Čo vám pomáha na meniérov syndróm ?

kessy9
21. nov 2019

Dobrý deň ,kto žije s touto chorobou,určite vie o čom hovorím, touto chorobou žije moja mamina,ona máva strašne ťažký priebeh tejto choroby keď to príde....kdekolvek a nečakane,v poslednej dobe bez nejakých varovných signálov,proste zo sekundy na sekundu....Chcem sa opýtať,či máte niečo nové ohľadom tejto choroby,niečo čo vám trebárs začalo pomáhať,prípadne nejakého odborníka na túto chorobu,čokoľvek .....za všetky odpovede budem veľmi vďačná

anjelik2019
18. aug 2020

@sasyk Ahoj, zaujala ma tvoja odpoveď, ja som momentálne PN cca 3 mesiace,, absolvovala som, rôzne vyšetrenia, cez krv, ORL, štítnu žľazu, momentálne čakám na výsledky ct mozgu. Neurologička mi predpísala betahistin, ktorý užívam 2x denne a magnosolv. Aj keď ešte nemám oficiálne diagnostikovany Menierov syndróm. Zaujali ma tie lieky na bylinnej báze, čo si tu spomínala a chcem sa spýtať, či by som ich mohla užívať súbežne aj s tým betahistin, alebo ten treba vysadiť. Už som zúfalá, pretože trpím zavratmi s prestavkami 15 rokov, ale lekári ma vždy namiesto vyšetrení odbili, že mi nič vážne nie je. Začalo mi to po pôrode, keď mala dcéra cca 3 mesiace. Potom som neplánovane znovu otehotnela a stav sa zlepšil sám od seba. Po druhom pôrode bol chvíľu kľud a začalo to znovu, bola som aj v nemocnici na infuziach, nakoniec mi lekári tvrdili, že si to všetko namyslam,, že je to len v mojej hlave. Nejako sa to vtedy ustálilo. Par rokov bol kľud. Opäť to zacalo v októbri 2016, zas kolobeh vyšetrení, žiadna diagnóza, bola som PN necelý mesiac, zvykla som si na to. Tento rok v máji to začalo opäť,, od júna som na PN,, kolobeh vyšetrení,, všetko ôk, krv, štítna, ORL, akurát mam tie závraty hnusné, najmä, keď ležím, zalahnute uši, na ORL mi len zistili na ľavom uchu 5% poškodenie a čakám na tie výsledky ct. Sorry, že som sa tak rozpísala, ďakujem vopred za prečítanie a pomoc. Pekný večer 😊

sasyk
18. aug 2020

@anjelik2019 ahoj. Odporúča sa neuzivat ich súčasne s bežnými liekmi, mať nejaký časový odstup, aspoň hodinu.
Väčšinou čítam, že pri tomto ochorení býva aj obdobie bez záchvatov a potom sa to spúšťa znova. Ja len dúfam, že v kombinácii s kraniosakrálnou terapiou, bude môj stav dobrý už navždy.
Pri vyšetrení mi lekárka vravela, že ochorenie diagnostikuju v podstate len na základe subjektívnych príznakov. Žiadne zobrazovacie vyšetrenia neodhalia žiadnu zmenu. Preto ho niektorí lekári považujú zrejme za výmysel.
Lekár na ORL mi vravel, že ak budem niekedy schopná prísť aj na vyšetrenie počas záchvatu, tak by mohli zistiť nakoľko sa mi zhorší sluch. Ale to som nikdy neabsolvovala...horko ťažko som trafila na WC a nie to ešte k Dr.

anjelik2019
18. aug 2020

@sasyk ďakujem za odpoveď a ešte by ma zaujímalo, čo je ta kraniosakralna terapia, kto ju robí, kde by som také niečo našla....

sasyk
18. aug 2020

@anjelik2019 skus si vyhľadať na nete viac info o tejto terapii. Veľmi jemným spôsobom náprava nervový systém, tok mozgovomiechoveho moku. V našom meste ju robí pani, ktorá robí aj akupunktúru.

anjelik2019
18. aug 2020

@sasyk práve som čítala o tom, najbližšie mám Trnavu, a ako často chodíš alebo ako často treba, ako dlho trvá terapia?

sasyk
18. aug 2020

@anjelik2019 1x za mesiac, alebo ako mi to vyjde. Terapia trvá necelu hodinu. Ale myslim, ze to zavisi od toho, kto to vykonáva.

