Darovanie krvi - vyradenie z evidencie

grlu
10. máj 2023

Zdravím chcem sa spýtať, či má niekto podobnú skúsenosť?
Môjho otca po XY rokoch vyradili z evidencie darcov z dôvodu na pozitivitu(s hraničnými hodnotami) hepatitídy. Opakovane odbery ukázali, že je to tak hraničný výsledok, že v inom laboratóriu, tieto výsledky boli negatívne. Údajne ide len o zmenu legislatívy a tym pádom, nie je vhodný ale v iných odberných miestach by mohol darovať. Môj otec je veľmi zvyknutý darovať a preto by veľmi chcel pokračovať
Je tu prosím niekto kto sa s takouto situáciou stretol a chodi niekde inde? Rozmýšľala som aj nad Rakúskom alebo Českom.
Dakujem

martinka17
10. máj 2023

Rozbor krvi na transfúzke je iný ako v bežnom labáku. Áno, darovanie je ako droga. Ale otec nech si uvedomí - pre neho hraničká hodnota, on nemá problém. Jeho krv však ľahko dostane niekto s oslabenou imunitou, možno onko pacient a pre neho to môže byť fatálne. Ja som tiež pravidelný darca, ale za týchto podmienok by som brala ohľad na zdravie príjemcu a nie len na moje pocity.

zojazoja
10. máj 2023

@grlu aj mňa kedysi vyradili a z celého Slovenska. Nejaké rychlotesty tzv.sa robili predtým a vychádzala im pozitívna. Potom mi po roku volali, ze mali staré "stroje"na to testovanie a ze už nemusím chodiť na kontrolné odbery každé 3 mesiace. Kamošovi sa to tiež stalo s inou xhorobou...

kaktusik007
10. máj 2023

ale tu nejde o pocity tvojho otca, preboha. Jeho krv proste uz nie je vhodna - hadam ma dost rokov na to aby to pochopil

stellarstar
10. máj 2023

Keď na sk jeho krv nie je vhodná tak nebude ani v rakúsku. A ver ze aj tu v rakúsku mu a to prídu lebo robia rozbery a nebude vhodný na dar krvi. Musí akceptovať že už nie je najmladším a vhodnym darcom

nikelca
10. máj 2023

mojej mamine tak vyšlo na prvom odbere, vraveli že zrejme boli ako deti očkovaný nejakou vakcínou proti žltačke, ktorá im tak vyšvihla hodnoty. Vyradili ju natrvalo a nikde inde darovať tiež nemôže

lelelienka
10. máj 2023

Je krasne, ze je pravidelny darca, ale asi treba vediet aj kedy prestat. V tomto pripade by som to urcite nesilila a nebehala po labakoch kym nenajdem ten co “ma pusti”. Asi vedia, preco maju nastavene nejake hranice, aby krv prijemcovi pomohla a nie uskodila. Urcite za tie roky zachranil mnoho zivotov 😉

grlu
autor
10. máj 2023

@martinka17
@kaktusik007
@stellarstar
@lelelienka
Dámy ďakujem za názory ale nehnevajte sa ja som nepýtala a vás názor aby ste hodnotili ci ma môj otec dosť rokov a ci ma rozum a aké má pocity. Bolo mu povedané, že v Čechách by s týmito hodnotami mohol bez problémov darovať, že je to legislatívny problém na Slovensku, tak som sa pýtala, či nema niekto podobnú skúsenosť. Myslik si ze si asi pacientov v Čechách vážia rovnako ako na Slovenku, a nebudú ich ohrozovať... Tak keď ste nemali skúsenosť, nemuseli ste sa vôbec zamýšľať nad mojim otcom...
Dakujem za rady ale už sa tu neobratim so žiadnou otázkou,lebo očividne tu človek nenájde pomoc ale iba kritiku.
Krásny deň. Ostatným, ktoré pochopili ďakujem. 🙂

prihlasenemeno
10. máj 2023

@grlu ak mu toto povedali, to znamena, ze ak napr. daroval krv v nts, moze skusit darovat krv napr vo svete zdravia. Maju ine prístroje vysetrovacie, ine eeagencie, ktore mozevychádzať negativne. Zrejme ide o falosnu pozitivitu.

martinka17
10. máj 2023

@grlu tak to sprav jednoduchšie. Zavolaj do čiech na červený kríž, opytaj sa na tieto jeho hodnoty a isto ti povedia, či v Čechách ho vezmu. Alebo skúsiť viete ktorúkoľvek krajinu EU... Druhá možnosť - ráno príde na najbližšiu transfúziu v ČR, daruje krv, nikomu nepovie akú má skúsenosť, v "najhoršom" ho aj tam proste ako darcu vylúčia. Darovaná krv sa po odbere podrobne testuje všade, nemá čo stratiť. To isté môže skúsiť v Maďarsku, Rakúsku, Poľsku .....

grlu
autor
10. máj 2023

@prihlasenemeno áno niečo takéto som pocula ale nevedela som, že to je naozaj. Nevedela som, že sa dá aj inde ako Nts, ďakujem za tip 👍🏻

grlu
autor
10. máj 2023

@martinka17 musím to veru obvolat, len som pocula, že je problém potom s poisťovňami a preplacanim. Ďakujem ale v každom prípade 🙂

prihlasenemeno
11. máj 2023

@grlu chodia takto darovat krv ludia, ak im z nejakeho dovodu vychadza opakovane falosna pozitivita na niektore z inf ochorenia. Teda vyradeni v nts daruju mimo nts a vyradeni ludia v malych transfuziologickych pracoviskach mimo nts mozu skusit darovat vo velkych pracoviskach ako nts alebo svet zdravia. V cr nemoze darovat, pokial nema aspon prechodne bydlisko a aspon europsku kartu poistenca

grlu
autor
11. máj 2023

@prihlasenemeno skúsim pozisťovať ako je to vo svete zdravia, ďakujem.
Ak by do budúcna niekto zisťoval, tak takúto odpovedz som dostala : Za běžných okolností vůbec nepotřebujeme, aby byl dárce u nás pojištěn. Jenže pokud se najde v krvi nesrovnalost, kterou musíme nějakým způsobem došetřit (třeba odesíláme zkumavku do laboratoře do Prahy), pak už to české pojištění chybí.