Chemoterapia po mastektómii prsníka

paj333
6. dec 2016

Ahojte, mám 24 rokov, a pred necelými dvoma mesiacmi mi diagnostikovali karcinóm ľavého prsníka. Doktor na chirurgii odporúčal vybrať celú prsnú žľazu, lebo je to istejšie. Keby som chcela prsník ponechať, najskôr by som musela podstúpiť chemo, aby sa nádor zmenšil, ale nezaručil mi, že to pojde. Takže som ani nerozmýšľala. Podstúpila som teda kožu šetriacu mastektómiu (tzn. ostala mi aj koža a bradavka), len som polovičný chlapec 👦
Pred operáciou mi teda onkologička povedala, že aký bude postup, vraj to vyzerá tak že po operácii bude nasledovať chemoterapia, 6 ciklov - 3x FEC - 3x docetaxel, potom liečba ozarivanim

tinadzeladin
26. jún 2022

@helga9 kde majú tu studenú ciapku? Ja som z nr,no na chemo chodím do trnavy..ale to uz je asi neskoro..vlasy mam uz dole..len dúfam ze pri paklitaxle uz rastú vlasy..a mas hustejsie ako si mala svoje?

l1plienka
27. jún 2022

@ariad je uplne v poriadku to,čo práve prežívaš, mala som to iste mix zúrivosti, frustrácie, strachu z toho,co ma čaká. Pustíš sa do liečby a zameriaš sa na veci,ktoré treba riešiť aktuálne : grcacky,biele krvinky,kedy klesnú,kedy a čím ich zas “dvihnúť”,chod domácnosti, dieťa (aspon u mna to tak bolo,keďže som s malým sama) a ja som velmi zdielatelny typ, buď som sa vyrozprávala/vyrevala okoliu,alebo som napísala sem a baby dávali úžasne rady, povzbudenia. V neposlednom rade treba veriť onkošovi, ak neveríš,zmeň. Treba sa pytat na veci,vysetrenia. Ked Ti robili CT, uz boli MTS aj na iných orgánoch či len tie uzliny boli chytene?

daniela232
27. jún 2022

@tinadzeladin môžem sa spýtať , prečo chodíš na chemo do Trnavy? Tam máš aj onkologičku? Ja som tiez od nr,ale ako pacient som v BB,no ak budem mat po operacii ožiare, zvažujem niečo bližšie ak bude taka možnosť,

daniela232
27. jún 2022

@ariad ja som mala tiež takyto stav hned ako mi na sone povedali diagnozu,a teda nepomohlo nič,nedokazala som mysel zamestnat ,ani robiť to co ma baví,schudla som 6 kg,,pozbierala"som sa az v cakarni keď som cakala na prvú chemo,tam ma ženy povzbudili ze teda tu sme v najlepších rukach,a taktiež moja onkologicka,to je asi základ veriť doktorom,ale to chcem tiež povedať že je to normalne čo prezivas,a musi to prejsť samé,tej psychike nerozkazeme,mozme si nahovárať a tlačiť do hlavy kolko chceme, tiež ma čaká operácie,a tiež strach začína co všetko tam najdu.Prajem Ti veľa sil,nech ten pocit čím skor zmizne

ariad
27. jún 2022

@l1plienka
@daniela232
Ďakujem za povzbudenie🌷

Zatiaľ,čo mi robili to úplne prvé CT pred operáciu, bolo v poriadku. Ale na tom nevideli ani samotný nádor v prsníku,tak som taká nedôverčivá,či nemohli niečo prehliadnuť.
Speciálne PET CT mi nerobili. Ani scintigrafiu kostí. To sa asi robí,až keď sú nejaké klinické prejavy,resp.podozrenia.Chcem sa na to spýtať onkologicky.
Ja sa snažím dôverovať lekárom,ale strašne mi vadia niektoré veci v systéme.
Ako sa na všetko čaká,ako sa aj v liečbe vyčkáva,že uvidíme čo zaberie....
A to som sama zdravotník a robím na onkológii 😑

tinadzeladin
27. jún 2022

@daniela232 ahoj..nitru som hned vylúcila..som z nitry ale pocula som len zlé...v trnave mam zlatú onkologicku, sestricky na cheme sú milé.tak kvoli pocitu a starostivosti,radcej cestujem..a zas za 25 min autom som tam. Takze sa to dá zvládnut..aj sama odšoférujem..

