Ako ovplyvní maródka moju materskú?

silvika99
9. nov 2017

Ahojte neviete mi niekto poradit?
Som momentalne tehotna a lekar mi odporucil ist na PN,

Som zamestnana od feb 2012, prvé dieťa sa mi narodilo 22.8.2014, Do 22.8.2017 som bola na RD, MD mi trvala do 4.3.2015 a predtým som pracovala 2 roky. Do prace som sa vratila 23.8.2017

Chcem sa ako by ovplyvnilo moju vysku PN (pripadne materskej)
a, ak by som isla na PN v decembri 2017
b, ak by som isla na PN v januari 2018
Dakujem

majusqa77
9. nov 2017

pn v 2017 = vymeriavaci zaklad rok 2016
pn v 2018 = rok 2017

silvika99
autor
9. nov 2017

pn v 2017 = vymeriavaci zaklad rok 2016 a ked som cely rok 2016 bola na rodicovskej dovolenke?

bocianka123
9. nov 2017

@silvika99 potom prepdokladaný VZ, t.j. asi základný plat. za ten rok 2016.

silvika99
autor
9. nov 2017

Želáme Vám pekný deň.
Z informácií vo Vašom podaní vyplýva, že ste povinne nemocensky poistená ako zamestnankyňa. Podmienky nároku na nemocenskú dávku sa skúmajú ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky (vznik dočasnej pracovnej neschopnosti, vznik nároku na materské).
Základnou podmienkou nároku na nemocenské dávky u zamestnanca je existencia nemocenského poistenia v období vzniku dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky.
Denný vymeriavací základ na určenie výšky materského alebo nemocenského je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské alebo nemocenské.
V prípade, ak by Vám vznikla dočasná pracovná neschopnosť v roku 2017, rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu bude rok 2016. Keďže ste však po celý rok 2016 boli na rodičovskej dovolenke, t. j. nemali ste žiadny vymeriavací základ zo zamestnania, výška nemocenského sa Vám určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (určí zamestnávateľ). Ak Vám dočasná pracovná neschopnosť vznikne v roku 2018, rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu bude rok 2017. Nemocenské a materské sa Vám bude počítať z hrubého príjmu dosiahnutého v roku 2017.
Na záver by sme Vás chceli upozorniť, že Žiadosť o dočasnej pracovnej neschopnosti vystavuje ošetrujúci lekár od kedy to odôvodňuje Váš zdravotný stav a nie odo dňa, kedy bude nemocenská dávka vyššia.
S pozdravom

viete mi to vysvetlit polopate?

zalka
9. nov 2017

@silvika99 po lopate ti to napísali vyššie @majusqa77 aj @bocianka123

erikaajuro
9. nov 2017

@silvika99 Dobrý deň vidím že sa rozumiete. Viete poradiť aj mne? Som v nemocnici čiže PN v sobotu mám oficialny nástup na materskú.Mam ukončiť PNku a nastúpiť na materskú? Alebo mám pokračovať v PNke? Som zamestnaná.Dakujem.

zuzkap2
9. nov 2017

@erikaajuro ukoncit PN a nastupit na matersku

lubaka
25. jún 2018

Prosim Vas, vedel by mi niekto poradit ako sa urci vymeriavaci zaklad pre PN ak u toho isteho zamestnavatela bol k 30.4. ukonceny jeden prac.pomer (trval od roku 2013) a k 1.5. vznikol novy. VZ bude z min.roka z predchadzajuceho prac.pomeru alebo na zaklade pravdepodobneho denneho VZ pri novom prac.pomere? Nastup na PN bol 3.5. Dakujem