Extrakcia osmičky

jaris84
30. jún 2014

Ahojte mamičky, máte skúsenosti s extrakciou osmičky? Ako prebieha samotný zákrok, cítili ste bolesť? A máta skúsenosti so stomatochirurgiou v PO alebo KE? Je niekde v KE stomatochirurgia, kde mi takýto zákrok urobia na počkanie, bez objednávky. Osmička mi rastie na ležato, treba ju vysekať z kosti ☹ V PO je totiž dosť dlhá čakacia doba a zub ma pobolieva.

eikenella
30. jún 2014

@jaris84 mne to robili, ale v mt. prisla som rano, na operacke mi za hodku spravili dva zuby, slusne som dr. povedala, ze mi priebeh vykonu nemusi komentovat 🙂 tie vysekavali, anesteza sa opichava lokalne do kosti. zaruskovanu som mala celu tvar, pri vykone som lezala. rana sa sije par stehmi, po tyzdni idu stehy von. prve dva dni to boli, ale nie zase, zeby sa nedalo vydrzat. a prve dva dni len tekutu stravu, lebo neotvoris dobre usta. odporucam vyplachovat usta corsodylom ako prevencia vzniku infekcie a na hojenie repikoveho kloktanie. dobre zvladni 🙂

jaris84
autor
30. jún 2014

fu, a počas priebehu výkonu si cítila nejakú bolesť? či len tlak a vybrácie, ako hovoria?
@eikenella

eikenella
30. jún 2014

@jaris84 bolesti nie, lebo mas anestezu. len tlak ( ja na sanku, lebo mi robili dolne). a urcite doporucuje vyplachy corsodylom, alebo ustnou vodou. hocicim dezinfekcnym. mne to robili 2x2 zuby, na druhykrat som uz tolko nedezinfikovala, len repiky a trochu sa mi to zapalilo, ale poriesilo sa to bez nutnosti ATB, len intenzivnejsie dezinf. vyplachy. ale nie je to nic strasne, neboj sa 🙂

jaris84
autor
30. jún 2014

@eikenella tiež si stále opakujem, že keď to zvládli iné, tak to zvládnem aj ja. Uvidím ako budem po tom zákroku fungovať okolo malej. Ten corsodylom sa dá kúpiť už hotový v lekárni?

mijunik
30. jún 2014

@jaris84 Ahoj, ja mám za sebou extrakcie troch osmičiek, ale jednotlivo, nie naraz. Na štvrtú osmičku nemám vraj ani zárodok, takže už mám v tomto smere vystarané. 🙂 Tiež mi osmičky rástli šikmo - do sedmičiek. Boli ešte schované v ďasnách, ani by zrejme neboli prerástli vzhľadom na smer ich rastu. Ja som z Bratislavy, takže mne zákrok robili tu. Neviem, aká je čakacia doba v jednotlivých ambulanciách, no myslím si, že na počkanie to nepôjde. Na Tvojom mieste by som hľadala kvalitnú stomatochirurgiu, možno si trošku počkáš, ale radšej - aby Ti to niekde nesfušovali. Čo sa týka samotného zákroku, ten vôbec, naozaj vôbec, ani trošku nebolel, pretože som dostala znecitlivujúcu injekciu. Zakaždým trval zákrok tak pol hodiny - od pichnutia injekcie po posledný steh. Trošku bolo nepríjemné, že ma boleli čeľustné kĺby, keďže som mala otvorené ústa tak dlho. No a zákrok prebiehal tak, že mi lekár pichol znecitlivujúcu injekciu, keď začala účinkovať, tak skúsil citlivosť ďasna, keď sa uistil, že je znecitlivené, rozrezal, potom pomocou rôznych nástrojov zub postupne uvoľnil z kosti, vytiahol a ďasno zašil. Mala som nejakých 5 stehov, keď mi ťahal dolnú osmičku, pri vrchných som mala, myslím, len tri stehy. No a keď to prišlo k sebe, tak to bolelo (ale nie nejako veľmi), aj som trošku opuchla, ale bolesť zvládneš pomocou liekov od bolesti a jednu-dve noci budeš spať zrejme v polosede (menej to potom bolí). Záleží, či je to horná osmička alebo dolná. Mňa rana po dolnej osmičke bolela asi tri dni, rany po horných osmičkách boli menej bolestivé. Pri hornej osmičke sa môže vytvoriť dočasný tunel medzi ďasnom a nosom, čiže smrkať opatrne alebo vôbec, kým sa to nezahojí. Mne sa to tak stalo. Ale to by Ti asi mali povedať potom v tej ambulancii. Držím palce. 🙂