anjelik2019
19. aug 2020

@sasyk ďakujem veľmi pekne za rady a želám hlavne to zdravie 😊.

siposova01
1. feb 2022

@zuzkalujza prosím vás dajú sa brať nejaké lieky aj počas tehotenstva ?ja beriem urutal ale ten sa neodporúča

zuzkalujza
5. feb 2022

@siposova01 nie,nesmú

cica625
29. okt 2023

@zuzkalujza prosim was bola ste u tej dr. a poomohla vam? ...

cica625
29. okt 2023

@helenka520 prosim was ako casto mawate zachvaty ...a tabletky zabrali ako rychlo

kessy9
autor
29. okt 2023

@cica625 moja mamina má tento syndróm už strašne dlho aj 10 rokov už , bývali obdobia keď mávala záchvaty často ,už presne nepamätám presne,ale často a silné,skončila vždy v nemocnici na infúziách,potom aj 3 roky nič,potom zase sa to vrátilo, stále jej nastavovali liečbu,teraz berie najsilnejšie Betaserc24,a Betahistin 24,no a práve sa jej to zase po troch rokoch vrátilo,ale teraz keď si dá hneď ako jej to príde tabletku tak jej to prejde chválabohu...tak uvidíme....
@cica625
@cica625
@cica625

poncho23
30. okt 2023

Ja mam diagnostikovanu menierovu chorobu od r. 2011. Ale zachvaty mi zacali v r. 2007. Trvalo skoro 5 r. kym mi zistili co mi je. Sice som mala hrozne hucanie v lavom uchu, nepocula som dobre a mala som rotacne zachvaty ako na kolotoci so zvracanim. Chodila som stvornozky na WC vyzvracat sa. Len som lezala, mala som triasku, zimnice a bolo mi strasne zle. Zavraty som mala asi 3x do roka, ale hrozne hucanie v hlave - na nervy. Nemozes existovat, myslela som ze sa zblaznim. Niekedy bolo to hucanie slabsie, ale ked to prislo, revala som ze to sa neda vydrzat.Chodila som neustale k neurologovi a k usnemu. Nakoniec vyslo ze to je z ucha. Neurologicka mi vtedy hovorila, ked mi pride zavrat, mam si dat tabletku, ale hovorila som, ze vsetko vyzvraciam. Tak som v pripade zavratu brala čipky Torecan, ktore mi trosku zavrat zmiernili, ale zle mi bolo tak ci tak, lezala som a nevladala sa hybat. Priznaky doznievali aj na druhy den, bola som strasne slaba, znicena. Lepsie mi bolo az na 3-4 den. Dnes beriem emperin 24 mg 2x 1. Zavraty nemam, sem tam mam pocit, ze chodim akoby po vode, po nerovnovaznej zemi. V uchu mi šumi tak, ze sa to da zniest, ale celkom neprestalo a nepocujem dobre na ľave ucho. Ked niekto hovori na mna z lavej strany, viem ze nieco hovori, pocujem zvuky, ale nerozoznavam ze co. Musi na mna hovorit z pravej strany/ prave ucho mam v poriadku/ alebo sa postavit predo mna - vtedy pocujem. Mam pocit plnosti v lavom uchu, akoby som ho mala naplnene vodou a pocujem v nom šumenie. Da sa to vydrzat, ale vraj su porusene v nom nervove bunky a tie sa uz neobnovia. Ale som vdacna za to, ze sumenie je znesiteľné a zavraty nemam. V mojom pripade mi lieky s ucinnou látkou betahistín pomahaju. Lekar sa pokusal znizit mi davku na 1/2 tbl rano a 1/2 tbl vecer ale zacinala mi neista chodza a byvalo mi aj zle od zaludka na vracanie. Takze som sa vratila k davkovaniu 2x1 a som spokojna. Neda sa to vyliecit, lieky budem uzivat do konca zivota ale vraj nie su skodlive na pecen. Som vdacna za to. Neviem, ci vam moje popisanie menierovej choroby, ako sa u mna prejavuje pomohlo, ale tak to je. Zacalo mi to pred 16-timi rokmi / ked som mala 45 r.

