Krčné mandle a ich odstránenie u dospelých

mukiii007
11. sep 2011

Zdravím Vás! Zaujímalo by ma, či máte niekto skúsenosť s vyberaním mandlí až po 20.-ke napríklad. Mám už dlhšie bolesti kĺbov a lekárka zvažuje, či by nebolo vhodné odstrániť mandle, v ktorých mám zrejme zápal a z toho bolesti kĺbov... Je to veľmi bolestivé? A môžu ma pritom i uspať? Za odpovede ďakujem!

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katecameron
12. sep 2011

pokial viem je to bolestive ale neboj clovek vela vydrzí

sylvia75
12. sep 2011

ahoj...ja som so synom prišla z nemocnice v piatok jemu robili nosnú mandľu a s nami na izbe bola pani po 30-tke,ktorej vyberali krčné mandle a boli tam aj oveľa starší.Neviem odkiaľ si .My sme boli v Humennom a tam to robia len v plnej anestéze a laserom.Po operácii krčných mandlí prepúšťajú na tretí deň.

cabby88
15. sep 2011

Ahoj!Mne ich vyberali pred dvoma rokmi ako 22 ročnej,a nebolo to nič strašné. Prijali ma deň dopredu, na druhý deň ráno ma robili, bolesť to nebola veľká, len to zaštípalo, jedine ma napínalo-mala som len lokálnu anestéziu.Potom som už len kloktala repík.Na druhý deň po operácií nám už dali suché rožky jesť,aby sme si chrasty oškrabali.No a na štvrtý deň ma pustili domov.Pár dní ešte trošku bolesť pri jedení a potom už fajn.Neni to nič hrozné,nemusíš sa báť 🙂

jankaborka
21. okt 2011

@mukiii007 ahoj tak mna priali teraz v nedelu ,v pondelok rano mi to robili,prve jedlo som dostala v stredu na obed,kuraci vyvar bez cestoviny,bez zeleniny.mam ukrutne bolesti,za 5 dni zo mna zisli 4 kila,bolia ma tie rany po mandliach a ukrutne ma bolia usi aj zuby,ale musim povedat ze som mala aj polypy,dost velke,takze aj toto mi museli zoskrabovat z krku,takze asi preto mam take bolesti,nejak teraz neznesiem hluk a svetlo.nasadili mi antibiotika,davali nam v nemocke aj inekcie proti bolesti ale doma uz niesu takze som len na tabletkach ibalgin 600,ktore su na predpis a ani tie mi uz nezaberaju☹
ale u kazdeho je to individualne,moj manzel zjedol na 5 den po vybrati,vyprazany syr a ja mam 5 den po vybrati a zjedla som iba jogurt,vyvara cistu vodu

mukiii007
autor
27. okt 2011

@jankaborka ďakujem ti za odpoveď, ja idem na mandle 27. novembra, tak mám ešte čas sa pripraviť psychicky, ale mám z toho dosť zmiešané pocity... :/

maci_267
27. okt 2011

@mukiii007 Ahoj, ja som bola ako 18- rocna, keby mas nejake otazky, kludne napis spravu 😉

jankaborka
27. okt 2011

@mukiii007 neboj,hlavne musis veeeela potom pit,ja som nepila velmi a nejedla som preto sa mi to zle hoji,ja som 10 dni po vybrati a rano som si musela dat zase ibalgin ale uz je to oooovela lepsie,najhorsie bolo 3-7 den po operacii,neboj zvladnes 😉

mukiii007
autor
27. okt 2011

@jankaborka a nekrvácala si?

jankaborka
27. okt 2011

@mukiii007 nie nastastie som nekrvacala,hlavne sa nesmies sprchovat v teplej vode,skor vo vlaznej a nesmies pit teple veci

