my platime poplatky na 10m nie na cely rok. Aj v meste to tak bolo aj na dedine

petulda333
31. máj 2023

A ano,zriadovatel si urci aj sumu. Napr syn nastupil do prveho rocnika. Platili sme 10e druzinu a potom zrazu (ked sa zmenil primator) sa zdvihlo na 20e. Prisiel nam list od zriadovatela. To iste aj skolka v meste. Z 10e na 20e poplatok. Na dedine,kde chodi dcera,obec poplatok nedvihla.

mirka17
31. máj 2023

okrem toho poplatky stanovuje mestká časť všeobecne záväzným predpisom. Pozrela by som sa či ho zmenili u vás, že či sa cez leto sa platí viac. Ak nie, nemajú právo žiadať viac.

simona20201309
31. máj 2023

Zožeň si opatrovateľku za 15e na tyzden, keď sa ti toto vidí veľa.

simona20201309
31. máj 2023

Fakt sa ti vidi veľa a nefer dať 3e za celodennú starostlivosť? To snáď nemyslíš vážne....

stevvvka
31. máj 2023

Véd nejde autorke o peniaze, ale o princíp, normálne sa zaujíma, ako, prečo, kde, podľa čoho... Véd 15 eur je smiešna suma, o to tu nejde

qetka
31. máj 2023

a kolko platite pocas roka?
Ono si myslim, ze takto vysli v ustrety tym, co nechce dat dieta na cely mesiac (predpokladam, ze vacsina) a teda zaplatis iba tolko, kolko je dieta v skolke

petulda333
1. jún 2023

@stevvvka mne osobne by bolo jedno preco,skolka vysla v ustrety,musi zabezpecit ludi aj ked deti bude malo. Respektovala by som poplatok,zvlast taku smiesnu sumu.

alenamihal
1. jún 2023

Nam otvoria skolku v lete na 2tyzdne a chcu 5,8e na den a plus 2,5e strava...takze to co platim za mes 80e. budem platit len za 2tyzdne...neriesim,lebo kedy som dala maleho niekde inde do tabora ,tak ma tyzden stoji cca 140e

tani777
1. jún 2023

Ja som akurat videla v nasej ms,cez prazdniny skolne 6.60€ na den + 2.50€ strava na den..takze za mna 15€ na tyzden je super

stevvvka
1. jún 2023

@petulda333 Chápem, ty si ty, ale autorke to jedno nie je. Proste sa zaujíma. Nechápem, prečo riešite sumu

petulda333
1. jún 2023

@stevvvka lenze autorka nechape,ze o tom rozhoduje zriadovatel a ten si poplatok moze dat aky chce. A podla mna jej o peniaze ide,inak by to neriesila. Je uplne pochopitelne,ze skolka bude mat vydavky a tak si da zato zaplatit. Asi inak nebyva v lete otvorena. Je to uplne v poriadku

mamina7070
1. jún 2023

zriadovatel stanovuje naklady urcite to maju nikde na web stranke obce vycapene
ak v lete funguje jedna trieda napr ale naklady na prevadzku kurenie preadzku jedalne su rovnake ako pri piatich triedach
preto ta suma moze byt ina a neni to neobvykle

19mmm71
1. jún 2023

15 eur je pohoda denne tabory sú oveľa drahšie...a áno cenu si určuje zriaďovateľ,má na to právo, niekde je aj 30 eur týždeň cez prázdniny v štátnej škôlke...

luccija
1. jún 2023

Už som o tom počula co viem je to v kompetencii zriaďovatela...obce.

sajmonka_1216
1. jún 2023

@mirka17 učiteľky si nediktujú len tak ako sa im zmyyslí 🙂 máme to takto dané a aj schválené

alantroj
1. jún 2023

poplatky za prevadzku MS su sucastou VZN ktore obecne zastupitelstvo schvaluje a obec zverejnuje na svojom webe. Zavolaj si tam ak si to nenasla a opytaj sa. Nasa obec ma vo VZN iny poplatok pocas skolskeho roka a iny pocas prazdnin. Je to ale schvalene a zverejnene