Od ktorého veku by sa detičky mali učiť po anglicky?

mata_tesco
31. mar 2014

Milé mamičky, myslíte, že deti by sa mali učiť angličtinu už v predškolskom veku? Kedy je najvhodnejšie začať? Aké máte skúsenosti? Jednu z vás za príspevok odmeníme zajtra 3 balíčkami Disney kartičiek a raňajkovou kašou 🙂

sisaka
4. apr 2014

@syslica dufam, ze ten macko si dava zalezat na vyslovnosti, ze nehovori na sweater "sviter" (citaj ako vidis + dlhe i k tomu) a the nevyslovuje ako "ze", pripadne white nehovori "vait"(dvojite w citane ako v je asi ta najcastejsia vyslovnostna chyba u vacsiny slovakov) alebo take krasne black vyslovovane ako blek (citaj s e a makcenom na l) to len par slov, ktore som si zapamatala na ukazku, ako jedna "sikovna" pani ucitelka anglictiny si zobrala na starost kruzok anglictiny, samozrejme s dobrym umyslom detom predstavit anglictinu a male deti (prvy stupen zakladnej) naucila takto vyslovovat slova a mne sa to potom nedarilo deti v skole (5. a 6. rocnik) odnaucit pocas celeho skolskeho roku, kedze to uz mali velmi dobre utvrdene (este, ze na ten kruzok nechodili vsetky deti), bolo toho samorejme viac, ale toto ostalo vo mne hlboko zakorene.
Tym som nechcela povedat, ze robis tieto chyby, len sa mi to tak vzdy v podvedomi vynori, ked niekto hovori,z e uci male deti anglictinu.
A este jeden priklad zo zivota. Co samozrejme slovakovi na Slovensku moze byt jedno, kedze sa neocakava od nikoho,ze bude hovorit v anglictine bez prizvuku, ale na tomto priklade vidno, ako su deti ovplyvnitelne v tom najutlejsom veku, ked sa buduju zaklady jazyka.
Ja zijem v Kanade a svoje deti som nikdy neucila po anglicky a ked boli male ani sa s nimi po anglicky nerozpravala, aj ked by sa mohlo zdat, ze by to malo pomoct pri ich uceni angliny. MOje deti maju spravnu vyslovnost a nikto nepozna, ze anglictina je ich druhym jazykom. Ked som to povedala ucitelovi na rodicovskom, tak bol vyslovene prekvapeny, kedze syn v nicom nezaostava v anglictine za rovesnikmi a nema ziaden prizvuk. Kamaratka (ceska) ucila svojho syna (rovnako stary ako ten moj) po anglicky, aby sa vedel ako tak dohovorit, kedze doma sa komunikuje len v cestine. Vysledok je ten, ze dieta si osvojilo nielen jej chybnu vyslovnost ale aj prizvuk. momentalne chodi do nulteho rocnika (uz 2. rok pocuva aj spravnu anglictinu)a nemoze sa to odnaucit, kedze sa to v rannom veku nespravne naucil, sama som zvedava, ci sa mu to podari casom odstranit ....

joely
4. apr 2014

nečítala som o čom písali maminy predomnou, ale najlepší vek je 4 roky podľa odborníkov 🙂 My ešte nemáme ani 2, a už vieme 12 slov 🙂 .....niežeby som chcela dieťa stresovať, ale jeho proste treba zamestnať, je prehnane aktívny, dúfam, že nebudeme mať problémy s hyperaktivitou 😲

sisaka
4. apr 2014

@libluik vsak aj ja to tak beriem, ze predskolaci sa anglictinu ucia, len formou nejakej hry, pesnicky. Je to len take oboznamovanie sa s jazykom, lebo povedzme si na rovinu, kolko sa toho clovek nauci opakovanim nejakych pesniciek. Mozno vymenovat nejake farby, dni v tyzdni, mesiace v roku ....
Tu sa napr. deti ucia alphabet song (a,b,c, d ...na notu twinkle, twinkle little star) ked su este v plienkach, potom to mozno vyzera tak, ze jeee taky maly a uz vie abecedu. Sranda prichadza okolo 5-6 rokov, ked sa tu abecedu naozaj ucia a deti s prekvapenim zistuju, ze pismenko "elemenoupi" vlastne nie je jedno pismenko ale je to l, m, n, o, p. Najprv som si myslela, ze moj syn je jediny, co mu tento detail usiel a strasne sa zlostil, ked cital abecedu poporiadku a prisiel k pismenu L a precital ho ako elemenoupi a nedal sa vysvetlit, ze to je len L a dalsie pismenko je m, tak to mal silno zafixovane, ale moja dcera sa smiala a hovorila,ze jej to ako malej tiez dlho trvalo, kym pochopila, ze elemenoupi nie je nazov pismena a ze sa na tom zhodlo vela decak v skole. Dieta, ktore sa tuto pesnicku ako babatko neucilo, nemusi bojovat s faktom, ze L je L a pochopi to pravdepodobne este rychlejsie ako deti, ktore tuto pesnicku spievali. Prislo toto dieta o nieco, ze nevedelo abecedu zaspievat v 2 rokoch? Nie. Stalo sa nieco strasne, ze sa deti oboznamili s abecedou v 2 rokoch (nemozem napisat, ze naucili) ? tiez nie. Takze podla mojho nazoru nenasilne oboznamovanie sa s jazykom, ci inymi vedomostami sice moze kratkodobo zvyhodnit taketo dieta ( pokial su podavane informacie spravne a nie chybne, potom nastava problem s odnaucanim) z dlhodobeho hladiska to vsak nezarucuje ziaden jazykovy uspech.

