Ako predísť operácii žlčníka?

bubinko83
6. jún 2013

Mam zostenych par žlčnikovych kamienkov ,minuly tyžden som mala zachvat odvtedy držim prisnu dietu .Chcem sa spytat či sa niekto vyliečil aj nejak inak ako operaciou ktora je pre mna posledna možna možnost a prosim nepište mi že ine ako vyoperaovanie neexistuje.Skor ma zaujam alternativna medicina a nejake receptiky . 🙂

darinkazv
7. jún 2013

@bubinko83 záleží ale od toho, akého je ten kameň zloženia a akej veľkosti. keď je malinký, môže sa vyplaviť a neupchať žlčovody. ale už keď je napr. už len o veľkosti hrášku, tak ver, že vývod žlčovodu upchá. mne sa to stalo. no a tiež, keď mi zistili žlčníkové kamene, tak mali oba cez 2cm. tak to už nerozpustíš, aj keby si sa rozliala na kolomaž. takže skús, možno sa ti vyplaví a ak je malinký, tak sa vylúči, len ak je už čo i len o veľkosti hrášku, ako som ti písala, tak tam sa ti nemá kadiaľ vyplaviť. vieš, ten vývod má malý priemer. pohybujem sa v zdravotníctve a zažila som kadečo už. :(

bubinko83
autor
7. jún 2013

@darinkazv povedali mi že su maličke a niesu tam dlho.

darinkazv
7. jún 2013

@bubinko83 len ako maličké. mne tiež povedali, že ten, čo mi upchal, bol maličký. v správe som si prečítala, že o veľkosti hrášku. to oni pokladali za maličký. :( ak sú malinkaté, tak sa vyplaviť môžu a môžu sa jednoducho vylúčiť. ale k tomu ti zdravá strava nepomôže, lebo ja sa zdravo stravujem. mastné som nejedla už dobrých 5 rokov. a vidíš, kamene tam boli a aj som musela pod nôž, lebo koliky boli stále častejšie.

bubinko83
autor
7. jún 2013

@darinkazv no velkost hrašku je podla mna dost velka nie?v sprave mam napisane že drobne tak neviem .Sestra mala po porode tiež koliku pred 15 rokmi a odvtedy nič ani nevie či tam kamene ma a žiadne travice problemy nema.

