Bolesť zubu po vytiahnutí nervu

cherry1981
8. feb 2013

Ahojte Prosim Vas o radu. Včera mi tahali nerv zo zubu stolicka šestka. chcem sa Vas opytat, ktore ste podstupili tento zakrok ako to prebiehalo. Mne to tahal zubar vcera a zub ma dneska boli, rano som volala zubarovi, zevraj je to normalne ze tri dni moze zub boliet 😒 Vsade citam, ze zub by sa po vytiahnuti nervu mal nechat otvoreny, mne ho uzvral vlozkou a kazal mi prist ak to nebude boliet az za mesiac na cistenie kanalikov 😒 A vsade citam, ze by sa malo ist ovela skor. Baby moze mat to ozaj boliet? Ako casto ste chodili na cistenie kanalikov , prip ako tento zakrok cely u Vas prebiehal. 😒 Vdaka

prettycure
3. jún 2016

Ahojte baby, ja som mala obrovskú dieru v hnize, spôsobenú tým, že som nebola tri roky u zubára, pričom kaz som mala 5 rokov, ale posledné dva roky to išlo už do koreňa, posledný rok bolel zub, večer, studené podnety, potom to utíšilo, teraz posledný týždeň som si dávala naň každý deň IBALGIN, dokonca som utiekla od zubára, keď som tam išla s mamou. Ale po troch dňoch som sa odhodlala, 🙂, mama mi sľúbila, že mi dá NEUROL, vybrala som sa k Hajášovi - Bojnice, robí zubné kanáliky, samozrejme, diera a hniz - pokročilé štádium kazu. ZUBNÉ KANÁLIKY :
1. Dal injekciu, ktorá na dve sekundy zabolí - 5 min počkať, aby ti stŕpla papuľa.
2. Prvou vŕtačkou odstránil kaz - tá ani nebolela.
3. Druhá vŕtačka - Odstránil zubnú korunku, najhoršia vŕtačka, strašne to bolí, ale dá sa to vydržať, 2 min.
4. Keď to má otvorené, urobí treťou vŕtačkou podľa toho, koľko je koreňov diery do zubu, to necítiť pri lokálnej anestéze, potom vám ide ihlou a podobnými nástrojmi čistiť koreňové kanáliky, ktoré obsahuje zub - PRVÉ DVE STOLIČKY MAJÚ CCA 2 KORENE A 2 KOREŇOVÉ KANÁLIKY, 3. STOLIČKY - MÔJ PRÍPAD!!! - 3 KORENE - 3 AŽ 4 KANÁLIKY, ŠTVRTÉ STOLIČKY MAJÚ CCA 3-4 KORENE - 4 - 5 KOREŇOVÝCH KANÁLIKOV

prettycure
3. jún 2016

- Keď už máte kaz v tých koreňoch a ide vám ho zubár odstrániť, tak v tom koreňovom kanáliku, v ktorom je kaz, a on vám tam ide špárať ihlou, neskutočne to bolí, aj keď máte injekciu, ale tie kanáliky, v ktorých kaz nemáte, nebolí to vôbec!!! Aj keď vám vyčistí ten kanálik, v ktorom máte kaz, nebolí to. Odstránil vám týmto nervy zo zubu, ale KANÁLIKY SA VÄČŠINOU ROBIA 7 DNÍ AŽ 30 DNÍ PO TOM, ČO VÁM TEN ZUB OTVORIL.
P.S : Vy tu píšete, že vás väčšinou po tom, čo vám otvoril zub (čiže odstránil ten nerv) bolí ten zub, lebo keď vám robil zákrok, boli ste pod injekciou a čistil tie kanáliky tými ihlami, či čo to je. Ale o 4 hodiny, presne, +- cca 3-4 h prestane účinok injekcie a u niektorých zub bolí, tak dúfajme, že prestane 🙂. Skúšala som si do neho dať vodu ľadovú, lebo predtým zub, v ktorom bol hniz v koreni, reagoval na všetko studené a bolel večer, tak teraz na vodu nereaguje, lebo keď je otvorený, sú odstránené nervy a zub je MŔTVY, ale bolí 🙂
Takže sa nebojte, baby, to zub bolí určite zo zákroku, za to, že vám dal zub "šprtal'' s tými ihlami, lebo normálne, keby to robil bez injekcie, by vás to bolelo. A vložka určite nie je dobrý nápad po otvorení zuba, nech ho nechá pekne otvorený, odtečie hniz a pekne sa prefúka, držím palce 😅

