Prenos a vyšetrenie HPV a chlamýdií.

satanca
1. aug 2019

Ahojte, mám otázku, HPV vírus a chlamýdie sa prenášajú len stykom? Alebo inak - v praxi pokial môj partner mal sex.styk len so mnou a ja tiež len s nim, tak je v podstate nulová šanca, že jeden z nás (alebo obaja) mame nejaky z týchto vírusov, áno? Nemôžu vzniknúť “len tak” sami od seba, kým sa jeden z nás nevyspi s infikovanou osobou? Pýtam sa len preto, že môj gynekológ mi navrhoval vyšetrenia na chlamýdie a ja si myslím, že to potrebné nie je, nakoľko viem na 100% že ja a môj partner sme nikdy s nikým iným nespali. A nemam ani žiadne ťažkosti. Ale ak by predsa trval na tom teste na chlamýdie, ako to prebieha? Je to bolestivé? Niečo ako cytológia? Alebo horšie? Mna už cytológia dost boli...
a ešte mi napadlo, ureaplazma a mykoplazma je prenosná tiež len sexom a nemôže vzniknúť len tak “sama od seba”? A tiež - ako prebieha test na toto ochorenie, je bolestivý?
Alebo sa týmito vírusmi da nakaziť napríklad aj na kúpalisku v bazéne, verejne wc?
Prosím nehovorte mi aby som sa spýtala svojho lekára, nechcem tam robiť paniku a citlivku, on mi samozrejme nepovie či to boli alebo nie objektívne... chcem počuť reálne skusenosti od žien. Ďakujem

sisa_s
1. aug 2019

Prenasaju sa pohlavnym stykom, ziadna doska wc, veeeelmi raritne to moze byt aj pouzitie vlhkeho uteraku po infikovanej osobe (co pochybujem, ze si utieras genitalie cudzim uterakom) 🙂 test na pohlavne choroby sa robi klasickym vyterom, nic bolestive, do 14dni vysledky 🙂 pacienti klamu, preto lekar radsej urobi aj test na nieco, co tebe pride nezmysel, len aby vylucil potencionalne infekcne agens pri zapale, vytokoch 🙂

kataka10
1. aug 2019

@satanca Chlamydie aj HPV mozu preckavat v tele cloveka aj bez toho aby sa prejavovali. Resp. HPV je virus takze ak ho dostanes raz mas ho na cely zivot. Takze ak to nie je tvoj prvy a ty jeho prva mozete sa nakazit bez toho aby ta podviedol. Preto sa tieto ochorenia casto prevtivne testuju. Chlamydie hlavne ak maju zeny opakujuce sa problemy. Odber vobec neboli je to absolutne rutinny ster.

satanca
autor
1. aug 2019

@sisa_s
@kataka10 lenže my sme obaja svoji prví. a preto sa pýtam, že či je nejaka šanca že mame HPV alebo chlamýdie? Že či môžu vzniknúť len tak samé od seba

sisa_s
1. aug 2019

@satanca tak ono v medicine nic neplati na 100%, ale podla mna nic z toho by si nemala mat 🙂 ak vyjdu pozitivne vysledky, tak potom by som to riesila, ze preco a ako, ale samo od seba sa to neprenesie vzduchom na teba

satanca
autor
1. aug 2019

@sisa_s vzduchom nie, ale brigadujem v nakupnom centre a tie toalety tam.... fetacky, ciganky,.... snazim sa vydezinfikovat (je tam taky roztok či čo) a oblozit wc misu ako sa len da, ale predsa... a kupaliska, bazeny,... tam su tiez vselijake individua... toho sa velmi bojim. a na tych testoch som este nebola, no velmi sa bojim, ze budu bolestive, mna uz cytologia strasne boli. a keby mi chce robit ster z uretry (co sa vraj pri stere na ureaplazmy a mykoplazmy robi) tak asi U-TE-ČIEM !!! ja som strasne citliva, no on to nechape -.- a stale je na to podrazdeny... (moj doktor)... a nevies nieco o tych urea a mykoplazmach? to sa ako prenasa? lebo ked len stykom, ani to by som nemala teda mat.

ktochytavzite
1. aug 2019

@satanca same od seba nie ale preco ti to tvoj gyndos chce urobit??Len preventivne?Testy nebolia.

eliska13
1. aug 2019

@satanca nehysterci asi to je potrebné.Taz budeš rodiť....doktor Ti chce dobre.

podkovickaa
1. aug 2019

Ja som bola este panna ked som mala chlamydie.A tak isto ureaplazma moze byt z kupalisk a hhlavne viriviek.

soldi
1. aug 2019

@satanca a mas nejake problemy gynekologickeho charakteru? pokial nie, tak odmietni a neries. dr Ti nemoze hovorit co mas/nemas robit. moze Ti len navrhovat nieco. ak nechces, nutit Ta nemoze 🙂

eliska13
1. aug 2019

@satanca môžeš mať chlamýdie z bazéna, sauny nájdi si to na webe.Je to normálny ster z posvy

satanca
autor
1. aug 2019

@eliska13 to vazne? Tak to asi podstúpim. A je to takou vatickovou tycinkou alebo “kefickou” ako pri cyto?

eliska13
1. aug 2019

@satanca to vôbec neviem, ale keď som mala zápal a výtoky robili mi to.

sajuri257
1. aug 2019

Mas dva druhy chlamydii, plucne a pohlavne. Pokial ide o pohlavne- prenos pohlavným stykom: Absolútne najčastejší prenos chlamýdiovej infekcie je prostredníctvom nechráneného pohlavného styku. Štatistiky udávajú, že šanca na prenos z jedného človeka na druhého je až 60 %, čo je nadpriemerná hodnota v porovnaní s inými infekciami bakteriálneho typu. Prenos môže byť vaginálnym, análnym aj orálnym stykom.

 Iný prenos medzi partnermi: Z pohlavných orgánov môže byť infekcia prenesená na iné časti tela, no nie je to tá najtypickejšia cesta prenosu. Ešte zriedkavejšou sú iné formy nákazy, napríklad používaním rovnakej spodnej bielizne, posteľnej bielizne alebo uterákov. Infekcia v spoločných priestoroch typu sauna, bazén alebo sprchy je už len v teoretickej rovine.

Pochybujem ze sa nakazis v bazene kde je chlor, pripadne ze by si niekto sadal a obtieral sa o wc dosku na verejnom wc alebo pouzival cudzi uterak a v saune sedis v plachte. Cize ako vyhovorka pre naivnu partnerku ci partnera ok. 😂
Gyn.ti spravi nebolestivy ster.

sajuri257
1. aug 2019

A pokial ide o to HPV - prenasa sa stykom nielen pohlavnym ale aj analnym pripadne oralnym, staci drobne poranenie alebo trhlinka napr.v ustach 😉

podkovickaa
1. aug 2019

@sajuri257
Pisala som tu,ze som mala chlamydie ked som bola panna a nemala som ani oralny sex a nie to analny.