matozazzo
7. jún 2013

@bubinko83 Ahoj, pozeram, ze mas ani nie 2m dcerku, tehotenstvom sa zlcnik straaaasne rozhodi, neboj, da sa to ukludnit 🙂 Prvy zlcnikovy zachvat som chytila asi pred 8 rokmi, mala som 26... potom bol klud, opat sa ozval, ak som zjedla nieco nevhodne. Potom som otehotnela, ten zlcnikovy zachvat v 5 m nikomu neprajem!!! Katastrofa... :( Doktori zvazovali operaciu, mala som tam piesok. Ustala som to, prisna dieta, cele tehotenstvo som si davala pozor a po porode som mavala zachvaty asi kazdy druhy den... Povedali mi, ze zlcnik musi von, snazila som sa vydrzat, 3m som plakala zvijala sa v bolestiach, dieta, nic nepomahalo, az som prisla na to, ze nemozem plnotucne mlieko a jogurty s vysokym obsahom tuku... Zacala som si vsimat viac, po akych jedlach mi je tazko, zle, boli obdobia, ze som fungovala na piskotach, vode, hrancenom chlebe a SODE BIKARBONE 🙂 bez nej ani na krok! 😀 ukludnilo sa to, vyhybam sa jedlam, ktore nemozem... Obcas zlcnik zabolej, obcas ma to chytilo, ale dalo sa to. Ked som otehotnela 2x pred 2,5r, opat v 4 m zachvat jak svina 😒 pritom som nejedla nic take, co by som nemala, doktorka to zhodnotila, ze je to tehotenstvom, este prisnejsia dieta, ukludnilo sa to s tym, ze som sa zaprisahala, ze po porode idem na operaciu... Ked sa mala narodila, opat boli problemy, ale uz menej ako po prvom porode. Bolo to tym, ze som bola viacej v strese, nervozna, nevyspata... Asi po 4-5m sa to ukludnilo. dcerka bude mat 2r, zlcnik stale mam a nedavam si ho vybrat...
Viem, ze ak by doslo k akutnemu zapalu, siel by von, ale uz sa trosku poznam a dodrziavam nasledujuce veci:
Vyhybam sa vsetkemu, co obsahuje vela tuku, konkretne - plati to u mna, kazdy si musi zistit, co plati pre neho - klasicke 1. maslo, plnotucne mlieko, smotanove natierky, jogurty s vysokym obsahom tuku (napr. sabinacik alebo Pribinacik je pre mna tabu), kedze mi nechutia margariny, jem Perlu maslovu, tu mozem,
2. varim na vode, ak uz musim, tak minimum oleja,
3. nic mastne a drazdive- chipsy, chrumky, arasidy (to je hotova katastrofa),
4. nejem nic so supkou (je tazko stravitelna) - uhorka, jablka, hrozno, slivky - supka prec,
5. nic, co ma jadierka - jahody, maliny, cernice, hrozno, melon... ak, tak len prepasirovane bez jadierok, pozor aj na dzemy!
6. vela pijem cistej vody, ked jem, stravy musi byt akoby riedena, tym padom mi lahsie stravi,
7. nic ostre a pikantne, z toho mi je vzdy zle,
8. na klobasy a slaninu tiez zabudni 😀
9. kavu zasadne len s mliekom (polotucnym), po cistej ma zlcnik hned boli,
10. z alkoholu mi je tiez tazko, predtym nebolo, teraz uz ano :( takze aj vino si radsej zriedim spritom alebo colou,
11. niekedy mi je tazko aj z cerstveho peciva, hlavne z rohlikov a sisiek,
12. supka napr. z kurcata, aj ked je prepecena - nenene! tak isto mastne a sackove polievky, nie
13. Milujem huby, ale teraz uz ich nestravim
14. smotana, slahacka - tu ako kedy, kremy v torte alebo kupovanych kolacoch, pozor na to, z coho su,
- ak mam kludne obdobie a som v pohode, niekedy zhresim a dam si aj chipsy 😀 , ak uz citim, ze zacina mi byt tazko, dam si trosku sody a zapijem vodou, na pretravenie, ked mam vsak tazke obdobie, som nervozna, uz preventivne som ako na diete... Ak mi napr. vecer bolo tazko, na ranajky si dam hranceny chlieb (z hriankovaca - nasucho) s maslom, nieco lahke, ak by som si dala napr, musli, bolo by mi hned zle. Inokedy si dam musli v pohode 🙂
Napr. rano nemozem jest musli, jogurty, sisky - je mi tazko, ale ak si dam chlieb, vsetko je OK a potom mozem jest normalne.
Snad som ti trosku pomohla 🙂
A dodam, ze tam mam piesok a drobne kamienky... A ked mi je tazko, nic ine - ako vyzvraciat sa, mi nepomoze. Nastastie, raz za 3m to nevadi 🙂 A na ukludnenie je dobre pit matovy caj.

bubinko83
autor
7. jún 2013

@matozazzo bože konečne niekto kto ma trošku podržal. 🙂 ja si davam teraz riadny pozor tento tyžden na stravu moj jedalniček su zemiaky,jablkova vyživa,piškoty ,stary chlieb so šunkou a banany ,Fakt sa zatial nič ine neodvažim lebo sa bojim tej ukrutnej bolesti pri kolike ☹ pijem čajiky a vela čistej vody .Mne zachvat prešiel do 10 minut a to sa každy čudoval že tak rychlo ,ale ako nahle som sa vyzvracala bolo dobre.Minuly tyžden som zjedla pečenu klobasku a potej mi nič nebolo 😀

matozazzo
7. jún 2013

@bubinko83 Vdaka, poznam to. este som si spomenula, ze mi radili, aby som pila feniklovy caj, aby mala nemala prdiky a ked som sa ho napila, zachvat jak svina :(
A ano, ked vyzvracias vsetko, zlcnik nema co travit a zachvat prejde...

bubinko83
autor
7. jún 2013

@matozazzo a po porode to bolo najhoršie? Ako často si mavala koliky? Ja som po porode citila na pravej strane stale tlak ale nie bolest a niekedy som si dala aj mastne a nič.A čo na to hovoria doktori? Ake maš kamienky?

bubinko83
autor
7. jún 2013

@matozazzo a zaujmave je že mna to na pravej strane vobec nebolelo ,aj na pohotovsti mi to doktor stlačal cele brucho a bolelo ma to trošku na žaludku v tej jamke ale prava strana vobec nie.A ešte sa ma pytali či som nemala tmavy moč a to som tiež vobec nemala 😖 Až v pondelok som bola na gastro a na sono a tam zistili kamienky a mna ani vo sne nenapadlo že je to žlčnik.

