Kiahne v dospelosti - nákaza od vlastných deti

korytnacka7
27. apr 2016

Hladam maminy, ktore v detstve neprekonali kiahne. Chodila som do jasli, skolky, skoly- 100% som ich nemala. Ako tehotna som bola v kontakte s infekcnou neterou, nastastie nic. Dcerka prekonala kiahne pred 3 tyzdnami. Bola doma so mnou aj malym braskom. Ak je clovek najviac infekcny este den pred vysypom, syn to schytal 17.den. Ma 1.5 roka chuda male, ale bude to mat aspon za sebou. Syn sa vysypal minuly stvrtok, je kojeny, noseny, spavame v jednej posteli. Je nejaka pravdepodobnost, ze tu mega supu virusov prekonam? Buduci vikend mame ist na 2 tyzdne do tatier a ja sa obavam, ze to schytam den pred odchodom- co vychadza 17.den od vysypu maleho. Dakujem za vase skusenosti!

katka1981
27. apr 2016

@8291, co dodat k tvojmu prispevku, citim to presne rovnako!

buckeye
27. apr 2016

@katka1981 ja pisem o vakcine ktoru spomenula @mimimami3, to nie je klasicka vakcina, kde ti daju oslabeny virus, alebo len jeho obalove proteiny, ale uz priamo hotove protilatky, rovnako funguje aj tetanovka, tiez su dva typy vakciny, aktivna imunizacia - kedy sa tvoja imunita sama uci ako na agens reagovat a vytvara svoje vlastne protilatky, a pasivna, kedy ti daju hotove protilatky proti tetanu, tu podavaju hlavne az pri urazoch, ked sa nevie, ci bol dotycny ockovany, alebo bol ockovany velmi davno, nie je to klasicka vakcina

lumma
27. apr 2016

@8291 Nevedela som, že sa niečo také robí. Určite si to dám spraviť. Len moja lekárka je v tomto smere dosť neochotná a na túto tému so mnou nechcela komunikovať, vraj ona s tým nič nemá.

katka1981
27. apr 2016

@buckeye, nepoznam to, fakt, pocujem o tom prvykrat. Teraz som to ratala, dnes je to 16 dni odkedy manzel dostal kiahne, takze mi ostava max. 5 dni co by som teoreticky mohla chytit kiahne od neho. Verim, ze ich nedostanem, ked tak napisem, ze som sa pekne sekla.

katka1981
27. apr 2016

@lumma, mnes estricka u obvodnej spominala, ze jej ako tehotnej robili protilatky na kiahne.

8291
27. apr 2016

@lumma akože nemá? Pokial je neochotná,tak kludne si pytaj vymenny lístok na infektologicke konzilium,ze tam ti zasa protilatky vyšetria😁,myslim ze ta hanba,ze ju budú mať na infekčnom za hlupaňu ju prinúti zmeniť názor.Určite bez vyšetreho titra by som sa očkovať nedala.

lumma
27. apr 2016

@katka1981 zavolám tam a skúsim sa spýtať či mi vedia aspoň zistiť tie protilátky, prípadné očkovanie už by som riešila s pediatričkou.

buckeye
27. apr 2016

@katka1981 no ako tak pozeram adcc ciselnik, tak na svk tato pasivna nie je, resp ani mi ju nenaslo, ale v zahranici je, ale ako som pisala princip fungovania je rovnaky u tetanu..

8291
27. apr 2016

@buckeye akurát píšem,ze toto sa u nas vôbec nepoužíva a v tehotenstve by jej to ani nikto nepodal a hlavne načo jej niečo podávať,ked protilatky už má.

buckeye
27. apr 2016

@8291 no ano odcitujem mimimami3 :" ak si tehotna, daj si vysetrit z krvi, ci mas protilatky. v pripade ze si kiahne este nemala (= nemas protilatky v krvi), v tehotenstve Ta ockovat nemozu, no mozu Ti pichnut priamo protilatky, ktore ochrania Teba aj babatko v brusku. "
cize ju spominala koli pripadu, ze by protilatky nemala, to ci je dostupna na svk sa nezdalo ani mne, ked si pozres moje reakcie 😉

lumma
27. apr 2016

@8291 máme pľúcne chlamýdie v rodine tak som jej volala, že či by mi nemohla spraviť odber aby som sa uistila či ich nemám aj ja, no na to odpovedala, že to nie je v jej kompetencii a rieši sa to na pľúcnom. Zavolám tam zajtra a poprípade si vypýtam lístok na to infekčné. Určite si to dám najskôr zistiť už keď som teraz múdrejšia, ďakujem 🙂