eikenella
30. jún 2014

@jaris84 vidis, aj sme sa v priebehu zhodli s mijunik 🙂 Corsodyl kupis v lekarni, je to roztok peroxidu vodiku, pouziva sa na dezinfekciu dutiny ustnej npr. pri aftach. a neboj sa, nestipe v ranach🙂

jaris84
autor
30. jún 2014

@mijunik teraz ma čaká dolná pravá osmička a potom neskôr ľavá. Naraz mi ich neodporučili dávať von vzhľadom k tomu , že som "krehká väzba" ako sa vyjadrila lekárka. A poviem ti pravdu, že som sa nad tým aby som ich dala naraz von ani nezamyslela 🙂

mijunik
30. jún 2014

@jaris84 Extrakciu oboch spodných osmičiek naraz Ti neodporúčam, pretože budeš musieť aj jesť a budeš hrýzť na neporanenej strane. Zákrok by si zvládla, ale hojenie by bolo, myslím, o dosť nepríjemnejšie. Ešte ma napadlo - možno bude po zákroku dobré si chladiť operovanú stranu tváre, aby to čím menej opuchlo a aby to tým pádom menej bolelo. 🙂 Ale neboj sa, nie je to také hrozné, ako to možno vyzerá, keď o tom čítaš alebo počúvaš, určite to zvládneš.

eikenella
30. jún 2014

@jaris84 naraz sa neda, nenajes sa. mudro radi mijunik 🙂 jest budes na tej druhej zdravej strane

lilysk
30. jún 2014

@jaris84 ahoj robili mi obe horne kvoli strojceku - som nemal amiesto n avyrovnanie 🙂
V KE v starej nemocnici mi robili -som sa objednala a asi o 2 dni ma zobrali .Dali inj . a asi 2 hodiny mi sekali a neviem co este ....no super zazitok vazne ...tiez mi rastlo vnutri a uplne zle takze trebalo rezat ...brrrrr
Na pockanie ti neurobia nikde - myslim ,ze oni si ziadaju aj snimok a podobne ...beru to trochu ako operaciu - niekedy robia aj v narkoze 🙂 ....inak ja som schudla asi 4 kg nakolko som nemohla jest ani na jednej strane asi tyzden takze vrelo odporucam 🙂)))

jaris84
autor
14. júl 2014

no baby, tak už to mám za sebou. Dnes bol den D a už len prežiť nejako tie bolesti a bude OK. Ďakujem Vám za rady a povzbudenia. O týždeň mám prísť na kontrolu a vyberať stehy, ale to už hádam bude malina, keď toto všetko prejde 😉

jaris84
autor
15. júl 2014

ahojte baby, mám na Vás otázku. Včera mi vysekali osmičku, opuchnutá som jak bobor - neskutočne a navyše si všímam, že keď ležím v polosede, sem-tam mi z úst vytečú sliny a sú také akoby zmiešané s krvou. Je to normálne? Mám z toho trošku obavy, či je všetko OK. A ešte jedna otázka: s corsodylom ste vyplachovali ako často? Po každom "jedle"?

maji182
15. júl 2014

Ahojte mám otázku tiež by som mala ísť a odstránenie dvoch dolných osmičiek... jedna raste naležatoa v druhej mám kaz ale rastie normalne ....Kedže sa veľmi bojím zubára a iba pri vŕtaní potrebujem 2 injdekcie aby ma nič nebolelo.. Dáá sa tento zákrok robiť aj v narkóze ?

jaris84
autor
15. júl 2014

@maji182 dá, ale celkovú dávajú, keď ideš vyberať všetky 4 naraz. JA som bola včera vyberať pravú dolnú a žijem 🙂 ... síce mi až tak do smiechu momentálne nie je, ale dá sa to zvládnuť. Pred zákrokom ti dvakrát opichne kosť a nebudeš nič cítiť. Horšie je to potom, keď už budeš po a vyprchá lokálka - mne nepomohla ani tabletka, zabrala až ďalšia večer.