matozazzo
7. jún 2013

@bubinko83 Po porode aj kazdy druhy den, niekedy len taky tlak, bud napravo, alebo na zaludku, niekedy vzadu, myslela som, ze ma bolia krize, ale tie su nizsie, takze rozne... Ale vacsinou sa potom bolest sustredila do pravej strany..
Mam piesok a male kamienky, nejake mm, davno som nebola na kontrolu, lebo naposledy som musela slubit doktoriovi, ze ked prestanem kojit, idem pod noz 😀 Tak tam radsej neidem, az ked budu problemy 😀

bubinko83
autor
7. jún 2013

@matozazzo mna dnes tak boli cele brucho aj prava strana kde je žlčnik a aj jazvy ,lebo mam 2 sekcie za sebou.Takže ja zo samotnej oprecie žlčnika nemam strach lebo horšie to nemože byt určite.Kedže po cisaraku pracuju aj hormony aj sa maternica stahuje.A ako dlho ti trva zachvat? Daš si liek alebo to riešiš? Mna začal boliet prvy chrbat až potom brucho.

bubinko83
autor
7. jún 2013

@matozazzo a inak mne to priapda ako keby si to človek kolkokrat aj nahovara ten zachvat ako keby si to vsugeroval.Moja znama tiež nema žlčnik a zachvat mala dost často a ako jej dali termin operacie tak odvtedy ani jeden a jedla normalne,Ako keby to človek mal aj zo strachu a určite aj psychika hra svoje .

simca06022011
7. jún 2013

Na zlcnik ma velky vplyv psychika, casto boli iba z nervov (vid. cinska medicina).. mne mali vyoperovat zlcnik hned po porode, nedala som si, lebo mi to prislo pritiahnute na hlavu... nemala som ani kamene, ani nic... urobili mi ERCPko, preplachli mi zlcovody a mala som pokoj... samozrejme este cca rok som sa morila bolestami brucha a potom som si proste vsimla ze mi robi este horsie zlcnikova dieta, ktoru som striktne dodrziavala lebo som sa bala, ze ked som s malou doma tak ma chyti zachvat a neviem co bude... kedze nemam nikoho na blizku. No preslo to;) ale zase ignorovat lekarov neodporucam ak su kamene alebo nejake problemy... Rebanon som brala cca 3x.. kuru z redkovky na precistenie pecene a zlcnika, potom mi veeelmi pomohli VALOCHOL kvapky od valovica, to aj ked mi bolo zle zabralo... doteraz ale napr. velmi zle znasam orechy a strukoviny, ale to podla mna z toho ze som sa za rok, rok a pol tak rozmaznala tou zlcnikovou dietou ze teraz s tym mam co robit...

bubinko83
autor
7. jún 2013

@simca06022011 a prečo ti ho chceli vybrat preboha? 😒 ked si nemala ani kamene ani nič.Ako horšie ti robila žlčnikova dieta? Ja si tiež myslim že je to psychikou a hlavne si to človek namyšla že mu pride zle atd.

simca06022011
7. jún 2013

@bubinko83 no kvoli kolikam, bilirubin som mala vysoky a krvny obraz a ine veci tiez neboli ok (keby sa pan chirurg zaujimal, mala som tie testy zle uz pocas tehotenstva a bol mi pre to vyvolany porod predcasne)... no podla mna ziadna dieta dlhodoba nie je dobra, potom to telo uplne zblbne... kedze som mala vynechany vsetok tuk a zila som na sucharoch a varenom masa, tak som mala riadny problem kym som nabehla na riadnu stravu... ale napr. som si vsimla ze ked som sa najedla normalneho jedla (cize s tukom), vyrazne sa mi ulavilo... lebo ja som uz mala normalne stale krce v bruchu...
Ja som dodatocne pochopila ze v Roosveltke robia operacia zlcnika zenam po porode ako na beziacom pase... proste zlcnik ide von, kludne aj preventivne ;) Lebo na to mozeme aj zomriet ;) (vystrasili ma teda poriadne, po prvej navsteve nemocnice som bol ana zomretie a nakoniec to nebolo take zle... jasne poradila som sa aj s inymi lekarmi, sona mi robili asi styria a dospela som k nazoru ze kym nie su ine problemy nejak to prezijem)

bubinko83
autor
7. jún 2013

@simca06022011 a to si mala koliky a nemala kamene?to je jak možne? akože po porode brali všetkym žlčnik? no ja odpadam 😲 ja tiež neisom za diety ale teraz mi ine neostava,koliku nechcem a operaciu tiež.Ja to mam tehotenstvom lebo sa mi žlčnik riadne nevyprazdnoval a tak sa urobili kamienky. ☹

