Je kolonoskopia bezpečná?

zzuunnaa
14. mar 2024

Ahojte, čaká má o 2 týždne kolonoskopia. Doktorka mi ju “naordinovala” bez toho aby má videla. Písala som jej email, že sa chcem objednať nakolko cítim niekedy bolesť brucha na dotyk (konkrétne miesto), niekedy ako keby mi niečo “vadilo” v ľavo pod rebrami. Kázala mi prísť na krv, výsledky OK, poslala má na sono, tiež OK tak že kolonoskopia. Avšak rodina ma straší, že je to rizikové vyšetrenie, že pri mojich problémoch (zapal čreva, syndróm drazdiveho čreva, celiakia atd) je vyššie riziko komplikácií… Mám pocit, že kopa ľudí na kolonoskopii bola a zvladli to super, len už sa začínam báť, či je vôbec toto vyšetrenie nutne, či nie je niečo menej invazívne…

veklipo
14. mar 2024

Rodina Ta straší? Rodina sú lekári?
Kolonoskopia nie je invazívna a je bezpečná. Ak Ta na ňu poslal lekár, určite treba ist.

domka222
14. mar 2024

Nebezpečnejšie môžu byť problémy ktoré popisuješ ako bežné kolonoskopické vyšetrenie

cookie29
14. mar 2024

No tak urcite to nie je prijemne vysetrenie, invazivne je, ale dnes sa povazuje za invazivne vysetrenie pomaly vsetko, ale vzhladom k Tvojim diagnozam by som nevahala, prave naopak...

majamat
14. mar 2024

pozeram, ez tu vznikol trosku rozpor.

invazivne vysetrenie je kazde vysetrenie, ktore zasahuje do organizmu - poskodzuje nejake tkaniva. hoci pri kolonoskopii uplne k poskodeniu nedojde, ale niejake mikrotrhlinky vziknut moz a vzniknu hlavne pri odbere vzorky a teda ide sa hlbok, cize ano, ej to invazivne vysetrenie, ale v porovnani s vysetreniami, hoci laparoskopickymi, ked sa musi prestupit do brucha cez brusnu stenu je menej invazivne.

poznam ludi, co neboli v uplne dobrom stave a teda ludia co maju problem s crevami casto v dobrom stave nie su a zvladli ho uplne v pohode. a to aj stari ludia.
hoci je to invazivne vysetrenie, stale je pomerne bezpecne v porovnani s niektorymi,
no smaozrejme rizika tam nejake budu, ale nezazila som ziadne a to som poznala viac ludi co toto absolvovali.

majamat
14. mar 2024

komplikacie urcite najdes na nete.

majamat
14. mar 2024

no pravdupovediac, zda sa i to ako dost divny postup bez toho aby ta videli, naplanovat taketo vysetrenie.
nepredchadzalo tomu nieco, neodporucil to niekto, nevysli nejake vysledky zle?

3009
14. mar 2024

@zzuunnaa ja mám dráždivé črevo, diverkulitídu a už som 2x absolvovala kolonoskopiu. Keď treba tak treba. Jedinou kontraindikáciou je práve prebiehajúci zápalový proces na črevách, ale to teraz nemáš.

pribinak
14. mar 2024

@veklipo kolonoskopia je invazívne vyšetrenie a má svoje rizika.
Dokonca mize prísť k predstaveniu čreva. Takze tak

pribinak
14. mar 2024

To je aká doktorka? Gastro? Chira? Nemusíš ísť ak máš obavy

srnka79
14. mar 2024

@zzuunnaa ja som bola nedavno, ale v narkoze a doktor mi povedal, ze dobre rozhodnutie, pretoze som chuda a mala som vraj natesno kadejako poskrucane creva, moze to byt v takom pripade bolestive (kazdy to ma inak, niekto bez problemov pri vedomi, ja som to riskovat nechcela a dobre som spravila). Nasledne sa clovek dobre vyprdka (vyzenie prebytocny vzduch z vysetrenia) a ide domov. Ziadne problemy a nasledky. Mne to robil skuseny odbornik, predtym bola konzultacia, takze sa pytali na zdravotny stav, lieky, atd. - cize tam si vsetko s nimi prejdes, ak by bol nejaky problem, isto vysvetlia, poriesia. Nasledne tyzden predpriprava (dieta, cistenie criev). Stat sa vzdy moze cokolvek, ale to riziko by malo byt minimalne. Ako ked kracas po ulici, tiez je to o stasti. Niekomu sa nic nestane a niekoho zrazi auto, ale takto na to nemozme hladiet, bali by sme sa aj vyjst z domu. Ak su velke zdravotne problemy a clovek si uz nevie rady, tak sa snazi vylucit choroby aj vdaka kolonoskopii. Mne akurat potvrdili hemoroidy, ktore mi v nemocnici vylucili, cize to nejaky zmysel malo. A nenasli nic patologicke, takze sa cloveku ulavi, ze bolest nie je napriklad kvoli rakovine. Drzim palce, bude to fajn, najhorsia bola ta dieta😂😂😂

taynee
14. mar 2024

@pribinak ku predstaveniu? Mysleli ste ku perforacii creva?

