Fibrilácia, arytmia srdca

olina4
30. apr 2022

Dobrý deň chcela by som sa spýtať, bola niektorá z vás na ablacii srdca? Môžu to vykonávať aj ženám silnejsej postavy?
Ďakujem za odpoveď ☺️

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
olina4
autor
30. apr 2022

@viestta bola som v Košiciach a pani primárka Mišíkova mi povedala že musím schudnúť a až tak mi to môžu vykonať.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
silviaeli
30. apr 2022

@olina4 ja som bola v septembri 2021, nebola som štihla, ale ani obezna..no tak ak primárka vravi, že treba schudnut tak asi treba..mala si sa spýtať na potrebnú vahu🤔mávaš aj záchvaty ?

alexandra2010
30. apr 2022

robime to na klinike, vaha neni kriterium, skor vyska u chlapov nad 2 m lebo kateter cez slabinu neni u nich dost dlhy. Co sa tyka vahy, to odporucane chudnutie je v ramci sekundarnej prevencie a zivotospravy atd.
dalsie kriterium je dlzka trvania FP, dlhorocne arytmie maju po ablacii casto recidivu a rozhoduje aj velkost lavej predsiene.

olina4
autor
1. máj 2022

@silviaeli záchvaty nemám mám fibrilaciu a arytmiu ani výboje poriadne už ani nepomáhajú.

olina4
autor
1. máj 2022

@alexandra2010 ja mám ľavú predsieň 51 mm teraz som bola už na šiesty výboj a dlho sa mi to neudrží

olina4
autor
1. máj 2022

@silviaeli a ako dlho trvala tebe ablacia? A ako sa teraz po nej cítiš?

retatka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
olina4
autor
1. máj 2022

@retatka mam 50 rokov výboj srdca mi robili minulý týžden už šiesty krát a drží mi to v poslednej dobe len mesiac, bola som v KE tam mi povedali že mi to urobia ale musim schudnúť cca aspon 5 kg a príznaky nemam

olina4
autor
1. máj 2022

@retatka a vaša kolegyňa kolko ma rokov?

tncka
1. máj 2022

@olina4 urcite bolo myslene schudnut aby to srdce sa tolko nenamakalo po tej ablacii a nie preto ze neni mozne ju vykonat pretoze mas nadvahu ci obezitu. V kazdom pripade schudnut je dobry napad len jej sa to hovori pri tych zdrav.problemoch co mas...Ja som si uz ablacii uzila viac ako dost🙊a nebola to aj tak ziadna vyhra,nakoniec som sa aj tak liekom nevyhla a aj tak to stale nebolo ok🤔Drzim Ti palce

olina4
autor
1. máj 2022

@tncka a kolko máš ty rokov? a po ablácii ti stále fibriluje aj vynecháva?

silviaeli
1. máj 2022

@olina4 to ani neviem čo znamená..aké výboje?
Ja som mala Supraventrikulárnu tachykardiu..pulz vy vybehol aj 210..záchvaty kazde 3m, brala som aj lieky
Od ablacie je všetko Ok..a citim sa super, aj keď ten stav sa upravoval ešte 3m po ablacii..
Záchvaty nemam a lieky mi už vysadili👍🏻😉

olina4
autor
1. máj 2022

@silviaeli mala si aj nepravidelný pulz?

alexandra2010
1. máj 2022

@olina4 do 55 mm robime bezne ablacie, nad ten rozmer uz zriedkavo. Ked je FP napriek liekom: betablokator a/alebo amiodaron symptomaticka, je to indikacia na Ablaciu.

olina4
autor
1. máj 2022

@alexandra2010 a ten kto má viac ako 55 mm tak potom čo robia?

alexandra2010
2. máj 2022

@olina4 Urobi sa kardioverzia potom davaju lieky na kontrolu rytmu a frekvencie, su to Betablokatory a Amiodaron spolu. Su pacienti ktori aj pod touto kombinaciou su symptomaticki a rozhodne sa individualne ci je vhodna jednorazova ablacia. Ked nie, dostavaju dvojkomorovy pacemaker a najvyssiu davku horeuvedenych liekov, v podstate sa tak vyradi vlastny rytmus srdca a pracuje len pacemaker.

retatka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alexandra2010
2. máj 2022

@retatka na slovensku to tak ide, robi sa ovela menej zakrokov aj ked su v novych odporucanich od 08/2021, je to velmi smutne. Preto som aj odisla zo slov. kardiologie, aj ked s tazkym srdcom.
8-9 rokov trvajucu perman FP uz sa da len liekmi riesit.
Ludom starsin s nizkym tlakom sa dava stale Digoxin /Digitoxin.

retatka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alexandra2010
2. máj 2022

@retatka pacienti s dlhorocnou FP mavaju nedovieravost mitralnej chlopne a z toho vysoky plucny tlak a dusnost. Su to komplexne pripady a robi sa aj rekonstrukcia tej chlopne, ked sa to potvrdi. Cim dalej sa s tym caka, tym je sanca dobreho vysledku nizsia.Toto musia vediet vsetky ambulantni kardiologovia.

silviaeli
2. máj 2022

@olina4 áno