tamaris88
24. jan 2024

Ahojte, ja som este vo fazi vysetrovania ale obvodny lekar hned dal podozrenie na Menierov syndrom. Nevedela som co to je tak teraz citam vase skusenosti, symptomy, a liecbu... Je mi tazko uverit ze to len tak zo dna na den som dostala. Najprv to zacalo bolestami hlavy...ked si lahnem, ked sa vratim z vonku dnu do bytu, ked umyjem vlasy...myalela som si nieco uplne ine (zapalene dutiny alebo take)...potom zacali zavraty, rano sa zobudim a neschopna som sa obliect a zaniest syna do skolky, napina ma na zvracanie. Ako po opici ale za triezva. Zajtra sa len idem objednat neurologovy a uvidim co dalej. Zatial jedine co mi pomaha je spanie v pololahu, degan tabletky na zaludok...Frontin na ukludnenie (trpim aj panickou poruchou tak ten mam na tie zachvaty). Ked este budem mat aj toto ja neviem co urobim so sebou. Pisete ze sa to neda vyliecit. Budem sa vobec schopna starat o deti (2 a 4 rocne)? Ako pracujete, soferujete? Dakujem vam za precitanie a rady.
@helenka520
@beatka86
@zuzkalujza
@poncho23
@sasyk

sasyk
25. jan 2024

@tamaris88 ja mám už pár rokov pokoj🙏. Pravidelná akupunktúra , zvoľnenie životného štýlu, uvedomelo dýcham. A vyhýbam sa činnostiam, ktoré spôsobujú závraty. Lieky neužívam, tie mi nerobili dobre.

tamaris88
25. jan 2024

@sasyk Uplne vam rozumiem, urcite to aj ja skusim kedze som alergicka na dost liekov a aj antidepresiva ked som brala (na pp) musela som prestat lebo mi ndrobili dobre. Takze ja sa aj liekov bojim kvoli tomu co som zazivala. Mna objednal neurolog az na Marec, takze nacakam sa kym sa vobec tam dostanem...a potom kym mi to potvrdia/nepotvrdia. Nestastna som lebo neviem o co ide a ci je to fakt Menierov sindrom. Rozmylam ze by som isla do Komarna k tej doktorke co baby pisali na zaciatku. Co vam robili ked vam potvrdili chorobu? MRI ci nieco ine? Moze mi to preverit aj iny doktor okrem neurologu?

poncho23
26. jan 2024

@tamaris88
Neurolog urobi vsetky potrebne vysetrenia, ci to nemate z hlavy /neurologickeho povodu/. Ja som bola na MRI/ magneticku rezonanciu mozgu/. Ked mi lekarka potvrdila z nalezu, ze to je v poriadku - odporucila mi ORL lekara. A ten mi urcil diagnozu. Ucinna latka betahistin / lieky Emperin, Betahistin actavis/ ktore uzivam ja 2x1 mi pomahaju / ako som pisala vyssie/. Dnes uz zavraty nemavam, ale porucha sluchu ostala / slabsie pocujem na lave ucho/ zistene audiometriou/ . Sumenie v uchu je znesitelne, vecer zaspavam pri slabsie pustenom radiu a cez den to ani nevnimam.

sasyk
26. jan 2024

@tamaris88 ja som bola na ORL a odtiaľ ma poslal dr do špecializovanej ambulancie na Antolskej v BA, ktoré sa zameriava presne na to. Na vyšetreniach som strávila celé doobedie...veľmi podrobná anamnéza, vyšetrenie na takom čudnom kresle s premietaním kadečoho, točením, atď. A potom samozrejme magneticka rezonancia. Záver bol Menierov syndróm, čo vlastne dokážu diagnostikovať na základe symptómov. Žiadnu odchýlku vo vyšetreniach nenašli.

tamaris88
26. jan 2024

@sasyk @poncho23 Dakujem vam za odpovede. Ja neviem zaspat uz 3 noc po sebe od bolesti hlavy (nad nosom-medzi ocamy a za ocamy) vecer ma rozboli hlava, ani lieky nepomozu a doobeda zleee od zaludka na zvracanie a zavraty. Bolesti trvaju uz 2 tyzdne a kym sa dostanem tam ke treba prejde este celych 6 tyzdnov. Urutal 24 pijem od stredy rano a vecer...zatial necitim ziadnu zmenu. Lezim a rozmyslam ze poidem na pohotovost teraz, mozno sa tam rychlejsie dostanem neurologovy na CT alebo MRI lebo ja som uplne neschopna postarat sa o deti a aj o seba cele dni. Dakujem vam este raz za vase skusenosti a rady.