taynee
14. mar 2024

Ja som bola na kolonoskopii uz asi 6x za poslednych 12 rokov. Vzdy to bolo znesitelne. Bola som bez cohokolvek, s rajskym plynom, s analgosedaciou, aj v celkovej narkoze. Je to jedine vysetrenie, ktore poskytne komplexny obraz o creve.

pribinak
14. mar 2024

@taynee predstaveniu čreva. Ja nie, moja príbuzná áno. Takmer to neprežila

taynee
14. mar 2024

@pribinak co je predstavenie creva? poznam prederavenie = perforacia.

pribinak
14. mar 2024

@taynee fakt? Nepochopila si preklep? No Boze….. áno áno áno, perforácia čreva

petronelag
14. mar 2024

@zzuunnaa A na aké sono ťa poslala, ja by som túto bolesť tipovala na zväčšenú slezinu, keď som bola na sono orgánov v bruš.dutine, tak som to tam mala aj napísané, že slezina zväčšená. Ale nedali mi nato žiadne lieky.

zzuunnaa
autor
14. mar 2024

@pribinak gastro lekar

zzuunnaa
autor
14. mar 2024

@petronelag sono neukázalo nič… nejaký nezhubny nádor v pečeni, ale že to je OK, že to má veľa ľudí, že to riešiť ani nemám 🤷🏽‍♀️ inak všetko negatívne… ja už neviem, bojím sa aby to nebol nejaký pankreas alebo čo, ale tak asi by aj krv niečo naznačila 🤷🏽‍♀️

zzuunnaa
autor
14. mar 2024

@petronelag a sono brušnej dutiny. Kontrolovali mi žalúdok, pankreas, slezinu, pečeň, obličky..

zzuunnaa
autor
14. mar 2024

@pribinak toho sa obávam veľmi…. ako štatistiky sú dosť vysoké čo som našla na niektorých zahraničných stránkach :/ Tá príbuzná bola mladšieho alebo staršieho veku?

pribinak
14. mar 2024

@zzuunnaa 58 ročná, ale inak zdravotné ok. Išla na kolo tiež len preto že mala po niektorých jedlách problemy a takmer sa z nemocnice nevrátila
Lekár jej prepichol črevo bránicu a skončil v plucach

Je to invazívne vyšetrenie, ale dá sa už aj prehltnúť taka tabletka s kamerou. Skús sa informovať

banderaska29
14. mar 2024

Ahoj ja mam za sebou cerstvo kolono (3 dni) . pre mna bolo riziko tohto vysetrenia omnoho omnoho menšie, ako zanedbanie potencialnej hrozby a neist naň. za mna je príprava na kolonoskopiu masaker, na rozdiel od samotneho zakroku ktory bol uplne pianko. ani som nevedeela, že bol už na konci čreva. bola som v Assiduo v Bratislave, dokonaly pristup 🙂

ivik4
14. mar 2024

Ja sama mam vaznu chronicku chorobu takze budem chodit na kolono uz do konca zivota pravidelne a ano je to samozrejme aj nebezpecne. Mne by mohli velmi ublizit keby mi ju nerobia v narkoze nakolko by som si aj sama mohla uskodit tym ze od bolesti nerobim to co mi kážu .
Mimochodom, jedna pani co so mnou lezala na internom po kolono zomrela, bolo to aj v televizii .
Takze ano ,tieto vysetrenia su velmi dolezite ale aj pri nich sa vzdy moze nieco stat

maranco
14. mar 2024

Jak probíhá kolonoskopie? Přejde vás strach i stud. Češi jsou v rakovině tlustého střeva na špici
https://www.stream.cz/na-vlastni-otvor/jak-prob...

tibor79
14. mar 2024

@zzuunnaa v najhoršom hrozí prederavenie čreva. Vždy sa podpisuje súhlas s vyšetrením, oboznámenie s rizikami. Netreba zase myslieť na najhoršie.