Emetofóbia - strach z vracania

elzik3
8. feb 2021

Ahojte, je tu niekto kto trpí emetofobia ? (Fobia zo zvracania ) Ja tým trpim už pomerne dlho , od detstva a dosť sa bojím , že má to bude ovplyvňovať napríklad aj v budúcnosti pri deťoch a podobne . Neznesiem teda keď vidím niekoho zvracať alebo keď len vidím že mu je zle , snazim sa utiecť od tej osoby čo najďalej , začnem sa potiť, a triasť. Niekedy mi to je aj dosť ľúto pretože viem že častokrát človek potrebuje opateru keď mu nie je dobre ale nedokážem to nech je to ktokoľvek , strach je silnejší. Verím že sa tu niekto taký nájde :D alebo niekto kto mi poradí ako sa vysporiadať s takýmto strachom

thewitch
9. feb 2021

Presne, ja som na to pred pár minútami doslova myslela že keď budem tehotná ako budem vracať a keď budem stará dúfam že to nie je také časté. presne ťa chápem. Ja to mám z too ako malá keď ma vracanie chytilo - šlo to celú noc a niekedy ešte aj pol dňa. Čiže teraz sa snažím dobre jesť, nič nepokazené, cez leto obzvlášť dávam pozor na jedlo pokazené a na kontakty čo prekonali dajakú žalúdočnú pliagu :D a presne ja keď už len keď počujem ako niekto zvracia tak už si radšej uši zapchávam aby mne nebolo zle ... Bohužiaľ toto je jedno z vecí čo na živote nemám rada. choroby spojené s vracaním

thewitch
9. feb 2021

Mňa len priateľ ukludňuje že keď mi jednoducho bude zle, nech sa vyvraciam a aspoň bude lepšie, pri poslednej situácii kedy som práve mala niečo so žalúdkom som 5 hodín pretrpela v sede a potom som dvakrát šla bomby a hneď na to som dala kinedryl hádam dobre napísané - a pomohlo mi to tak verím že aj v budúcnosti to bude ok

andreatytler
9. feb 2021

@elzik3 Nemam skusenost a neviem poradit ale mna by viac ako tehotenska nevolnost, trapilo ako sa budem starat o chore dieta ktore bude vracat.... lebo novorodenci vracaju velmi, velmi casto. Nie take chorobne vracanie ale im sa natravene mliecko vracia spat a grcnu si. Iba ak muz sa vzdy postara ale mozno nie vzdy bude doma... skusala si niekedy psychologa?

mamusa34
9. feb 2021

@elzik3 aj mne to je nepríjemné .ale keď to už cítiš že to ide .no dáš to von , nezastavíš a potom si povieš no však 🤷je po Tom

medulienka81
9. feb 2021

@elzik3 je to nepríjemná záležitosť, ale musíš to brať tak že tomu žalúdku sa uľaví, kedže je to taký reflex ...deti ked mávali virozy, príjemné to nebolo trpela som s nimi, ale tak prežili sme chvalabohu...a ked aj psovi sa podarilo...hold myslím, že ked som mama....zvládnem aj nemožné...

diewcatqoo
9. feb 2021

Tiez tym trpim a bala som sa, ako zvladnem tehotenstvo, ale, nastastie, ani raz som nezvracala. Potom som mala dost strach, ze ako to bude z babatkom, pretoze babatka casto zvracaju. Syn, nastastie, az tak casto nezvracal. A tie mliecne grcky nie su take strasne, s nimi som vobec nemala problem.
Horsie su potom, pri vacsich detoch. Priznavam, ze to nedavam a ak je syn niekedy chory a zvracia, nedokazem sa o neho postarat, pretoze sama vtedy potrebujem pomoc. Takze vtedy stafetu starostlivosti prebera manzel. To ma za to, ze ked bol syn babatko, nedokazal ho prebalit po pokakani.. tak sa musi starat, ked to ide von inym otvorom. Nastastie, s tymto problem nema.
Inak sa ale snazime stravovat dobre. Ak mam v chladnicke nieco, co by mohlo mat naznak, ze je pokazene, hned vyhadzujem. Nejem vela, ani nemixujem rozne jedla, aby mi nahodou nebolo zle. Ak pocujem, ze je niekde naokolo nejaky rotavirus, syna radsej drzim doma, aby to nechytil.