julietta246
4. apr 2014

Ja by som sa tiez nepustila do ucenia jazyka, ktory nie je moj materinsky... Ako tu uz vela dievcat spominalo, dieta si osvoji zly prizvuk, gramaticke chyby a divne vetne konstrukcie, z coho je uz tazsie si odvykat... Moj syn vyrasta bilingualne, pretoze moj partner pochadza zo zahranicia a byvame v jeho krajine. Uz v tomto veku vidim, ze ho bilingualita trochu matie... Pozna napriklad menej slovicok ako rovnako stare deti mojich slovenskych kamaratiek, lebo si vsetko potrebuje pamatat dva krat... Vyrasta bilingualne tak povediac z nudze, pretoze moja rodina moc cudzich reci neovlada a moja nemcina nie je az na takej vysokej urovni, aby som si trufla na nho len cisto po nemecky rozpravat. Moj partner navyse nerozprava po slovensky.. Ale inak by som pockala s druhym jazykom minimalne do predskolskeho veku. Ja osobne som napriklad s nemcinou zacala, ked som mala pat rokov a do teraz si netrufnem povedat, ze hovorim plynule.. Naopak s anglictinou som zacala ked som mala desat rokov a nakoniec som studovala a pracovala vylucne v anglictine. Dnes ovladam sest jazykov a paradoxne ten, s ktorym som zacala ako prvym, mi ide najhorsie 🙂

meluela
4. apr 2014

Bilingualne deticky to maju fajn, ale na to treba specificku rodinnu konstelaciu.
Nie je nic trapnejsie ked slovak hovori na dieta cudzim jazykom, je to strasne divne ked to obcas pocujem na ihrisku 😝
A tiez sa "tesim" na tie uzasne "kurzy" anglictiny co nam natlacia v skolke ako kruzok kde bude nejaka teta hovorit na dieta zlym prizvukom. O tom, kto a ako uci jazyky na skolach je tiez smutne hovorit.
Ja som sa naucila jazyky kurzom ktory viedol native speaker a pobytom v zahranici. Vsetko ostatne ci uz kurzy vedene slovakmi alebo jazyky v skole bolo zabijanie casu s minimalnou efektivnostou.
Co moze mat trosku pozitivny vplyv je pustanie rozpravok v cudzom jazyku. Ale recitovanie basniciek a spievanie pesniciek v zlej anglictine nikomu nepomoze.

sisaka
4. apr 2014

@julietta246 ja som mala u syna taky isty problem, neskoro zacal hovorit a strasne mala slovna zasoba. Ked som hovorila o probleme s doktorkou, ta to ako problem nevidela a povedala, ze je to uplne bezny jav a do slovnej zasoby treba zahrnat vsetky slova v obidvoch jazykoch, cize auto/car nebude jedno slovo ale 2. Ked som to potom zratala ta slovna zasoba nebola az taka mala. Stale som ale nebola spokojna, ze je pozadu oproti inym detom. Zacal to postupne dobiehat, az ked nastupil do skolky v 3 rokoch, ked vacsinu dna mal anglictinu a slovencina ustupila do pozadia na par hodin denne. tym, ze mal taketo problemy som ani netrvala na tom, aby mi odpovedal po slovensky, kedze som bola rada, ze mi vobec odpovedal I ked v angline. Tymto sme sa prepracovali k aktivnej znalosti anglictiny a pasivnej slovenciny. Teraz ma uz pomaly 6 - zacina si pomaly rozsirovat aj aktivnu znalost slovenciny, I ked zatial su to skor len nahodne slova, cele vety zatial vobec nie. Pred nedavnom sa dokonca naucil aj slovenske R, co uz som ani nedufala 😀
A co sa tyka znalosti cudzieho jazyka, ako to uz byva cim viac clovek vie, tym viac si uvedomuje kolko toho nevie. Takze kym pred nejakymi 15 rokmi by som sa mozno pustila do ucenia anglictiny mojho dietata teraz by som si na to netrufla I ked anglinu pouzivam dennodenne uz vyse 10 rokov a mam slusny ustny ci pisomny prejav na toto by som odvahu nemala, prave preto, ze viac vidim vsetky tie mozne uskalia.