buckeye
27. apr 2016

@lumma ale ved to by ti mala dat vysetrit obvodna, nasim toto vysetrienie robil obvodak

mb269
28. apr 2016

nemusis to chytit mozes mat velmi silnu imunitu. moj ocino aj starký ich doteral nemali a to boli s nami v kontakte stale ked sme my surodenci mali. je to individualne. Ale nas kolega 40 rocny ten ich dostal az teraz a chodil do prace uz infikovany a nikto to od neho nechytil ani z tých čo kiahne nemali. Takze mas to 50:50

katka1981
28. apr 2016

@lumma, mas divnu dr. lebo mne chlamydie zistovala vzdy obvodna. Naposledy v prvom trimestri, lebo som kaslala vkuse 3 tyzdne. Tak mi brala na vsetko krv. A mala som ich len pasivne, hovorila ci nepojdem na plucne, ja ze a naco? Ved su pasivne a mala som len virozu nastastie, sice som bola chora 7 tyzdnov, a mala som jednu virozu za druhou ale ok. Vzdy mne aj v nasej rodine berie krv na plucne chlamydie, mykopalzmy, cierny kasel.... obvodna, nikdy nema problem. A to ma kazdy svoju , nemame tu istu. Nemas dobru lekarku. Hned by som si hladala inu.

elenajezova
28. apr 2016

U nás v rodine to bolo tiež zaujímavé. Ja som z trojičiek, ale ako deti sme kiahne nedostali. Len jedna sestra ich prekonala v detstve, ale to bola na liečení, takže my dve sme to od nej nemali ako dostať. Ja som ich nakoniec prekonala v dospelosti v 19 rokoch a to som už tiež bola preč z domu na škole, kde som študovala, takže tiež som bola fakticky izolovaná od mojej sestričky. No a tie prekonané kiahne sa mi veľmi zišli, lebo moj syn ich dostal v školke ako 5 ročný a to som bola na začiatku tehotenstva s mojou dcérkou. Takže som to našťastie nemusela riešiť. A moja sestra ich dostala teraz ako 43 ročná spolu so svojou dcérkou ktorá má už 13 rokov. A moja dcérka bude mať čoskoro 10 rokov, a tiež ich ešte neprekonala. Sestra ich bola doslova chytať u kamarátky a teda sa im to aj podarilo chytiť úplne naraz. Len je naozaj fakt, že v dospelosti sa znášajú oveľa horšie. No a ja s mojou dcérkou sme ich teraz ani nemohli ísť chytať, lebo za tri týždne máme prvé sv. prijímanie a to by určite nebolo dobré vtedy chýbať.

katka1981
28. apr 2016

@elenajezova, vseobecne plati, ze v dospelosti sa znasaju velmi zle, ale nie je to u kazdeho. Znama ich chytila v 43. rokoch na letisku v Svajciarsku, nevedela, co toje, vraj u nich v rodine to nikto nemal, ani deti. Mala horucky, sla k dr., ta jej dala ATB a nechala ju chodit do prace. Po tyzdni prisla na kontrolu a dr., ze jejda ved vy mate kiahne. A ze a co teraz, ze uz nic. Kamaratka mala v dospelosti od deti a povedala, ze to bolo horsie ako porod. Je to velmi individualne. Znamy ma 50 rokov, dcerka ich mala, nechytil ich. Su ludia, kt. ich nikdy nedostanu. Ale dopredu nikto nevie....

korytnacka7
autor
28. apr 2016

@lumma Ahoj, tak na poliklinike v tt tieto protilatku nezistuju. Vraj treba najst suktomne laboratorium. Sla som tam, dali mu cislo na centralu medirexu, nech tam zavola moja obvodacka ci sestricka ako kompetentna osoba, stalo by to 28e a vysledok do 24 hodin... Moja obvodacka ma vsak neustale presviedcala, ze je to uuplne zbytocne, lebo ta nakazlivost je velmi vysoka a kedze sa prva dcera vysypala 6.aprila a ja stale nic, vraj som ich isto prekonala v skrytej forme v detstve... ked sa vysypem o tyzden na tej dovolenke, pojdem jej fakt vynadat...

plnenapaprika
28. apr 2016

Baby prosim, je tu niekto, kto sa dal v dospelosti ockovat a potom ich od dietata nedostal? Funguje ta vakcina ci je to len zmiernenie priebehu? A po ocko sa clovek vyhadze? Je infekcny? Neviem najst odpovede nikde, ani na sprievodvovi ockovanim...
Podla testov som kiahne neprekonala a nechce sa mi cakat kedy ich syn donesie, byvaly ich dostal ako 30 rocny a mal pekelny priebeh 😐

lumma
28. apr 2016

@korytnacka7 Ďakujem za info, ale nepotešila si ma, že je to také komplikované zistiť si to.. ale čo mi iné ostáva.. nechcem sa očkovať zbytočne ak to možno nutné nie je.