oros
3. jún 2016

@prettycure takéto bludy tu píšeš. Ošetrenie korenových kanalikov v lokálnej anesteze absolútne neboli. To máš odkiaľ že kanaliky s kazom bolia a bez kazu nie? A zub sa určite nemá nechávať otvorený. Vetranie zuba je poriadna hovadina

prettycure
4. jún 2016

vyjadruj sa aspoň slušne, lebo toto akurát svedčí o tvojej výchove a veku, typujem ti tak 10... každého to inak bolí, keď máš v kanálikoch ten hniz a odstraňujú ti to, bolí to, lebo v tom kanáliku bol hniz dlho, ale musia ti aj vyšetriť ostatné 2-3 kanáliky, podľa toho, koľko ich zub má, a ak sa tam hniz nedostal, nemá to prečo bolieť, asi ma nechápeš, lebo sa o to absolútne nezaujímaš. A vetranie zuba znamená, že ti to v prvý deň prečistí a nechá ti otvorený zub, a neviem ako u vás, ale u nás po otvorení zuba, čakáme mesiac na dokončenia toho zuba, čiže opäť prečistiť a uzavrieť zub už navždy, keď sa o to nezaujímaš podrobnejšie, tak tu nepyskuj, budem ti vďačná.

oros
4. jún 2016

@prettycure neviem kde sa vyjadrujem neslusne. Nevšimla som si a zaujímam sa o to viac ako si myslíš. A keby si nemala anestezu, boli ta vyberanie nervov aj z ostatných kanalikov aj keď tam nemas hnis. Lebo vyberanie nervu boli samé o sebe bez anestezy. Nechať otvorený zub je naozaj posledná možnosť keď neustále tečie hnis,ale inak sa zub nikdy nenecháva otvorený. Dnes je už bežná prax zub otvoriť precistit kanaliky, dať koreňovú výplň a zub zaplombovat na jedno sedenie. Čím viac ten zub otvaras, tým je to horšie pre ten zub.

sabinka54
30. nov 2016

@graceful,ahoj mne robila pondelok toto iste ten istý zub a boli neskutočne :( dnes som.som.tam bola tak mma.to ustupovať, ale boli ma až ucho :(ja nechápem prečo tak boli aj keď zahriziem.. Keď nervy nemám,zablokoval koreň kanáliky čistil, zajtra so pôjdem pre lístok na rtg

molly1992
17. feb 2017

@cherry1981 mne vyberal nervy pred týždňom strašne ma bolel zub vytiahol mi nervy a hneď v ten večer bolesť prestala dnes som bola na kontrole dal mi vložku a neskutočne ma bolí ten zub potom ako mi ho zavrel mne zubár povedal že ak má tak aj zajtra bude bolieť mám si vyskrabat vložku zo zubu. Mne už ťahali nervy ale nikdy ma to nebolelo potom ale teraz to strašne bolí.

malickaja
1. mar 2017

Ahojte teda skor dobre rano,, je presne 3:39 a ja mam take bolesti ze idem zblaznit,,, Dnes mi cistil kanaliky 3,,,, dal tam vlozku,,, Vsetko bolo ako tak ok pokial prestala ucinkovat injekcia,,, A teraz trpim od 20 hod,, pohotovost nebola som zvedava ako to dnes dopadne,,, :'(

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dorottka
19. apr 2017

@vlcik1 ktory je to zub, ktory boli? Bolest moze trvat tak do tyzdna, moj zubar odporuca ist po tyzdni na kontrolu.

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dorottka
21. apr 2017

@vlcik1 badatel je zbierka somarin. Stolicka sa ukludni, ak nie, chod za niekym, kto pouziva mikroskop alebo zvacsovacie pomocky, u stoliciek je velke riziko, ze maju viac kanalikov, ktore bez zvacsovakov zubar prehliadne.