simca06022011
7. jún 2013

@bubinko83 no ono pravdepodobne som mala kamen a ten odisiel... ERCP mi urobili prave kvoli tomu ze ak nieco ostalo tak to vyplachli a vyslo to samo... a koliky (ked nie koliky tak hnacky, zvracanie a pod) som mala aj bez kamenov, co mi robili sono 4x a nikto tam nic viac nenasiel, krv som tiez vzdy mala v poriadku... nemala som rozsirene zlcove cesty ani nic... na gastre som bola tiez este raz na kontrolu vsetkeho ostatneho a nic 🙂 Tak mne lekar-znamy povedal ze mam vydrzat, zlcnik mi nepraskne (kedze tam nic nebolo) a ostatne sa mi ukludni samo, predsta malu som mala tak ulozenu ze mi to riadne postlacala... ale jasne, keby som tam nieco mala hned by som bola pod nozom, laparoskopicky a hned 🙂))

bubinko83
autor
7. jún 2013

@simca06022011 a tie hnačky si mala ako dlho? ja len posledny tyžden a potom som dostala tu koliku a pravdepodobne s mletej červenej papriky,lebo nič mastne a vypražane som v ten den ani den predtym nejedla.No aj mne tam synček tlačil na tu pravu stranu a vytvoril mi kamienky v žlčniku.Keby som vedela dala by som ho vybrat hned pri cisaraku ten žlčnik 😉 srandujem 😀 😀 😀

simca06022011
7. jún 2013

@bubinko83 ja dlho.. po poslednom zachvate co som mala v septembri 2011 taky riadny (potom iba take light) hadam aj 3/4 roka hocikedy... probiotika som brala hadam aj 3-4 mesiace probiofix... a potom uz ok

bubinko83
autor
7. jún 2013

@simca06022011 ako dlho si mala hnačky? čo je light a čo je velky zachvat? 😀

dionyzka
7. jún 2013

@bubinko83 ... dievcence, necitala som vsetky prispevky, lebo som chora a ledva vidim. Neviem, ci sa nebudem opakovat po niekom.
Ja mam zlnikove kamene, uplna pohroma nastala po porode druhej dcerky. 2 x do tyzdna pohotovost, akutna hospitalizacia z dovodu nadmerneho vracania a zapalu pankreasu. Bola som vtedy kojaca matka a tak som hrabala odtial ako sa dalo. Schudla som cca 20 kg za velmi kratku dobu. Uplna fyzicka troska: malo som jedla, dcera v noci nechcela spat, plne som kojila a starala sa o 2 deti. Na operaciu som nesla. Zvazovala som i operaciu cez vaginu, aby sa zbytocne nerobili zasahy do brusnej dutiny - vyvolava rakovinu. Po 1,5 roku som isla na cinsku medicinu: ich rady boli nasledovne: pit ocot, ak nemavate kyselinu. Rozhybat travenie ako sa da, rychla chodza, pit vela caju, olivovy olej. Po 2,5 roku od zistenia jem vsetko: orieskovu cokoladu, vlassky salat, majonezu a nic mi nie je. Kamene sledujeme ultrazvukom vzdy pri preventivnej prehliadke. Vela lekarov uz tvrdi: ak nerobi problemy, nedavat von, snad si telo poradi, iba sledujme, aby sa to do niecoho neprehuplo.
Druhy pripad: suseda ma zlcnik vonku, nepomohlo, cistili jej i zlcnikove kanale, nepomohlo. Ma pocit, ze je horsie ako s tyma kamenma.
Je to velmi individualne, ale operacia vzdy nemusi pomoct. A cim viac zasahov do dutiny brusnej, tym vacsie riziko rakoviny. Tak si teraz vyberte. Nedate kamene von: moze to viest k rakovine. Date ich von: aj to moze viest k rakovine :(

bubinko83
autor
7. jún 2013

@dionyzka a to ten olivovy olej možem vypit a nedostanem koliku? lebo sa odporuča v roznych kurach.Ja som nikdy nemala problemy s travenim,kyselinou ani zo stolicou preto ma to šoklo že mam kamene z tehotenstva.Ja pijem aj vela vody čistej a v tehotestve som vela pila čo ma aj chvalili tak som myslela že som ok a jablka som jedla na kila.

