Karcinofóbia

janiska111
1. sep 2012

MK už dlho sledujem, čítam Vaše príspevky, no až dnes som sa rozhodla zaregistrovať a skúsiť si pomôcť možno aj vďaka vám. Mám panický strach z rakoviny a ničí ma to. Prvýkrát sa to u mňa objavilo, keď som mala 19 rokov, vtedy som sa z toho pomerne dobre dostala, no a teraz je to zase späť. Mám prácu, čo ma baví, dokončujeme stavbu domčeka, úžasného manžela, krásneho, zdravého 6 ročného syna, ktorý teraz nastupuje do prvej a tento obrovský strach. Prejavuje sa to u mňa tak, že po maličkom nejakom príznaku si vytvorím v hlave najhorší možný scenár rakovinového ochorenia, ktoré to môže spôsobiť, samozrejme hneď hľadám, čítam, tak potom zistím aj iné príznaky, ktoré sa ako napotvoru samozrejme u mňa začnú prejavovať a už sa v tom utápam. Po 10 rokoch prežívam túto nočnú moru opäť, len s tým rozdielom, že mám prácu a rodinu, ktorá ma potrebuje a ja to nechcem zničiť kvôli takémuto strachu. Nevládzem už. Psychológa som zatiaľ neskúsila, lebo nepomohol ani vtedy. Musím sa y toho dostať, chcem proti tomu strachu bojovať. Nemáte podobnú skúsenosť priamo u vás, či u niekoho z vášho okolia? Odkiaľ začať, aby som to prekonala?

trish31
1. sep 2012

@janiska111 ahoj.V prvom momente mi nabehli zimomriavky,nakolko mam pocit ze citam samu seba.Mam rovnaky problem,takisto prepukol cca v 18 rokoch.Chodila som k psychologicke ale nepomohla mi.Ja navyse studujem Epidemiologiu a musim prechadzat aj predmetmi ako su Radiologia,Onkologia a podobne.Ucim sa o vsetkych ochoreniach podrobne,takze uz pri obycajnom zakaslani si myslim,ze mam karcinom pluc.

kedze pracujem s vela lekarmi,boli taki,ktorym som sa s tymto zdoverila.A vies aka bola odpoved?nepomozes si.rakovina ak si ta ma najst si ta najde.

Ked na mna pride uzkost z rakoviny,snazim sa to predychat.Idem na cerstvy vzduch a silou mocou sa snazim mysliet pozitivne.

veternica
1. sep 2012

Ja sice nemám panicky strach z rakoviny,ale tiež som pri obyčajnej chorobe mojich deti myslela na to najhoršie,postupne som z toho dostala uzkosti a to nebolo nič prijemne lebo pretrvavali aj mesiac hoci choroba detom už odznela.Ked som citela že už je to moc ,že nevladzem tak som navštivila psychiatričku ta mi dala lieky rok som ich uživala ,preliečila som sa a je mi super 🙂

janiska111
autor
1. sep 2012

@trish31 Presne toto, čo si mi napisala, že ti povedali lekári, mne vravel pred 10 rokmi psychológ. Nepomohlo v ničom. Nezávidím ti, že to ešte aj študuješ. Toto by som ozaj nedokázala. U mňa je najväčší problém v tom, že nech tie hnusné myšlienky zaháňam akokoľvek, vždy sa im podarí predrať napovrch. Manžel teraz pre nás troch zajednal budúci víkend chatu v horách, al vôbec sa mi tam nechce. Nemôžem odmietnuť, lebo viem, že to urobil kvôli mne. Ale jednoducho nezvládam to potlačiť. Potrebujem tie mzšlienkz odstaviť, no zatiaľ bezúspešne. Je to bludný kruh. Aby som to zhrnula. Snáď ma pochopíš. Točieva sa mi aktuálne často hlava, viem že zo stresu. Lenže následne mám ten stres z toho, že sa mi točí hlava. Tak ako z toho von???? ☹

janiska111
autor
1. sep 2012

@veternica So mnou psychológ mával sedenia, povedal, že to zvládneme. No nezvládli sme. Pomohol manžel (vtedy ešte priateľ) Tiež, keď im so synom dačo je, mám v hlave tie najhoršie scenáre. Ale keď im choroba prešla, to sa spravilo samé. Len u mňa je ten bludný kruh, že úzkosť spôsobuje mnoho fyzických príznakov a tie mi stačia na vytvorenie mojich rakovinových "scenárov" 😖

trish31
1. sep 2012

@janiska111 v prvom rade musis mysliet pozitivne lebo si to privolas.Ja mam tiez tie stavy toci sa mi hlava ihned mam leukemiu.je ti to zname?

kazdopadne:predychavaj a stale si opakuj Som zdrava som zdrava

U psychiatra si nebola?

ematko29
1. sep 2012

no ja som nato podobne,ale potlačila som to 🙂 aak aj si všimnej nejaký problém tiež myšlienky smeruju tym hroznym smerom apre istotu idem k lekárovi aby mi to vyvrátil a snažím sa nesledovať lebo by som zblbla.myslím ,že je vela ludí ktorí sa toho boja myslím,že všetky.ale naozaj som pochopila,že ked som zdravva načo sa mám takym sposobom zožierať ,ked mám problém idem k lekárovi avverím mu 😀

ematko29
1. sep 2012

@janiska111 ked sa ti točí hlava je to najskôr problém s tlakom,ale môže to byť príznak depresie.