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dorottka
25. apr 2017

@vlcik1 tak to hej, moj berie 400e za korenovku :-/ nemas ten zub privysoky? Ak ti tam dal zubar plombu, tak je mozne, ze je vyssia a horny zub ti o nu intenzivnejsie naraza. Nemoze tak byt? Vyskusaj. A mozno tvoj len potrebuje viac casu, na nete som citala, ze niektorym trva par tyzdnov kym sa upokoja.

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
retatka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dorottka
27. apr 2017

@retatka zvacsa 1, obcas 2 a viac 🙂 drzim palce, aby bolelo, co najmenej 🙂

retatka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alenky
21. dec 2017

Zeny myslite, ze sa osetrenie korenovych kanalov a vybratie nervov aj oplati? Ta bolest aj peniaze ci casom nebude nutne aj tak zub vytrhnut? Totizto mam vybrate nervy a po tyzdni sa ozvala bolest a zvazujem ci si necham do neho dalej sparat alebo rovno zub prec....

simca06022011
21. dec 2017

@alenky oplatí neoplatí... Predstav si že máš obmedzený počet zubov... Oplatí sa ti ich zachraňovať alebo si dáš náhrady? ;) "Umelé" zuby tiež nie sú bohvie čo... Každý sa sám.musi rozhodnúť. Sú taki, ktorí ani plombovat nedávajú a rovno na pohotovosti dajú zub vytrhnúť.

retatka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alenky
21. dec 2017

@retatka
Ano je to osmicka. Uvidim co bude dalej, ale urcite sa rozhodnem cim skor co dalej. Niekedy som zniesla vela, teraz uz nie....

retatka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lamadea
21. dec 2017

Ak sa endodoncia nerobí pod mikroskopom, je veľká šanca, že nejaké male casti nervu ostali v zube. Bol to aj môj pripad. Vyberali mi zo zuba nerv ale naslepo. Nerv samozrejme poriadne odstraneni nebol, chytila som poriadny zapal, bolesť taká, že neprajem nikomu a nakoniec extrakcia, lebo ta bolesť sa už nedala zvladnut. Ponaucila som sa. Ak vybrať nervy zo zuba, ok, ale len od odbornika, ktorý robí cez mikroskop.

retatka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alenky
21. dec 2017

@lamadea O tom som pocula priamo od jednej zubarky v Kosiciach ked mi este ako studentke zapiskala sumu 400e a ja dakujem extrakcia. Od vtedy uz ma chyta paranoja ked pocujem vybratie nervov, lebo sa mi to zda ako zaciatok konca dalsieho zuba.

dorottka
21. dec 2017

@retatka nie ani skuseny zubar to bez mikroskopu alebo dakeho zvacsovaku neurobi na 100% poriadne. Je tam vela faktorov - niektore zuby maju jednoduchsiu kanalikovu strukturu, kde to fakt da aj zacinajuci student, dalej aj poriadne nevycisteny zub moze byt v pohode aj dekady, pokial imunita funguje spravne - maly zapal tam bude, ale nikdy nie taky, aby to pacient pocitil, potom samozrejme vela robi nahoda a to, ze niektore zle vycistene zuby su schopne si urobit ako keby same korenovu vypln - zacnu kalcifikovat. Preto su tie pripady, ze niekoho mrtvy zub zacal boliet po 10 rokoch z nicoho nic. Dokonca ani mikroskop nie je uplna zaruka, ale pravdepodobnost uspesnosti je s nim ooooovela lepsia ako bez. Bez neho robi zubar vzdy len naslepo, len podla rtg, co je dvojrozmerne zobrazenie trojrozmerneho predmetu, na ktorom kanaliky vidno len velmi slabo, ak vobec a z casti podla hmatu.... a tam je to hop alebo trop, o tom ci sa trafi, alebo nie

retatka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dorottka
22. dec 2017

@retatka maximalne suhlasim - mne robili korenovku osmicky, to som este ani netusila, co to vobec je, samozrejme za par rokov musela von... malokedy je to taky strategicky zub, ze sa korenovka oplati. Najma je komplikovany, tazka pristupnost a odsudeny na neuspech. Ako pises - biznis.