Aké mám mať šošovky podľa okuliarov?

nikolet29
10. máj 2021

Vedel by mi niekto vypočítať aké mám mať šošovky podľa okuliarov ?

janka_23
10. máj 2021

@nikolet29 ja mam okuliare 3.50 a šošovky 3.25

ivkazba
10. máj 2021

Daj si to pozrieť lekárovi, nejde len o dioptrie ale aj o zakrivenie šošoviek. A to ti nikto nevypočíta z dioptrií.

1didiana1
10. máj 2021

malo by to byt o stvrt dioptrie menej zakazdym 🙂

simca06022011
10. máj 2021

Musis si to dat odmerat u lekara, treba ti aj zakrivenie aj priemer vediet. Inak ti nebudu sediet. A napr. ja pouzivam rovnake dioptrie aj nizsie :D Mali by byt menej, ale zalezi aj od toho kde behas, napr. ak si dam o 0,25 nizsie, tak vonku nevidim tak dobre 🙂

kkovacovak
10. máj 2021

@nikolet29 určite si ich neobjednávajte len tak. Treba zájsť minimálne do dobrej optiky kde oči premerajú a odporučia čo treba. O tom že treba dávať o štvrť dioptrie menej som napr ja vôbec nepočula. A to šošovky používam už od základnej školy

janka_23
10. máj 2021

@kkovacovak ja som prvé šošovky mala od očnej, boli síce oveľa drahšie ako si teraz objednávam ale ona mi určila priemer aj zakrivenie. A áno, hneď mi povedala ze šošovky o štvrtku menšie dioptrie nakoľko je to priamo na oku a okuliaru sú ďalej od oka

kkovacovak
10. máj 2021

@janka_23 mám šošovky aj okuliare rovnaké. Mám to tak od lekárky a aj z optiky kde je ešte väčšia odborníčka ako samotná dr mám taký pocit a nikdy som nemala problém. Dokonca sa mi dioptrie trošku časom znižovali. Možno je to individuálne a závisí to od niečoho iného ale ja som nikdy nemala problém.

daniela3232
10. máj 2021

porad sa v optike, ja som mala o sosovky o 0.75 menej ako okuliare

kingstonka
10. máj 2021

Určite s lekárom určiť dioptrie , ja mám okuliare rozdiel prave,ľavé sklo viac ako 1 dioptri, šošovky mám rovnaké , tiež asi o jednu dioptrií menej ako okuliare.

ivkazba
10. máj 2021

@kkovacovak presne aj ja tak, celé roky (cca 15) rovnaké dioptrie okuliare aj šošovky, merané pravidelne u mojej lekárky aj lekárkou v optike. A obe mi povedali, že to je dobrá kravina (prežitok z dávnej doby, ktorej sa držia mnohí aj mladí lekári), že šošovka má byť automaticky nižšia ako dioptrie v okuliaroch.

simca06022011
10. máj 2021

@ivkazba no napr ja to mam na sebe vyskusane a mne to vyhovuje, lebo ked pracujem "na blizko", tak su mi tie "dialkove" sosovky priam na skodu + na blizko nevidim s nimi uplne dokonale :D CIze do officu si davam nizsie. Lenze ja vacsinu casu posledne roky nosim jednodenne sosovky, je mi to teda jedno.. rano nahodim co potrebujem a vecer vyhodim. Teraz homeofficujem a teda beham dnu a von a ine veci robim, tak mam svoje rovnake dioptrie.

kkovacovak
10. máj 2021

@simca06022011 toto ale závisí aj od veku. Pokiaľ máte okolo 40 tak je normálne že vidíte s dioptriou určenou na diaľku zle do blízka. Mladým ľuďom by to ale problémy robiť nemalo

kkovacovak
10. máj 2021

@simca06022011 pardon *mladším 😄

simca06022011
10. máj 2021

@kkovacovak mne to robi problem odjakziva :D kontaktne sosovky nosim uz dobrych 18 rokov ;)

ivkazba
11. máj 2021

@simca06022011 tiež nosím už roky iba denné šošovky. Je to síce drahšie, ale oveľa komfortnejšie na údržbu a aj pre oko sú lepšie ako tie na dlhodobejšie nosenie.

simca06022011
11. máj 2021

@ivkazba no presne, ja som si zvykla keď sme prestavovali firmu, rekonstruovali dom a hrabem sa v záhrade v kuse... To bolo nemožné aby vydržali aj dva týždne. Koľkokrát už po pár dňoch som mesačne vyhodila.. Tak preto. Teraz už mam aj aj s oplatí sa mi to tskto kombinovať 😊

maris5
11. máj 2021

To je velmi individualne. Naposledy mi lekar stanovil dioprie na skla 7,5 sosovky 7. So sosovkami 7 som nevidela. Sadli mi 6,5, aby som dobre videla. To som mala niekolko rokov. Aktualne mam 6,75. Pri sosovkach ta vzdy musi kontrolovat ocny lekar. Ak s nim nie si spokojna tak ho vymen. Ja mam teraz super ocnu, ale tiez som ich niekolko vymenila.