topzuzana
28. okt 2011

Ja som to absolvovala tento pondelok, mam 33 a asi rok mam reum. artritidu, klby ma bolia hrozne, ale v krvi mam len mierne zvysene CRP, ASLO a sedimentaciu. Po roku vahania som sa nakoniec dokopala k vybratiu mandli, ze co ak mi to pomoze.
Operovali ma v centre jednodnovej chirugie na Kramaroch. Rano som prisla, doobeda v celkovej anesteze mi vybrali mandle a na druhy den rano ma pustili domov. To pohodlie a pristup personalu stal za tych 195 Euro.
Bolesti mam celkom slusne, hlavne ma bolia usi a lava sanka, ale predpisali mi FLECTOR rapid a ten zaberie do 5 minut. Fakt zazrak. Dnes je to stvrty den a bez liekov by som asi nevydrzala, ale citim, ze sa to pomalicky zlepsuje.
Pijem vela repikoveho caju, hoci prve dni som vypila ledva liter, teraz sa snazim viac. Vraj cim viac jes a pijes, tym je to lepsie.
Ku krvacaniu: mne primar povedal, ze rizikove je to hlavne okolo 8 az 10 dna, ked sa rana zacina hojit a odlupuje sa ten biely povlak. Samozrejme aj dovtedy treba davat pozor na horuce, nesprchovat sa v horucej vode atd. Ja som sa vcera uz bez problemov sprchovala vo vlaznej a aj vlasy som si umyvala (ale nie v predklone, na ten pozor).

mukiii007
autor
28. okt 2011

@topzuzana ďakujem za odpoveď... Našťastie, som taký typ žabací, čo sa čvachce prevažne vo vlažnej vode... :D Takže tam asi problém nebude... Inak mám podobný problém ako ty, strašne ma bolia kĺby, reumatoidný faktor mám niekde okolo 40... :/ snáď sa mi polepší... predtým som bola doslova gumená, no teraz si už neviem sadnúť ani na zem... :(

mukiii007
autor
2. dec 2011

Už som po... Ďakujem pekne, ešte šťastie, že to bolo prvý a posledný krát... AU!!!!

topzuzana
11. feb 2012

@mukiii007 ahoj, tak ako, pomohla Ti operacia na bolest klbov? Mne zatial velmi nie, subjektivne sa citim rovnako, mozno o gram lepsie, ale ziadny zazrak sa zatial nestal. A na kontrole u doki som odvtedy nebola, tak ani neviem, ci sa mi to nejako odrazilo na vysledkoch krvi. som zvedava na Teba.

mukiii007
autor
12. feb 2012

Ahoj. No ja si myslím, ze mi to pomohlo asi tak o chlp. este stale mavam bolesti, ale teraz to uz nie je az take hrozne. V kazdom pripade, musim ist na reumatologiu... ☹

mukiii007
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
topzuzana
12. feb 2012

@mukiii007 skoda, ja sa stale nadejam,ze este sa to moze zlepsit, mne hovorili, ze tak pol roka, cize este mam 2 mesiace. drzim palce, aby sa Ti polepsilo. a bolesti klbov ti zacali kedy? mne tak intenzivne 2,5 roka po porode, ale unava a "vyflusnutost" prakticky od porodu, takze u mna bolo spustacom RA asi tehotenstvo.

mukiii007
autor
12. feb 2012

U mna cca 2 roky potom, ako sa mala narodila... som zvedava, co to uz moze byt... ved 22 rokov a reuma? to kde sme?! ☹ kazdopadne, drzim ti palce, som zvedava ako to dopadne u teba.

lenka_b
27. mar 2012

Ahojte, neviem, ci je tato tema este 'live', ale pripojim sa teda aj ja. Ja som absolvovala tento zakrok pred 3 tyzdnami. Teda o 2 dni to budu uz 3 tyzdne. Kedze zijem v zahranici, musela som si za cely zakrok a aj za pobyt v nemocnici platit v hotovosti. Bolo to v celkovej anasteze, po prebudeni to vobec nebolo bolestive, ale uz k veceru to zacalo riadne boliet. Dostala som vela infuzii na utlm bolesti, ale nic mi nezaberalo. Este navyse k tomu som dostala infekciu v oblasti ran, tak ta bolest bolo o tolko vacsia. Po 2 tyzdnoch to uz prestalo boliet a momentalne je to zahojene a uz mozem aj jest a fungovat normalne. Vravela som, ze ak by som vedela, co to bude za bolest, nikdy by som na to nebola pristupila, ale dufam, ze mi to pomoze do buducna a uz nebudem musiet viac brat anitibiotika....