daniela232
27. jún 2022

@tinadzeladin ja to tiež tvrdím,z Nitry nohy na plecia a utekat,v BB max spokojnosť,no ale ja po pakli,som teda mala problém aj rovno po chodbe ísť 😂 oči udržať otvorene nehrozilo ,ditiaden účinkoval ešte 3 dni potom(taký pocit som mala)

helga9
27. jún 2022

@daniela232 @tinadzeladin Dievčatá ja som chodila do Nitry a tiež tvrdím že som bola v tých najlepších rukách. Máte mylnú predstavu lebo je protokol liečby a všade Vám dajú to isté

daniela232
27. jún 2022

@helga9 my už tak možno ,, hádžeme všetkých do jedného vreca"🤔😔

tinadzeladin
27. jún 2022

@helga9 ako je pravda ze liecbu dajú stale tú istú..tiez mi to podedala doktorka ze to isté dostanem ako v Nr, tak i Trnave😉

bubo780
28. jún 2022

Dievcence, dnes mi prisiel papier o schvaleni kupelnej liecby - Bardejov.. Mozno "hlupa" otazka, ale aky je dalsi postup? Nikdy som v kupeloch nebola, ani nikto z mojho okolia.. A vela casu uz tiez nemam, lebo sa to riesilo na poslednu chvilu.. Nastup musim stihnut najneskor do 17.9.

ada2007
28. jún 2022

@bubo780 ahoj,môžem sa spýtať kto ti navrhol kúpeľnú liečbu a do koľko mesiacov od operácie treba ísť, kde o to treba žiadať? Ja som bola v auguste na operácií a nikto mi nič nenavrhol ani nepovedal. Ďakujem

bubo780
28. jún 2022

@ada2007 kupele mi navrhla a vypisala moja onko (ale aj moja obvodna mi ich pripominala).. Kedze bol covid (a ja aj ine dovody), tak sa to riesi teraz, na poslednu chvilu.. Inak, ak mam spravne info, kupele je potrebne stihnut do 24 mesiacov od ukoncenej liecby..

ada2007
28. jún 2022

@bubo780 ja som mala iba ožiare mesiac a potom beriem len tamoxifen, tak možno preto mi niekto nič nenavrhol....

bubo780
28. jún 2022

@ada2007 tak ja som mala operaciu, chemo, oziare, chemo a teraz tamoxifen.. Posledna chemo bola 9.10.2020, preto musim stihnut kupele do 9.10.2022
Ale uz mi prisiel mail s datumom nastupu 30.8., len este neviem ktory hotel alebo penzion..

ira25
28. jún 2022

@bubo780 ahoj,ak môžem takto odpoviem ja,nakoľko som v kúpeľoch...ja v Lúčkach, lebo tam som chcela.
Jedno prišlo , že mám schválené,tak som si zavolala do kúpeľov o dátum nástupu a kde chcem byť ubytovaná... Bardejovské poznám,tak som chcela niekde kde je to pre mňa nové.
Ja som po onko nevyužila,tak teraz využívam po Covide.
Aké priprav sa , že už na Áčko nie je bezplatné .

ira25
28. jún 2022

@ada2007 nik nenavrhne musiš pýtať a do dvoch rokov absolvovať. ...tu je veľa onko báb...spodok a prsníky.

bubo780
28. jún 2022

@ira25 ano, viem, ze uz si musim doplatit.. 😔 V Bardejovskych a aj v Luckach som bola len na "vylete", kupele su pre mna premiera.. V Luckach pri vodopade by som dokazala presediet cele dni.. 🍀

mazi1
28. jún 2022

@ada2007 Ahoj. Môžem sa ťa opýtať, ako dlho už berieš tamoxifen? Ja som mala mastektomiu koncom marca, minulý týždeň som mala posledný ožiar (dokopy 25x). Ja som začala brať tamoxifen (Zitazonium) pred ožiarmi. Chemoterapiu som nemala ani ja. Len ožiare a hormonálnu liečbu. Plus Reseligo injekciu každý mesiac.

lulu1217
29. jún 2022

@mazi1 ahoj, prosím ťa, aký si mala typ nádoru, keď si podstúpila mastektómiu, bez chemoterapie? Mala si pozitívne aj uzliny?

tanicka2311
29. jún 2022

@lulu1217 aj ja som mala mastektomiu bez chemo a dokonca som nemala ani rádio. Uzliny som mala negatívne. Nádor bol hormonálny. Už to je dva roky. Akurát mi poslednýkrát dajú reseligo a tamoxifen budem užívať 10 rokov.