katkabalon
4. apr 2014

Od narodenia 🙂

sisaka
4. apr 2014

@katkabalon co tak od pocatia 😀

katkabalon
4. apr 2014

moje obe deti rozprávajú anglicky , žijeme na Slovensku a môj manžel je Slovák ktorý študoval v Amerike , ja rozprávam s deťmi čisto po slovenský on po anglicky a funguje to s počiatku keď začali rozprávať miešali vety 🙂 ktore slovo bolo jdnoduchšie to použili , ale teraz má syn 6 rokov a krásne prepínanie podľa toho v akej reči sa k nemu odzvete. Podľa mna je to pre deti úplne prirodzene že sa naučia toľko reči koľko počujú ,veď si zoberme Rómov používajú dve reči .

libluik
4. apr 2014

@sisaka Cez hry myslim najma to, co sa ucia. Nie slova, ale cele vety. A v spravnom kontexte. A abeceda elemenoupi je tiez dost hlupost. Ovela lepsie si deti spoja napriklad A is for apple, atd. Pod hrami myslim cele pasaze, ktore deti hovoria v akomkolvek jazyku - napriklad hra na obchod, se vsim vsudy, napr. Hello, how are you? I'm good. What do you want? I want a dog. Here you are. Thank you. Bye. Bye.
Velmi, ale velmi zalezi na pristupe lektora. Viem, ze sa to da a ze to funguje.

julietta246
5. apr 2014

@sisaka Z tohto mam strach aj ja, ze bude slovencinu pouzivat skor pasivne, ale Slovensko mame za rohom, tak dufam, ze bude v kontakte so slovencinou dost casto...

U nas vo Viedni mame kopu deti cudzincov, klori sice vedia plynule po nemecky, ale je to taka najma gramaticky velmi nizka uroven. V podstate nepouzivaju ziadne cleny, robia gramaticke chyby a podobne. No a stredna vrstva, pripadne vyssia stredna vrestva, v ktorej sa pohybujem, ma takutu nemcinu skor na smiech. A toto hrozi aj slovenskym detom, ktore napriklad nemcinu ucia ich rodicia. Vam sa moze zdat, ze dieta hovori plynule, ale staci aby ste prisli za hranice a uvidite rozdiel... Ja by som skor dieta nechala tak a nech sa potom neskor v skole nauci poriadne Hochdeutsch.

syslica
7. apr 2014

@sisaka 😀 😉 Nie, macko "hovorí" Queen´s English 🙂. To, čo píšeš o ABC song, je úplná pravda, môžem potvrdiť. Ja túto pesničku zámerne vynechávam a najmenších ju neučím, ale aj tak som sa pri starších (tretiaci) stretla s tým, že song síce poznajú, ale spelling im nič nehovorí, pretože nedokážu "elemenoupí" dešifrovať 😒 .

katy149
7. apr 2014

mám 3 a 4 ročné dievčatká. Ja aktívne ovládam anglicky, deti vedia, že si čítam po anglicky. Niekedy ich napadne, že ako sa povie napr. psík po anglicky, alebo hocičo čo vidia, tak im odpoviem a tým sa vlastne aj tak nenápadne učia po anglicky. Teraz máme obľúbené tesco kartičky, ktoré tiež čítame a vyberáme správnu odpoveď. Veľmi ich to baví, ale napriek tomu som moju staršiu dcéru nedala na kurz angličtiny, pretože si myslím, že má na to ešte čas a to čo ju zaujíma jej poviem aj ja doma a aj takýmto spôsobom nasáva informácie a učí sa aj cudzí jazyk.

mata_tesco
autor
7. apr 2014

@katy149 sme radi, ze Disney kartičky nenápadnou a nenásilnou formou podporujú u detí záujem o učenie sa cudzieho jazyka. Držíme palce a veľa šťastia v zdokonaľovaní sa 🙂

vroni
7. apr 2014

Ja som nazoru, ze anglictinu co najneskor (ak nie je materinskym jazykom jedneho z rodicov). Mam prirodzene bilingvalne dieta (nie s anglictinou) a ked sme hladali skolku/skolu s tretim jazykom, bolo mojou podmienkou, aby to nebola anglictina (ani nie je) Tym samozrejme nechcem povedat, ze sa dieta nema ucit po anglicky vobec, ale nie som zastanca umeleho bilingvizmu a anglictiny je vsade na mraky, takze dieta rozhodne nic nezmeska, ak sa zacne po anglicky ucit az neskor v skole (podla moznosti s dobrym ucitelom)
@julietta246, ta "nemcina" ma svoje meno, ale to nevysvetlis ludom, ktori svoje na svoje deti hovoria cudzim jazykom s odovodnenim, ze oni ho perfektne ovladaju 🤐

katy149
7. apr 2014

@mata_tesco ďakujem pekne. je o ne veľký záujem a boj pri mojich dcérach.

