Chemoterapia po mastektómii prsníka

paj333
6. dec 2016

Ahojte, mám 24 rokov, a pred necelými dvoma mesiacmi mi diagnostikovali karcinóm ľavého prsníka. Doktor na chirurgii odporúčal vybrať celú prsnú žľazu, lebo je to istejšie. Keby som chcela prsník ponechať, najskôr by som musela podstúpiť chemo, aby sa nádor zmenšil, ale nezaručil mi, že to pojde. Takže som ani nerozmýšľala. Podstúpila som teda kožu šetriacu mastektómiu (tzn. ostala mi aj koža a bradavka), len som polovičný chlapec 👦
Pred operáciou mi teda onkologička povedala, že aký bude postup, vraj to vyzerá tak že po operácii bude nasledovať chemoterapia, 6 ciklov - 3x FEC - 3x docetaxel, potom liečba ozarivanim

zuzanababalu
6. júl 2022

Ahojte dievčence, som tu nová a kebyže som o tejto skupine vedela pred pol rokom, možno by mi to pomohlo prejsť lepšie týmto obdobím. Mala som 6 dávok CH a momentálne som 2 týždne po obojstrannej mastektomii. Nádor som mala iba na jednom prsníku, ale z dôvodu génu PALB2 som sa rozhodla pre tento radikálnejší krok. Musím povedať, že CH som znášala vcelku dobre, sem tam výkyvy nálady. Na plač nebol čas a ani nebolo kde, keďže mám dve malé deti a chodím nadalej do prace.
Pri mastektomii mi vzali aj 4 uzliny na ľavej strane, ktoré boli čisté. Problém je že mi stále ťahá ľavú ruku a mam pocit opuchnutia+ ma páli koža v hornej časti ľavej ruky. Je to normálne prejde to? Na chirurgii ma vždy odbije lekár, že to je normálne, že to prejde. Ja mám však pocit že sa to zhoršuje a nie zlepšuje :(
Bola mi taktiež navrhnutá rádioterapia na 5 týždňov a s týmto ale nie som stotožnená.

Mamina ma rakovinu vaječníkov a po prvej CH podstúpila rádioterapiu a rakovina sa jej aj tak do roka vrátila. Z tohto dôvodu teda nie som moc stotožnená čo sa týka rádioterapii.

Prosím vás, aký je váš názor na rádioterapiu a nájdu sa tu žienky, kt ju odmietli?
Moc ďakujem za rady
Zuzana

naja94
6. júl 2022

@zuzanababalu
Tak pri geneticky podmienenej rakovine v podstate odmietať rádioterapiu, ktorá práve v kombinácii s chemoterapiu má zastaviť ochorenie a zničiť všetky zhubné bunky v tele, je trocha hazard... Pre triplle negativ nádory bohužiaľ nič lepšie ako túto kombináciu zatiaľ nevymysleli...

helga9
6. júl 2022

@zuzanababalu ahoj no k tej ruke pociťovať môžeš všetko čo si opísala je to normálne pokial sa ti netrvori lymfedem to by si dr mal všimnúť keď tie uzliny vezmú proste ta lymfa sa môže nahromadiť. Treba cvičiť hoď do Google cviky po mastektomii a cvič. A rádioterapia tiež som ju podstúpila 25x a mám Brca1.

zuzanababalu
6. júl 2022

@naja94 Dakujem za odpoveď.

zuzanababalu
6. júl 2022

@helga9 dakujem za odpoved ide si tie cviky hned googlit 🙂

nelaja
6. júl 2022

Ahojte dievčatá, chcem sa spýtať, tie čo užívate letrozol alebo anastrozol, bolia Vás z týchto liekov kosti? Ja som všupla do rýchleho prechodu po odoperovaní vaječníkov vo februári a mesiac na to som začala užívať anastrozol, teda beriem ho 3. mesiac a posledné dva dni ma bolia nohy od kolien dole a kĺby na rukách ako pri chrípke. Bolesti kĺbov sa v príbalovom letáku ako vedľajší účinok spomínajú, bolesti kostí som nenašla. Ráno sa už dlhšie budím stuhnutá, trvá hodinu kým rozhýbem snáď všetky kĺby na tele. Normálne rozmýšľam, či si nedám panadol, a to ja teda od bolesti málokedy niečo beriem.

nori21
6. júl 2022

@zuzanababalu Ahoj vitaj medzi nami. Myslím si, že zatiaľ nič lepšieho nevymysleli na túto pliagu, ako je chemo a rádio, aj ja som mala po mastektómii chemo a 16 rádio,
verím, že to pomáha, som tri roky po zatiaľ.

zuzanababalu
6. júl 2022

@nori21 Ďakujem za privítanie, aj keď popravde radšej by som bola keby ma vítali na Bahamách v Hiltone s pohárom šampusu 🙂 🙂
To je super správa, že ste už 3 roky po. Držím moc moc palce aby to takto aj naďalej ostalo 🙂

hracka123
6. júl 2022

@zuzanababalu Ahoj ja tiež mala 6 chemo a 25 ožiarov a som po mastektomii.A tiež ako Nori som 3 roky po.Mam hormonálnu liečbu. Radšej chod na oziare.

ira25
7. júl 2022

Ahojte ešte stále sa ozyvam z kúpeľnej liečbe.
Musím to tu dať....po dvoch a pol roka ma prestal bolieť ten prsník a pozitívum,že už nie je taký tuhý ako bol po tých ožiarov.
Ešte keby ten nález v tom prsníku zmizol tak budem šťastná 🍀, že som išla na liečenie .

