Porucha pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou a narušená komunikačná schopnosť - nástup do škôlky

majuskovci
16. aug 2013

Ahojte maminky i nemaminky.Som mama 2 detí,starší bude mať 6 rokov je predčasne narodený a mladší má 18 mesiacov.So starším synom máme už viac ako rok problém so škôlkou.Začal chodiť minulí rok,len sa ho potrebovali zbaviť tak m i ho po mesiaci vyhodili s tým,že samozrejme všetky škôlky boli plné a nemala som ho kam umiestniť.Teraz sme dali žiadosť do inej škôlky s tým,že pani riaditeľka mi ústne sľúbila,že mi malého od septembra zoberie.No stala sa taká vec,že týždeň pred vydávaním rozhodnutí ma kontaktovala s tým,že mi malého nemôže zobrať a vraj ich škôlka nemá materiálno-technologické,personálne a iné vybavenie...Náš syn má narušenú komunikačnú schopnosť,navštevujeme špeciálnu pedagogičku,ktorá s ním pracuje,sama je i učiteľka v Mš a povedala,že nevidí dôvod prečo by nemohol navštevovať klasickú škôlku a na celý deň.Po tomto zistení som kontaktovala riaditeľku všetkých škôlok v našom meste s tým,aby sme hľadali dáke riešenie a na môj podiv pani riaditeľka povedala,že nemá dôvod sa s nami stretnúť a niečo riešiť.Tak sme podali odvolanie a čakali na výsledok,ktorý znel pani riaditeľka postupovala v zmysle zákona a legislatívy a potvrdzujú jej rozhodnutie,ale nakoľko má náš syn skoro 6 rokov v súčinnosti s riaditeľkou všetkých škôlok mi bude ponúknuté adekvátne miesto.Čakala som do minulého týždňa,kým sa mi konečne ozvali ponúkli mi miesto na opačnom konci mesta,kde vzniká špeciálna trieda pre deti s ADHD a narušenou komunikačnou schopnosťou.V triede by malo byť okolo 10 detí a i špeciálny pedagóg,ale iba na 4 hodiny,a zo začiatku na adaptačný.Nemali sme inú možnosť a zobrali sme to,no ja mám strašný strach,bojím sa ako to náš syn zvládne,tu nejde o to,že by som sa bála ho od seba odstrihnúť.Bojím sa ako to bude zvládať,a aké to bude keď bude v triede viac detí s určitými problémami či už ako náš s narušenou komunikačnou schopnosťou,alebo deti s ADHD.Bojím sa,toho,že prestane napredovať ako doteraz pod dohľadom špeciálnej pedagogičky,ale,že sa zastaví .Maminky nemáte skúsenosti s takýmto typom triedy a ako to tam zvládajú deti?Čas sa kráti o 2 týždne sa začína škôlka a ja mám zo dňa na deň väčší strach a som z toho nervózna ako to bude zvládať.Možno preháňam a bude to nakoniec v pohode a poviete si mama hysterka.No keby ste vedeli čím všetkým sme si už my prešli pochopili by ste.Ďakujem za vypočutie a prípadné poradenia.

dejnas
16. aug 2013

@majuskovci nemám osobnú skúsenosť s tým, ale poradiť môžem v tom - pokús sa zbytočne vopred nestresovať 😉
budeš vidieť, ako v syn zvláda škôlku a kolektív, či napreduje, či zaostáva... a ak by sa niečo vyskytlo, budeš riešiť potom konkrétny problém.... myslím si, že ak tam bude špeciálny pedagóg, tak by to malo byť určitou "zárukou", že sa im bude venovať presne tak, ako si to stav konkrétneho dieťatka vyžaduje a že deti budú skutočne napredovať vďaka adekvátnemu prístupu....
keďže je proces spočiatku adaptačný, už vtedy budeš mať možnosť zistiť, ako synček škôlku zvláda a náležite reagovať
snaž sa trošku uvoľniť (netuším, čím ste si prešli), ale ak ho budeš do škôlky dávať s pocitom nervozity a strachu, synček to vycíti a môže to práve spôsobiť odmietanie z jeho strany.... držím palce 🙂

babulina
17. aug 2013

Skus tomu dat sancu, ak skolka malemu nebude vyhovovat este stale ho mozes odtial odhlasit a pokracovat v starom rezime, ale daj tomu sancu a skus sa nenervovat lebo ten strach prenasas na maleho ci chces ci nie, drzim paste