Histamín a zápal hrubého čreva

kepassa
16. okt 2023

Mali ste uz niektora, kt.sa liecite na histamin taky zachvat, par dnovy? Mne sa to stalo pred rokom v auguste, potom v auguste po roku, vtedy ma uz hospitalizovali na chirurgii a nasadilli mi dvoje atb:entizol a normix. Isla som domov na reverz a teraz po dvoch mesiacoch sa mi to zopakovalo zas. Od vcera som na algifene a rozmyslam ci si nasadit znova atb, kt.mi predpisal preventívne. Gastro mi vravel, ze som crp mala iba 12 a kalprotektin 15 co si hlboke hodnoty na taku vaznu diagnozu, Divertikulitída, kt.mi diagnostikovali iba na zaklade usg nalezu a popisu tazkosti. Gastrochirurg povedal, ze to urcite nie je na rocnu liecbu normixu a treba si strazit histamin. Tam mam hlavny problem (mam aj laktozu a orechy,roztoce,vcely,travy,pel..)No tazkosti sa mi odvcera opakuju. Ma niekto podobnú situaciu? Ako ste to riesili?

mamina7070
16. okt 2023

nizkohistaminova dieta ak tak daosin nevidim dovod davat sia tb pri takych hodnotach a poskodzovat si crevo

kepassa
autor
16. okt 2023

@mamina7070 neviem ake hodnoty mam teraz, iba vtedy mi automaticky na chirurgii nasadili antibiotika pri takychto hodnotach. Teraz uzivam histapp co je ako daosin, vraj lepsie...no tie bolesti su hrozne
Vtedy som vydrzala 4,5 dna a skoncila som na cpo, teraz mi to tlmi algifen ale uz 2.den a nevidim zlepsenie

zuzka0605
16. okt 2023

@kepassa zapal hrubeho creva urcite nemas ani si nemala...lebo kalprotektin 15 je hodnota v norme a crp je tiez nizke..cize zapalove veci su vylucene.antb ti dali na divertikul.viem ze normix sa vie bravat aj intervalovo ako kura..trebars jeden tyzden v mesiaci.bolesti mozes mat z nafukovania a z toho ze crevo je precitlivele.ale pri tychto hodnotach sa nejedna o ziaden ohrozujuci stav.histamin a intolerancie maju neikedy prejavy ako by sa jednalo o zapal a pritom ti doktor povie ze ti v podstate nic nie je.

kepassa
autor
16. okt 2023

@zuzka0605 pred rokom som mala kalprotektin 75, este aj to bolo hranicne. Vtedy mi to robila alergo. Teraz mi vysla hodnota 15 ale po tyzdni brania 2 antibiotik. Akurat mi mali opakovat hodnoty, len som bola chora
Tiez si myslim, ze je problem histamin. Mam to divoke. Snazim sa dodrziavat veci ale je pravda, ze ma dorazila kava z kaviarne (mliecna pekna+kofein) no to co sa odvtedy deje, to su hrozne stavy
Nastastie teraz zabral algifen

lonely66
16. okt 2023

@kepassa kalprotektin 15? to boli aké jednotky? lebo ja mávam bežne okolo 175 a stále to posudzujú ako tzv. šedú zónu. takže z môjho pohľadu 15 je nič. jedine, ak máš labák, ktorý má iné jednotky.
a mimochodom, ten zápal hrubého čreva posúdili len z crp?
inak, ja mam taketo stavy už asi tretí týždeň. a tiež sa roky liečim na dráždivé črevo. čiže mám recidívy. problém je, že teraz to mám neskutočné. bolesti na dennom poriadku, hnačky (čo som mávala zápchy), triašky, niečo neskutočné. ono sa to ukľudní na deň a potom znovu. a tiež už neviem, čo s tým, zrejme budem volať na gastro, aby mi po rokoch zopakovali kolonoskopiu. začínam mať vážne obavy :(

3009
16. okt 2023

@kepassa ja mám tiež diverkulitídu a aj dráždivé črevo. Beriem trvalo Duspatalin 2x1 tabl. už doživotne a aj tak ma niekedy chytia silné bolesti a vtedy nasadím Normix, ale bola som už aj 2x v nemocnici, kde som dostávala infúzie.

kepassa
autor
16. okt 2023

@lonely66 netusim ako. Pre vysledky som volala telefonicky a dr mi povedal, ze mam hlboko pod normou. Spomenul mi 15. Nie som lekar, neviem sa v fom orientovať. Iba viem, ze min august som mala 75. Tych 15 som mala po tyzdni brania 2atb.
To bol dost uznavanh odbornik v Ke, gastrochirurg. On mi kolono ani nic nerobil. Robili mi iba tyzden predtym usg po 5 dnoch bolesti, nezaberali mi buscopan/nospa, algifen som nemala ..a tam mi dr. nasiel divertikulu
V nemocnici v prepustacej sprave mam, ze rok brat normix. Ten gastro po kalprotektine povedal, ze v ziadnom pripade. Ze musim riesit histamin a intoleranciu laktozy...ale ze mi dava 1 balenje normixu do zasoby a ak by nastal znova taky problem smer prijem chirurgia...
Mrzi ma, ze mas taketo obtiaže. 😟 musi to byt hrozne. Ja som cely den prelezala, nebola som schopna chodit, nie to este rozpravat ked ma chytali krce

@3009 ako dlho si prosim bola v nemocnici. Tyzden? A ten duspatalin ti predpisali rovno tam ci potom v ambulancii gastro?