maji182
15. júl 2014

A nestačia ked idú vyberať len dva ??? Alebo ked si o to požiadam alebo priplatím ?? Ja vážne vravím že iba ked mi tam zubar dava skličko tak ma napína :(

mijunik
15. júl 2014

@jaris84 Ahoj, to je super, že už máš po zákroku a že si ho pekne zvládla. Ako dlho to celé trvalo? Ja si myslím, že tie sliny zmiešané s krvou sú normálne, veď máš v ústach ranu, rátam, že viac ako centimeter a všetko, čo je v hlave, vraj veľmi krváca. Keďže máš ísť "až" po týždni na kontrolu a na stehy, tak deň po zákroku je rana, myslím, ešte dosť čerstvá. 🙂 A tie sliny, to síce neviem, prečo Ti vytekajú, ale mysím, že je to tiež úplne normálne a že to má čo do činenia s hojením. 🙂 V každom prípade, keď si si s niečím nie istá, najjednoduchšie je zavolať do ambulancie, v ktorej Ti zákrok robili a spýtať sa tam. Ja som ale fakt presvedčená, že je to normálne, že tak slintáš. 🙂 Ja som si s Corsodylom nevyplachovala, takže neviem, ako často treba. Myslím, že som si nevyplachovala s ničím. Možno s repíkom, ale už si nepamätám. 🙂 No a vyberanie stehov je naozaj malina oproti tým nepríjemným bolestiam, ktoré prišli po zákroku. Rátam, že ešte túto noc sa veľmi nevyspíš (súdim podľa seba) a potom by to už malo byť lepšie a lepšie. Buď v polosede, daj si vysoko pod hlavu a nadopuj sa analgetikami, aby si sa trochu vyspala. A chlaď si líce, aby bol opuch čo najmenší, potom by to malo trochu menej bolieť. Neboj, dobre bude, to najhoršie si už zvládla, len si urob fotku, kým vyzeráš ako škrečok, časom z nej budeš mať srandu. 😀

mijunik
15. júl 2014

@maji182 Ahoj, neviem, ako je to s celkovou narkózou pri extrakcii osmičiek, ale možno ak by Ti nechceli dať celkovú narkózu, tak by pomohlo nejaké písomné stanovisko od psychológa. Len neviem, či Ti budú vyberať naraz zuby na oboch stranách. Ako chceš potom jesť? Na oboch stranách budeš mať rany a tie sa Ti budú hojiť tak týždeň. Asi by bolo lepšie robiť tie zuby s cca mesačným odstupom. Ešte ma teraz napadlo, že možno by stačilo, ak by Ti dali nejaký oblbovák a zvládla by si to s len lokálnou anestézou. Predsa len je narkóza zásah do organizmu.

maji182
15. júl 2014

@mijunik to urcite nieco by mohlo byt s cim by som to az tak nevnimala ale tak za trizva iba s lokalom to nedam ...

bambulka222
15. júl 2014

@mijunik ahoj, prosim ta nenapisala by si mi meno lekara, ktory ti vyberal tu osmicku v bratislave? dakujem 🙂

mijunik
15. júl 2014

@bambulka222 Ahoj, mne všetky tri zákroky (tri osmičky) robil MUDr. Martin Kaprálik. 🙂

jaris84
autor
16. júl 2014

@mijunik no veru, že som sa dnes moc nevyspala. No dúfam, že to už bude len a len lepšie. Tie sliny zmiešané s krvou mám aj dnes, ale verím, že je to OK ako vravíš. Ja by som tam aj zavolala, ale nemôžem poriadne rozprávať, tak by ma ani nepochopili o čo mi vlastne ide 🙂 Ale mám pocit, že dnes som už trošičku menej opuchnutá ako včera, tak to už bude dúfam každým dňom lepšie

mijunik
16. júl 2014

@jaris84 ja si myslím, že tie sliny sú fakt normálne, ale na Tvojom mieste, ak by som mala pochybnosti, tak by som poprosila napríklad manžela, aby do ambulanicie zavolal a vysvetlil im, čo Ťa trápi. 🙂 Ale myslím, že pokiaľ nemáš silné, zhoršujúce sa bolesti, ktoré by možno svedčili o zápale v rane, tak sa to upraví aj samé. Ale som laik, takže moje slová ber z rezervou. 😀 Želám Ti, aby sa Ti rana čo najskôr zahojila a aby si sa mohla poriadne vyspať. 🙂