katka14
7. júl 2022

@ariad ahoj. Ja som bola pri PICu 3 dni v nemocke, dali mic pic a rovno aj chemo

cejuska
8. júl 2022

@nelaja tiez s tym bojujem.. exemestan mi zmenili na letrozol a ten teraz na tamoxifen.. je to trosku lepsie ale ked mam vystupit z auta tak to je otras.. u mna najhorsie bedro, ruky, kolena, pistaly na nohach ale aj klby v prstoch na nohach.. takze potvrdzujem ale neviem poradit co s tym

nelaja
8. júl 2022

@cejuska No ja som bola 3 roky na tamoxifene, ine som nemohla, lebo som bola pred menopauzou, teraz anastrozol, asi nic, len to vydrzat. Ja nemam 4 mesiace vajecniky a kombinacia prechod + anastrozol - jak keby mi prihodili 20 rokov veku, vcera som sa uz smiala, lebo sme sa vecer stazovali s mamkou, co ktoru boli a sme na tom rovnako, akurat ze ja mam 45 a ona 72😂 Dakujem za reakciu, vidím teda, že nie som jedina, presne od drobnych klbov, clenky, kolena, lakte, ruky za zápästím a tie pistaly asi najviac. Zacala som jest vytažok zo zralocich chrupaviek, tak uvidime, co to spravi.

ariad
8. júl 2022

@katka14 ďakujem za odpoveď.
Áno,tak aj mne povedala dr.,že mi dajú pic a druhý deň rovno pustia prvú chemo. A ďalší deň domov.
Tak,nech už mám po. 🍷🙄

petrabloudkova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
palicka
14. júl 2022

Zienky, nie ste tu niektorá Presov a okolie? Ozvali by ste sa mi v správe, ďakujem!!!!

ariad
14. júl 2022

Ahojte dievčatá.
Som doma po Piccu. Aj prvá chemo stiekla 🍷💪
Dostala som na doma Torecan, Degan a dexametazon.
Keďže som v nemocnici hnackovala (už aj pred chemo som),lekárka mi povedala,že Degan teraz nech nedávam,lebo môže byť trochu hnackotvorný.
Že nech dávam Torecan.
Na to sa chcem teda spýtať: treba si ho dávať preventívne 3xdenne,alebo až keď mi bude na grcanie???

Zabudla som sa v špitáli spýtať,hlava deravá

helga9
14. júl 2022

@ariad ahoj preventívne ja som mala brat proti nevolnosti 3 dni prvu tabletku večer v ten den jak mi dali chemo ale dávala som si len prvý den nebolo mi viac treba

ariad
14. júl 2022

@helga9 mne pustili v nemocnici Torocan v infúzke,okolo 22tej večer mi nejak plával žalúdok (chemo stiekla okolo obeda)
No a teraz , vďakabohu,mi je tiež fajn,tak nebudem zatiaľ dávať.
Volala som sestričke,povedala že keby žalúdok blbol,alebo keď si dám väčšie jedlo.Ze inak nemusím.
Veď uvidíme,či po ďalších,po prvej som "frajerka" 😁 Po ďalších budem pišťať ,"kde sú moje lieky na zaludok

helga9
14. júl 2022

@ariad tak to je fajn Ja som si tu jednu v ten prvý den dala ale osobne si myslím ze keby aj nie tak nemám problém

ariad
14. júl 2022

@helga9 dala som aj ja na večer,lebo som mala strašnú chuť na zemiaky v šupke...s tatárskou 🙈😌
Tak pre istou.

ariad
15. júl 2022

Ešte jedna vec. Nejako ma to okolie pod tým krytím svrbí,dá sa to zniesť,ale je to otravné. To je zatiaľ normálne? Mám PICC tretí den,skúsim sem dať foto

ariad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
helga9
15. júl 2022

@ariad no mne vadí taký leukoplast a svrbelo ma pod ním to je jedna verzia druha či nejaká reakcia z chema alebo infekcia to ťažko posúdiť z fotky

ariad
15. júl 2022

@helga9 a išlo ti to otvoriť,tu foto? Lebo nejde mi sem priamo pridať.

No,skôr mám pocit,že ten leukoplast to robí,hádam to nebude nič horšie.
Keby niečo,v pondelok sa pôjdem ukázať do OUSA

standina
15. júl 2022

@ariad ahoj, ja som mala tiež tento problém, potom mi dali inú náplasť, majú viac druhov, a teraz je to už v pohode.

ariad
15. júl 2022

@standina ďakujem za odpoveď,aj ja mám pocit,že je to náplasťou. Lebo aj obyčajné pri odberoch mi robia zle. Som alergicčka/atopička.

lulu1217
18. júl 2022

@andy1985 ahoj, čítam, že ti neschválili liečbu, až ma zamrazilo. Mňa to čaká onedlho, tak tŕpnem. Ako pokračuješ ďalej?

ada2007
18. júl 2022

Dievčatá, tie čo užívate Tamoxifen a leteli ste v lietadle mali ste nejaké problémy? Dali ste si aj kompresné podkolienky aby vám neopuchli nohy? Mám trošku obavy v letáku je písané hocičo...ďakujem vám za každú skúsenosť. Ešte jedna otázočka, slnko vám nerobilo problémy pri užívaní tamoxifenu?

tanicka2311
19. júl 2022

@ada2007 lietadlom som neletela ale slnko mi nerobí problémy. Užívam tamoxifen už dva roky a v pohode sa opalujem a chodím na kúpaliská.