Dufam, ze aj tebe to pomoze, ak sa na to das. Ono je ovela lepsie si tie mandle vybrat, pretoze ma to vplyv na cele telo, ak nesplnaju svoj ucel...

Ta bolest je miernejsia u deti, ale tie 2 tyzdne to nejako pretrpis🙂 Ja som to pretrpela, ani neviem ako....

Vela stastia 🙂

jojka71
29. máj 2012

Ahojte. 🙂 .Ja mam 40 rokov,minuly tyzden 22.3.2012 mi vyberali krcne mandle v Bratislave na Antolskej v celkovej aneztezii.Vahala som 2 roky,ale nakolko pretrvavali same zapaly prekonala som streptokokovu infekciu,ASLO abnormalne vysoke , potom uz aj ladvinka sa zapalila,tak som sa rozhodla pre vyber mandli.V ten den ako ma operovali som nevnimala,lebo som az do vecera tvrdo spala,pichali mi injekcie od bolesti::::,super personal::🙂)):,navecer ako som sa prebrala tak ma brali na ambulanciu lebo sa mi lava strana rozkrvacala,ale potom po osetreni bol uz klud.Na druhy den rano ma este skontrolovali,poucili co mam robit doma ,aj v pripade komplikacii ,a o deviatej ma uz manzel bral domov. 🙂 .Som 7 den po zakroku madli ,boli to viac ako prvy tyzden,davam si od bolesti Flector Rapid ,papam tekute a kasovite jedla,kloktam harmancekovy caj,a pijem vlazny repikovy cajik,Da sa to zvladnut,,,,,Ked som to ja zvladla ako 40-rocna ,a bojujem aj teraz statocne ,vladnes to aj ty......Drzim palceky kazdemu kdo sa rozhodne pre vyber mandli......Vela zdaru a trpezlivosti... 😀 😀 😀

mukiii007
autor
29. máj 2012

@jojka71 Ahoj Jojka! Ja mám výber mandlí za sebou už od konca novembra a zvládla som to. U mňa to bolelo skoro 3 mesiace, ale už mám za tým a som rada, že existuje niečo také, ako Flector Rapid. Takže želám všetko najlepšie, nech sa ti rýchlo uľaví a potom už to horšie nebude! 🙂

ajkalc
28. aug 2012

@mukiii007 ahoj. ked ti vybrali mandle,tak kedy sa konecne stratil ten hnusny zapach z ust,co vychadza z tych chrast a ran.nik primne neobsedi ☹ . no strasne daco.dakujem

mukiii007
autor
28. aug 2012

@ajkalc Ahoj! No viem, bolo to nehorázne s tým zápachom! Mne sa vytratil až potom, keď sa mi tie chrasty a jazvy poodlupovali a úplne zahojili.

ajkalc
28. aug 2012

@mukiii007 a to bolo kedy?dufam,ze nie viac ako dva tyzdne,lebo ma drbne

mukiii007
autor
28. aug 2012

@ajkalc to hojenie je u každého individuálne, záleží to od toho... môže to trvať aj mesiac... :-/

ajkalc
28. aug 2012

@mukiii007 mesiac?neblazni.....ale aspon budem mat v praci pokoj od otravnych kolegyn a pribrzdenych zakaznikov 😀

mukiii007
autor
28. aug 2012

@ajkalc fakt je to individuálne, tak držím palce, aby sa to hojilo stále rýchlejšie 🙂

bambulka026
11. sep 2012

Mne vyberali v minuly rik v maji.
Robili mi to v celkovej anesteze, a bolest po bola strasna...
Ja som 2 tyzdne zila len na jogurtoch a vode.
Dokonca som tie 2 tyzdne ani nerozpravala...
Trosku mi pomahat sprej Tantum Verde, na chvilu mi zmiernil bolesti, a nejake kvapky od bolesti co mi predpisali....

Synovi vyberali v 3rokoch a on uz 4 hodiny po zakroku jedol piskoty s cajom. 😀
Asi to tie deti znasaju fakt lepsie...

jerdi
19. okt 2012

Tak mňa to čaká v utorok, napíšem ako dopadlo, keď nebudem môcť rozprávať .. 🙂