Čo sa môže stať po skonzumovaní starého masla?

mijunik
6. jan 2017

Kočky, zaujíma ma (čisto teoreticky), čo by sa mohlo stať, ak by som zjedla maslo, ktoré je už po záruke. Mám na mysli klasické tuhé kravské maslo. Pýtam sa to preto, lebo dnes som v obchode videla maslo, ktorému končí záruka o dva dni, tak som to pred kamarátom okomentovala, že to nekúpim, lebo to asi nestihneme zjesť a ja nebudem riskovať, že chytíme žltačku. 🙂 Kamarát na mňa hodil podozrievavý pohľad a potom ma presviedčal, že maslo sa nemá ako pokaziť, že veď je z mlieka, že je v ňom len mlieko a tuk. Mne ale od malička rodičia tvrdili, že staré maslo (rozumej maslo po uplynutí dátumu spotreby) môže spôsobiť žltačku. Mamina používala často staré maslo do pečenia, lebo veď "keď sa to upečie, tak to škodlivé nebude". Mňa vtedy škrelo, že som nemohla ochutnávať z cesta, lebo "nejedz to, je tam staré maslo". 😀 Takže, kočky, ako to je - môže maslo po záruke spôsobiť žltačku?

alilka
6. jan 2017

@mijunik ak by to tak bolo tak to by som bola už miliónkrát zazltackovana 😂😂😂 neraz kúpim väčší počet masla v akcii,hodim do mrazaka a použijem kedy potrebujem..Aj o pol roka 😂😂😂

tyelde
6. jan 2017

Nič sa nestane... A druhá vec že vacsina vecí je úplne v pohode aj po dátume spotreby, ved výrobca musí mať nejakú rezervu

pribinak
6. jan 2017

Žltačku chytíš ak si po použití wc neumyjes ruky, aj ľudovo sa žltačke hovori choroba špinavých rúk

O chorobe stare maslo som este nepocula

bosoriak
6. jan 2017

Tvoja mama pravdepodobne myslela hepatitidu A, ktora sa casto oznacuje (nespravne) ako zltacka - jej priznakom je z roznych dovodov zvysenie bilirubinu a tym ozltnutie koze a tkaniv. https://sk.wikipedia.org/wiki/Žltačka
Hepatitidu sposobuje virus, nie pokazene maslo. https://sk.wikipedia.org/wiki/Hepatitída_typu_A

Kedysi sa hovorilo vela veci, ktore nie su pravda (namatkovo - nesmies skulit, lebo ti to ostane, v spenate je vela zeleza, Rusko je nas priatel...), cisto len kvoli tomu, ze sa nedalo alebo len velmi obtiazne sa dalo ziskat informacie. To uz teraz nie je pravda, staci si otvorit google a je to. Odporucam nabuduce. 🙂

lucinka511
6. jan 2017

@mijunik maslo a zltacka aha haha. cosi nic sa ti nestane. ved aj bravcova mast sa je vyse roka .napr my ked zabijeme tak ten kybem mame aj na rok ziadne konzervanty a kludne to vydrzi..max by si mihla mat dake bolesti zaludka a nie zltacku

evka64
6. jan 2017

Jedine tak sa mozte pototo :D

mijunik
autor
6. jan 2017

@alilka
@tyelde
@pribinak
@bosoriak
@lucinka511
@evka64
Kočky, ďakujem vám za odpovede. 🙂 Pripadám si ako blbko, ale fakt som iks rokov verila, že maslo po záruke môže spôsobiť žltačku (presnejšie hepatitídu A). Nikdy som to neskúmala, nemala som dôvod, jednoducho maslo po záruke nejem. 🙂 Iné veci po záruke neriešim a pokojne ich zjem, napríklad kyslomliečne výrobky - úplne v pohode, pokiaľ to nezapácha a nevyzerá hnusne. Vždy si vravím, že maximálne ma preženie, nič horšie sa nestane. Jasné, že niečo iné je mäso - tam si fakt dávam pozor. No ale to maslo... 😀 Hehe - choroba "staré maslo"... 😀 Snažím sa o zdravý úsudok, ale zase sa mi potvrdilo, že čomu sa zamladi naučíš... 😀