sasyk
27. jan 2024

@tamaris88 určite choďte na pohotovosť. Moja bývalá kolegyňa to má tiež a raz si dokonca volala sanitku. Dali jej infúzku a polepšilo sa jej. Ja som bolesti hlavy nemávala. Len hučanie v uchu, pocit akoby zaľahnutia v uchu, to trvalo niekoľko dní a potom prišiel záchvat....závraty, zvracanie a hnačky k tomu. To som mala tak pol dňa. Ale postupne sa to zhoršovalo. .

poncho23
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
poncho23
27. jan 2024

Urutal 24mg beriem momentalne aj ja, to je jedno ako sa volaju lieky /teraz je ich vela nedostupnych/ dolezite je ze obsahuju ucinnu latku betahistin. Neviem, ci je to pisane v letaku o lieku, ale ucinok uzivania/mam to od lekara / sa prejavi najskor az po 2-3 tyzdnoch. Ale samozrejme ak mate na starosti male deti a neda sa to popri zlom stave, chodte na pohotovost, kde by vas mali hospitalizovat a podavat na zlepsenie stavu infuzie. Neviem, kolko to trva, ja som nikdy na pohotovost nesla/ ale pocula som ze par dni 3-4/ pretrpela som to doma v posteli v zimnici, so zvracanim a zavratmi. Mala som od neurologicky predpisane čipky Torecan, tie pomahaju proti zvracaniu a boleniu hlavy.

tamaris88
28. jan 2024

Bola som vcera na pohotovost podali mi inekciju od bolesti a poslali ma domov...vraj mam cakat ten termin u neurologa co som dostala. Neni to zivotohrozujuci stav tak ma poslali domov.

frederikare
28. jan 2024

Ahojte ja by som sa chcela spytat ci ste boli niektors tehotna a mali menierova alebo inu vestibularnu poruchu. Ak ako tak ako ste to zvladali?

beatka86
2. mar 2024

@tamaris88 Dobrý deň, ja mám tento syndróm. Keď som mala prvú dcéru malú mi ho zistili. Bola som u neurológa, CT, MRI, ORL- tam mi aj zistili a slabšie sj počujem na jedno ucho a ešte v nemocnici na vyšetrení Vertigo. Brala som dlho Urutal 24 aj 4x denne a potom som prešla na Urutal 16 3x denne. Zaberali tie lieky a v pohode som bola. Znova som otehotnela s druhou dcérkou a nebrala som žiadne lieky dlho. Nedávno som veľmi ochorela- horúčky 39/40 stupňov a závrate sa mi po preliečení vrátili a aj na vracanie mi veľmi bolo. Ale lieky už odmietam brať. Odporučili mi v lekárni vertigoheel homeopatiká a ešte som riešila aj akupunktúru a tá pani mi dala nejaké vitamíny čínskej medicíny a mne veľmi zaberajú. Závrate tak silne nemám. Dávam si pozor ako dám hlavu, nenakloním a neotáčam sa narýchlo. Inak sa s tým da v pohode žiť a som slobodná matka bez muža s dvoma deťmi (10 a 4 roky). Niekto mi inak odporúčal aj chiropraktika aby mi napravil krčnú chrbticu, ale toho sa osobne bojím.
Hlava ma občas boli a pomenej závrate ale už viem ako to riešiť a hlboko predýchať. A vravím vitamíny čínskej medicíny mi zaberajú fakt.

sasyk
2. mar 2024

@beatka86 úplne s vami súhlasím. Ja som mala teraz týždeň zablokovanú krčnú chrbticu a už mám typický šum v uchu, horšie počujem, musím si dávať pozor na pohyby, ktoré mi spôsobujú závraty. Znovu som začala užívať tabletky z čínskej medicíny a cítim zlepšenie.

natalianm
17. mar 2024

@zuzkalujza ahoj prosim ta tebe zistila meinera hned na prvom vysetreni? lebo ja som toto vysetrenie absolvovala tiez mam stale zavraty ale toho casu sa to nejak zlepsilo a zrovna na vysetreni bolo vsetko ok…