Infekčná mononukleóza u 17 ročnej

26. feb 2021

Ahojte,chcem sa poradiť kto bud už toto ochorenie prekonal alebo mal s tým skúsenosť. Mam 17 rokov minulý týždeň v sobotu som mala 38'3 horúčky, šla som na pohotovosť mala som podozrenie na mononukleozu, dnes už boli výsledky a mononukleoza sa potvrdila,pediatricka povedala ze mam mierne zvýšené hodnoty, dala mi čaj na pecen a mam mat diétu a mam sledovať teploty. Co sa týka príznakov tak minuly týždeň to bola katastrofa nemohla som ani prehltat, cele telo má bolelo, žalúdok som mala na vode plus tie horúčky a mala som aj pupienky v hrdle a par aft čiže som mala aj agresívnu angínu. Momentálne od pondelka horúčky som nemala ale dali mi predtým ATB Rovamycine a mam ho dnes vysadiť bo to nepomôže, pomohlo mi to na to hrdlo iba, ináč teraz mam uzlinou na ľavej strane zväčšenu, zapálilo sa mi na tej strane dasno a mam par aft a vyrážky a sem tam ma zabolí v oblasti pečene. Moja otázka znie ci sa toto ochorenie môže niekedy vrátiť a kto to už mal že aký ste mali priebeh, bojím sa lebo som čítala že to môže mať aj vážne následky na pečeň 😳že ju môže roztrhnúť ci co, mam z toho strach

alexa99
26. feb 2021

Určite treba mať "pečeňovú diétu" teda znížiť obsah tukov v jedálničku, najmä alkohol a snažiť sa nebrať zbytočne veľa liekov ak ochorenie ustúpi. Samozrejme lieky na ochorenie určite brať treba. Sestra mala nedávno mononukleozu. Dostala sa z toho pomerne rýchlo. Ale liečba bola ťažká. Tak isto odporúčam pestrec mariánsky. Treba piť dosť vody a veľa ovocia a zeleniny. To tiež pomáha k regenerácii pečene. Na koľko som nutričný terapeut tak sme sa učili, že sú veľmi vhodné aj nízkotučné mliečne výrobky.
Prajem skoré uzdravenie.

ajsha123
26. feb 2021

My sme prekonali mononukleozu tak, ze sme o nej ani nevedeli... Len náhodou sa na to prišlo, lebo nam robili testy na potravinove alergie...

autor
26. feb 2021

@alexa99 ďakujem veľmi pekne, síce mne už doktorka žiadne lieky nedala iba ze mam Rovamycine vysadiť ale keď si tak vezmem tak oproti víkendu je to lepšie zatiaľ,ze keď budu opäť horúčky tak sa mame jej ozvať.

bellovag
26. feb 2021

6 ročný syn ju mal minulú jeseň...mal všetky príznaky, zväčšné uzliny, hrdlo chytené, minimálne jedol, vyhádzal sa, únava, teploty...detská nás po tom ako mu z krvi potvrdili mononuleózu poslala na infekčené...tam opäť brali krv a zistili, že pečeňové testy má úplne v poriadku a dietu netreba....nasadili mu lienk ISOPRINOSINE, bral ho dlhodobo, niekoľko mesiacov, nie sú to ATB ale liek na imunitu....+ bral Bkomplex, vit. C a veľa tekutín...

tyrkysova_kobyla
26. feb 2021

Ja som mala cca tiez v tvojom veku, zacalo to bolestou hrdla a horuckami, tak v domnienke, ze mam anginu, som sla k lekarke a sup, mononukleoza. Dostala som lieky na pecen a tiez som mala tu dietu, po ktorej som aj dost schudla, co bolo hrozne ☹ ale horucky som mala niekolko dni, potom, ked sa to zlepsilo, tak organizmus som mala aj po roka oslabeny, zadychala som sa pri fyzickej aktivite, celkovo som bola taka slaba.

janka_23
26. feb 2021

Aj ja som ju prekonala pred cca 20 rokmi. Mala som ťažký priebeh, skončila som v nemocnici a dostávala som sa z tohy skoro 2 roky. Držala som prísnu diétu, v nemocnici som bola skoro mesiac na infuziach. Hrdlo som mala také zhnisane, že som nemohla nič jest, vysoké horúčky, zväčšené uzliny som mala ešte veľmi dlho po vyliečenie, chodila som každý mesiac na kontrolu na infekčné každé tri mesiace na sono pečene. Pokiaľ viem už druhý krát sa táto choroba nedá dostať, protilátky v krvi ti zostanú po celý život a už nikdy nebudeš môcť darovať krv

veronika2021
28. mar 2021

Vela oddychovat,posilnit imunitu vitaminmi,bylinkove caje a hlavne nezacat skoro so sportom.Ja som to mala v 19tke a svojou hlupostou som dopomohla k tomu,ze som mala imunitu dalsich 12 rokov odpisanu.Nonstop som byvala chora a pri kazdej infekcii som mala strasne bolave uzliny na krku aj pri usiach,ktore mi nedali spavat...od bolesti som plakavala,vacsinou bola bolest uzlin horsia ako choroba sama.