3009
16. okt 2023

@kepassa ja som bola v nemocnici cca 7-10 dní. Duspatalin mi predpísal už v ambulancii astroentrológ.

zuzka0605
17. okt 2023

@kepassa mliecne kavoviny vobec nepi.ak si relativne v poho daj si len espresso.kolono je zbytocne aby ti este viac drazdil creva ked mas nizke zapalove parametre.prave preto sa robi ten kalprotektin aby oddelili ludi so zapal.ochoreniami od funkcnych.ja byt tebou sprisnim docasne tu laktozu a mliecne by som nejedla.

klaraj1897
17. okt 2023

Ja by som okamžite nasadila liek Wobenzym. Pôsobí proti zápalom, a celkovo aj posilňuje imunitu a je fajný. Neriešila som priamo tento problém, ale mala som v tele zápaly bez nejakej príčiny a musím povedať, že mi Wobenzym skvele zafungoval.

kepassa
autor
17. okt 2023

@zuzka0605 dakujem dnes som zaniesla vzorku na opakovany kalprotektin ku alergo. Boli sme dohodnute, ze zoapkujeme. Tak sa mi rano podarilo. Dnes, zatial som bez algifenu. Deti boli v skole, spala som. No sem-tam ma este stale chytia krce. Dietujem samozrejme. Uvidime. Dakujem za rady. Fakt nechcem znova do nemocnice

kepassa
autor
17. okt 2023

@klaraj1897 brala som ho 9r dozadu. Po operacii pruhu. Pomohol. Dakujem za tip

zuzka0605
17. okt 2023

@kepassa ak bude nizky, bud kludna. hlavne sa upokoj, znie to ako klise a v dnesnej dobe nerealne-co si budeme klamat, ale aspon sa o to pokus.stres zhorsuje histamin.ked si v strese aj tvoje travenie je v strese.

kepassa
autor
17. okt 2023

@zuzka0605 to viem a snazim sa mysliet na to, ze histamin mi zvysuju moje obavy a stres. Zasa ma chytili krce,musela som si dat 20kvp algifenu.naposledy som mala vcera o 14.40
Uz som dufala, ze bude lepsie. Zacalo to v nedelu...

zuzka0605
17. okt 2023

@kepassa cierne uhlie by som este skusila, carbosorb

lonely66
17. okt 2023

@kepassa inak ja ti uplne rozumiem. ja som skoncila na prijme za poslednych 10 rokov kvoli crevam asi zo 6-krat :( prajem vela stastia

kepassa
autor
17. okt 2023

@zuzka0605 dala som si vdaka

@lonely66 a vzdy bola nutna hospitalizacia, vzdy s atb?
Ja sa snazim ukludnit ale kŕče mam aj cez algifen. Neviem fungovať normalne. Vo stvrtok mam externe skolu-pisomku, dalsi stres ba tie poondate creva
6x za 10 rokov ???? Jemine :( Mna tak strasili na chirurgii, ze ked som podpisala reverz, ze nabuduce ma ani nemusia hospitalizovat. Neverila som, ze za dva mesiace to budem takto intenzivne zas riesit

lonely66
17. okt 2023

@kepassa hospitalizovana som neostala. vzdy mi dali nejake infuzie, ktore mi uvolnili krce, urobili pre istotu vsetky vysetrenia a po par hodinach alebo rano (ak som prisla po 22.00) ma pustili domov. ATB som mala mozno raz, fakt nepamatam. ale bol rok, co som tam bola 4x. a zase, krv, vysetrenie chirurgom, ultrazvuky, pripadne poslali este na gyndu, nariadili infuzie a poslali domov. nikto mi nikdy nic nevytkol, ani nevycital.
teraz si uz "ordinujem" sama, uz viem, co kedy vziat, ked mi je zle. niekedy rovnako ako ty - nezaberie nic. jednoducho pretrpim. niekedy mam dojem, ze mi potrha brucho. zatial nepotrhalo...
faktom je, ze moj kalprotektin sa uz 3 roky pohybuje cca 150-180, robia mi ho raz rocne a stale to uzatvoria este ako "sedu zonu" s tym, ze kolono odkladaju. vazne vsak premyslam, ze o nu vyslovene poziadam. uz aj z dovodu vyssieho veku.

kepassa
autor
17. okt 2023

@lonely66 velmi ma mrzi co citam. Vytrpis si riadne :( mozem sa opytat, kolko mas rokov? Ja mam 36.
Kolko dni ti trvaju take stavy. Aj tyzden?
Ja uz ani neviem co mam jest. Mam strasne obmedzenu stravu, vsetko mi robi problem. Teraz som mala kavu, kt.milujem. 3 male z kávovaru denne a uz ma odpalilo. + to mlieko, samozrejme. Strasne som frustrovana z toho co jest aby mi nebolo zle, nemozem kysle veci, paradajkove nic, uhorky ziadne, mliecne nahradzam sojovymi produktami, syry, cviklu, je up, horcicu, dresingy, spenat..a samozrejme ziadne strukoviny menovala by som dalsiu hodinu. Menujem len zaklad co mam rada