tykat
9. feb 2021

@elzik3 ...ja som sa tak bala krvi...aj pri naznaku nejakeho krvacania ci len reci o krvi som odpadavala, triasla sa, mala som zimnicu, studeny pot...kupodivu menstruacia mi nevadila, a po porodoch lutujem, ze som nesla studovat za doktorku. Uplne to preslo. Znesiem fakt vsetko.
Mozno ked to naozaj pride (tehotenska nevolnost, detske grcky, virozy so zvracanim...) tak to uplne v pohode das. ❤

panelacikova
9. feb 2021

@elzik3 mne sa toto deje, ale iba keď zvraciam ja alebo dcéra. u iných mi to nevadí.

anukha
9. feb 2021

No ono vracanie je uplne prirodzene, vela zvierat ho pouziva na vycistenie zaludka. Urcite tie, co mate psa ste ho videli jest travu a cudovali sa. To psi robila, ked si potrebuju ulavit. Trava naviaze na seba zvysky jedla, ktore nedokazali stravit a potom, no... vsak vies, nebudem ta trapit 😅
Tak, neviem, ci ti tento fakt pomoze, ale mne bolo kolko krat zle a po .... sa mi hned ulavilo. Je to prirodzeny obranny mechanizmus...

tinus89
7. jún 2021

@diewcatqoo odkedy to máš? Túto fóbiu myslim

diewcatqoo
8. jún 2021

@tinus89 mam to odjakziva. Uz ako male decko som sa snad nicoho nebala viac nez toho, ze budem ja alebo niekto v mojej blizkosti zvracat.

456daniela456
14. júl 2021

ahoj, tiez to mam odjakziva. trvalo mi vsak dobrych 20 rokov prist na to, ze to takto nema kazdy. ako mala som to nemohla vidiet vo filmoch, bala som sa chodit autobusmi, uz na prvom stupni som sa vzdy v hlave pravidelne modlila, aby sa to zrovna niekomu nestalo v mojej pritomnosti. je naozaj velmi tazke potykat sa s touto fobiou, ovplyvnuje to kazdy jeden moj den. je prirodzene byt z takychto veci znechuteny, ale nasa fobia je uplne nieco ine. nie som clovek, ktoremu by prislo lahko zle, ani mi vela veci nevadi. aj tak mam s tymto ohromny problem. skutocne by som zakazdym radsej preckala blbe pocity ako nechala, aby sa "to stalo". obdivujem kazdeho, kto sa s tymto potyka. v poslednej dobe si o tom vela citam, na internete sa toho da vela najst, ale skor v anglictine, moze to byt sposobene tym, ze chces mat kontrolu nad vsetkym, co je pravdepodobne moj pripad. kedze je to jedina taka telesna vec ktoru nedokazes az tak ovladnut ked na to pride, chces to zastavit, nechces sa strapnit atd. dalej moze byt dokonca ako pricina uvedena nasilie alebo obtazovanie ako dieta, pripadne nejaka zla skusenost s tym, ze tebe/niekomu prislo zle v tvojom detstve a mas to stale na mysli. drzim vsetkym s tymto problemom palce

tinus89
31. júl 2021

@456daniela456 a čo ti pomáha aspoň trochu aby si mohla fungovať normálne v rámci moznosti?