janiska111
autor
1. sep 2012

@trish31 U psychiatra som nebola. Mám strach, aby som kvôli tomu neprišla o prácu. Snažím sa predýchavať. To, čo si mi napísala, je mi až príliš dobre známe... bohužiaľ 🙄 Aktuálne ma to točenie hlavy "zožiera" kvôli nádoru na mozgu. Tej mojej hlave by som asi potrebovala jednu klepnúť, nech už myslí normálne. 😅

nef2702
1. sep 2012

cim viacej na to budete mysliet a sami seba stresovat, tym je vacsia pravdepodobnost, ze ju v buducnosti dostanete...

veternica
1. sep 2012

Ja si myslim že by ti psychiater skôr pomohol ako psycholog ja som chodila aj aj a viem že bez liekov by mi to neprešlo,teraz som šťastná že som sa odhodlala niečo pre to urobiť už by som sa nikdy nechcela tak trápiť!!!!!!

trish31
1. sep 2012

@janiska111 nador hlavy:bolest hlavy,dvojite videnie,trpnutie koncatin,a podobne.Nie tocenie hlavy 😉 Hlava sa ti toci,pretoze mas nizky tlak a meni sa pocasie 🙂

Skus psychiatra.Vies kolko ludi fici na lexaurine?

janiska111
autor
1. sep 2012

@ematko29 Tlak mám nízky stále. Ten sa mi nijako nezmenil. Nemyslím si, že to bude mať nejakú fyziologickú príčinu, lebo keď sa mi podarí niečím sa zaujať tak, že tie myšlienky prebijem, tak sa netočí. No potom si na to spomeniem a už je to späť.

cat
1. sep 2012

naozaj vyhladaj odbornú pomoc /psychológ, psychiater/, pretože ty si tú rakovinu k sebe týmto spôsobom normálne privolávaš.. sila ľudských myšlienok je silnejšia než si myslíme.. Btw ja rakovinu mám a vobec sa nejdem zblázniť. Dôležité je pre vás zdravých ludí chodiť pravidelne k doktorom a každé ochorenie odhaliť včas. Ale ak s prepáčením za každým prdom vidíš raka, treba fakt liečiť hlavu.. Nenechaj to len tak, otravuje ti to život ako sama píšeš, možno ti odborník ozaj pomôže..

janiska111
autor
1. sep 2012

@cat Máš veľmi dobrý postoj. Ďakujem za tvoj príspevok. Ano, máš pravdu s tým, že za každým prdom vidím rakovinu 😵 Preto nebežím hneď k lekárovi. Ti môžem ale povedť jedno, táto chvíľa tu s Vami mi teraz pomohla oveľa viac, než vtedy tie sedenia s psychológom.

janiska111
autor
1. sep 2012

@trish31 Joj, no ono mne stačí aj jeden príznak dakedy na to, aby mi už dačo bolo. Aj si to viem tak rozumne odôvodniť, ako si mi ty napísala, no potom to pokračuje takým hnusným červíkom, že čo ak....
Na psychiatra treba aj odporučenie od obvodného lekára???

veternica
1. sep 2012

nie len sa rovno objednáš u nejakeho dobreho,nepotrebuješ ani kartu so sebou

zumbadance
1. sep 2012

@janiska111 tiez mam take stavy ze za kazdym ked ma nieco pobolieva hned mi napadne ci nemam rakovinu 😀

trish31
1. sep 2012

@janiska111 kludne chod rovno k psychiatrovi

trish31
1. sep 2012

@zumbadance vitaj v klube

veternica
1. sep 2012

asi pred 3 mesiacmi som si našla hrčku pod pazuchou ,bola som na sone a aj moja Dr. mi zobrala krv na riadne vyšetrenie vlastne som 2 tyždne čakala či nemám nahodou rakovinu ,keby to bolo pred tym ako som brala lieky asi by ma vystrelo ale ja som tie 2 tyždne prečkala uplne v pohode až som sa sama čudovala 😉

janiska111
autor
1. sep 2012

@zumbadance snáď s tým bojuješ úspešnejšie, než ja 😉

zumbadance
1. sep 2012

@janiska111 snad ano 😀

janiska111
autor
1. sep 2012

@veternica Presne s takýmto dačím som bola u Dr. aj ja ešte vtedy v devätnástich 🙂 Robili mi sono, brali krv a akurát v tom období sa moja hlava umúdrila a prečkala som si to v pohode. Som bola na seba hrdá a samozrejme výsledky boli tiež o.k 😅
Inak najväčší paradox je, že mám teraz z gyndy urobený ster na preventívke a čakám 3 týždne, že či o.k. To ma nestresuje, lež si vymyslím niečo úplne iné 🤐

veternica
1. sep 2012

Ja viem psychika je velka čarodejka 🙂

trish31
2. sep 2012

@janiska111 no ako?uz ti je lepsie?

janiska111
autor
2. sep 2012

@trish31 Jaj, keby to tak bola jednodňová záležitosť sem - tam, tak by som to predýchala. Ono sa to ťahá už dva týždne aktuálne. Vtedy zamlada 🙂 to porešlo cca po dvoch mesiacoch.

trish31
2. sep 2012

@janiska111 ja to doverne poznam u mna sa to taha uz niekolko rokov....a preto viem ze su dni dobre ale aj dni katastrofalne....

janiska111
autor
2. sep 2012

@trish31 To je svätá pravda. Len teraz sa už ozaj potrebujem pozitívne naštartovať. V práci už začneme naplno a malý doma mi snáď tiež nenechá pri úlohách veľa času na moje "úzkosti".

trish31
2. sep 2012

@janiska111 ono je najhorsie ked to pride na mna v praci napriklad.....

janiska111
autor
2. sep 2012

@trish31 Teba to chytá takto chvílkovo? Lebo mne, keď to začne, tak sa to ťahá vkuse dni aj týždne, samozrejme s aktuálnymi príznakmi. 😖