Je to zápal okostnice?

jozifkaa
9. feb 2024

Ahojte, mesiac dozadu sa mi vytvoril hnisavý vačok pod zubom, bezbolestný, červený, zub tiež nebolel. Nakoľko som v zahraničí, k zubárke som sa dostala až včera - a vraj zápal okostnice. Po prehľadaní informácii som našla, že medzi príznaky zápalu patrí horúčka, vysoká bolesť, bolesť zubu - ani jedno som nemala. Jedine tú nešťastnú fistulu pod zubom. Tak sa chcem opýtať, je táto diagnóza správna ? Čaká ma totiž čistenie kanálikov a nechcem, aby mi zub trhala.

lucuass
9. feb 2024

@jozifkaa keby si mala zápal okostnice nevidela by si od bolesti na oči.
Tento vacok je hnis ktorý ti pravdepodobne pukne sám podľa toho či máš kaz alebo nie , kaz môžeš mať aj vnútri zuba že ho nieje vidno , každopádne treba ten zub urobiť ale zápal okostnice to nieje keďže ťa to neboli.

tana85
9. feb 2024

svokra mala na jesen zapal okostnice a zly pohlad na nu bol - spat nevedela, vkuse na liekoch proti bolesti, bolela ju cela hlava/celust, vsetko okolo toho zuba. aj osetrenie bolelo lebo injekcie nezaberaju tak dobre pri zapale, liecila to atb 10 dni. netrufam povedat, ze zubarka nema pravdu, len pisem aky priebeh to malo u svokry

kacena4
9. feb 2024

mozno nemas akutny zapal, mozno sa len zacal prejavovat a prisiel si vsak k dr na osetrenie. a ano zasiahlo ti to asi uz kost, nie len samotny zub. otazka je ci ti dr dal atb, tie sa pri zapale okostnice davaju

ronie338
9. feb 2024

Ak sa ti spravila fistula, ten hnis mal ako vyjsť von, tým pádom ta nemusí bolieť zub ani nemusíš mať teplotu. Ale je to stále zápal, ktorý sa musí odstrániť, čiže čistenie korunových kanálikov. Fistula kým zmizne treba rátať pár mesiacov, na rtg zmena bude patria až po pol roku ci sa to hojí a úplne zmizne zápal pod zubom za pár rokov. Ľudia ktorým sa fistula nespraví majú bolesti, opuchy, teploty, niektorým sa musí narezat dávno aby ten hnis vytiekol. ATB sa nemusia nutné predpísať. Ale naozaj je potrebné správne osetrenie zubných kanálikov.

ronie338
9. feb 2024

@lucuass zápal okostnice ju nemusí bolieť, keďže jej sa hnis nehromadi pod zubom ale našiel si cestu von najmenším odporom. Zubný kaz sa z vnútra zuba nevie spraviť, vždy ide z von dnu, ale môže sa spraviť na mieste kde nie je na prvý pohľad vidieť, napríklad medzizubny priestor. Preto sa odporúčajú zahryzove snímky raz ročne, ak sa dá a človek má dentalnu hygieničku ktorá má ambulanciu pri zubárovi 2x ročne veľký rtg snímok raz za 2 roky. Zahryzove snímky sú na odhalenie kazov, na veľkom rtg vidieť aj kosť, ak je nejaký akútny problém robí sa trg konkrétneho zuba kde je zobrazený celý a vidno aj okolitú kosť. Taky rtg sa robí pri bolesti a po plnení korenovych kanálikov. A fistula praskne, opäť sa naplní, praskne a tak pekne dookola kým sa príčina nevylieci. A keď ma zub zapálené kanálikov, je to na 99% zo zubného kazu. To jedno percento je keď majú dospelý ľudia strojček a robí sa veľký posun zubov a rýchlosť robí posun alebo otáčanie a môže sa stať že zub odumrie, pripadne po úraze. A to nehovorím ako laik, mám vystudovaneho zubného asistenta a 12 rokov som robila v ambulancii zubnej

janickazaryb258
9. feb 2024

ahoj, určite by som si hneď utekala kúpiť liek Wobenzym, veľmi pomáha pri hojení akýchkoľvek zápalov. Nedám naň dopustiť. Myslím, že keby som ho pri zápale okostnice nemala, tak mi tá pusa upadla, ako veľmi to bolelo. Je to zázrak.

mima8356
12. feb 2024

Zdravim, ja som dnes bola u mojho zubara, od piatku take bolesti, ze som steny skrabala a dolny zub -vyplene kanaliky uz asi rok dozadu, tak ten na dotyk priserna bolest, plus sanka, lice
Dr.urobil rtg a ze zapal okostice, ale kanaliky niesu zapalene,a na rtg nebol ani hnis len zacinajuci zapal okostice, dostala som atb a zevraj to ustupi...
Som zvedava, lebo analgetika v noci ucinkovali max.pol hodinku..
Ale pri okostici su naozaj priserne bolesti 😔

ronie338
12. feb 2024

@mima8356 kanáliky boli dobre vyplnené? A všetky? Lebo keď je zub dobre ošetrený, myslím kanáliky, nie je možné aby sa po roku spravil zápal. Jedine ze zub sa zlomil a cez prasklinu sa tam dostali baktérie, pretože tie spôsobujú ten zápal. A tie sa správnym čistením, vyplachnutim a zaplnenim zničia a keď už je bolesť pri zaplnenom zube tak sa koreňová výplň vyberie a necháva sa zub otvorený alebo s liečivou vložkou, ATB sami o sebe iba potlačia zápal ale nevyliecia ho, toto je iné ako pri chorobe. Aby sa tá bolesť a opuch nevrátili.

mima8356
13. feb 2024

@ronie338 tiez mam s toho zmiesane pocity, robil mi priamo v ordinacii rtg a ze je to zapal okostice, ze mozno s prievanu, choroby, zatial mam bolesti stale, miernejsie kusocek ale stale, po cca 4hod.musim si dat opat analgetika, dnes zatial druhy den atb.
Snad mi to nebudu rezat 😏, mam velky prah bolesti ale zuby nedavam..
Ja mam zub vyplneny, a bolo ho tak 3/4 na to bola dana plomba keramicka aby to posobilo ako ozajstny zub, nechcel mi tahat kedze uz mam naozaj malo zubov

Ja mam s toho

ronie338
13. feb 2024

@mima8356 ATB účinkujú až od 3tieho dňa, majú dlhší nastup účinku, ale aj tak som názoru že mal zub otvoriť a prečistiť, q ukazoval aj na rtg ako to vyzerá ako sú kanáliky zaplnené? My sme vždy pacientom ukazovali ako sme zaplnili ako vyzerá zápal na snímke...