lumma
28. apr 2016

@korytnacka7 držím palce aby Ťa to teda nedraplo, potom daj vedieť.

mummy01
28. apr 2016

@plnenapaprika moj manzel sa dal prvou davkou zaockovat v pondelok. Po prvej je clovek chraneny na asi 85%,o mesiac treba preockovat. Infekcny vraj nieje,na vakcine sa sice pise ze by zaockovany nemal byt v styku s tehotnymi a ludmi s oslabenou imunitou ale pytala som sa na to dr.a vraj infekcny nieje po ockovani,mna to zaujimalo kvoli tomu ze manzel je momentalne so synom ktory nesmie kiahne teraz dostat.

aries24
28. apr 2016

mamicky mam otazku.Nechce sa mi teraz hladat na rychlo temu s kiahnami o detoch.Kde sa vyskitnu prve vyrazky?Alebo je to individualne?Mam pocit,ze uz sme ich dostaly ☹ ja zatial nie,,ale maly.Nasla som 3 vyrazky. 2 na hrudnej casti,tie vyzeraju ako stipance a 1 na chrbte a ta vyzera ako vyrazka ktora sa naplna vodou.Vyrazky nemava,tak teraz neviem ci uz sme sa staly obetami kiahni,alebo nie ☹ Dakujem za odpovede

korytnacka7
autor
28. apr 2016

@aries24 Kiahne vzdy zacinaju na hrudniku- len ruzovou bodkou ako spendlikova hlavicka-tento prvy den si mamy ani nevsimnu. Na druhy den ich pribudne a zvacsia sa, prve sa uz plnia ako pluzgiere. Z trupu idu na koncatiny, tvar, vlasy az po prsty na nohach. Treti, stvrty den je to najhorsie, bolia, svrbia, su vysoke teploty, nove stale pribudaju, stare sa plnia. Od piateho dna su zase malicke a rychlo miznu, tie prve najjedovatejsie sa hoja, susia najdlhsie. Do toho 7.dna mate vsetky fazy kiahni naraz, do 10.dna ny mali byt uz len chrasty. Mala je 3 tyzdne po, s malym som dnes bola na kontrole, ma 8.den.

aries24
28. apr 2016

@korytnacka7 Dakujem velmi pekne za podrobny opis 😉 Takze v tom lietame ☹ este raz dakujem a prajem skore uzdravenie 😉

ludmilaka
28. apr 2016

@korytnacka7 Ešte sa môže stať, že ti výsledky kvi jednoznačne nepotvrdia, či si ich mala. Môže byť aj to, že hodnoty budú 50/50. Ver mamine. Ja som tiež verila a nikto neveril mne, že som ich nemala. Dokonca ani dr.keď som prišla okiahňovaná. Ešte aj krv mi brala a tam sa dokázalo, že áno, mám kiahne.

anett9
28. apr 2016

@korytnacka7 škoda že si nerozmýšľala nad očkovaním, ja som tiež nemala aj ked ma v detstve cielene dávali medzi "kiahňové" ani môj brat nemal,jeho syn až v 17 a tiež nie bohvieaký priebeh. Ja som sa po druhom pôrode dala zaočkovať,dcéra nastupovala vtedy 3 ročná do škôlky, syn mal 4 mesiace....chytala ma panika,že mi malá donesie zo škôlky a budeme "out" všetci traja. A hned sa zaočkovala aj dcéra a po pár mesiacoch aj syn. Teraz majú 11 a 8 rokov, zažili pár "epidémií" kiahní v škôlke aj v škole, nedostali nič,takže som spokojná.Hold je to nevyspytateľné...môžeš dostať teraz ale aj nemusíš

ludmilaka
29. apr 2016

@katka1981 Jasné, boli to kiahne, odber krvi to dokázal. A nakazila som kamoškinho syna, takže to bolo jasné.

luckarisko74
29. apr 2016

@aries24 ja som mala prvu vyrazku na ruke....dostala som ich od syna v 32.tyzdni tehotenstva☺on mal prvu na krku....takze je to individualne.....

katka1981
29. apr 2016

@luckarisko74, a tehotenstvo a babatko ako? vsetko ok? Dostala si vtedy kiahne prvykrat?

korytnacka7
autor
29. apr 2016

@anett9 Netusila som, ze sa da proti tomu v dospelosti zaockovat. V kazdom pripade dcera je 23 dni od vysypu, syn 9.den,ja stale nic. Krv do labaku poslana, strasne som zvedava na vysledok 🙂))