katkabg
16. júl 2014

Ajojte tak aj ja prispejem🙂 mne pred tyzdnom vyberal moj zubar zub mudrosti,mala som vsak stastie ze bol pekne vyrastsny a korene mal rovne takze ho vybral za 20 sekund ako kklasicky zub....este ma cakaju dva ale aj tue su pekne vyrastene.Len som v nom mala kaz a zub bolel.Aj po vyprsani inekcie ma nic nebolelo...asi patrim k tym stastnejsim.Mojej segre vysekavali pred 10 r.a povedala ze v zivote horsie nezazila lebo jej to robil obycajny zubar.cize radcej fakt naj dobreho chirurka.Moj zubar neni chirurg tiez ale je to chlap so zlatymi rukami 🙂

mijunik
16. júl 2014

@katkabg No v Tvojom prípade bolo super, že si mala zub už vyrastený, pretože Ti lekár nemusel nič rezať... 🙂 Podľa mňa najväčšiu bolesť spôsobuje tá rana po rozrezaní. Teba by fakt bolelo len to samotné trhanie, takže Ty si mala normálne pohodičku... 😀 😀 Akože relax v kresle... 😀 😀 Ak Tvojej sestre museli vysekávať zub, tak to verím, že ak to ten zubár nevedel robiť, tak si to užila... ☹ Moja mamina zase zanedbala jednu svoju osmičku, ktorá mala ísť von, mamina to stále odkladala (asi sa bála), zub sa nejako pokazil, či zapálil, skrátka injekcia nezabrala tak ako mala, lebo tam bol tuším už hnis, lebo to mamina nechala zájsť tak ďaleko. To bol potom zážitok v kresle... Už to bolo dávno, ale pamätám si to - prišla som zo školy a doma sedela mamina spuchnutá, domodrinovaná, ubolená, utrápená... Ďalšie osmičky už nezanedbala a ani ju ich extrakcia nebolela. Ponaučenie - riešiť zuby čo najskôr!

katkabg
17. júl 2014

@mijunik no ja som strasny strachoput ale od kedy som nasla tohto zubara tak sa nebojim 🙂 uz mi urobil vsetky zuby co mali kazy 🙂 a ano uplna pohodicka to bola fakt prebehlo to ain cvai 🙂 🙂 🙂 no a sestra ta teda mala fakt zazitok.A zuby fakt netredba zanedbavat.tu v bulharsku poznam dva pripady kedy pokazeny zub rozvinul rakovinu celuste a clovek zomrel v oboch pripadoch.....takze peekne poctivo k zubarovy chodim 😀

samajama
28. jan 2015

@eikenella Prosim ta chcem sa ta spytat, caka ma xtrakcia osmiciek tiez mam ist do Martina ku drSitarovy. MAM ale velky strach, lebo kojim a uz mi moja doky dala minuly tyzden daku vlozku co ma uz riadne bolel a aj ked mi dala injekciu od bolesti som strasne citila aj vrtanie, nejak mi to neumrtvilo ako po ine razy tak neviem ci mi to umrtv y riadne aj v martine ak tam je daky zapal, zevraj injekcie nezaberu, uz som raz zazila trhanie kedy mi slabo injekcia zaucinkovala a hovorim porod a sekcia mozu ist do haja oproti tejto hroznej bolesti. Ty si sa najprv bola objednat v tom mt? Mam vymenny listok a ked som tam volala povedala ze nech dojdem hoc kedy, ale neviem ci mi to len pozrie alebo bude hned trhat, dakujem

samajama
28. jan 2015

@katkabg chcem sa ta spytat kedze ta ten zub bolel, ako aj mna zabrala ti ta injekcia? Mne totiz minuly tyzden davala len vlozku, kym sa do toho martina dostanem a injekcia mi nezabrala tak si neviem predatavit ako mi to budu trhat ak sa to stane znovu a nepodari sa ta injekcia, som citala ze ked je zapal tak nezaberie

eikenella
28. jan 2015

@samajama ahoj, s vymennym listkom som sa sla objednat, najprv vysetrenie, potom mi dali uz termin- bolo to ale uz pred 7 rokmi. nebol ziadny problem, dvakrat som bola po 2 osmicky. vela stastia 🙂

samajama
28. jan 2015

@eikenella Dakujem za info, dufam ze mi to dobre umrtvy, potom uz to dako zmaknem. 🙂

katkabg
31. jan 2015

@samajama mna pobolieval ten zub lebo mi polroka pred tym vybrali nervy a zaplnili korene ale ostal volajaky skapqaty kusok nervu a to tam zacalo pracovat.Mne zabrala inekcia,nemala som tam hnis.A zubar mi zub mudrosti sikovne vybral.Asi som mala stastie 🙂 mala som aj korene rovne