Fyzická neschopnosť vstať z postele a ovládať svaly pri psychickom vyčerpaní

nair
20. dec 2016

Ahojte, chcela by som sa poradiť, resp. spýtať, či sa Vám alebo niekomu z Vašich blízkych niekedy stalo niečo podobné.. Partner má momentálne pracovne veľmi náročné a vyčerpávajúce obdobie, pracuje od rána do večera a funguje hekticky 6 až 7 dní v týždni. Prednedávnom sa mu stalo to, že chcel v noci vstať z postele, a ako sa zodvihol na nohy, spadol nazad do postele.. Popísal to ako chvíľkové ochrnutie tela (nie stŕpnutie nôh, subjektívne skôr necitlivosť), na pár sekúnd (asi, ťažko povedať ako vnímal čas) vôbec nevedel ovládať svaly tela, chvíľu ležal a potom už normálne vstal. Ráno mi povedal, že sa mu tu už niekoľko rokov dozadu (v podobnom životnom období) stalo, vtedy spadol ako podťatý na nočný stolík vedľa postele. Stretli ste sa niečím podobným? Akého to môže byť pôvodu? Neurologického? Psychického? (Námesačnosť a pod.?) Neviem, či sa tým vôbec oplatí zaoberať, či to je len maličkosť, alebo, v prípade že sa to zopakuje, môže ísť o niečo vážnejšie s čím sa oplatí obrátiť na lekára? Ďakujem za každý postreh.

luciannka83
20. dec 2016

Ak sa to deje v noci, rsp hned po prebbudeni podla mna ide o spankovu paralizu. Deje sa to prave v takych obdobiach ako si pisala. Skus si o tom nieco najst na nete.🙂

lilyianka
20. dec 2016

Neviem ci ide o paralyzu,nakolko pri nej pokiaľ viem clovek nedokaze vstat....nemoze sa pohnut a je to sposobene tym,ze hlava je hore (prebudena),ale telo nie a preto je cele nehybne....pri paralyze byvaju aj halucinacie,napr.pritomnost niekoho v izbe...opisujem z vlastnej skusenosti

maruskaml
20. dec 2016

Vyčerpaný organizmus....viac oddychovat.....zdravie najdem jedno, nikto nám ho nevrátí preto si ho chranme pokial sa dá

timea7
20. dec 2016

@maruskaml a nenahraditeľných sú plné cintoríny...

hivanik
21. dec 2016

@nair Mne sa ako 15 rocnej na intraku stalo ze som rano chcela rychle vstat a podlomili sa mi kolena a spadla som na zem pri posteli. Proste nohy paralizovane. Nemysim zeby to vtedy bolo z unavy a pretazenia. Skor ako pise
@luciannka83 .

luciannka83
21. dec 2016

@lilyianka hej viem, ale mozno je to nejaka kombinacia,... najlepsie sa spytat lekarA.

kakatulik
21. dec 2016

Ja si tiez myslim,ze to bude kombinacia fyz. vycerpania s niecim. Neurologickym. Urcite sa treba nechat vysetrit,aby to nebololo nieco vazne.

zibi
21. dec 2016

@nair urcite by som to riesila s doktorom ..taketo neurologicke prejavy, mozu a nemusia byt priznakom nejakej vaznejsej choroby a nie je nic horsie ked sa nieco zanedba ..cize nebrat to na lahku vahu ...
treba, ale v tychto stresoch urcite pridat mineraly - niekedy aj velky nedostatok magnezia, draslika, zeleza moze sposobit taketo problemy .a vela robi stres...ja na jeho mieste urcite vyhladam lekara ...

twigi235
21. dec 2016

Mamina to mala 2krat.prvy raz nechodila 6 hodin. Druhy krat sa jej tocila hlava a nohy neposluchali.. bolo to z vycerpania a stresu. Psychika napoveda ze treba zvolnit. Oddych,pokoj,dovolenka

mima4
21. dec 2016

@nair
priatel nech spomaly v zivote, v praci... a plne suhlasim s @timea7 - takých sú plne cintoríny...

sykorkauhliarka
21. dec 2016

@hivanik rychle vstat.. sama ako pises rychle vstanie bolo pricinou tvojho padu...spankova paraliza je ked sa ani nepohnes ani zavret oci nemozes nie to este sa postavit

hivanik
21. dec 2016

@sykorkauhliarka napisala som svoju skusenost, takto som to vtedy vnimala( je to uz dost davno). Mala som paralizovane nohy a urcite existuje celkova paraliza, tvoj nazor ti neberiem. Autorka pise ze sa postavil a spadol...

juma2
21. dec 2016

@nair Išla by som určite na neurologické vyšetrenie (veď nič nestratiš) alebo potom to môže byť ešte s tým vyčerpaním. Predsa aj organizmus má svoje mantinely a limity a keď sa prekročia (napríklad koli práci) tak na to vie organizmus aj patrične zareagovať..
Regenerácia a relax hlavne medzi sviatkami by mu určite pomohla😉

patka24
21. dec 2016

Toto bude len z unavy a vycerpania, jednoducho povedane, mozog je hore a telo chce stoj co stoj spat a oddychnut si, preto strajkuje, mal by trochu zvolnit tempo, lebo toto su varovne signaly vycerpanosti organizmu.

kakatulik
21. dec 2016

Takto sa moze prejavit take prechodne nedokrvenie mozgu,co moze byt aj predzvestou mozgovej prihody. Vysetrenie by som neodkladala.

nair
autor
27. dec 2016

Ďakujem Vám dievčatá ešte raz. Teraz máme voľno a oddychujeme... Verím že sa to nezopakuje, ale ak by áno, vyženiem ho k lekárovi 😉