mata_tesco
autor
7. apr 2014

Milé mamičky, prajem vám krásny večer s rodinkou a stretneme sa opäť zajtra 🙂

gawin
8. apr 2014

Môj syn sa narodil v rakusku kedže doma sme rozprávali maďarsky to sa naučil najprv slovenčinu mal kszdy den kedže z manželom sme sa rozprávali po sk slovensky vsetko rozumel nechcel hovorit potom začal somnou chodievat do práce( s deťmi) od roka a nemčinu sa naučil rychlo uplne perfektne tak sme sa rozhodli ho dat do Anglicko španielskej škôlky. Teraz bude mat v sept 4 rozpráva medzičasom slovensky konecne maďarsky perfektne slovensky co musi ale vsetko rozumie nenecky perfektne a anglicky a španielsky vsetko co sa týka farby cisla zvieratá pozdraviť. Som rada vy som to tak isto robil keby ze mame druhe nemieša vzdy vie skym ako treba nevidím žiadny problem

mata_tesco
autor
9. apr 2014

@gawin tvoj synček si zaslúži obdiv - ak si pamätá toľko cudzích slovíčok už ako malý, zrejme bude mať aj talent na jazyky aj komunikáciu 🙂

guinevre
9. apr 2014

Ano, cim skor, ale formou aka zodpoveda veku. Na priklad, kreslene v anglictine, som ucitelka anglictiny, a zo skusenosti mozem povedat, ze som mala aj 6-7rocne deti ktore hovorili po anglicky plynule, a naucili sa cez Cartoon Network. Ja mam dva materske jazyky, po Slovensky vsetci hovorili doma, a ten druhy sa hovoril v skolke, s niektorymi susedmi, na telke... Ked som mala 3 roky obidva som plynule hovorila, pre deti to nie je ziadna namaha, ale prirodzeny proces.

mata_tesco
autor
9. apr 2014

Krásny večer, mamičky! Stretneme sa opäť zajtra. Nezabudnite, že sa stále môžete až do 16. apríla 2014 zapojiť do veľkých súťaží o šesť Tesco Disney albumov plných kartičiek tu:
https://www.modrykonik.sk/forum/mesiac-s-tesco-hravo-a-zdravo/velka-maskova-sutaz-1-chcete-vyhrat-plny-disney-album-s-tescom/
a tu: https://www.modrykonik.sk/forum/mesiac-s-tesco-hravo-a-zdravo/velka-ranajkova-sutaz-2-chcete-vyhrat-plny-disney-album-s-tescom/

mata_tesco
autor
21. apr 2014

Milé mamičky, v mene celého Tesco marketingového tímu Vám ďakujem za vaše otázky, príspevky a nápady počas apríla pridané do fóra Mesiac s Tesco Hravo a zdravo. Boli veľmi inšpiratívne aj kreatívne 🙂 Som fakt rada, že sa vám zberateľský program Disney kartičiek tak zapáčil a má tisícky fanúšičiek.
Len pre info - kartičky do albumu môžete zbierať za každý 10 eurový nákup v predajniach Tesco ešte do konca apríla. Ak si chcete kartičky vymeniť s inými mamičkami, môžete vyskúšať niektorú z rozprávkových búrz v predajniach Tesco. Pripájam link na rozpis termínov búrz kartičiek: http://www.rozpravkovetesco.sk/karticky/

Určite ste si všimli, že v balíčku kartičiek je aj kupónik na registráciu vašej základnej školy do špeciálnej súťaže Školmánia: http://www.rozpravkovetesco.sk/skolmania/
Dve školy s najviac zaregistrovanými kódmi celkovo a s najväčším počtom kódov v prepočte na žiaka vyhrajú športový deň a výlet. Školy môžete registrovať až do 7. mája 2014.

Fórum na Modrom koníku Tesco Hravo a zdravo vrátane výmennej burzy, diskusií a Fotoblogu bude dnes večer ukončené. Všetky výhry vám pošleme najneskôr do konca apríla.

Držím Vám palce pri zbieraní kartičiek aj pri vymýšľaní zdravých a hravých receptov pre vašich najbližších. Možno vás inšpirujú niektoré recepty tipy od mamičky Mišky Králikovej: http://www.tesco.sk/hravo-a-zdravo/

Prajem Vám ešte krásne sviatky a pokojný štart do nového týždňa. Verím, že sa vám fórum Tesco Hravo a zdravo páčilo a bolo pre vás aj užitočné 😉

Ďakujem 🙂
Maťa
Tesco