nelaja
29. jún 2022

@lulu1217 ahoj, aj ja som 3,5 roka po mastektomii, ožarovanie som nemala, ani chemo, cez tri roky som mala tamoxifen, posledné 3 mesiace som na anastrozole, nádor bol hormonálne pozitivny, uzliny boli negativne

lulu1217
29. jún 2022

@nelaja @tanicka2311 ďakujem dievčatá, ja mám HER2+, takže u mňa by nemohol byť rovnaký postup

ira25
30. jún 2022

@nelaja ahoj a lepšie sa znáša anastrozol ako Tamoxifen... prečo ti zmenili?

nelaja
30. jún 2022

@ira25 lebo po tych 3 rokoch mam steatozu pečene ako hrom. A od februára nemám vaječníky, tak už môžem aj inhibitory aromatazy, co môžu len ženy po prechode a ta liečba sa po 2-3 rokoch u postmenopauzalnych pacientok zvykne aj tak zmeniť, podľa nejakých štúdií je účinnejšie 2-3 roky tamoxifen a potom letrozol alebo anastrozol, ako 5 rokov v kuse tamoxifen, tak mi to vysvětlil onkolog

helga9
30. jún 2022

@nelaja áno tak 2 roky tamox potom inhibitor mám to tak isto

daniela232
30. jún 2022

Dievčatá prosím Vás,tie ktoré ste mali paklitaxel.
7.6 som mal posledný cyklus,a tento týždeň opäť bolesť nôh,ale že dost silná, môže to byť stále tou chemo??? Ako dlho ste mali problémy? Tak isto unava stále,spavam dvakrát denne jak kojenec,a hlavne ze v noci zase spať nemôžem

zachranarkazh
30. jún 2022

@nelaja Poradíte mi ? V marci mi na sono našli zhubný nádor v prsniku. Našťastie maličký, najmä vďaka tomu, že som poctivo chodila na mamo a sono (mám po 50tke, aj po menopauze).
Už som po operácii, prsník mi ostal. Ako zabezpečovaciu liečbu mám stanovenú radioterapiu (od pondelka začínam - 20 až 23 ožarovaní, brachyterapiu som odmietla) a hormonálnu terapiu - Tamoxifen (1 tab. denne). Chemoterapia nebola potrebná, čo mi odľahlo.
Čo by ste mi poradili, aby som liečbu zvládla čo najlepšie ? Ako ošetrovať prsník pri radioterapii? Robil vám Tamoxifen ťažkosti ? Negatívne vedľajšie účinky ?
Ďakujem za každú radu ♥️

mk22
30. jún 2022

@zachranarkazh dovolím si reagovať, tento istý nález teda mini nádor vyoperovany včas mala aj moja mama.
Aj liecbu presne ako si opísala 24oziarov.
Potierala krémom ktorý radia žienky tu.. Tiež detský púder.
Mama v čase liečby mala 69r dnes je dva roky po.
Zvládla to super, bola akurát unavená, pospala a fungovala úplne v pohode.
Prsník ostal tmavší nspnuty, je iný, čo vbc nevadí.
Držím palce.

ada2007
30. jún 2022

@zachranarkazh mne presne dnes pred rokom diagnostikovali karcinóm in situ intraduktány, prsník mi tiež ostal,mám ho stále taký bez citu ,taký tvrdší ,uzliny nevyberali žiadne, aký typ ste mali vy? 6.augusta operácia a 2.9 som začala chodiť na ožiare, každý deň okrem víkendov,mala som tiež 20 + 3 nejaké na jazvu. Používala som krém radiocare a detský púder, nemala som to veľmi spálené, len také červené. Po oziaroch som začala užívať tamoxifen, prvý mesiac menzes načas, potom dva mesiace nič...v decembri menzes 16 dní v kuse,potom zasa nepravidelne, teraz v máji každé dva týždne menzes a časté špinenie, že to z toho tamoxifenu, mám 46 r. tak ze možno predčasný prechod, teraz som mala menzes normálne, užívam aj kvapky Gynex na hormonálnu rovnováhu. Po troch mesiacov užívania tamoxifenu som začala pociťovať hlavne večer že som taká naliala, ráno sa cítim ľahšia a večer taká nafúknutá. Pri užívaní tamoxifenu treba sledovanie u gynekologa, očného, hustotu kostí treba merať,tak som bola ja . To vám určite všetko povedali,alebo povedia.