Kŕčové žily (trombóza) a slnko

tereziamia
8. jún 2021

Rada by som sa spýtala, ak ste náhodou niektorá malá kŕčové žily, resp. ste boli tesne po prekonaní trombozy, vystavovali ste postihnuté miesta slnku? Zabudla som sa opýtať dr. 🤦🏼‍♀️

majamat
8. jún 2021

krcove zily nie je vhodne vystavovat slnku,a le vacsina z nas to robi. no konretne po trombize by om sa tomu naito vyhla, prilisne teplo zilam neprospieva - moc sa roztazhuju, co je neziaduce. ja mam krcove zily viac ako 30r,a le trombozu som nastatsie nikdy nemala

nika523
8. jún 2021

@tereziamia tromboza sa dá prekonať? Nie je už navždy?

petamich
8. jún 2021

@nika523 tromboza ako taka (neviem ci slovo "tromboza" je spravne) je vo vacsine pripadov uz dosledok a velmi casto akutny stav asi to autorka myslela = ano je mozne ju normalne prekonat (mala som emboliu pluc a hlboku zilovu trombozu v lavej nohe), pricinu trombozy ak sa potvrdia geneticke markery alebo rozne trombofilne stavy = v skratke problem so zrazanlivostou krvi, to je stav, ktory prekonat v zasade nevies a clovek sa lieci resp. je minimimalne monitorovany hematologickou a krv a hodnoty sa pravidelne kontroluju ale tromboza moze vzniknut aj v pripade, ze nie je geneticka preddispozicia (napr. ta moja) ale teda aj ja mam preventivnu liecbu a som monitorovana hematologickou

petamich
8. jún 2021

@nika523 cim som vlastne chcela povedat - ze prekonat ten akutny problem je mozne ale ta pricina mas pravdu, je navzdy 🙂

majamat
8. jún 2021

@petamich suhlasim, proste ak ma neikto problem, ktory raz viedol k tromboze, uz tu riziko tu vzdy je. a teda vseobecne aj pri varixoch ej vyssie riziko, aj ked ie je rovnake u vsetkych, co varixy maju

tereziamia
autor
9. jún 2021

Ďakujem za každú reakciu. V mojom prípade to bola "iba" tromboza povrchových žíl, ktorá sa rozpustila. Neplánujem sa vypekat na slnku, ale rada by som si dala kraťasy aby ma slniečko aspoň pobozkalo.