Čo jesť a piť pri žalúdočnej kyseline?

nikuskaakolarova
18. feb 2023

Ahojte čo jesť a piť pri žalúdočnej kyseline? Čaká ma gastro lenže sa nacčakam ešte na termín páli má žalúdok brucho hrdlo cítim kyslú chuť v ústach už mám hrdlo také rozleptane vyžaruje mi bolesť už aj do chrbta a pod lopatky dostala som lieky na kyselinu ale čo by mi ešte rýchlo pomohlo čo vylúčiť a čo naopak jesť a tak ďakujem pekne

majamat
18. feb 2023

cast sa stava, ez aplenie zahy sa uzavire ako nadbytok zyludocnej kysleiny, pritom reflux a palenie zahy sa vyskytuje aj pri jej nedostatku, v takom pripadne maju lieky na kyselinu uplne opacny efekt a vobec nepomahaju.
samozrejme mozu byt aj ine priciny, ale aj toto je jedna z nich a clovek sa dostava do zacarovaneho kruhu.

no je to komplikovane zistit, neviem ci sa to da vobec zistit hadicov.

https://mastichaterapia.sk/malo-zaludocnych-kys...

nikuskaakolarova
autor
18. feb 2023

@majamat no ja mám kyslosť v ústach v žalúdku aj grgam a kyslosťou bolí ma chrbat pod rebrami hrdlo zviera 😞😢mastichu mám doma myslíte že pomôže?

majamat
18. feb 2023

@nikuskaakolarova neviem. mna palila zaha 1x uz snad pred 20r. vtedy to nebolo pravidlene,iba sem tam a obcas som mala stazene travenie. vtedy sa mi stalo, ze ked mama robila chlebicky, tak som dostala chut vypit to vodu z kyslych uhoriek, a kupodivu, zabralo mi to. bolo mi lepsie, odvtedy viem, ez aj mam problem s malym mnozstvom kyseliny, nei sp prebytkom. a teda podla toho sa spravam.
najhorsie je, ze ak aj je neitko na tom podobne, ale nevie o tom a cele roky si tlmi kyslelinu v domneni, ze jej ma vela, moze sa travenie urcite pokazit tak, ze sa s tym tazsie neico robi.

ja osobne pijem tu vodu z uhoriek, jem kvasenu kapustu ( treba opatrne, lebo niekedy to ma aj opacny efekt ), pouzivam Pancreolan forte a hlavne musim odlahcit stravu, mna nastastie zaha pali len ked sa blbos travujem. dost ma pali z kavy - nemusi to byt vyslovene po vypiti kavy, ale po kave mi zle travi niekedy.

asi ej dobre si o tom precitat na nete co najviac a zistit, ktore potraviny nie su vhonde a otestovat sa, co azbera a co nie, zial efekt nepride okamzite, preto ej niekedy problem zistit, k tomu ten efekt priradit.

zaujimave je, ze ak je v zaludku malo kyseliny, rpipadne je malo kysla, tak sa slabo aktivuje enzym pepsin, ktory stiepi bielkoviny a preto moze byt stazene travenie aj bielkovin.

existuje test so sodou, an overenie mnozstva kyseliny - navod bude neikde na nete. no nie je to zas uplne spolahlive. je to ejednoduchy test a nemal by sposobovat tazkosti ak je prebytok kysleiny. je zalozeny na tom, ze soda s kyselinou reaguje. ak sa prehltne male mnozstvo sody rano nalacno, tkora zreaguje s kyselinou, tak sa cloveku grgne tusim do 2min. ak sa negrgne, tak je v zaludku kyseliny anozaj malo a soda nema s cim reagovat.
a tiez test s kysleinou HCL. je zalozeny na tom, ze sa tato kysleina ( to ej ta, co he v zaludku ) uziva v postupne zvysujcej sa davke a tym sa zisti,a ko organizmus na nu reaguje. ci urobi tazksoti, alebo naopak zlepsi stav. no ak ma neikto vela kysleiny, tak hned bude mat problem s prvou tbl. tento test je tiez nekde na nete.

