Odkedy by som mohla dostávať matreskú v tomto prípade?

deborah1
17. jún 2009

Ahojte,neviete mi niekto poradiť,ak by som nastúpila na MD v 32.tt-zo zdravotných dôvodov /tuším je to od 32.tt/,už budem dostávať rodičovský príspevok,keď teraz nie som zamestnaná,alebo až odo dňa pôrodu?Alebo ako to vlastne je?.. 😕 🙄 Ďakujem za radu. 🙂

gapa
17. jún 2009

až od mesiaca pôrodu.

tinna88
17. jún 2009

Ahoj gapa, prosim ta, mozes mi poradit?
Ak som zamestnana, ziadost - tlacivo o nastupe na MD mam poslat len zamestnavatelovi,alebo aj do SP?
A asi v ktorom tyzdni,ak som teraz v 24tt?
A kolko tyzdnov je MD - ???

gapa
17. jún 2009

tinna,
ak máš len nem.poistnie zamestnanca, tak stačí len zamestnávatelovi, ak si povinne NP szčo alebo DNP, tak aj SP.
Podla toho, ako to obvykle robí lekár. Mne dal žiadosť cca mesiac pred nástupom na MD, t.j. cca v 29-30tt.

MD je obvykle 28týždnov, pri dvojičkách trojičkách alebo ak si osamelá 37tždnov.

sona367
8. sep 2011

Ahojte, chcela by som sa opýtať čo všetko potrebujem k vybaveniu materskej dovolenky zo zdrav. dôvodov , ktorá sa dáva od 32 týždňa???? Ja by som išla v 33 tt . a čo k tomu ???? bola som v nemocnici a kôli zdravotnému stavu si nedovolím ist do práce a práve o tento týžden by som potrebovala skôr nastúpiť... ďakujem

kaktusik007
8. sep 2011

@sona367 potrebujes vyplnene tlacivo ziadost o materske tvojim gynekologom 😉 a od ktoreho datumu budes na materskej, to uz urci on... ale samozrejme doteraz sa ma vzdy lekar spytal, aky tam ten datum chcem 🙂 takze nemal by byt problem, len sa s nim dohodni 🙂 alebo s nou

sona367
11. sep 2011

@kaktusik007 lebo vzhaldom na to ze som bola v nemocnici .... a teraz poberam este dovolenku do konca septembra.... a ten týzden od 3.10. by som potrebovala ako nastupny na matersku .... lebo ist do prace mi nikto neodporuca .... len gynekológ sa mi k tomu akosi nevyjadruje.... ale v nemocnici mi jasne povedali ze nie

kaktusik007
12. sep 2011

@sona367 v zakone o socialnom poisteni je nastup na matersku dovolenku jasne definovany ako termin dvoch tyzdnov - 6- az 8 tyzdnov pred planovanym terminom podoru ktory urci lekar... cize... ak mas termin 21.11.2011, osem tyzdnov pred je 26.09.2011 a sest tyzdnov pred je 10.10.2011... z toho vyplyva, ze nastupit na matersku dovolenku mozes KEDYKOLVEK pocas tohto obdobia... v ktorykolvek den....

ak ti medzitym lekar termin podoru posunul a tu na MK si si ho nechala povodny, tak si tie datumy adekvatne uprav 😉

problemom byva akasi lenivost gynekologov, chcu ako nastupy na matersku davat len striktne tie hraniciace datumy... tu musis nastupit ty, ak tvoj gynekolog je taky, a trvat si na nastupe na matersku toho 03.10.2011... a hotovo 🙂

gapa
12. sep 2011

@sona367
súhlasím s kaktusík, musíš si trvať na svojom. Aj v tlačive žiadost o materské je uvedené, že nastupujem (nastúpila som) na md dna .... v časti poistenkyna a nie v časti, ktorú potvrdzuje lekár. Lekár má potvrdiť len pravdepodobný dátum pôrodu a ty máš právo si stanoviť nástup na md v rozmedzí 6-8týž pred týmto termínom, ním uvedeným. Je jedno, či to bude 8týž, či 7týž, či 6 týž. a 2dni pred očak. termínom pôrodu. Nedaj sa, trvaj na svojom.

Ak chceš, nájdi si stránku soc.poistovne, chod do časti KLIENTI A POISTNé a podčasti PORADNA, naroluj úplne dole a napíš do poradne svoju otázku. Oni ti odpovedia na mail tebou uvedený. Odpoved môžeš vytlačiť a ukázať lekáraovi, že sama si určuješ nástup na md. Resp. myslím aj v otázkach v tejto časti je už taká otázka a odpoved soc.poistovne, tj. stačí, ak si to vytlačíš. Možno sa len lekár bojí, oni neovládajú zákony a s poistovnami radšej neriskujú a robia všetko rutinne rovnako.

sona367
20. sep 2011

@kaktusik007
@gapa
díky baby ..... je to tak ako ste mi písali 🙂

gapa
20. sep 2011

@sona367
tak fajn, že si sa nedala 🙂