456daniela456
29. sep 2021

@tinus89 uprimne, bojujem s tym kazdy den.. je to velka zataz na psychiku. skusam meditovat, jest lahke jedla, ktore mi nerobia zle, urobit si na den program, aby som nemala prilezitost nad tym rozmyslat :D pokial mi je zle a mam moznost byt sama, dat sa do urcitej polohy, ktora viem, ze mi pomaha a predychat to, hned tak spravim. magnezium na uzkost, ktora s tym prichadza a po nejakej dobe je to prec. ak to niekoho obtazuje v beznom dni natolko, ze sa nedokaze venovat kazdodennym aktivitam, prosim vyhladajte psychologa, verim, ze to kazdemu do istej miery pomoze, nie je to hanba a moze vam to zmenit zivot. existuje typ terapie, v ktorom je clovek vystaveny svojim fobiam, ale myslim, ze v tomto pripade to nie je potrebne, pretoze to nie je vec, ktora sa deje casto. a to mi dost pomaha v tom, sa tomu postavit. uvedomit si, ze napriek tomu, ze z toho mam nesmierny strach a keby sa to stalo ci uz mne alebo niekomu v mojej pritomnosti, asi by som riadne vysilovala, ale je to velmi nepravdepodobne. hovorte o tom, ci uz s odbornikom, prip. sa zverte niekomu blizkemu. je skvele, ze dokazete kazdy den porazit tento strach a ist dalej. research je vyborna vec, googlite, najlepsie v anglictine. prekladac vam pomoze. da sa o tom najst veela, aj pribehy ludi, ktori to zvladli nadobro odstranit zo svojho zivota. dufam, ze budeme raz medzi nimi

456daniela456
29. sep 2021

@tinus89 a prosim, nenechajte si dat nahovorit reci typu, ze je to prirodzene, ze sa to da len tak prekonat, co sa vam mozu snazit vtlct do hlavy ludia, ktori absolutne nemaju pojem o tom, ake je to mat fobiu. keby sa to dalo len tak nemat, nema to nikto. preto je dolezite byt v procese zitia s tym na seba velmi dobry a laskavy, nemozete za to a spravajte sa k sebe tak, ako keby tym trpel vas najlepsi priatel. jemne sa snazit na seba rozpravat, podporit sa ked dokazeme zvladnut kazdy dalsi den s tymto problemom

kingus
13. dec 2023

@elzik3 moja dcera ju ma…je to hrozne…ked aj v tv niekto vracia,zacne sa triast ,potit a uteka… jej spoluziak v triede vracal,ona v panike vybehla na wc a tam kricala…bolo to strasne…nvm,co s tym robit

tinus89
13. dec 2023

@kingus ja to mám od asi 3 rokov,teraz mám 34, naposledy takto ako vaša dcéra,som zareagovala,keď na spoločnej rodinnej chate teraz v lete sa dve deti pozvracali, totálne som začala vysilovat, museli sme ísť domov odtiaľ do hodiny...mne nepomohlo absolútne nič od psychológa cez lieky, podľa mňa sa to len zhorsilo

kingus
13. dec 2023

@tinus89 mohla by si mi napisat na mail prosim? Velmi rada by som o tom pohovorila,ja som ju aj podozrievala z toho,ze si vymysla…dnes sme boli dokonca v divadle,kde bola taka scena a dovidenia…som z toho velmi smutna,hladam,co by pomohlo…moj mail je mok9@azet.sk

korela23
17. jan 2024

Dobrý deň nevyjadrujem sa takto ľuďom ale tu sa musím...poviem to škaredým spôsobom ale som rada ze niesom sama...veľmi závidím ľuďom ktorý to berú ako kolobeh života. ZÁVIDÍM IM Z DUŠE!! Veľmi sa toho bojím.. ako náhle mala bolesť už tŕpnem že príde to najhoršie..a tak isto aj s ľuďmi okolo mňa ktorým je zle...triaška ma neobíde ani za nič v tomto prípade...veľmi by som chcela dáku radu o znormálnenie tohoto stavu alebo prijatie tejto okolností. Ak také niečo vôbec je :((((((

bajaba
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bajaba
Autor odpoveď zmazal
Zobraz