A z čoho ste mavali najčastejšie koliky?

dionyzka
7. jún 2013

@bubinko83 ... olivovy olej za studena lisovany, hladaj kvalitny okolo 15E. Pije sa nalacno cca. 15-30 minut pred ranajkami. Po zobudeni by si sa mala naranajkovat do 1 hodiny. Hned po zobudeni si daj polievkovu lyzicu oleja. Nikdy som z neho nemala ziaden zachvat - i ked ich teda bolo viac nez dost, urcite nikdy hned rano z oliveho oleja. Skor tak okolo 16 hodiny a neskor.
Nepit vodu z vodovodu a uz vonkoncom nie studenu. Na rozhybanie travenia musi byt odstata a tepla, vlazna ako teplota tela. Studenou, pramenistou vodou travenie spomalis. Povedali mi pri tradicnej cinskej medicine.
Myslim, ze tie kamene mozu byt aj tehotenstvom. Ja ich pripisujem skor psychike a to tehotenstvo uz bola asi posledna bodka pre moj zlcnik.
... a tie koliky som mali z hocicoho. Nesadol mi jogurt, 2 noci som nespala, lebo deti boli chore a uz som vracala. Jednoducho nieco nesadlo a dovidenia. Ja som to riesila, ked bolo najhorsie i takto: ked som citila, ze nieco nesadlo, ze netravi - jedlo som vyvratila. Ak som tak neurobila, dostala som hned zlcnikovy zachvat a potom pomohol ALGIFEN. Ak nie, pohotovost a modlenie sa, nech tam nepride nejaka havarka, lebo koniec.
Teraz sa drzim a jem vsetko. Poznam i ludi, ktori sa zbavili kamenov - 4 roky aktivnej liecby cajmi, olejom, octom, citronovou vodou.

dionyzka
7. jún 2013

... a este jedna vec: je tu niekto, kto riesil akeho zlozenia su tie kamene? Tie cholesterove sa predsa daju liecit, ale mne ziaden lekar nenavrhol a ani neskumal, ze akeho su zlozenia. Ako sa to robi? Viete niekto?

simca06022011
7. jún 2013

@bubinko83 ved som pisala ze dlho... a light je take ze ta boli bok, boli ta chrbat ale nie je to take ze clovek nemoze existovat a da sa s tym prezit, ked je riadny zachvat to uz je rovno na odvoz :P

@dionyzka zlozenie mi nik neriesil, neviem ani ako by to akoze vyberali a pozerali... ale v podstae cholesterolove su podla mna vacsinou, problem pri kamenoch je ze ak sa raz robia, budu sa dookopa... vraj... ;) za to vsetci hned navrhuju vybrat zlcnik... ja som napr. mala pri prvom zachvate cholesterol 9.00, a to pocas tehu aj pred tym a aj teraz ho mam v poriadku ;)

denisafono
7. jún 2013

@bubinko83 ja mam vybraty zlcnik laparkou v auguste2011 diagnoza afunkcnost. Zlcnik sa plnil ale zlc odchadzala len veeeelmi pomaly do zaludka. Nikdy viac by som si to nedala robit laparoskopiou ale to je na dlho. Je mi ovela lepsie bez neho, jem vsetko ako dovtedy s tym ze menej. 6tyzdnov po som drzala dietu a potom vsetko s mierou. Mam urcite veci ktore mi nerobia dobre - tak sa im vyhybam, neviem si predstavit ze by som musela dietu a obmedzovat sa. 2 roky sme sa snazili o babo. Dala som si vybrat zlcnik ako som uz pisala v 8/2011 a 9/2011 som mala posledny M. Karinka sa narodila 6/2012 cize 10.5 mesiaca po operacii. 😀 😀

bubinko83
autor
7. jún 2013

@dionyzka toto by aj mna zaujmalo ako to skumaju akeho su zloženia kamene ale vraj niektore vidiet aj na RTG a niektore nie a to je rozdiel medzi nimi .A ešte som sa dočitala že kamene možu byt aj z predavkovania CA a Mg a ja som toho magnezia požrala hodne v tehu 😖 aj ja som mala zachvat len 2x a vždy v noci.Vtedy vraj žlčnik pracuje najviac.
No ja by som to stym olejom skusila ale asi trošku počkam ešte,bojim sa tej koliky hnusnej. A ty si to skušala? a kamene maš stale?

simca06022011
7. jún 2013

@dionyzka druha vec, ak ma niekto velke kamene, alebo kopec piesku, ocista olejom a magneziom, pripadne magneziovymi solami (je to kura presne rozpisana na nete, robi sa to vecer, kedze zlcnik najviac pracuje v noci) co som nasla na nete moze skor uskodit.. ak dojde k roztrhnutiu zlcnika ide o zivot ohrozujucu vec, cize ja by som to nikdy neriskla.. radsej si ho dam von. Taktiez kamene nemusia byt problem, vacsina ich ma a nevie o tom... cize treba sa menej stresovat, strachovat a je po probleme 🙂 Ja som presla kurou rebanonom a pila som kopec citronovej stavy a prezila som to ok.

bubinko83
autor
7. jún 2013

@simca06022011 ja mam drobne kamienky tie by sa dali niečim vyplavit či?