nikuskaakolarova
autor
18. feb 2023

@majamat no tak skúsim keď mne aj stolica má takú zapachujucu kyslosť alebo ako to nazvať

luccija
18. feb 2023

@nikuskaakolarova aj ten stres Ti nepomaha.Nolpaza zabera az po par dnoch.Pribiotika beries?mozes mat zspal zaludka pazeraku ano je to aj bolest pod rebrami.Hlavne sa ukludnit a neplac cely den.Co Ti to pomoze?ides na vysetrenie mas liek tak klud.

nikuskaakolarova
autor
18. feb 2023

@luccija no beriem ale nie každý deň aj pri ATB som ich nebrala stále 😞 no mám preventívnu za sebou robili mi aj rontgen brucha a mám teraz aj preventívku u gynekológa bola som už na sone malej panvy a ešte ma čakajú prsniky a onko ster aj z toho som vystresovaná lebo sa bojím výsledkov liečim sa ešte zo spodu lebo tam mám vraj bordel podľa gynekologičky v pondelok idem na kontrolu a budem pokračovať v liečbe a ešte idem aj v pondelok na imunológiu či nemám imunitu oslabenu pretože mám stále zápaly močových ciest a aj zápal žalúdka som mala už dva krát

majamat
18. feb 2023

@nikuskaakolarova to bude skor sposobene tym, ze s amozno fakt nejake bakterie premnozili.

nikuskaakolarova
autor
18. feb 2023

@majamat a to môžu sa premeniť z toľkých ATB?

majamat
18. feb 2023

@nikuskaakolarova no ide o to, ze v crevach mame prirodzenu mikrofloru/ mirobiotu, ktora nam vlemi pomaha pri traveni, pomaha imunitnemu systemu bojovat proti infekciam a hlavne chrani crevo.
- cim viac ATB, tym viac sa mikrobiota nici.

dnes ludia zijuci v krajinach s vysokou zivotnou urovnou maju crevnu mikrobiotu ovela chudobnejsiu oproti ludom zijucim prirodzenejsim sposobom, pripadni oproti nasim predkom. a kazde ATB ju nicia este viac.

nikuskaakolarova
autor
19. feb 2023

@majamat To bude asi tými ATB no uvidím mám strach že či tam nemám vredy 😢 a kým pôjdem na gastro tak sa ešte načakam

nikuskaakolarova
autor
19. feb 2023

@majamat a myslíš že keď mi to vyžaruje do chrbtu a do lopatiek že to musia byť hneď vred? Ako mám už dlhšie problémy s chrbticou ale toto som ešte nemala aby mi od žalúdku do chrbta mám neskutočny strach a na gastro si ešte počkám lebo majú plno ja vobec neviem čo mám robiť 😢

majamat
19. feb 2023

@nikuskaakolarova neviem, nevidim do teba. no chcelo by to gastro a pozriet sa dnu.

ivkav5
17. dec 2023

@nikuskaakolarova ahoj, ako si prosím dopadla? Trpím momentálne presne tým istým, čo ty.

nikuskaakolarova
autor
19. dec 2023

@ivkav5 ahoj no gastro dopadlo dobre nič nenašli len podráždenie teraz vo februári idem na alergokogiu lebo mi zistili nejaké alergie tak uvidím

ivkav5
19. dec 2023

@nikuskaakolarova ďakujem, ja som do toho otehotnela, tak ma na gastro nikto nechcel vziať, bola som ale na usg (len to teraz môžem) a na palpačnom vyšetrení, všetko je vraj ok. Tebe robili aj hadičku? Asi aj ja pôjdem na alergo, ale to tiež vraj až po tehu.

nikuskaakolarova
autor
31. dec 2023

@ivkav5 áno na hadicke do žalúdka som bola

sofia1979
31. dec 2023

@nikuskaakolarova acidko to s 1%tuku

ika1599
14. feb 2024

@nikuskaakolarova dobrý deň prosím vás a čo vám zistili? , mám rovnaký problém s malou dcérkou stále ma kyslo zapáchajúci stolice.